Цветята-за да е уютен дома ни

emi-1

Цветята-за да е уютен дома ни

Мнение от emi-1 »

Момичета,къде греша при отглеждането на фикус бенджамин?Имам доста голямо дърво.Подарък ми е,но нещо не мога да се справя с него.Беше много красиво дърво,когато ми го подариха,а сега е с много малко листа.Един шарен уморих и не ми се ще и този да го последва. :328 Поливам го,когато му изсъхне пръстта-горе долу веднъж на седмицата.Очаквам всякакви препоръки...
Аватар
cchery
Завършена форумна мечка
Мнения: 7926
Регистриран на: 19 Авг 2010, 11:12

Re: Цветята-за да е уютен дома ни

Мнение от cchery »

emi-1 написа:Момичета,къде греша при отглеждането на фикус бенджамин?Имам доста голямо дърво.Подарък ми е,но нещо не мога да се справя с него.Беше много красиво дърво,когато ми го подариха,а сега е с много малко листа.Един шарен уморих и не ми се ще и този да го последва. :328 Поливам го,когато му изсъхне пръстта-горе долу веднъж на седмицата.Очаквам всякакви препоръки...
Еми, да ти кажа това растение ме озадачи и мене. Аз имах шарен бенджамин, който вървеше много добре. И тази пролет като сменях пръстта на всички цветя, смених и неговата. Бях го извадила много внимателно, без да му нараня коренчетата и пак така го засадих. И за отплата - той взе че изсъхна и умря :126 :126 :126 . Мен пък ме хвана яд, щото вървеше прекрасно. Утешение ми е все пак големия фикус, този нормалния........ отдавна е с отрязан връх, и пак едно от клончетата му е с около 30 санта по-високо, отколкото е тавана у дома и съм го огънала да расте надолу. При първа възможност ще ви го покажа.

п.п.: Не знам дали сте обърнали внимение, но във форума имате възможност да качвате снимки директно от компютъра си, без да сте ги качили преди това някъде в някое виртуално албумче. Под тази форма за писане има едно червеникаво правоъгълниче-меню и в него с бледорозов цвят е изписано "Прикачи файл". Оттам става тази работа. Единствено има ограничение за големината на файловете, които качвате и ако е сериозен проблем, ще го променя.
"Умният мислещият човек по правило се съмнява във възможностите си, когато е изправен пред неизвестното."

Радостина А. Ангелова - поетеса
emi-1

Re: Цветята-за да е уютен дома ни

Мнение от emi-1 »

Чери,аз никога не сменям пръстта на 100%.Местя цветята със всичката пръст,от старата саксия и само допълвам с нова пръст.За да подхраня,торя/понякога с течна,понякога с твърда тор/.Доста цветя "издържат" на грижите ми,но някои не оцеляха.Белия ми бенджамин миналото лято просто възкръсна,когато го изнесох на терасата,но през зимата пак остана само стебло и сега е на терасата,но... :328 .Зеления е с 30-40% от листата си...
Не оцеляха и спатифилиума и антуриума,и доста други.Сега вече съм изморена и не мога да включа за имената,но са доста...
Уж доста чета от какво се нуждаят съответните цветя,но през зимата много от тях измират.Явно,че оцеляват най-непретенциозните...
Аватар
mari_ko
Форумна палавница
Мнения: 1135
Регистриран на: 19 Авг 2010, 21:43

Re: Цветята-за да е уютен дома ни

Мнение от mari_ko »

Това, което се е случило с бенджаминчетата ви, на мен ми се е случвало с доста китки :oops:
Значи, собствен опит няма да споделям. Майка ми обаче има няколко бенджамина, които са големи, многолистни и свежи. Ситуацията е следната:
1. Всичките са й собствено производство - от вкоренени връхчета, а не купени в саксия. Първия й беше подарен в саксия, но тя отряза няколко връхчета да се вкореняват, и добре, че го направи, защото "оригинала" загина. Следователно, докато не е късно, отрежете няколко връхчета от растението и ги сложете да се вкореняват, най-добре в отделни стъклени бутилки от кока-кола или др. подобни - пълни се до горе с вода и като се потопи стеблото, листенцата остават отгоре. Долива се вода при нужда и се наблюдават коренчетата. Тъкмо за пролетта ще са ви готови. Връхчетата да не са много големи - до 5 см.
2. Когато сменя саксията, винаги подрязва наполовина тънките коренчета и смесва част от старата пръст с новата. А като купува почвата, казва, че е за бенджамин и че е за смяна на саксията, а не за засаждане на ново растение. Почвата се поддържа "рехава"
3. Поливанията се редуват - едно коренно и едно листно /единия път полива почвата, а другия - пръска листата/. Полива ги само вечер, един-два пъти седмично
4. Най-добре й върви, този, който е на северната тераса, т.е. да не се прекалява с пряката слънчева светлина. Зимата ги прибира в стая, която не се отоплява много, но пък е южна и слънцето ги огрява през прозореца.
Ако се сетя още нещо, ще пиша пак, дано спасите положението.

п.п.Чери, котето да не се грижи за цветята във ваше отсъствие? Моята Лъки налиташе само на палми.
[url=http://line.romanticcollection.ru][img]http://line.romanticcollection.ru/ba/7_43b_47911350_Rviki_0.gif[/img][/url]
emi-1

Re: Цветята-за да е уютен дома ни

Мнение от emi-1 »

Мари :922 :922 :922
И аз съм "майстор" по цветята-доста празни саксии ми останаха... :126
Аз бях посяла клончета от бенджамин и то доста,но за съжаление всички се споминаха :328
Оцеля само едно,което подарих на свеки.Тя май се справя доста по-добре от мен с цветята.Полива ги доста по-често от мен,а аз се притеснявам да не загният и не поливам,докато не изсъхне почвата.Може би там ми е грешката...
Аватар
cchery
Завършена форумна мечка
Мнения: 7926
Регистриран на: 19 Авг 2010, 11:12

Re: Цветята-за да е уютен дома ни

Мнение от cchery »

mari_ko написа:.....................................................
п.п.Чери, котето да не се грижи за цветята във ваше отсъствие? Моята Лъки налиташе само на палми.
Я кво съвпадение :524 :524 :524 :

Онзи ден, седейки си на полу-шезлонга на терасата ни, нещо зад гърба ми се размърда и изшумоля. И тъй като си имаме котка, подобни шумове не са нещо необичайно. Продължих да съзерцавам синьото небе, набодено тук-таме с върховете на ЕПК-тата - невероятните постижения на зрелия социализъм. Седях и си мислех колко ли хубаво щеше да е въобще да ги няма тези ЕПК-та, щото нямаха да ми скриват гледката към Витоша. Не че нямам един чист коридор към нея - напротив, имам! Ама можеше да я виждам целокупна, опърдяна от делничния смог и все така да съжалявам жителите на Драгалевци и Симеоново, които продължават и сега да се заблуждават, че живеят на чист въздух - най-отровните жълти цветове на смога са точно върху покривите на къщите им.

И така си седя аз и минутите се точат в съзерцание и размисли обезпокоявани само и единствено от шума зад гърба ми. По едно време, когато вече и саксията с палмата вляво взе да се навдига си викам: "Бе то котка, котка...... ама колко е животно, може ли пък чак саксии да мести?!?!?!" Обръщам се иииииии..... МОЖЕ! ОНОВА МИ ТИ СИВО ЧЕТИРИКРАКО ХИЩНИЧЕ

[img]http://inlinethumb15.webshots.com/34126 ... 425Q85.jpg[/img]

захапало листото на хамедореята [img]http://content.foto.mail.ru/mail/anna_k ... s/i-89.jpg[/img]

и я дъвче........ И понеже хамедореята е куче и е жилава не се дава така лесно да я дъвчат котешки зъби, то "котенцето" дърпа с все сили листото и мести цялата саксия. Изумих се. Знам, че котките трябва и ядат по малко тревичка, ама чак палми да нападат.... Изгоних представителя на семейство котки, оправих растението и видях, че хобито на Пуха въобще не е от днес. Следи от зъбите й имаше и по другите листа.......

:128 :124 :221 :221
"Умният мислещият човек по правило се съмнява във възможностите си, когато е изправен пред неизвестното."

Радостина А. Ангелова - поетеса
djiq

Re: Цветята-за да е уютен дома ни

Мнение от djiq »

Марико,
поорязах бенджамина и натопих връхчетата да се вкореняват по твоите съвети, че и моя не иска да расте, не умира ама и не расте :1044 не знам каква е тази мода?
Та да видим сега кой-кого той мен или аз него :1055 Обожавам растения, които ставам големи дървета и ако го отгледам до там ще съм супер щастлива:)

Между другото някой гледа ли алое? Аз като прочетох книгата на Доктора реших да си купя ей така да си имам за всеки и случай. Не знам дали е точно този вид, който помага при болки в ушите ама ми се струва, че листата му са доста сочни. Та купих си аз алое и честно казано си мислих, че ще му се радвам максимум около седмица, нооооо ... каква изненада, гледам си го вече цял месец и забелязах вчера, че са му пораснали нови листенца :D и тук идва новото притеснение като го пресадя дали ще въви така, купила съм саксия, пръст, ноооо не мога да събера смелост:) Така че много ще се радвам ако някой сподели опит, все пак трябва да го пресадя искам не искам, защото определено тази саксийка му е малка.
emi-1

Re: Цветята-за да е уютен дома ни

Мнение от emi-1 »

Аз имам едно растение,което мисля,че е алое,но не съм 100% сигурна.Счупих си клонче от свеки,боцнах го в пръстта и то взе,че се хвана.Имах доста голямо,но през последната зима изгни...
Мисля,че не е проблем да преместиш растението в малко по-голяма саксия.Аз лично винаги местя растенията със старата пръст,само допълвам с нова и торя.Успех!
djiq

Re: Цветята-за да е уютен дома ни

Мнение от djiq »

emi-1 написа:Аз имам едно растение,което мисля,че е алое,но не съм 100% сигурна.Счупих си клонче от свеки,боцнах го в пръстта и то взе,че се хвана.Имах доста голямо,но през последната зима изгни...
Мисля,че не е проблем да преместиш растението в малко по-голяма саксия.Аз лично винаги местя растенията със старата пръст,само допълвам с нова и торя.Успех!
Мерси, Еми:) Мен в цветарския ме предупредиха, че не трябва да го държа на пряка слънчева светлина и не трябва да го поливам много. Полива се чак когато прсъста отгоре изсъхне, може би ти е изгнило, че си го поливала често.
Hrisi
Аз пиша, пиша вече час
Мнения: 212
Регистриран на: 22 Авг 2010, 13:50

Re: Цветята-за да е уютен дома ни

Мнение от Hrisi »

Да се запиша и тук и да ви покажа моята лятна наслада за окото.
[img]http://www.picvalley.net/u/1939/2000733 ... m8t8Wt.JPG[/img]
[img]http://www.picvalley.net/u/1829/4541740 ... feDRwt.JPG[/img]
[img]http://www.picvalley.net/u/2265/2401482 ... LfTKpn.JPG[/img]
[img]http://www.picvalley.net/u/2887/1510452 ... IVlD2L.JPG[/img]
[img]http://lh4.ggpht.com/_BHk1DgHMxuQ/TCCTB35EBWI/AAAAAAAAKF0/aSEpkVesDH0/1337833_9d0899a2.jpg[/img]
УСМИХВАЙТЕ СЕ!ЖИВОТЪТ Е ПРЕКРАСЕН!
emi-1

Re: Цветята-за да е уютен дома ни

Мнение от emi-1 »

Хриси,комплименти за мушкатото.Прасто е НЕВЕРОЯТНО!!!Как се грижиш за него,че е толкова красиво.Цветята са ми слабост,но не умея дабре да се грижа за тях и оцеляват най-издръжливите.
Публикувай отговор