Една топла вода

tita

Една топла вода

Мнение от tita »

[img]http://static.framar.bg/snimki/lubopitn ... bnosti.jpg[/img]

Лилия Владева казва, че чешмяната вода може да бъде пречистена чрез преваряване и/или филтри, но предпочита да пие минерална и изворна. В момента - "Горна баня", но харесва също "Банкя" и "Княжево", препоръчва минералните "Михалково" и "Девин" за по-краткотрайно пиене. Иначе в района на София има около 140 водоизточника, разнообразни по състав и качества, с температура до 83°С. Обяснението за изобилието на минералните води в страната е просто, макар и неофициално - хората често са правили сондажи в земята с надежда да открият находища на газ или нефт, но вместо тях излиза вода – главно минерална, понякога и изворна. Най-явните разлики между двете са в температурата и в наличието на разтворени минерални вещества - разнообразни соли. Минералната вода е с температура над 20°С, съдържа полезни за здравето съставки и е с дълбок произход, а изворната идва на земната повърхност от малка дълбочина и е с по-ниска температура. Изворната е и с много по-ниска минерализация – около 60, 70 до 100 милиграма соли на литър, които не се натрупват в човешкия организъм и следователно са с незначително действие. Третият вид питейна вода, която достига до нас бутилирана, е трапезната. Тя преминава през различна обработка за пречистване (най-често с озон или чрез химичния процес обратна осмоза), така че веществата й са пренебрежимо малко и може да се консумира на трапезата и извън нея в неограничени количества, но в нея няма нищо лечебно като соли.

Известно е, че човешкият организъм е изграден от около 70 - 80% вода. При бебетата това количество е още повече и то трябва да се поддържа. Намаляването на водата с повече от 20% води до сериозни увреждания в организма, затова непрекъснатото пиене, дори когато не изпитваме особена жажда, е наложително. Освен за пиене минералната вода е подходяща и за външно приложение - балнеотерапия.

При избора на питейна вода и особено на минерална е препоръчително да се съобразим със състава й. По-голямата част от минералните води в България са с ниска минерализация - до 500 милиграма на литър. Това означава, че са подходящи за пиене и са полезни за здравето. Повечето от тях дори са много полезни, защото съдържат богата палитра от минерални вещества – натриеви йони (Na), калий (K), калций (Ca), магнезий (Mg), хидрокарбонати (НСО3), метасилициева киселина (H2SiO3), която забавя процесите на страеене.

Между всички елементи от Менделеевата таблица в състава на минералните води трябва да внимаваме най-много с флуорида (Fl), тъй като количествата на полезния прием са много близки до тези на вредния. Нормата е различна за различните възрасти - децата имат нужда от по-малки, но редовни дози (около 0.5 мг/л дневно) за здрави и бели зъби. По-големите количества обаче водят до покафеняване на зъбите и историята още помни как при проблем с водопроводната мрежа в Бургас, към нея била пусната минерална вода (с флуорид 11 мг/л), в резултат на което много бургазлии получили характерни усмивки.

Флуоридът не оказва влияние върху вкусовите качества на водата и практически не може да бъде разпознат чрез пиене, затова четем етикетите. Количествата за възрастни не трябва да надвишават 1.5 - 2 мг на литър дневно и, внимание, това съдържание не е подходящо за деца и подобна вода може да се пие в ограничени количества или след разреждане с изворна вода, за да се намали първоначалната висока доза.

Водата с най-високо съдържание на флуорид не само на Балканския полуостров, а и в Европа, извира в Овощник с 23-25 мг/литър и има възможност да се използва във фармацията. Най-горещият български извор е в Сапарева баня с температура, подходяща за варене на яйца – 103°С и с високи концентрации на сероводород (11 мг/л) и метасилициева киселина (96 мг/л). Единствената минерална вода в страната с високо естествено съдържание на въглероден диоксид (1995 мг/л СО2), т.е. газирана, е тази в Михалково. Много и интересни води има по Черноморието, но за жалост те почти не се използват и се изливат в морето. По принцип минералните води биха намерили широко приложение в СПА комплекси, за външно балнеолечение и спортни цели, в козметичната индустрия, като енергиен източник...

Единственият елемент, чийто мирис се усеща в минералната вода, е сероводородът (Н2S). Той е полезен за външно балнеолечение, но пиенето е неприятно, защото миризмата напомня на развалени яйца. Заради сероводорода фирмите, бутилиращи вода, я озонират и така премахват миризмата. Aко наливаме сами, например от чешмите до Централна баня в София, препоръката е да оставим разстояние между гърлото на съда и чучура. По този начин струята преминава през въздуха, сероводородът се окислява от кислорода и водата не мирише. Слуховете, че във водата от София-център има радон (радиоактивен газ) са верни, но количествата са ниски, радонът се разлага в значителни количества (50%) за около седмица и в случая не оказва негативно влияние на общото състояние на организма.

Най-подходящите съдове за съхранение на вода са стъклените, но и съвременните пластмасови вършат работа, тъй като вече се произвеждат от полиетилен терефталат, а не от поливинилхлорид, който влияе недобре върху качествата на натуралната вода. По-добре е, когато водата е защитена и от пряка слънчева светлина.

Срокът на годност обикновено превишава една година и означава, че промяната в състава на водата не се отклонява с повече от 20% от първоначалните нива. Обикновено тя запазва свойствата си за много по-дълго време и са известни случаи с Хисарска вода, която след анализ доказа устойчивостта си и след 10 години отлежаване в зелени стъклени шишета.

Когато избираме произхода на водата, която ще пием, е необходимо да се съобразим най-вече с вкусовите си предпочитания и с това от какво се нуждае организма, препоръчително след консултация с лекар-балнеолог. Специалистите съветват да опитаме няколко различни вида и да изберем тази, която ни е най-вкусна. Повечето хора обичат по-мека, алкална вода, с повече калий, който е известен като минерала на сърцето. Твърдите води съдържат повече калций и магнезий, които са полезни за костите и за обмяната на веществата.

Показателят за наличието на киселини и основи, от който личи дали водата е твърда или мека (със сладък привкус), е pH. Неутралното рН е 7, а оптималната норма, за меките минерални води е около 9- 9.5. Когато водата е с по-високо pH, това обикновено е индикация за наличието на повече натриеви и калиеви йони.

Другият важен показател е електропроводимостта - количеството на разтворени минерални соли - колкото по-висока електропроводимост, толкова повече соли има във водата.

Осоляването, подслаждането, варенето и въобще готвенето с минерална вода е възможно, вкусно и препоръчително. Смяната на изворите - също, за да се разнообрази приемът на минерали и да получим достатъчно от всички, а консултацията със специалист, както винаги - безусловно необходима.


Ст. н. с. инж. д-р Лилия Владева
се потапя в професионалните дълбини на минералната вода през 60-те години на миналия век. Преди да заслужи всичките си титли и признанието на международен експерт, тя завършва Химико-технологичния институт в София. С колектив от специалисти изследва водата в химическата лаборатория на Националния институт по курортология, физиотерапия и рехабилитация, проучва изворите по време на многобройни командировки из страната и усъвършенства анализите си чрез международни специализации - многократно в Москва и Познан. През 1972 г. фондация "Александър фон Хумболт" след конкурс я финансира за едногодишно научно сътрудничество в Института по химия на водите и балнеохимия в Мюнхен. Защитава и дисертация за находищата с лечебна кал в страната. Има многобройни публикации и редица написани книги. През 1992 г. отново чрез фондацията специализира в Институт "Фрезениус" в Германия. Отношенията й с германските учени продължават и до днес, когато посвещава времето си основно на внуците, на блога си за минерални води и лечебна кал (http://mineralnivodi.wordpress.com" onclick="window.open(this.href);return false;) и, както сега, на просветителски разговори по темата.


http://www.capital.bg" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: Една топла вода

Мнение от Kleo »

Запис, за да прочета и следя темата :524
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
Cheva
Със словото напред
Мнения: 1526
Регистриран на: 31 Мар 2011, 11:32

Re: Една топла вода

Мнение от Cheva »

"Когато няма къде да отидеш, ела на себе си!"
Аватар
bobichan
От писане глава не боли
Мнения: 827
Регистриран на: 20 Авг 2010, 12:02
Обратна връзка:

Re: Една топла вода

Мнение от bobichan »

Благодаря за инфото девойки. Мисля че са в статията са пропуснали КОМ. Тя има фрапиращо високо количество флуорид. Пишете и за някой други, ако забележете.
Другото, което трябва да следим е наличнието на натрий.
[url=http://www.vdahnovenia.bg/]Вдъхнови се за голямата промяна![/url]
tita

Re: Една топла вода

Мнение от tita »

Дето си го знаем: с каквото и да е, ако се прекали не е на добре. Всичко да е с мярка. И водата дори!


Водна интоксикация (Свръххидратация)
Източник: nanocom-bg.com

Свръххидратацията е известна още като воден излишък или водна интоксикация, това е състояние, при което тялото съдържа твърде много вода.

Описание

Свръххидратацията настъпва, когато тялото приема повече вода, отколкото отделя и нормалното ниво на натрий е разводнено. Това може да доведе до храносмилателни проблеми, поведенчески изменения, увреждане на мозъка, гърчове или кома. Един възрастен човек, чието сърце, бъбреци и хипофиза функционират правилно би трябвало да развие водна интоксикация, ако пие повече от 2 литра вода на ден. Това състояние се случва най-често при лица, чиято бъбречна функция е увредена и може да възникне, ако лекари или други здравни специалисти предписват по-голямо количество водно-базирани течности и лечение, а тялото не може да ги отделя.

Бебетата, както се оказва, имат по-голям риск от развитие на свръххидратация. Центровете за контрол и превенция на заболяванията заявява, че бебета са особено чувствителни към устна свръххидратация по време на първия месец от живота си, когато бъбречният филтриращ механизъм за отделяне на течности е твърде недоразвит. Кърмата включва всички течности нужни на бебето. Водата трябва да се дава бавно, умерено и само по време на изключително горещо време. Свръххидратацията, която е посочена като заплаха за кърмачетата, възниква винаги, когато бебето пие твърде много вода, а отделя твърде малко течности, т.е. консумира и запазва твърде много вода.

Причини и симптоми

Консумацията на твърде много вода рядко причинява свръххидратация, когато системите на организма функционират нормално. Хората със сърдечни, бъбречни или чернодробни заболявания е по-вероятно да развият свръххидратация, тъй като техните бъбреци не са в състояние да отделят нормално водата. Може да се наложи хората с тези заболявания да ограничат количеството на водата, която пият и / или да коригират количеството сол в своите диети.

Тъй като мозъкът е орган, който е най-податлив на свръххидратация, промяната в поведението обикновено е първият симптом на водна интоксикация. Човекът може да стане объркан, сънлив или невнимателен. Крясъците и бълнуването са обичайни. Симптомите на свръххидратация може да включват и замъглено зрение, мускулни спазми и потрепвания, парализа на едната страна на тялото, лоша координация, гадене и повръщане, учестено дишане, внезапно наддаване на тегло и слабост. Цветът на лицето на човека е нормален или зачервен. Кръвното налягане е понякога по-високо от нормалното, но повишението може да остане незабелязано дори когато степента на водна интоксикация е сериозна.

Свръххидратацията може да доведе до ацидоза (състояние, при което кръвта и тъканите в тялото имат необичайно високо киселинно съдържание), анемия, цианоза (състояние, при което нивото на кислорода в кръвта рязко спада), кръвоизливи и шок. Мозъкът е орган най-уязвим от последиците на свръххидратация. Ако нивата на излишни течности се акумулират постепенно, мозъкът може да се приспособи към тях и човек ще има само няколко симптома. Ако състоянието се развива бързо, има вероятност да се настъпят обърканост, пристъпи и кома.

Профилактика

Хората (особено възрастните) трябва да бъдат внимателни, да не пият големи количества вода (не повече от 2 литра на ден). Лицата с нарушена бъбречна функция трябва да обръщат специално внимание върху приема си на вода.
tita

Re: Една топла вода

Мнение от tita »

Някой опитвал ли е тази "вода чудо"?


Микро-клъстерна
Хидратира по-дълбоко клетката, защото е с различна молекулярна структура. От големия клъстер (група водни молекули) се образуват по-малки групи водни молекули, които, поради по-малкия си размер могат да проникнат по-дълбоко. В нормалната вода се свързват 15-20 молекули, а във водата Канген те са само 5-6, което води до по-бързо и по-дълбоко хидратиране на всички клетки в организма. Канген водата помага на тялото да се отървете от киселинните отпадъци.

Освен, че помага на вашия организъм, тази вода се бори срещу много заболявания, акне, бенки, брадавици, използва се след слънчеви изгаряния, с нея може да промиете рани и порязвания. Единственото, което трябва да знаете е кой точно вид вода трябва да използвате.

Устройството за йонизирана, алкална вода LeveLuk SD501 произвежда седем различни вида вода:

• 3 вида питейна алкална (животворна) вода с различни стойности на рН (рН 8.5, 9.0 и 9.5) • чиста (неутрална) вода (рН 7) • козметична вода (рН от 5.5 до 6) • силно алкална вода (рН 11.5) • силно кисела вода (рН 2.5)

Канген водата е изключително нов продукт за България. От 2012 г. Канген ООД е ауторизиран дистрибутор на японската фирма „Enagic” за страната ни. Вече 39 години „Enagic” се специализира върху производството, развитието и сервиза на йонизатори за вода с високо качество, които са сертифицирани от японското Министерство на здравеопазването като медицински уреди.

На въпроса „Защо избрахте точно Kangen водата?”, те отговарят: „Бяхме изключително впечатлени от философията и визията на „Enagic” за истинското здраве. Защото в основата на жизненността и дългия живот е водата!”

За това, ако и вие искате да имате щастлив и пълноценен живот и да бъдете здрави и красиви, опитайте от Канген водата – „водата чудо”. Повече за нея може да научите на http://vodakangen.bg/" onclick="window.open(this.href);return false; или на фб страницата.
Публикувай отговор