Лесно тесто с мая за пици и мекици

Подфорум за нещата, които готвим всеки ден
Аватар
ellis_stoyanova
Със словото напред
Мнения: 1850
Регистриран на: 19 Авг 2010, 21:41

Re: Лесно тесто с мая за пици и мекици

Мнение от ellis_stoyanova »

Чак сега виждам тази темичка(да си призная,не се ровя често из форума,защото ми се иска да попиша във всяка темичка :oops: ).Та,моето лено тесто за пища е следното:
1 яйце
1/2к.мая в ч.ч вода + 1ч.л захар
2ч.ч брашно
сол на вкус
Обърква се тестото като за кекс,изсипва се в намаслена тавичка,в която ще печете пицата и се оставя да престои 20-тина минути.След това подреждате всичко отгоре и печете.Бон апети!
P.S:Тази доза на нас лично ни е доста малка и обикновенно забърквам 4-ворна :oops: ,после просто пресипвам в 2 по-големи тавички и пека,никога не ме е подвеждало това тесто,пицата става хрупкава,но не дебела.
Воинът на светлината не си губи времето, за да се опитва да играе ролята, която другите са избрали за него.-П.Куелю

[url=http://postimage.org/][img]http://s28.postimg.org/5aihn4da1/335730_priroda_zima_zakat_doroga_krasnyj_192.jpg[/img][/url]

Има само един път към щастието:

да престанеш да се безпокоиш за нещата, които не са подвластни на волята ти.



Епиктет
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: Лесно тесто с мая за пици и мекици

Мнение от Kleo »

И този път ми станаха разкошни, нещо подобно на тези:

[img]http://www.zajenata.bg/images/4/big_56e ... e0a661.jpg[/img]

Е, станаха повод за страшен скандал между мен и мъжкото присъствие, но това вече е друга тема :1044
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: Лесно тесто с мая за пици и мекици

Мнение от Kleo »

Хайде и тази рецепта да си припомня, за мекички :1028
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: Лесно тесто с мая за пици и мекици

Мнение от Kleo »

Май че е време за мекички? :1028

Този път се спрях на ето тази рецепта, че нямам мая вкъщи, а само сода, яйца, брашно, вода, сол и олио :1062

МЕКИЦИ СЪС СОДА БИКАРБОНАТ оттук - цък! :222

ПРОДУКТИ:

2 яйца
1 ч.ч. кисело мляко
1/2 ч.л. сода
1/2 ч.ч. хладка вода
1/2 ч.л. сол
брашно за меко тесто
олио за пържене
сирене
пудра захар за поръсване или мед, сладко, мармалад

ПРИГОТВЯНЕ НА ТЕСТОТО

Пресявам брашното, за да стане пухкаво. Прибавям разбитите с киселото мляко яйца, содата, водата и солта. Омесвам меко тесто, което оставям за 15-20 минути завито с кърпи. В тиган наливам олио около един пръст. Когато намалее се долива. С намаслени ръце разтеглям кръгли мекици, които изпържвам до златисто в сгорещеното олио. Ръсят се с пудра захар или с мед,сладко, абе кой както иска да си ги хапва.:)


Изображение

П.П. Да направя важни забележки след приготвянето им:
1. Без да исках сложих бакпулвер вместо сода! - мекиците станаха супер, без миризмата на сода, бухнаха си, всичко е наред, само че вместо половин чаена лъжичка сода сложих чаена лъжичка бакпулвер по погрешка... но грешката се оказа за добро.
2. Ползвах си стария зелен тиган, с много олио - мекичките нито залепваха, нито попиха твърде много от олиото - така че мога още да си го ползвам, специално за мекици, няма да го хвърлям. Напоследък иначе всичко друго адски залепва върху покритието му.
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Публикувай отговор