В кухнята на tita

tita

Re: В кухнята на tita

Мнение от tita »

Да изтупам едногодишния прах от таз моя темичка и да обера паяжините от тиганите и тенджерите в кухнята ми. :D

Диво свинско месо в чугунена тенджера.
Може да заместите глиганското с друго, примерно телешко месо.
P1050291_small.jpg
(81.07 KiB) Свалено 1252 пъти
Слагай дивеча в чугун .. беше казъл някой.
Е, сложих го. Превъзходен вкус! И защото рецептата беше пълна моя импровизация, записвам си я тук, за да си я знам.

Около кг. глиганско месо, препоръчително е да е чисто, без кокал. Нарязва се на едри парчета. Посолява се, овкусява се с черен пипер и мащерка. Поръсва се със щипка, две кафява захар ( за да глазира месото). В чугунена тенджерка се загрява царевично олио. Количество - на око . Месото се запечатва от всички страни, докато се получи златиста коричка и се усети вкусния му аромат. Така се осигурява страхотна основа за сосче тип грейви. Когато месото е готово, хвърляме в тенджерката щедро количество едро нарязан лук, скилидките от поне 1 глава чесън, добавяме 2, 3 зърна бахар, заливаме всичко с чаша или 2 ( зависи от чашата) гореща вода. Клонче розмарин за разкош и всичко това оставяме във фурната за около 2 часа.

После ... си облизваме пръстите.
Аватар
Ванчето
От писане глава не боли
Мнения: 941
Регистриран на: 06 Яну 2014, 17:26

Re: В кухнята на tita

Мнение от Ванчето »

Тита, ти малко мазохистично май подхождаш с днес... :D
Какви са тези рецепти и вкуснотий по детоксово време ?! :222
Иначе рецептата е супер, сигурна съм, че става много вкусно! Имам само едно въпросче : ако нямам чугунен съд, може ли да запечатам месото в обикновен тефлон и след това да го пека в глинен съд...?
Никога не е късно за ново начало!
tita

Re: В кухнята на tita

Мнение от tita »

Бъни, такъв съм навитак за този детокс, че не се изкушавам от никаква храна тези дни. :222 Детокса ми върви леко и се надявам успешно да приключи със захранването.

А рецептата може да се получи в гювеч, но така няма как да избегнеш загубата на топлина и прекъсване на процеса на готвене на месото, докато го прехвърлиш в гювеча и после да го загрееш до нужната температура, защото нали знаеш, че керамичните съдове се слагат в студена фурна иначе се пукат.
Имам глинен гювеч и готвих в него, преди да се сдобия с чугунена тенджера. Ами, вкуса е друг.
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: В кухнята на tita

Мнение от Kleo »

Тита, поздравления за чугунената тенджера и вкусното ястие! Откъде се сдоби с глиганско месо? Ей това ми се стори най-интересно от всичко, честно казано. :1216
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Публикувай отговор