Спагети а ла Клио :) изпитани рецепти и кулинарни идейки...

Подфорум за нещата, които готвим всеки ден
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: Спагети а ла Клио :) изпитани рецепти и кулинарни идейки

Мнение от Kleo »



Може да ги направя довечера за Алекс, той утре сутринта заминава за Банско със съучениците си.

Да се радват децата :524
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: Спагети а ла Клио :) изпитани рецепти и кулинарни идейки

Мнение от Kleo »

Питка „Хаос“ - невероятен вкус и нестандартна визия

Ароматна домашна питка

Необходими продукти:

200 мл прясно мляко
150 г кисело мляко
1 ч. л. сол
1 ч. л. захар
4 с. л. олио
2 яйца и 1 жълтък
11 г суха мая
600 г брашно
50 грама масло

Начин на приготвяне:

Започваме с разтварянето на маята в топлото мляко. Прибавяме захарта и 2 супени лъжици от брашното. В купа пресяваме брашното, чукваме яйцата, добавяме киселото мляко и изсипваме прясното мляко с маята в него. Омесеното тесто слагаме в леко намазнена купа, която покриваме с домакинско фолио и оставяме да втаса.

След около час, го премесваме и разделяме на три равни части. Всяка от тях разстиламе с точилка на равномерен слой, дебел около 3-4 милиметра и диаметър около 30 сантиметра. Когато е разточено, го намазваме с разтопеното масло.

Повтаряме разточването, като мажем и второто парче, третото - не мажем. Нареждаме ги едно върху друго, нарязваме хаотично, от където идва и името на питката. Между тях може да добавите и някаква плънка.

Когато ги нарежем, изсипваме останалото масло в тавичката. Намазваме с разбития жълтък, като към него сме добавили и лъжичка от киселото мляко.

Печем в предварително загрята на 190 градуса фурна за около 40 минути.
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: Спагети а ла Клио :) изпитани рецепти и кулинарни идейки

Мнение от Kleo »

Свинско каре с подправки

Рецептата е лесна, бърза и не на последно място вкусна.

Необходими са ви:

1-1 1/2 кг свинско каре- цяло парче
1 глава чесън
3-4 клончета пресен розмарин
3-4 клончета прясна мащерка
сол на вкус
20-30 мл зехтин
млян черен пипер на вкус

Начин на приготвяне:

Върху работния плот постелете парче фолио за свежо съхранение. Върху него накъсайте клончетата зелени подправки. Главата чесън обелете и всяка скилидка я нарежете на две. Разпръснете и тях небрежно по фолиото. Най-накрая поръсете по цялата площ сол и черен пипер според вкусът ви и полейте зехтина на тънка струйка.

Парчето свинско каре се поставя върху фолиото с подправки и зехтин.

Завийте го добре и го оставете минимум 2 часа в хладилник да се маринова. Най-добре е да отлежи 1 нощ, но ако нямате време, няколко часа също вършат работа.

Вече маринованото месо се развива от фолиото и почиства от подправките и чесъна.

Загрейте оребрен тиган с малко мазнина и от всички страни запечатайте свинското каре до образуване на златиста коричка. Прехвърлете месото в тавичка. Завийте с алуминиево фолио и печете на 220 градуса в предварително загрята фурна около 1 час.

Сервирайте свинското печено нарязано на порции, гарнирано със свежа салата, пържени картофи или каквото предпочитате. Много по-вкусно ще е, ако поднесете с гъбен сос.


Печената мръвка накрая:

[img]http://4.bp.blogspot.com/-Wy3G5Ys8h5Q/U ... 8+(14).JPG[/img]

ИЗТОЧНИК
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: Спагети а ла Клио :) изпитани рецепти и кулинарни идейки

Мнение от Kleo »

За готвенето с любов

Hera.bg

Кристина Илиева

Никога не съм чувствала готвенето като задължение. Напротив. В моето семейство и прабаба ми, и баба ми, и майка ми – всички до една, са обичали и обичат с цялото си същество именно чрез готвенето. Събирането на семейството, на близките, около масата е традиция. То е наслада, споделяне и общуване в най-чистия му и простичък смисъл. Точно, както трябва да си бъде. А готвенето неминуемо предшества този тъй сладък за всички ни семеен ритуал.

Благодарна съм, че съм израснала в подобна среда, защото днес, макар всички да се оплакваме, че времето не ни стига, аз продължавам да превръщам добрата храна и събирането около масата, в един от значимите приоритети в живота ни като семейство. И слава Богу, че съм закърмена с тази култура и усещане, защото съчетаването на грижата за семейството и готвенето като процес на създаване, носи наистина несравнимо удоволствие и удовлетворение.

Тъжно ми става, когато чуя как за някои жени и майки, да сготвиш е поредната досадна задача, която да свършат през уикенда. Нещо като три-четири ястия на куп, прибрани в хладилника и претопляне многократно през седмицата. А всичко може да изглежда по-коренно различен начин. И колкото и голямо клише да е –да, готвенето наистина може да бъде сравнено с изкуството. И далеч не става дума за висши кулинарни умения. Говоря за храна, простичка, сезонна и натурална, сготвена с обич и грижа, поднесена с внимание към детайла. Изкуството да живееш щастливо.

Пържените филийки на татко в събота сутрин, липовият чай, тихо къкрещ в чайника, на печката с дърва на село, печените ябълки на мама във ветровит и мокър есенен ден, домашната лютеница, скрита в малки стъклени бурканчета в килера. Това е много повече от храна за тялото. Това са детските ни спомени. Това е грижата за любимите същества. Това е суетенето в кухнята и около трапезата в празничен ден. Това е споделяне. И любов.

Именно влагането на душата и сърцето прави всичко сготвено от мама, от баба, от леля, от любимия човек толкова незабравимо уханно и безкрайно вкусно. И когато след години си спомним за детството, за всички семейни празници и събирания с приятели, наравно със смеха и закачките, в съзнанието ни винаги излизат и препирнята по подготовката на трапезата, дългите летни вечери и разговори покрай барбекюто, и всичките ухания, вкусове и сладости на домашно приготвената храна.

Как тогава да не сравним готвенето с творчеството? Творчество е всичко, което създаваш с ръцете си и в което влагаш душата си. И готвенето не прави изключение. То е моят начин за ежедневно себеизразяване: от момента на избиране на рецептата, през избора на добри продукти, раздумката с производители и продавачи на пазара, прецизното (или не до там)изпълнение, до поднасянето, споделянето и сладкото облизване на пръстите след десерта.
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: Спагети а ла Клио :) изпитани рецепти и кулинарни идейки

Мнение от Kleo »

Ароматен омлет с чушки и гъби

Тексаски омлет

Необходими продукти :

150 гр зелени чушки
150 гр лук
150 гр гъби
150 гр пушен бекон
150 гр сирене
5-6 яйца
сол
зехтин

Начин на приготвяне:

Загряваме мазнината и слагаме нарязаните на ситно чушки, добавяме лука, след това слагаме и гъбите.

Прибавяме бекона и оставяме в тигана да се посготвят.

В купичка натрошаваме сиренето и слагаме яйцата.

Добавяме сместа към останалите продукти в тигана и разбъркваме до готовност.
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: Спагети а ла Клио :) изпитани рецепти и кулинарни идейки

Мнение от Kleo »

Вкусни картофени гнезда

[img]http://m4.netinfo.bg/media/images/24452 ... artofi.jpg[/img]

Бърза рецепта, подходяща за обяд и вечеря

Необходими продукти

250 гр полуготово картофено пюре
2 с. л. масло
1 глава лук
100 гр. сирене
2 с. л. олио
6 яйца
100 грама кашкавал
сол
черен пипер

Начин на приготвяне:

Започваме с приготвяне на картофеното пюре. Когато е готово, нарязваме лука на ситно и го слагаме в купа. Към него добавяме сиренето, което трябва да е натрошено. Овкусяваме сместа с черен пипер и сол. Накрая добавяте пюрето и разбърквате, докато съставките се смесят добре.

Разстиламе сместа в тава за печене и правим дупки, в които да сложим яйцата. Поръсваме с кашкавал и слагаме във фурната за около 15-20 минути. След печенето картофени гнезда са готови.
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: Спагети а ла Клио :) изпитани рецепти и кулинарни идейки

Мнение от Kleo »

Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: Спагети а ла Клио :) изпитани рецепти и кулинарни идейки

Мнение от Kleo »

Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: Спагети а ла Клио :) изпитани рецепти и кулинарни идейки

Мнение от Kleo »

[img]http://www.zdravei.org/wp-content/uploa ... png?x50846[/img]

Лешников Шоколад

Здравей!

До момента това е най-вкусният шоколад, който някога ще опиташ! Затова не се колебай, а си го подари и му се наслади ;)

И отново, прави се много лесно!

СЪСТАВКИ:

за 250 грама шоколад

•100 гр. разтопено кокосово масло

•50 гр лешников тахан (или друг по желание)

•15 гр. какао на прах

•2 с.л. натурален мед

•щипка хималайска сол

•40 грама лешници

НАЧИН НА ПРИГОТВЯНЕ:

Разтопи кокосовото масло на водна баня. Ядките може да накиснеш от предната вечер и ако искаш още по-неустоим вкус, да запечеш на фурната или тигана.

В блендер постави всички съставки без ядките и блендирай до получаване на гладка и хомогенна смес.

Добави ядките и разбъркай с лъжица. След това постави в желаната от теб форма и сложи в камерата за 2-3 часа.

И тадааа! Имаш неустоим домашен шоколад, който няма равен ;)

Сместта може да сложиш и във форма за бонбони.

Марти от Здравей
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: Спагети а ла Клио :) изпитани рецепти и кулинарни идейки

Мнение от Kleo »

Днес смятам да приготвя спагети.
Болонезе ли, Карбонара ли, традиционни ли?
Колебая се много какви точно да бъдат!
Приемам идеи и предложения :222
Предварително благодаря!
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
ellis_stoyanova
Със словото напред
Мнения: 1850
Регистриран на: 19 Авг 2010, 21:41

Re: Спагети а ла Клио :) изпитани рецепти и кулинарни идейки

Мнение от ellis_stoyanova »

Деси,аз приготвям следните спагети.Много са лесни.Сварявам си спагети.в тигана в масло си запържвам малко бекон или шунка,слагам малка опаковка сметана и изчаквам да заври.Сипвам прецедените спагети и накрая кашкавал.Подправки можеш да слагаш всякакви.Сосчето нос-аз лично не прекалявам-слагам само черен пипер и малко сол
Воинът на светлината не си губи времето, за да се опитва да играе ролята, която другите са избрали за него.-П.Куелю

[url=http://postimage.org/][img]http://s28.postimg.org/5aihn4da1/335730_priroda_zima_zakat_doroga_krasnyj_192.jpg[/img][/url]

Има само един път към щастието:

да престанеш да се безпокоиш за нещата, които не са подвластни на волята ти.



Епиктет
Публикувай отговор