Всичко за оксалатите или кои полезни храни може да са вредни

Аватар
cchery
Завършена форумна мечка
Мнения: 7926
Регистриран на: 19 Авг 2010, 11:12

Всичко за оксалатите или кои полезни храни може да са вредни

Мнение от cchery »

Статия на нутриционистката Маги Пашова

Източник

Често повтарям, че няма хранене, което да е еднакво здравословно и подходящо за всеки. Нито може всички да са месоядни, нито е добре за всички да са вегани. Някои могат да толерират глутен и млечни, други – не. За някои яйцата са пълноценен протеин, за други – силен алерген. И това е напълно НОРМАЛНО! Защото всички ние сме различни и е много по-важно да познаваш потребностите и възможностите (да храносмила и усвоява храна) на собственото си тяло, отколкото да търсиш идеалния универсален начин на хранене.

Днес ще дам поредния пример за това как едни много полезни храни като зеленолистните растения, ядките и семената могат да причинят сериозни проблеми на определени хора. Причина за това са оксалатите. Споменах ги в публикацията ми, посветена на денталното здраве преди няколко седмици, и доста хора поискаха допълнителна информация за тях в коментарите под публикацията и във Фейсбук. Затова днешният текст е посветен на оксалатите в храните. И естествено започваме с това:

Какво са оксалатите?

Оксалатите са химични съединения, които естествено съществуват в нашите тела, а също така в редица здравословни храни като някои растения, плодове, ядки и семена. Те са невидими, нямат вкус и аромат, но ние ги консумираме всеки ден.

Растенията използват оксалатите като естествен защитен механизъм. Оксалатните кристали могат да разкъсат зъбите на буболечките и насекомите, които се опитват да ги ядат и по този начин се защитават. Ние хората обаче нямаме сетивност за оксалатите в храната и това ни пречи да се защитим от токсичния им ефект.

Всъщност за повечето хора оксалатите са напълно безвредни и може би заради това за тях не се говори достатъчно. В един здрав организъм тези съединения се разграждат от добрите бактерии в червата ни или се елиминират заедно с екскрементите.

Кога оксалатите са опасни?

За някои хора обаче храните, съдържащи оксалати, могат да доведат до влошаване на определени състояния. Когато оксалатите попаднат на тъкани с нарушена цялост, те се свързват с минерала калций и образуват кристали, които причиняват болка и дразнене. Оксалатните съединения могат да предизвикат или да увеличат възпалителните процеси в организма.

При хора с нарушена цялост на чревната мембрана (т.нар. възпалено течащо черво) проблемът е особено сериозен, защото оксалатите образуват кристали в храносмилателния тракт и пречат на усвояването на полезни вещества от храните, предизвиквайки хранителни дефицити. Допълнително, самите оксалатни съединения проникват в тялото през нарушената чревна мембрана и значително влошават състояния като:

фибромиалгия – заболяване, придружено със силни ставни, мускулни болки и хронична умора
лихен склерозус – възпалително заболяване, придружено с дразнещи сърбежи в областта на гениталиите
лихен планус (плосък лишей) – възпалително заболяване, което засяга кожата на главата и устната кухина
диспареуния – болки при полов контакт
аутизъм
камъни в бъбереците
хипотироидизъм
чести циситити
раздразнено дебело черво
дисфункция на тазовото дъно

Как да разберем, че имаме проблем в оксалатите?

Медицинският тест за повишено количество оксалати включва изследване на урината, тъй като имено натрупването на оксалати в организма е основната причина за образуване на камъни в бъбреците. Състоянието, при което в изследване на урината се установят високи нива на оксалати се нарича хипероксалурия. Проблемът е, че преди високите нива на оксалати да бъдат отразени в урината, те вече може да са предизвикали сериозни проблеми в тъканите. Именно това ограничение в диагностиката е причина много хора да имат проблеми с оксалатите, без да го знаят!

Според изследователката Сюзън Оунс, основната причина за натрупване на оксалати в организма е нарушената чревна флора. Тя допълва, че при боледуване, както при системен или скорошен прием на антибиотици, тялото усвоява много повече оксалати, защото популацията от полезни бактерии в червата е унищожена.

Само в храните ли има оксалати?

Консумирането на храни, богати на оксалати, не е единственият начин тези съединения да попаднат е клетките и кръвта ни. Нашите тела също синтезират оксалатни съединения особено при ензимен дисбаланс, който може да бъде причинен от (а) фамилна предразположеност или (б) от липса на ензимни ко-фактори като витамин B6, магнезий и тиамин. Завишени нива на оксалати се синтезират в организма и при прием на високи дози витамин С или фруктоза.

Друг факт, който не е за пренебрегване, е връзката между оксалатите и патогенни гъбични организми като кандида и аспергилиус. При хора, страдащи от системни гъбични инфекции, често се откриват оксалатни съединения в синусите и белия дроб. Затова ако имате някаква форма на кандида, гъбички по ноктите или пърхут, е препоръчително да избягвате оксалатите в храната.

Храни, които съдържат високо количества окасалати

Плодове

Къпини
Малини
Боровинки
Стафиди
Смокини
Киви
Портокали
Папая

Зеленчуци

Броколи
Брюкселско зеле
Моркови
Целина
Маслини
Магданоз
Спанак
Артишок
Зелен боб

Ядки и семена

Бадеми
Кашу
Фъстъци

Бобови

Черен боб
Бял боб
Соя
Тофу

Зърнени

Просо
Ръж
Пшеничени трици
Пшеничен зародиш

Други

Черен чай
Шоколад
Какао

Как да намалим ефектът от оксалатите и да се предпазим от тях

Оксалатите не са проблем за всички! Затова препоръките в този текст са само за хора, които:
  • страдат от изброените по-горе състояния
  • изпитват хроничен дискомфорт и болки, които не се повлияват от нищо и биха могли да бъдат провокирани от натрупване на оксалати
  • имат нарушена чревна цялост и чревен дисбаланс
  • са с хипотироидизъм
  • имат кандида
  • страдат от аутизъм
Оксалатите следва да бъдат минимизарани в менюто и на деца до 2 години, при които червата са естествено пропускливи.

Всички останали могат спокойно да си хапват изредените по-горе храни, които сами по себе си са много полезни!

Ако обаче мислите, че може би имате проблем с оксалатите, ето какво е добре да опитате:


Преминете на ниско-оксалатна диета. Хората от горната група като цяло е добре да преминат на ниско-оксалатна диета и да избягват храни с високо съдържание на оксалати. За тези хора иначе популярните като много здравословни зелени сокове, могат да причинят задълбочаване на здравословните проблеми.

Обработвайте термична на храните, съдържащи оксалати. Според Сюзън Оунс варенето на зеленчуци значително намалява оксалатното съдържание и дразнещите съединения изтичат във водата. Например кейл, приготвен на пара съдържа 8.8 мг оксалати, докато същото количество кейл съдържа 4.9 мг, ако се свари. Пример за изключение от друга популярна здравословна теория за полезността на суровите храни.

Подобрете чревното си здраве. Това е първата и най-важна стъпка, която следва да предприемете, ако имате някое от изредените по-горе състояния. Възстановяването и укрепването на чревната лигавица чрез подходяща диета, пробиотици и хранителни добавки е в основата на оздравителния процес.

Погрижете се за чревния си баланс и ограничете прираста на кандида. Високата популация на кандида създава среда, която не може да неутразлизира оксалатите. Овладяването на кандидата чрез диета, подходящи храни и билки е важна стъпка в подобряването на метаболизма на оксалатите.

Приемайте калций под формата на добавка. Хората с по-сериозни проблеми могат към горните стъпки да прибавят и приемът на калций (калциев цитрат) под формата на добавка. Оксалатите имат склонност да се свързват с този калций и директно да бъдат елиминирани от организма.

Това е от мен за тази седмица. Ако темата за оксалатите е била полезна за вас, споделете я с приятели, защото пътят към здравето минава през информираността. Нека взаимно си помагаме да вървим по този път, споделяйки инфoрмация!
"Умният мислещият човек по правило се съмнява във възможностите си, когато е изправен пред неизвестното."

Радостина А. Ангелова - поетеса
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: Всичко за оксалатите или кои полезни храни може да са вр

Мнение от Kleo »

Благодаря ти за полезната информация, Ани!

Началото на постинга много ми хареса, визирам ето тази част:

Често повтарям, че няма хранене, което да е еднакво здравословно и подходящо за всеки. Нито може всички да са месоядни, нито е добре за всички да са вегани. Някои могат да толерират глутен и млечни, други – не. За някои яйцата са пълноценен протеин, за други – силен алерген. И това е напълно НОРМАЛНО! Защото всички ние сме различни и е много по-важно да познаваш потребностите и възможностите (да храносмила и усвоява храна) на собственото си тяло, отколкото да търсиш идеалния универсален начин на хранене.
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Публикувай отговор