Здравословно хранене - тема за дискусии

Аватар
Cheva
Със словото напред
Мнения: 1526
Регистриран на: 31 Мар 2011, 11:32

Здравословно хранене - тема за дискусии

Мнение от Cheva »

Здравословно хранене - мит, заблуда или просто начин на живот?
[img]http://lubomirivanov.com/wp-content/upl ... yramid.png[/img]

Какво за вас е здравословното хранене? :983 :984 :624

Тук можем да споделяме всичко по темата - лично мнение и опит, успехи,
неуспехи или страхове, идеи, прочетени статии, книги, изгледани филми, въобще - ВСИЧКО. :222

Нека обменим знания и опит и да си бъдем взаимно полезни! :954
"Когато няма къде да отидеш, ела на себе си!"
futarela
Философска система
Мнения: 1205
Регистриран на: 19 Авг 2010, 21:42
Местоположение: София

Re: Здравословно хранене - тема за дискусии

Мнение от futarela »

MMM хубава темичка :954 Браво Чева. По -късно ще намина да споделя за мен какво е .
Истинското откритие е не да изнамираш нови пейзажи, а да придобиеш нови очи.[img]http://lines.ladoshki-forum.ru/showgif.php?imgfile=1_5Priroda_lines/1275646909.png[/img]
lindorina
Цветна долина в омая
Мнения: 724
Регистриран на: 23 Авг 2010, 09:54

Re: Здравословно хранене - тема за дискусии

Мнение от lindorina »

Да,добре,може и да е полезно споделянето на мнения.
За мен здравословното хранене е това,което ме кара да се чувствам радостна,весела,изпълнена с енергия.Обичам всичко наоколо и "хвърча".Имам нужда да раздавам от себе си.Това е.
Започна ли да прекалявам с "полезните"храни,започват и отрицателните емоции.Сънливо ми е,изнервям се,нямам желание за нищо.
Изпробвано е!

ИЗВОД:Здравословно хранене=желание за живот!

Чева-поздравления и от мен за темата!
Преди шансът да ви награди с голям успех,той първо ви изпитва в трудности!

http://img.wallpaperstock.net:81/spring-feeling-wallpapers_5137_1024x768.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;
[img]http://t0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcT8jVF4RfE3CJOqLOnIe4FC6dOMme1PC45jE5g2z4F9cUYwNzrkPA[/img]
Аватар
Cheva
Със словото напред
Мнения: 1526
Регистриран на: 31 Мар 2011, 11:32

Re: Здравословно хранене - тема за дискусии

Мнение от Cheva »

Цитати на линдорина :

А за брито-то логично-че хем е меко :1062 хем ако е по-дебело е недоузряло и има по-вече бактерии-къде полезни,къде не,а да не говорим за маслеността-60% :1139 Ама аз прочетох за един трик/който не може без такива мазнотии :1062 да яде авокадо - а аз му станах и на него супер фен-със лимон ,черен пипер и сол-елате ни вижте-и установявам,че много добре ме засища.Пък и долу-горе са на кантар в цената-1парче бри=1авокадо :221

*************

Да ви кажа,вчера след обяд,изведнъж ми хрумна поредната "гениална" идея-трябва да намеря храна,която да ме засища.То има много такива,но не знам как се сетих за просото.И това, при положение,че никога не съм го пробвала.Речено-сторено :954 След работа минах край магазинчето,купих си био-просо,че даже и шарлан.Не се сещам от кога не съм ползвала олио в къщи,с изключение на 2-3пъти ,когато опитах от пържените :plezya se тиквички на майка.
Та-вчера гледах в предаването на Гала д-р Папазова и отново реших да пробвам този път за по-дълго време сутришното жабурене с олио.Предполагам сте чели,че то изсмуква всички токсини от организма.И от златно жълто,след 15-20мин олиото става гъсто и бяло/ извинете /т.е.това са само токсини.Някои хора по този начин успешно си помагат в лекуването на болести.Всъщност има доста инфо,който желае може да се поразрови.Нямам спомен тук дали се е говорило за това.И докторката каза,че е по-добре с олио,отколкото със зехтин.За тази цел вземах шарлана/поне е студенопресован/но и с обикн.олио става
Още нещо ми привлече отново вниманието-прочистването на синусите със солена вода.Едно време като четях книжките за йога-там доста пишеше за това.Та взех,че и тази процедура си спретнах.Налива се от солената вода в едната шепа и се смърка от едната ноздра само.Водата преминава през носоглътката и стига до гърлото.С една клечка за уши,другата ноздра се намазва с гхи.Понеже нямах в момента-ползвах кокосово масло.И така-другата сутрин същата процедура ,но с др.ноздра.Да ви кажа честно,доста добре ми се отпуши носа.Всъщност,аз бегло разказвам,който се интересува,може да проследи вчерашното предаване в нета.
Чакайте да се върна на просото.Ми,какво да кажа-хареса ми+това наистина засища ,а и е алкалообразуваща храна,също и няма глутен.Но и тук Чери беше пуснала статийка за него.
И пак да се върна на просото/ за последен път -обещавам :1062 /Сложих водата да заври с щипка сол,след което изсипах предварително накиснатото за няколко мин.и измито просо в тенджерата. :729 Много бързо става.Намалих котлона и след 15-ина мин.го изключих.Постоя така под капака.
Първоначалната ми идея беше да го ям сладко-с мед и някакви плодове.Но нещо инстинкта ми ме насочи в др.посока :1062 Сложих соев сос,червен лют пипер и нарязан пресен босилек и магданоз :624 .Е,доста добре ми се отрази.Даже и кафе :528 не съм пила още.Не че е голяма загуба де :1062 А,излъгах-изпих една глътка от това,което си приготвих за след обяд за работа-по-точно-сусамово мляко,разбито добре с мед,какао,малко истинска ванилия/тя е черна,нали знаете/и 1/2пакетче нес кафе.Това сложих в хладилника и след обяд ще ползвам за нещо като фрапе!
"Когато няма къде да отидеш, ела на себе си!"
Аватар
Cheva
Със словото напред
Мнения: 1526
Регистриран на: 31 Мар 2011, 11:32

Re: Здравословно хранене - тема за дискусии

Мнение от Cheva »

lindorina написа: идеята е бавно,но сигурно тези млечни да ги позабравя.Защото-нали знаете,че млякото,наред с рафинираната захар и бялото брашно са главните слузообразуващи храни.А главният причинител на по-вечето заболявания е замърсяването на организма със слуз.не че не ми е приятно да ям със сирене и масло,но гледам някакви др.алтернативи да измислям.Тепърва ще се справям,защото съм го решила.Както не ми е проблем 4-ти месец да не ям месо,така си мисля,че и с липсата на млечни,на които всъщност не съм кой-знае колко голям фен,ще се справя.Друго,друго е слабото ми мястоо :1062 Но пък и съвсем съм наясно,че не става всичко с вълшебната пръчица....
Нели написа: Линди, за млечните по принцип си права, милиард и половина китайци си се справят добре и без тях и даже нямат толкова алергии, колкото нас. При положение обаче, че не ядеш и месо, силно те съветвам да се стараеш да си набавяш достатъчно белтъчнини, тъй като недостигът им води до редица други проблеми, вкл. слабост на мускулната и съединителната тъкан, а от там и редица отпускания и провисвания на тъкани като разширени вени, дискови хернии и др.под. Колагенът впрочем също е белтък. Имай пердвид, че обикновено при повечето жени има недостиг, тъй като жените по-често от мъжете са основно на въглехидратно хранене (тук имам предвид не само хранене с хляб, плодовете също са предимно въглехидратна храна!). Ако някой ден реша да не ям и млечни продукти, и месо, вероятно ще се стремя да хапвам риба поне два пъти седмично.
Като се замисля, при дневна нужда от около 1 грам белтък на килограм тегло (чист белтък, не белтъчна храна), аз и сега май не поемам достатъчно. В 100 гр. кисело мляко има около 2-3 гр. белтък, в едно яйце - около 7 гр., в 100 гр. сирене - около 15 гр. и то само, ако сиренето не е от палмово масло ;) , в 100 гр. ядки - около 15-20 гр.
"Когато няма къде да отидеш, ела на себе си!"
Аватар
Cheva
Със словото напред
Мнения: 1526
Регистриран на: 31 Мар 2011, 11:32

Re: Здравословно хранене - тема за дискусии

Мнение от Cheva »

lindorina написа:Нелка-съгласна съм с теб,затова се старая по-вече ядки да консумирам.
******************
lindorina написа:Чакайте да ви кажа - за любителите на ядковите млека - установявам,че бадемовото е с най-лек вкус,лешниковото-с много приятен лешников такъв-ама,че го написах,естествено,че лешниците няма как да имат вкус на орехи :221 ,а сусамовото/от пълнозърнест сусам/ми горчи и затова е идеално за кафето,защото горчивото се смесва и не се усеща-е,не че не се усеща,но аз го пия без захар и ми е приятно.Пропуснах да спомена,какъв "сух таратор"правя от "останките",т.е.от сусама и бадемите,които останат,след като изстискам млякото... смесвам ги тези работи със нарязана краставица,по-вече копър,сол и олио/гроздово,че откакто се пробвах да правя чернодробно пречистване и нещо зехтина не ми се нрави вече :-| /без чесън,че бях на работа :221 и това е.Фюти-ти си :221 [/color]
Чакайте да надзърна просото да не изкипи,че то си ври-нищо,че аз тук си пиша :221............ Днес ще го ям сладко,обаче ми се върти идея за пълнени чушки с просо и царевица-така печени,пък какво пречи и една голяма, червена,дебела,сурова чушка/много обичам/да напълня със сварено просо и разните там зелении-сигурно ще е вкусно.Ама,то моето -много бързо се сварява бе,дали защото го кисна предварително :1044 -за 6мин.и е готово.
"Когато няма къде да отидеш, ела на себе си!"
Аватар
Cheva
Със словото напред
Мнения: 1526
Регистриран на: 31 Мар 2011, 11:32

Re: Здравословно хранене - тема за дискусии

Мнение от Cheva »

bobichan написа: За чията и на мен не ми спори, но един приятел казва че я кисне в мляко ( ти пробвай в конопено-сусамово с най-високо съдържание на протеинни) и било супер. Ей ти един чия пудинг
Амаранта мен нещо не ме изкефи и не мисля да го въвеждам в менюто. Определено.
Годжи Берито не е нещо с изключителен вкус, но е най хай берито (нали знаете blackberry, blueberry, raspberry, acai berry и т.н.). Препоръчва се и за подмладяване :954
Лукумата и маката още само им се каня.
Обаче опитах Спирунила. Интересно се получава гуакамолето с него. За сокове и смутита също става.
Киноа ЗАДЪЛЖИТЕЛНО трябва да опиташ. Ще ти пасне много. Имаме тема и за нея. Обаче тя върви много с мляко. Аз също съм тръгнала в посока намаляване на млякото и месото, но за сега не мисля да се отказвам от тях. Привърценик съм на правилото всичко с мярка! Истината е че ядем около 1 седмично месо в къщи. Което е голямо постижение, защото Яската като се запознахме без месо не сядаше на масата! Риба дори се старая да е повече от 2 пъти, но не винаги се получава.
Нели, аз пък четох в "Новата библия на оптималкото хранене" на Хофорд, че човек има нужда от 30-40 гр. протеин на ден. Дори ще погледна пак статията и ще пиша утре. Но се казваше, че дневната доза протеин се съдържа в шепа бадеми. Консумацията на много месо и млечни храни повишава киселинността в тялото и за да се неутрализира тя се извлича калции от костите (организма има нужда от равновесие). Следва остеопороза и т.н. и т.н. Друг е въпроса какво месо ядем - хранено с АБ и растежни хормони. Хранителния режим, който ограничава месо и млечни има мноого ядки, така че от там се наваксва от към протеини, за останалите полезни вещества няма да говоря.
"Когато няма къде да отидеш, ела на себе си!"
Аватар
Cheva
Със словото напред
Мнения: 1526
Регистриран на: 31 Мар 2011, 11:32

Re: Здравословно хранене - тема за дискусии

Мнение от Cheva »

bobichan написа: Чева за калциевия метаболизъм можеш да си правиш по 1 курс калкарея карбоника годишно. Ей така за профилактика. Доктора е писал в новата си книга за това. Калция се усвоява много добре съвместно с магнезии, затова гледай да ядеш повече храни, които ги съдържат. По-горе писах и за остеопорозата много накратко как се получава.
Cheva написа:
Точно от книгата на док си извадих заключение да си хапвам по-често сусамов тахан,
че да си набавям калции . Това с калкареята е много добра идея. :923
"Когато няма къде да отидеш, ела на себе си!"
Аватар
Cheva
Със словото напред
Мнения: 1526
Регистриран на: 31 Мар 2011, 11:32

Re: Здравословно хранене - тема за дискусии

Мнение от Cheva »

Стига толкова цитати, мисля. :)
Снощи какво "чудо" си забърках.... - сусамов тахан, масло(размекнато) и кафява захар.
Чуд-но, но...не го препоръчвам! :1069
Води до пристрастяване и е изключително калорично! :fan
"Когато няма къде да отидеш, ела на себе си!"
lindorina
Цветна долина в омая
Мнения: 724
Регистриран на: 23 Авг 2010, 09:54

Re: Здравословно хранене - тема за дискусии

Мнение от lindorina »

Чева,ми аз съм на първа страница във вестника :oops: :1062 :923
Между другото тахан и масло - много мазно не ти ли стана - и по-добре използвай гХи,щом и ти като мен си фен на маслото.То моето е някакво пристрастяване към него,че като гледам и малката също :shock: :1062 може да яде масло ей така от пакета.
Явно от всичките млечни,като че ли от гхи-то само няма да се откажа-обожавам аромата и вкуса му.Обаче,когато аз си го приготвя,защото предния път реших да си купя био-гхи,за да видя,колко е по-добро от моето.ООбаче,мога смело да заявя,че вкуса,който аз си "добивам"е в пъти по-добър.Бях споменавала,че ползвам от немското масло за тази цел,защото то е с вкуса на моето детство,когато най-хубавото масло,беше във фолиевите пакетчета"екстра качество"Е,някои сте малки и не помните :1062
Иначе си мисля,че останалите млечни,няма да са ми проблем да ги спра.Е,ако някой път ми се прияде,разбира се че няма да бъда терорист спрямо собствения си организъм............Темичката предполага развитие и пак ще пиша!
Преди шансът да ви награди с голям успех,той първо ви изпитва в трудности!

http://img.wallpaperstock.net:81/spring-feeling-wallpapers_5137_1024x768.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;
[img]http://t0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcT8jVF4RfE3CJOqLOnIe4FC6dOMme1PC45jE5g2z4F9cUYwNzrkPA[/img]
Ver

Re: Здравословно хранене - тема за дискусии

Мнение от Ver »

Cheva написа:...Снощи какво "чудо" си забърках.... - сусамов тахан, масло(размекнато) и кафява захар.
Я и аз да се включа по този повод :)
Тъй като често съм заета с дейност изискващи много енергия, която бързо да може да усвоява, правя нещо подобно на "чудото" на Чева:
Наричам ги енергийни топчета
разтопено масло
нахутено брашно
тахан
мед
овесени ядки/трици
ядки, каквито обичате: бадеми, кашу, орехи и пр.
какао
и ако сместа стане по-редичка (както на мен ми се получи :1062 ) я сгъстявам с натрошени обикновени бисквити. Но без тях е по-натурално и бързо усвоимо :)
Протеин и Л-карнитин в случай на екстремно натоварване.
Горната комбинация ме е спасявала от хипогликемия не еднократно :)
****************************
Чева, поздравления за темичката :326
Споделям 100% мнението на Линди:
lindorina написа:За мен здравословното хранене е това,което ме кара да се чувствам радостна,весела,изпълнена с енергия.Обичам всичко наоколо и "хвърча".Имам нужда да раздавам от себе си.Това е.
ИЗВОД:Здравословно хранене=желание за живот!
:524
Публикувай отговор