Книжки за деца от 6 до 106 години

Публикувай отговор
Аватар
dexter
Философска система
Мнения: 1363
Регистриран на: 19 Окт 2010, 12:14

Re: Книжки за деца от 6 до 106 години

Мнение от dexter »

cchery написа:Препоръчвам ето тази книга:

[img]http://bg1.ms01.st.msrv.stor.bg/prdimg/ ... ycheva.jpg[/img]

Бели каза, че е много интересна. Това го потвърди и класната им тази сутрин - имали са 1 час за свободно четене и са чели от тази книга.
Мерси, Чери :)! Харесвам Мая Дългачева , обичам да чета приказки в рими, така че си отбелязвам да потърся книжката.
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: Книжки за деца от 6 до 106 години

Мнение от Kleo »

Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: Книжки за деца от 6 до 106 години

Мнение от Kleo »

Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
dexter
Философска система
Мнения: 1363
Регистриран на: 19 Окт 2010, 12:14

Re: Книжки за деца от 6 до 106 години

Мнение от dexter »

Това лято Яна не прочете почти нищо от списъка с книги от училище. Не съм я и карала - ако трябва, ще си навакса през годината. За сметка на това прочете почти всички издадени в България книги на Роалд Дал. Вчера купихме една от пропуснатите - "Джеймс и гигантската праскова". Хареса почти всички истории, не знам поради каква причина - някои ги прочиташе за един следобед и изобщо не се налагаше да я подканям :lol: .
Но аз имам един въпрос, ако някой знае - какъв му е проблемът на Роалд Дал с родителите!?!?!? В няколко книги децата са сираци - поне в две от тези, за които аз знам, родителите умират при трагичн инцидент. Родителите на Матилда са кретени, Софи от "ГДВ" е сирак. Наистина ми е интересно да разбера :).
Ver

Re: Книжки за деца от 6 до 106 години

Мнение от Ver »

Интересно, с Ава е същата ситуация :)
Не прочете нито една от книгите от списъка,
но прочете не всички,
но 3-4 книги на Р. Дал и сега
ще почва следваща :)
Браво на Яна :)
Честно кзано и аз бих
предпочела Р. Дал, вместо "Български
народни приказки" или басни ...

Защо ли :1062

Някъде четох, че Дал съвсем умишлено
измисля отвратителни, гадни, тъпи герои,
за да има контраст и така да е интересно :)
За родителите не знам :)
Аватар
cchery
Завършена форумна мечка
Мнения: 7926
Регистриран на: 19 Авг 2010, 11:12

Re: Книжки за деца от 6 до 106 години

Мнение от cchery »

Ver написа: Честно казано и аз бих
предпочела Р. Дал, вместо "Български
народни приказки" или басни ...
Това не го разбирам. Или по-точно - не го приемам :1062 . Дали защото става въпрос за български приказки, които няма да стигнат до едно българче, или пък защото един автор е за сметка на друг, пък те нямат нищо общо, но като цяло биха имали място на "лавичката" в детската душевност, и аз не мога да кажа. Признавам, че четене е по-добре от НЕчетене или такова насила..... и при все - какъв е проблемът на българските народни приказки пред това:
dexter написа:Но аз имам един въпрос, ако някой знае - какъв му е проблемът на Роалд Дал с родителите!?!?!? В няколко книги децата са сираци - поне в две от тези, за които аз знам, родителите умират при трагичн инцидент. Родителите на Матилда са кретени, Софи от "ГДВ" е сирак.
Ver написа:Някъде четох, че Дал съвсем умишлено измисля отвратителни, гадни, тъпи герои, за да има контраст и така да е интересно :). За родителите не знам :)
А пък после се чудим що в новините най-тиражираните вести са за трагедии, смъртоносни инциденти, шизофренични решения, насилие и т.н. :955 :955 .... Явно някой е закърмен с Роалд Дал.... а може и с някоя и друга взривоопасна комбинация със змея горянин и страховитите самодиви..., които в последствие се оказват труженички на Околовръстното...
"Умният мислещият човек по правило се съмнява във възможностите си, когато е изправен пред неизвестното."

Радостина А. Ангелова - поетеса
Ver

Re: Книжки за деца от 6 до 106 години

Мнение от Ver »

cchery написа:
Ver написа: Честно казано и аз бих
предпочела Р. Дал, вместо "Български
народни приказки" или басни ...
Това не го разбирам. Или по-точно - не го приемам :1062
Е, кво да се прави :)
Въпрос на предпочитания :)
Не ги харесвам просто :)

Харесвам приказките на Д. Бисет,
до някъде на Дж. Родари.
Но стандартните приказаки на Братя Грим,
Народните и прочее, тц.
А тези на Андерсен, така ме подтискат,
че ми иде да се гръмна :1062
Аватар
dexter
Философска система
Мнения: 1363
Регистриран на: 19 Окт 2010, 12:14

Re: Книжки за деца от 6 до 106 години

Мнение от dexter »

И по друг повод съм казвала, че не искам да се правя на книжна полиция по повод Яна. Но тъй като пазарът на детската литература е огромен, а не всяка книга си струва да се прочете (обективно и субективно) - насочвам вкусовете на детето. Е, не винаги ми се получава :221 . Напр. тя прочете с удоволствие и завидна бързина трите книги от поредицата Ever After High, които за мой ужас са отвратителна боза (направих си труда да прочета първата част, за да не съм голословна в критиките си). Но какво да направя, след като не харесва Ангел Каралийчев? И категорично отказва да чете приказките на Братя Грим?
Колкото до Роалд Дал и нещата, които се случват в книгите му - не мисля, че е прецедент. Можем да се замеряме с примери от сега до следобед за качествена литература, в която героите преминават пред редица премеждия и това укрепва характера. За "Майчина сълза" какво да кажа - лично аз нямам сили да я чета. Сираците не липсват и в приказките на Каралийчев. А много се съмнявам, че тенденцията с лошите новини по телевизията е породена от книги, подобни на тези на Дал :). Добрата литература си личи, без значение от темата и жанра. (Не знам дали сте запознати със символиката в "Червената шапчица" - аз я научих преди десетина години и това развали удоволствието ми от приказките по принцип. А и друго имам против приказките - не възприемам идеята за принцесата, която чака красивия принц да я спаси :221 - от много време се чудя дали прекаленото четене на приказки като дете не ме е увредило и ако да - в каква степен и на каква тема :221 :221)
Не съм патриот на тема литература. Не мога да подкрепям (и да харесвам) българските писатели само защото са български. Харесвам Талев, Димов, Георги Марков, поезията на Вазов и още други, да не изреждам. Но това си е моят вкус. Колкото до Яна - тя пробва с тази или онази книга - ако й хареса, чете друго от същия автор, ако - не - продължава нататък. Миналата година чете приказките на Каралийчев и не се впречатли особено, предоплагам не схвана доста неща. Може би някой ден ще се върне пак към тях, като понатрупа знания. А може би не. Това едва ли ще я направи по-лош човек :). И без друго патриоизмът й е в повече за вкуса ми - в момента смята, че България (в частност Варна) е най-прекрасното място за живеене :221 :221 .
Ver

Re: Книжки за деца от 6 до 106 години

Мнение от Ver »

Мда, и аз не се смятам
за по-малко "патриот", по
този повод :1062

Родолюбец съм, но по един друг
начин :222
Аватар
cchery
Завършена форумна мечка
Мнения: 7926
Регистриран на: 19 Авг 2010, 11:12

Re: Книжки за деца от 6 до 106 години

Мнение от cchery »

Декс, прочети се по-долу така синтезирано, както аз те видях и съм сигурна, че дори няма да има нужда да насочвам вниманието ти към онзи огромен контраст между заявката "не съм книжна полиция" и всичките твои изречения, които започват с "аз" :222 ...
dexter написа:И по друг повод съм казвала, че не искам да се правя на книжна полиция по повод Яна.
dexter написа:... насочвам вкусовете на детето.
dexter написа:Колкото до Роалд Дал и нещата, които се случват в книгите му - не мисля, че е прецедент.
dexter написа: За "Майчина сълза" какво да кажа - лично аз нямам сили да я чета.
dexter написа:.... символиката в "Червената шапчица" - аз я научих преди десетина години и това развали удоволствието ми от приказките по принцип.
dexter написа:А и друго имам против приказките - не възприемам идеята ...
dexter написа:... от много време се чудя дали прекаленото четене на приказки като дете не ме е увредило ....
dexter написа:Не съм патриот на тема литература.
dexter написа:И без друго патриоизмът й е в повече за вкуса ми
Не, ти въобще не си книжна полиция за детето си :221 :221 :221 ......

Сигурна съм, че не бъркаш "патриотизъм" с привързаността към мястото, където даден човек живее. Едно, че той е изключително комплексно качество и усещане, и второ - трябва му време и подкрепа. Яна е едва на 9... (или 8), което иде да рече, че "работата" по нейния патриотизъм тепърва предстои. Не мога да видя лошото в това да харесва България и българското. Уважавам културата на алтернативните, но категорично отсявам залитанията като опити да се налагат като норми. :954
"Умният мислещият човек по правило се съмнява във възможностите си, когато е изправен пред неизвестното."

Радостина А. Ангелова - поетеса
Аватар
dexter
Философска система
Мнения: 1363
Регистриран на: 19 Окт 2010, 12:14

Re: Книжки за деца от 6 до 106 години

Мнение от dexter »

Чери, не бъркай моето мнение за литературата с идеята да си налагам вкуса на детето :). В извадките, които си посочила, е моето мнение. Яна е чела "Майчина сълза" в училище; няколко пъти й предложих приказките на Братя Грим, примерно, но след като тя няколко пъти ми отказа, не видях смисъл да настоявам. Ако бях полиция, щях да я принудя - нали това е ролята и силата на полицията :lol: ? Напоследък нещата, които предлагам на Яна да чете почти до едно се отхвърлят - явно пак сме на етапа на отхвърляне на авторитета ми. За избор на четива тази година ще се ръководи от читанката - до някъде. Видях, че има доста романи за деца, които не съм чела, а сега части от тях са включени.
Може би трябва да уточня какво имах пред вид като написах "книжна полиция" :). Свързвам го с одобрени и неодобрени четива, с налагането на едно единствено правилно мнение или течение в литературата. Т.е. с всякаква форма на принуда. А не мисля, че е така у нас, понеже имаме много и всякакви книги и никакви ограничения за жанровете :lol: (е, нямаме чиклит и сиклит, но все пак проявявам здрав разум и не предлагам подобни четива :)). Да насочвам към определени книги не е като да си налагам вкуса - в крайна сметка и аз чета ревюта, следя форуми и събирам информация от приятели за интересни книги :). Предполагам повечето хора са така.
Колкото до патриотизма - никак не ми се навлиза в темата. Само ще кажа (за пореден път, може би), че това не ми е качество, което смятам за приоритетно за развиване или за твърде желателно. Но това си е мое мнение и мисля, че не го налагам на детето си. Даже не го споделям с нея :). Посетили сме доволно количество места в България - предимно исторически, къщи-музеи, църкви, природни забележителности и твърде слабо сме застъпили 5 звездните хотели. Така че Яна да може сама да прецени какво да разбира под патриотизъм и до колко да го култивира у себе си.
Публикувай отговор