Тема за невидимото около нас и в нас

Публикувай отговор
Аватар
dexter
Философска система
Мнения: 1363
Регистриран на: 19 Окт 2010, 12:14

Re: Тема за невидимото около нас и в нас

Мнение от dexter »

Сега сигурно ще се изкажа неподготвена.... :1062 По повод на маските, макар да не съм съвсем наясно за какви маско говори Луиз Бурбо, защото не съм чела книгата. Смятам, че няма как да живеем с другите хора, ако не носим маски. Ето напр. аз съм се диагностицирала като интроверт (не че смятам това за болест :)). Обаче живея с хора, които не са като мен. Да кажем, че съм направила грешка като съм избрала съпруг-екстроверт - мой проблем. Но как да си обясня, че детето ми също е екстроверт? Тя има нужда от компания, от социални контакти, от постоянно общуване. Които, докато е на крехката възраст от 6-7 години, се налага да си осигурява с моя помощ. Т.е. аз също трябва да общувам интензивно с хора. За което нямам голям вътрешен стимул. И понеже искам да съм "добра" майка за детето си - слагам си "любезната" маска и тръгвам да общувам. Не винаги ми се получава обаче :plezya se , то като не му идва отвътре на човек.... Не че няма хора, с които да ми е приятно да общувам, но не са чак толкова много. И не всички имат деца, та да удовлетворим и потребностите на детето :). Та ей такива неща си мисля - за маските, за правилата, които ни помагат да живеем добре с другите около нас. Май му казват "социални норми на поведение". Като че ли не вярвам, че всички хора изначално са добри, отзивчиви, щедри, та да могат хем да са естествени, хем да се вписват в средата и да не пречат на всички останали също да са естествени :).
Ver

Re: Тема за невидимото около нас и в нас

Мнение от Ver »

Между двете маски има разлика :)
Ако тази която ти си слагаш, когато ти се налага да общуваш с хора (бих добавила - които не са от твоя вид ;)) е осъзната, то другата вече е станала част от теб. Ти вече не я слагаш и махаш за да ти е по-лесно да се вписваш, а дори не можеш да се дистанцираш от нея.
Двете неща са различни.
Не мога да ти обясня добре в момента, без да изпадна в многословие, но има разлика между "маска" и "маска".
Прочети книгата :)
Едва ли ще ти отнеме повече от 2 вечери :) Предполагам, че ако го направиш ще имаш да преодоляваш разни социално обусловени мисловни модели, но имам наблюдения, че се справяш отлично с тази задача :222
Аватар
dexter
Философска система
Мнения: 1363
Регистриран на: 19 Окт 2010, 12:14

Re: Тема за невидимото около нас и в нас

Мнение от dexter »

:221 Подозирах, че става въпрос за два различни вида маски. Просто се хванах за това "да се държим естествено". Напоследък доста си мисля по този въпрос, но в друга насока - каква част от личността ни е заложена при раждането ни и каква част придобиваме в хода на живота си. Т.е. трябва ли да полагаме големи усилия да се образоваме, развиваме, да се променяме дори или просто да бъдем каквито ни е създала природата, дори ако това означава да се носим по течението и да не полагаме усилия, защото сме се родили с някакви предопределени качества. Всъщност така написано май става ясно какво мисля :221 , още повече че аз все плувам срещу течението, дори когато това не е полезно за мен. Но това не ми пречи да си разсъждавам.
За протокола - май не страдам от кой знае какви болести, даже последните 3 години и грип не ме е тръшкал (или пък ми е минавал бързичко, без да му отдавам значение). Не мога да определя дали подтискам нещо в себе си (надявам се да не е твърде късно, когато разбера :221 ). Но съм убедена, че стресът е причинител на голяма част от болестите в наши дни, включително и грипните епидемии (честно - наистина ми писна отвсякъде да ми казват как трябва да се разболея от грип, защото в момента сме в грипна епидемия :1052 !).
Ver

Re: Тема за невидимото около нас и в нас

Мнение от Ver »

dexter написа:...май не страдам от кой знае какви болести
:326
...или както Пипи казва:"Аз не страдам от лунички! Аз си ги харесвам!" :222
Аватар
cchery
Завършена форумна мечка
Мнения: 7926
Регистриран на: 19 Авг 2010, 11:12

Re: Тема за невидимото около нас и в нас

Мнение от cchery »

Ver написа:Тази работа с прераждането ми е мътна.
Не съм убедена, че има такова нещо.
За това и не разбирам добре това обяснение.
На мен определено ми е по-лесно да си обяснявам нещата с настоящия ни (единствен? ) живот, в който ние бихме могли да променяме случките (болести, емоции и пр.).
Ако не ни е дадена силата да си спомняме предишни животи и изводите от тях, тогава те очевидно, че не ни касаят в "този "
Живот според мен.
За това предпочитам да се средоточа върху нещата които знам за себе си (и околните). И тук идва големия въпрос за мен:
какво съм забравила и защо?
Много се ровя, много мисля по разни въпроси от детството ми и виждам, че си спомням толкова малко.
Колко събития (които може би имат значение) са изтикани навътре в подсъзнанието и колко бели петна имам ....
Верка, макар да нямам съвсем оформено мнение по въпроса за прераждането, такова, което мога да напиша сега с думи, се присъединявам към написаното от теб. Бих казала, че по-скоро чувствам нещата за прераждането, така както и ти си ги описала.

Много ми е интересен и на мен момента със забравените неща от детството!!! Защо?! Защо се налага да ги търсим и да си ги припомняме и въпреки, че се убеждаваме в тяхната правилност, не ги прилагаме в настоящия си живот?! Мда, много съм склонна да потвърдя това, което пише в книгата на Луиз Бурбо - че ние се раждаме доволни и щастливи и..... сами променяме този факт с маска, която асъл не можем да свалим. Много е грубо и непочтенно това.
"Умният мислещият човек по правило се съмнява във възможностите си, когато е изправен пред неизвестното."

Радостина А. Ангелова - поетеса
Аватар
dexter
Философска система
Мнения: 1363
Регистриран на: 19 Окт 2010, 12:14

Re: Тема за невидимото около нас и в нас

Мнение от dexter »

Ver написа:Прочети книгата :)
Намерих си я в електронен вариант, само трябва да си я кача на четеца :1024

За преражданията - не знам дали съм споделяла тук, но когато Яна беше по-малка, може би на около 3 години, постоянно разправяше, че има сестра, друга майка и че е живяла в Гърция :plezya se . По едно време доста ме беше втресло с нейната история, но постепенно тя забрави :). От тогава все си мисля, че може и да си спомня някакъв предишен живот - определено беше странно.
Ver

Re: Тема за невидимото около нас и в нас

Мнение от Ver »

dexter написа:Намерих си я в електронен вариант, само трябва да си я кача на четеца :1024
Радвам се, че така присърце взе идеята :) Дано ти хареса, за да си говорим после с "термини" :1062

Чери, струва ми се хубаво, че пишеш тук :)
cchery написа:...Мда, много съм склонна да потвърдя това, което пише в книгата на Луиз Бурбо - че ние се раждаме доволни и щастливи и..... сами променяме този факт с маска, която асъл не можем да свалим...
Не можем да я (ги) свалим, защото не виждаме, че я носим :)
От момента в който започнем да се наблюдаваме (анализирайки/припомняйки си/ задавайки си въпроси) става възможно да разберем, кога слагаме дадена маска.
Ако ти е станало интересно, можеш да й "хвърлиш око" , когато приключиш с племето, което тича :)
Аватар
cchery
Завършена форумна мечка
Мнения: 7926
Регистриран на: 19 Авг 2010, 11:12

Re: Тема за невидимото около нас и в нас

Мнение от cchery »

Ver написа:
cchery написа:...Мда, много съм склонна да потвърдя това, което пише в книгата на Луиз Бурбо - че ние се раждаме доволни и щастливи и..... сами променяме този факт с маска, която асъл не можем да свалим...
Не можем да я (ги) свалим, защото не виждаме, че я носим :)
От момента в който започнем да се наблюдаваме (анализирайки/припомняйки си/ задавайки си въпроси) става възможно да разберем, кога слагаме дадена маска.
Ако ти е станало интересно, можеш да й "хвърлиш око" , когато приключиш с племето, което тича :)
Междудругото това беше нещото, което още исках да питам :) - как можем да разберем дали и каква маска имаме, ама не ми стигна времето да допиша.

И на мен ми е готино, че се отвори такава тема. :) Има и още неща от "невидимото", които ме интересуват, но те са в сферата на енергийните въздействия човек-човек - някой хора ползват думата "магии" в този случай. Ще е интересно, ако знаете нещо да споделите.
"Умният мислещият човек по правило се съмнява във възможностите си, когато е изправен пред неизвестното."

Радостина А. Ангелова - поетеса
Ver

Re: Тема за невидимото около нас и в нас

Мнение от Ver »

cchery написа:И на мен ми е готино, че се отвори такава тема. :) Има и още неща от "невидимото", които ме интересуват, но те са в сферата на енергийните въздействия човек-човек - някой хора ползват думата "магии" в този случай. Ще е интересно, ако знаете нещо да споделите.
Да, за видимото и невидимото ...все повече започва да ми харесва заглавието, защото за един едно е видимо, за друг друго ...
За енергийните въздействия викаш. Темата е обширна и интересна.
Аз не знам дали бих използвала думата "магия", по-скоро първата ми асоциация е "вампиризъм", но определено смятам, че хората си въздействат енергийно.
То това горното е факт, дори е смешно да го казвам. Все едно казвам "Дъждът е мокър" :1062
Може и да знам туй-онуй, но не мога да разбера какво точно те интересува :)
Ver

Re: Тема за невидимото около нас и в нас

Мнение от Ver »

dexter написа:За преражданията - не знам дали съм споделяла тук, но когато Яна беше по-малка, може би на около 3 години, постоянно разправяше, че има сестра, друга майка и че е живяла в Гърция :plezya se . По едно време доста ме беше втресло с нейната история, но постепенно тя забрави :). От тогава все си мисля, че може и да си спомня някакъв предишен живот - определено беше странно.
Да, странно и интересно :)
Аз бях решила, че "моите" деца сигурно си спомнят разни неща и докато бяха съвсем малки, често ги подпитвах ей така по време на игра: "Ти какво си?" или "От къде дойде?" :1062
Но честно казано не получих никакъв странен или интересен отговор :1062
... и моята любознателност остана незадоволена :1062
Аватар
cchery
Завършена форумна мечка
Мнения: 7926
Регистриран на: 19 Авг 2010, 11:12

Re: Тема за невидимото около нас и в нас

Мнение от cchery »

Ver написа:Може и да знам туй-онуй, но не мога да разбера какво точно те интересува :)
Ами интересува ме механизма, при който един "човек" може да влияе негативно върху друг човек, при това от км разстояние. Сигурна съм, че това съществува, защото го изпитах. Въпросът е..... как се случва това и при какви условия човекът-реципиент се "пробива" и другият успява да му въздейства.
"Умният мислещият човек по правило се съмнява във възможностите си, когато е изправен пред неизвестното."

Радостина А. Ангелова - поетеса
Публикувай отговор