Седмица на АЛАБАША

Подфорум за нещата, които готвим всеки ден
Аватар
cchery
Завършена форумна мечка
Мнения: 7926
Регистриран на: 19 Авг 2010, 11:12

Седмица на АЛАБАША

Мнение от cchery »

АЛАБАШ


Изображение

Алабашът е представител на голямото семейство Кръстоцветни и заедно с гулията е не толкова популярният роднина на добре познатите ни карфиол, броколи и зеле. В някои краища на страната на алабаша казват "гулия", но не бива да се бърка с кореноплода ! Алабашът не може да се похвали с дългата културна история на репите и пащърнака, защото за пръв път е бил описан в Германия чак в средата на XVI век. Въпреки това до края на столетието се отглежда в цяла Западна Европа, както и на много места около Средиземно море. Постепенно достига до Азия, като в Кашмир е особено популярен. Китай и Югоизточна Азия също го ценят.

Двугодишният зеленчук има големи, продълговати листа и въпреки че те също са употребяема част, за консумация се използва най-вече закръгленото му, удебелено стебло. Под дебелата кожа на алабаша се крие хрупкава и сочна месеста част. По вкус растението наподобява ряпата, но е по-меко и сладко, а със застаряването загрубява. Зеленчукът може да се консумира както суров, така и приготвен по различни начини, като и в двата случая е чудесна добавка към не особено богата на витамини зимна трапеза.

Алабашът е объркващо растение – на пръв поглед прилича на ряпа, но когато го види в градината, човек остава изумен, че светлозелените или виолетови глави не растат заровени в земята, а почти антигравитационно се държат над повърхността върху не особено дебело стъбло. Затова технически зеленчукът не може да бъде наречен кореноплоден, но все пак свойствата му наподобяват тези на останалите членове на групата.

През първата си година стеблото на алабаша (Brassica oleracea var gongylodes) е късо и връхната му част се разраства в стъбоплод (гулия), който е използваемата му част. В зависимост от сорта на алабаша, стъбоплодът бива кръгъл, овален или сплеснат с различна големина.

Изображение

Има две разновидности свтлозелен и синьо-лилав на цвят, като цветът има значение доколкото светлозеления узрява по-рано и е по-крехък. В България най-често се отглежда като ранен и късен алабаш. Ранният е готов и се прибира през май, когато главите на гулията му стигнат 7-10 см в диаметър. Неприбрани от полето, те застаряват и стават неизползваеми. Късният алабаш се засява през юли и е готов в ранната есен.

Алабашът също така бива дребен и едър. Дребният алабаш се отличава с по-високи хранителни и диетични качества в сравнение с по-едрите екземпляри.


Съдържание и полезни свойства

Съдържа средно:

88% вода,
2,9% белтъчини - доказано е, че белтъчините му съдържат пълноценни аминокиселини, които играят важна роля при възстановяване на клетките в организма,
4,7% захари,
7,8% безазотни екстрактни вещества,
1,17% минерални вещества
.

:idea: В една купичка алабаш (ок. 130 грама) се съдържат цели 83.7 мг витамин С, което е 140 % от необходимия дневен прием на този витамин. :idea: :idea: Поради високото съдържание на витамин С, наричат алабаша северен лимон. :idea: Една такава висока концентрация е чудесно средство за поддържане на имунната система и играе важна роля в борбата с болестотворни организми, както и в превенцията на различни заболявания. Освен големи количества витамин С, в зеленчука се сдържат още и витамини от групата B, като например ниацин, витамин B-6, тиамин и др.
Той помага за усвояването на желязо от организма и регенерирането на доставките на витамин Е.

:idea: Подобно на останалите представители на семейство Кръстоцветни, алабашът съдържа много полезни фитохимикали, предпазващи от рак на дебелото черво и притежаващи отлично антиоксидантно действие. :idea: Един от тези фитохимикали е сулфорафан, за който се смята, че антираковите си свойства, има способността и да помага на черния дроб да се справи с токсините.

Съдържанието на диетични фибри, които са полезни за червата, също помага за понижаване на риска от храносмилателни проблеми, хемороиди и рак на дебелото черво. Една порция алабаш доставя около 5 грама фибри, което е 19% от препоръчителната дневна доза. Фибрите насърчават и популацията на „добрите“ бактерии в чревната микрофлора.

Алабашът е много богат и на калий (473 мг в 135 грама зеленчук), което го прави полезен при борбата с високото кръвно налягане, сърдечните проблеми и циркулацията на кръвта. Калият, който се съдържа в алабаша ускорява обмяната на веществата и регулира дейността на мускулите и нервите. Подобрява възбудимостта и трансмисиите на нервите. Една порция алабаш съдържа 14% от препоръчителния дневен прием на калий.

Освен калият, минералите калций, желязо, магнезий, манган, селен и фосфор също част от състава на зеленчука.

:!: Съдържанието му на оксалова и пикочна киселини обаче го правят неподходящ за коснумация за хора с камъни в бъбреците и подагра. :!:

В сто грама алабаш има 27 калории, 0,01 г наситени мазнини и никакъв холестерол, а като добавка и ниско съдържание на натрий.

Листата на алабаша също са много хранителни, макар кулинарната традиция да ги пренебрегва. В тях има изобилие от каротини, витамин А, витамин К, минерали и витамини от групата B.

Изображение


Алабашът в народната медицина
  • При отслабнала сърдечно - съдова дейност народната медицина препоръчва сок от алабаш разбъркан с лъжичка мед.
  • При болки в ставите се използват компреси от каша от сварения зеленчук.
  • Пикочогонно, отхрачващо, против запек, действат отварите от алабаш
  • Алабашът укрепва имунната система, помага при анемия и авитаминоза - скорбут.
  • Полезен при астма, бронхит, туберкулоза и лъчева болест - в Япония се дава на облъчени с радиация хора.
  • Препоръчва се като храна на болни от атеросклероза, високо кръвно налягане, миокарди,пиелонефрит.



Изображение


Алабаш и диети

Алабашът спомага за задържане на резултата от диети. Той перфектно се усвоява от организма и не предизвиква подуване в стомаха. Ако се добавя по малко алабаш в супи и ястия, това ще помогне за поддържане на снижено с диета тегло.

Изображение



Как да съхраняваме алабаш?

Твърде ценно качество на този зеленчук е, че правилно съхраняван в сухо и хладно помещение, не губи своите качества - сочност, съдържание на витамини и минерални соли. Тази негова особеност му позволява да се ползва като ценна храна не само през есента, но и през зимата и ранната пролет.


Изображение

По идея и със съдействието на Боби!

Източник
Източник
Източник
Последно промяна от cchery на 05 Мар 2013, 22:45, променено общо 1 път.
"Умният мислещият човек по правило се съмнява във възможностите си, когато е изправен пред неизвестното."

Радостина А. Ангелова - поетеса
Аватар
cchery
Завършена форумна мечка
Мнения: 7926
Регистриран на: 19 Авг 2010, 11:12

Re: СЕДМИЦА НА Алабаша

Мнение от cchery »

Алабашът в кухнята

Сладкият и мек на вкус зеленчук може да бъде обработван термично по най-различни начини. Сервира се задушен, варен, сотиран, дори пълнен. Суров, в настърган вид, той е полезна добавка към всяка салата. Може да се добавя и в ястия и супи, тъй като сокът му е приятен на вкус, а това позволява да се пие и самостоятелно или в комбинация с други зеленчукови сокове. От него се приготвя и полезен за организма деликатес, когато се нареже ситно и се гарнира с маслини, а към тях се прибави зехтин и малко лимонов сок.
.

АЛАБАШ ЗА ГАРНИТУРА

2 – 3 глави (грудки) алабаш
1 с.л брашно
1 глава кромид лук
1 с.л. нарязан магданоз
2 с.л. олио

Алабашът се обелва, измива се и се нарязва на малки парченца. Залива се свода, да го покрие и се сварява до омекване.
Лука се нарязва на дребно и се задушава до златисто с олиот, поръсва се с брашното и се смесва с алабаша.
След като клокне се поръсва с магданоза.


ПЕЧЕНИ РЕЗЕНЧЕТА АЛАБАШ

С помощта на малко масло (най-добре кокосово, защото издържа на термична обработка) и подходящи подправки, алабашът може да се превърне в нискокалоричен заместител на картофките. За целта грудката се изчиства и нарязва дебели ивички, след което се изпича на фурна.


САЛАТА ОТ АЛАБАШ


400 гр алабаш,
100 гр моркови,
100 гр кисело мляко,
копър, сол


Алабашът и морковите се почистват, измиват се и се настъргват. Прибавя се ситно настърганият копър, размесва се, подправя се със сол и сместа се полива с киселото мляко, разбито на гладък крем, и наново се размесва.


АЛАБАШ, МОРКОВИ И ГРАХ НА ФУРНА

300 гр алабаш,
250 гр моркови,
200 гр грах зелен,
60 гр масло,
200 мл прясно мляко,
150 гр кашкавал, 100 мл бяло вино,
1/2 вр. магданоз,
1 ч.л. риган, 1 ч.л. мащерка, черен пипер


Разрежете алабаша на четири, а след това на филийки, морковите - на пръчици. Смесете продуктите с граха и ги изсипете в тавичка. Отгоре сложете маслото на парченца. Разбъркайте ситно нарязания магданоз, подправките, млякото и виното. Излейте сместа върху зеленчука. Поръсете яститето с настъргания кашкавал и печете 30-40 минути.


АЛАБАШ СЪС СИРЕНЕ

3 глави алабаш,
4 с.л. настъргано сирене,
1 чаена чаша вода или зеленчуков бульон,
4 с.л. олио,
2 с.л. пълнозърнесто брашно,
щипка индийско орехче,
ситно нарязан магданоз


Обелваме, измиваме и нарязваме на тънки филийки алабаша. Посоляваме го и задушаваме до омекване в 2 супени лъжици олио и малко вода. После поръсваме с брашното, разреждаме с вода или зеленчудов бульон (домашен!) и оставяме да заври, след което сваляме съда от огъня. Прибавяме магданоза, настърганото индийско орехче и 2 супени лъжици сирене. В съд от огнеупорно стъкло нареждаме парчетата алабаш. Наръсваме с останалото сирене и запичаме в умерено гореща фурна до златисто.


Сок от алабаш и ябълки


100 гр сок от алабаш, 200 гр сок от ябълки, сок от един лимон


Сокът от алабаш и ябълки се отделя с помощта на електри ческата сокоизстисквачка или като се настържат и се пресоват през тензух. Соковете се смесват и се подправят с лимоновия сок.
"Умният мислещият човек по правило се съмнява във възможностите си, когато е изправен пред неизвестното."

Радостина А. Ангелова - поетеса
Аватар
bobichan
От писане глава не боли
Мнения: 827
Регистриран на: 20 Авг 2010, 12:02
Обратна връзка:

Re: Седмица на АЛАБАША

Мнение от bobichan »

Моите деца го обожават нарязан на пръчици и полят с лимонов сок или оризов оцет.
[url=http://www.vdahnovenia.bg/]Вдъхнови се за голямата промяна![/url]
Аватар
cchery
Завършена форумна мечка
Мнения: 7926
Регистриран на: 19 Авг 2010, 11:12

Re: Седмица на АЛАБАША

Мнение от cchery »

Снощи го пробвах най-сетне този алабаш - направихме си салата от алабаш, червено цвекло, малък резен целина на глава и кълнове от боб мунг....... много хубава салата се получи. :954

Трябва да се внимава обаче като се купува алабаша, т.к. вече почва да изкуфява и застарява и тогава хич не е вкусен.
"Умният мислещият човек по правило се съмнява във възможностите си, когато е изправен пред неизвестното."

Радостина А. Ангелова - поетеса
Публикувай отговор