Салатки

Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: Салатки

Мнение от Kleo »

О, благодаря ти, Чева, не знаех изобщо за този зеленчук! Наистина страшно прилича на обикновена зелка! :1044
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
Cheva
Със словото напред
Мнения: 1526
Регистриран на: 31 Мар 2011, 11:32

Re: Салатки

Мнение от Cheva »

Не намерих по-читава снимка , прилича на маруля, ама с много по-светло зелени листа.
В магазина обикновето е самостоятелно опакована в свежо фолио.
"Когато няма къде да отидеш, ела на себе си!"
Аватар
cchery
Завършена форумна мечка
Мнения: 7926
Регистриран на: 19 Авг 2010, 11:12

Re: Салатки

Мнение от cchery »

Момичета, предварително се извинявам за :1024 :1024 , обаче.... тези нови новости у нас....... :1053 :1053 :1053 :1053 ! Салата айсберг, която пък на всичкото отгоре е 2 лева парчето. А то се състои от 3 проскубани листа.......

Защо въобще се включих да пиша?!? Защото моята майка отглежда сала! Не знам как му викат по различните краища на България, но в моето село "сала" и "салата" означава едно и също - ето това:

[img]http://agronet.bg/images/stories/zelenc ... a-1029.jpg[/img]

ГЛАВЕСТА САЛАТА - първа брат`чедка на марулята!

Когато това растение е на разсад или пък е с такива миниатюрни размери:

[img]http://www.biolib.cz/IMG/GAL/6968.jpg[/img]

е най-крехкия и мек зеленчук, който съм вкусвала. На всичкото отгоре е и сладък.

Когато порасне и свие средата си на зелка, тогава се казва че е прерасла и горчи. Най-хубава е като достигне оптимални размери - долу-горе така:

[img]http://www.omniseedsearch.com/howtoplan ... ettuce.JPG[/img]

И сега си задавам въпроса?!? Защо в България не е популярна главестата салата, която моята майка в края на сезона продава по 10 стотинки, а се отдава преимущество на салатата айсберг?!? Определено.... нашата, българската почва е добра за главестата салата и тя си взема всичко от нея?! Но така ли с другото растение?

Яд ме е точно заради това, защото вече трудно можеш да намериш главеста салата. А е трудно, защото тази, българската не е търговско растение, т.е. няма да ти издържи на пазара 3-4 дена! Главестата салата, отрязана рано сутрин, преди росата задължително :!: е крехка и свежа до...... вечерта! На идния ден вече добива вида, пораки който е възникнал израза "като проскубана салата". Но за сметка на това се рекламира масово салата айсберг, дошла от............ няма да казвам откъде, пропътувала половин Европа и преседяла още половин месец по щандовете на някой хипермаркет? Отговорът е ясен, ама това не ме задоволява!!! :1044
"Умният мислещият човек по правило се съмнява във възможностите си, когато е изправен пред неизвестното."

Радостина А. Ангелова - поетеса
Аватар
Сиренце
Със словото напред
Мнения: 1652
Регистриран на: 13 Окт 2010, 13:58
Местоположение: Черни Вит

Re: Салатки

Мнение от Сиренце »

Е, аз понеже страшно много обичам айсберг /сори, Чери, обаче няма нищо общо във вкуса с нашенската салата/ и също като теб не съм съгласна да плащам за транспорт, си купих семена на салата айсберг и тези дни мисля да ги посея в едно сандъче и да видим дали до напролет ще я отгледам. Ще съм много :1141 ако успея.
Аватар
Cheva
Със словото напред
Мнения: 1526
Регистриран на: 31 Мар 2011, 11:32

Re: Салатки

Мнение от Cheva »

cchery написа:Главестата салата, отрязана рано сутрин, преди росата задължително :!: е крехка и свежа до...... вечерта!
Както пише в метериала, затова Хамериканците са измислили пакетажа с лед. :)
Друг е въпросът, че тази която е на нашия пазар е по-скоро с химически "лед",
поддържана свежа. :)
Аз не купувам такива съмнителни зеленчуци, залагам на местните или почти. :)
Сега купувам зеле от време на време, после като си дойде баш сезона , ще мина на маруля.

Сиренце, успех в производството. :1028
"Когато няма къде да отидеш, ела на себе си!"
Аватар
bobichan
От писане глава не боли
Мнения: 827
Регистриран на: 20 Авг 2010, 12:02
Обратна връзка:

Re: Салатки

Мнение от bobichan »

Чери, абсолютно съм съгласна с теб. Тази наша маруля е невероятно сочна и бих я предпочела, но рядко се намира. Айсберга е някаква алтернатива за този сезон, ако не ти се кара само на кореноплодни.
Друг е въпроса, че купувайки салатата от майка ти за 10 стотинки, големите тарикати няма да я пуснат в магазина за 20 стотинки, ами поне за 50-60. Това е и причината земеделците да се насочат към по-трайни продукти.
Апропо, защо не си ми казала, че майка ти се занимава със зеленчукопроизвосдтво - веднага и ставам клиент!
Сиренце, чакам инфо - живо ме интересува. Ако ти стане ще купувам на майка ми семена.
А знаете ли, че от листата на цвеклото през лятото става невероятно свежа зелена салата. Съжчетана с тученицата... леле мале.
Вечерята ми тази вечер:

2 зелени салати (още са много малки и още не им е сезон, но не можах да им устоя)
1 връзка пресен лук
1 връзка магданоз
кълнове от боб муг (собствено производство)
кълнове от люцерна (собствено производство)
сока на 1 лимон
маслини каламата
зехтин
сол не е необходима

Накъсваме салатата, нарязваме лука и магданоза. Добавяме кълновете. Разбъркваме зехтина и лимона и поливаме салатата.
[url=http://www.vdahnovenia.bg/]Вдъхнови се за голямата промяна![/url]
Аватар
Cheva
Със словото напред
Мнения: 1526
Регистриран на: 31 Мар 2011, 11:32

Re: Салатки

Мнение от Cheva »

Салатката, която си проготвих тази вечер - много вкусна! :)

САЛАТА ОТ ПРЕСЕН СПАНАК, ГУЛИЯ И СИРЕНЕ

- пресни листа спанак
- грудка - две гулия
- 5-6 ореха (предварително накиснати за 6-8 часа)
- скилидка чесън
- 3-4 супени лъжици нарязано сирене
- малко хималайска сол( сиренето е солено)
- студено пресовано олио
"Когато няма къде да отидеш, ела на себе си!"
Ver

Re: Салатки

Мнение от Ver »

И аз напоследък слагам спанака навсякъде.
Моят варинат на горната салата е следния:
- зелена салата и спанак накъсани
- зехтин
- пресен лук и чесън
Може да поръси отгоре с настъргани яйца или дресинг с кисело мляко, или сирене (пармезан) или каквото човек си пожелае :954
Приятен апетит!
Аватар
Cheva
Със словото напред
Мнения: 1526
Регистриран на: 31 Мар 2011, 11:32

Re: Салатки

Мнение от Cheva »

спаначена салата с домати и пресен чесън

За една порция:
  • 10 листа пресен спанак
  • 1 средно голям домат
  • 1 стрък чесън
  • зехтин
  • хималайска сол
  • лимонов сок
Добре измитият спанак се накъсва или нарязва на ситно , добавят се нарязаният
на кубчета домат и чесъна и се овкусява.
"Когато няма къде да отидеш, ела на себе си!"
ditavonteese

Re: Салатки

Мнение от ditavonteese »

хубави рецепти
Аватар
Сиренце
Със словото напред
Мнения: 1652
Регистриран на: 13 Окт 2010, 13:58
Местоположение: Черни Вит

Re: Салатки

Мнение от Сиренце »

Салата от гулия с пресен джинджифил

Настъргана гулия
Малко (или по-голямо) парченце настърган джиндифил
сол, лимон, зехтин


Гулията няма силен вкус и по тази причина пресния джинджифил много добре го обогатява.
Публикувай отговор