За книгите

Публикувай отговор
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: За книгите

Мнение от Kleo »

Световния ден на книгата честваме днес, и на авторското право

Изображение

Книгата е прозорец към света, от малки знаем тази мисъл. С почитането на този празник в целия свят ЮНЕСКО се стреми да насърчава четенето, издателска дейност и защитата на интелектуалната собственост чрез авторското право. За първи път този ден е празнуван през 1995 г. Вярва се, че идеята за празника произхожда от Каталуния, където 23 април е денят на Св. Георги Победоносец и по традиция се подарява книга.

Освен това 23 април e символична дата за световната литература. На тази дата през 1616 г. са починали Сервантес и Шекспир. На тази дата са починали и други големи писатели - Инка Гарсиласо де ла Вега, Морис Дрюон, Мануел Мехия Вайехо, Владимир Набоков. Затова е естествен изборът на Генералната конференция на ЮНЕСКО в този ден целият свят да отдаде почит на книгите и авторите им, насърчавайки всички и по-специално младите хора да открият удоволствието от четенето и да зачетат приноса на тези, които допринасят за социално-културния прогрес на човечеството.

Днес от 16 часа в софийската книжарница Хеликон на бил. "Витоша" по традиция ще се отпразнува Международния ден на книгата и авторското право, съобщиха от книжарницата.

Журито на националния конкурс "Рашко Сугарев" – Димитър Коруджиев, Георги Величков, Любен Петков и Деян Енев – ще връчи наградите за къс разказ, публикуван в пресата или в книга на белетрист до 35 години, с подкрепата на НДФ "13 века България". Гост и участник в празника ще бъде и министърът на културата Владимир Пенев.

23 април е денят, в който се обявява и призът "Цветето на Хеликон". Той се присъжда на най-продаваната от 12-те книги, номинирани за литературната награда "Хеликон" за нова българска художествена проза. Това ще е второто действие на празника. А след тези радостни за българската култура церемонии започва щафетното четене на любими книги.

Известни български интелектуалци – писатели, художници, журналисти, музиканти – ще прочетат откъси от книгите, които са ги впечатлили напоследък. Това ще са Кристин Димитрова, Севда Шишманова, Владимир Пенев, Греди Асса, Георги Господинов, Анри Кулев, Йордан Попов, Бойко Ламбовски, Георги Лозанов, Любен Петков, Иван Лечев, както и всеки гост на този празничен ден. Като например учениците от 134 СОУ "Димчо Дебелянов". Те плавно ще продължат четенето на учениците от Шесто основно училище "Граф Н. П. Игнатиев", което ще започне още в десет сутринта в книжарница "Хеликон-България" и ще тече цял ден.
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: За книгите

Мнение от Kleo »

В момента чета и биографията на Стив Джобс, заплени ме от първата страница.
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: За книгите

Мнение от Kleo »

dexter написа:Най-после събрах сили и започнах тази книга (напоследък имам проблем със съсредоточаването)
Изображение
Със смесени чувства съм. Не знам и аз какво съм очаквала да прочета вътре. От една страна ми харесва, защото описва интровертните като "хубави" хора :lol: и по този начин се чувствам добре. Все едно някой ми потвърждава, че всичко ми е наред. Че даже притежаваните от мен качества, които съм си мислела, че ми пречат, могат да са ми полезни. Че не само аз съм такава, а има много хора като мен. Че не е нужно да се правя на нещо, което не съм и никога няма да стана.
От друга страна книгата е много американска - с примери от американската култура. Разказват се много истории, споменават се Стив Возняк, Уорън Бъфет, Тони Робинс, Ал Гор (видни интроверти :)), Харвардската бизнес школа и пр. Примерите са главно от бизнес сферата, доста е наблегнато на различните начини да правиш бизнес, да представяш себе си в американската корпоративната култура. А тази култура е изключително екстравертно ориентирана и поради тази причина се търси мястото на интовертите в нея. Също така са цитирани доста изследвания в областта на психологията, изследвания на мозъка и съответните изводи. Т.е. интровертността е обяснена от гледна точка и на физиологията.
Общо взето ми харесва, защото харесвам подобен подход към даден "проблем" :). Но като че ли ми идва леко недостатъчна и повърхностна. Не мога да го обясня съвсем добре.... Най-вече ми допада постоянното наблягане на факта, че да си интроверт е нещо много, много хубаво и интровертите не бива да се крият и да се прествруват на други. Е, трябва да се стремят да станат по-социални, но не на всяка цена :plezya se .
Декс, днес видях ето това и се сетих за теб и този твой пост:

Изображение

В превод: Интровертите не мразят хората, те мразят плитките разговори.

Съгласна ли си с това?
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
dexter
Философска система
Мнения: 1363
Регистриран на: 19 Окт 2010, 12:14

Re: За книгите

Мнение от dexter »

Kleo написа:
dexter написа:Най-после събрах сили и започнах тази книга (напоследък имам проблем със съсредоточаването)
Изображение
Със смесени чувства съм. Не знам и аз какво съм очаквала да прочета вътре. От една страна ми харесва, защото описва интровертните като "хубави" хора :lol: и по този начин се чувствам добре. Все едно някой ми потвърждава, че всичко ми е наред. Че даже притежаваните от мен качества, които съм си мислела, че ми пречат, могат да са ми полезни. Че не само аз съм такава, а има много хора като мен. Че не е нужно да се правя на нещо, което не съм и никога няма да стана.
От друга страна книгата е много американска - с примери от американската култура. Разказват се много истории, споменават се Стив Возняк, Уорън Бъфет, Тони Робинс, Ал Гор (видни интроверти :)), Харвардската бизнес школа и пр. Примерите са главно от бизнес сферата, доста е наблегнато на различните начини да правиш бизнес, да представяш себе си в американската корпоративната култура. А тази култура е изключително екстравертно ориентирана и поради тази причина се търси мястото на интовертите в нея. Също така са цитирани доста изследвания в областта на психологията, изследвания на мозъка и съответните изводи. Т.е. интровертността е обяснена от гледна точка и на физиологията.
Общо взето ми харесва, защото харесвам подобен подход към даден "проблем" :). Но като че ли ми идва леко недостатъчна и повърхностна. Не мога да го обясня съвсем добре.... Най-вече ми допада постоянното наблягане на факта, че да си интроверт е нещо много, много хубаво и интровертите не бива да се крият и да се прествруват на други. Е, трябва да се стремят да станат по-социални, но не на всяка цена :plezya se .
Декс, днес видях ето това и се сетих за теб и този твой пост:

Изображение

В превод: Интровертите не мразят хората, те мразят плитките разговори.

Съгласна ли си с това?
Чудя се от къде идва това - хм - чувсто, че интровертите мразят хората? Звучи ми като класическо изказване на естраверт, който си мисли, че това, което той вижда, е всичко, което е :plezya se (цитирам "Мисленетто" на Даниел канеман - книга за мозъка, която сега чета :1028 ). Като признат (най-вече от мене си) интроверт, мога да кажа, че изобщо не мразя хората, но наистина никак ме няма с обичайната социализация. Наблюдавам как хората с лекота водят разговор за ежедневието си и виждам как това помага за социализацията, но на мен просто не ми се отдава :). В подобни ситуации винаги се чувствам не на място и леко фалшива :). Дефект, какво да го правиш :1044 ?
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: За книгите

Мнение от Kleo »

Декс,
Не е дефект, а особеност.
Ако не обичаше хората и общуването, общението с тях, нямаше да си в този форум, нали? Нито щеше да обичаш да четеш и да споделяш за прочетеното, нали? :923

Аз съм си правила няколко теста през последните години. Всичките показват едно: аз съм амбиверт :1028 Отговарям винаги максимално откровено и честно. Е, нито съм типичен екстраверт, нито съм типичен интроверт. Имам доста от чертите и на двата типа личности.

Ето например тази статия дава отговор на въпроса къде се намираме по-точно, в коя част на скалата:
http://www.manager.bg/%D0%BB%D1%8E%D0%B ... 1%80%D1%82
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
dexter
Философска система
Мнения: 1363
Регистриран на: 19 Окт 2010, 12:14

Re: За книгите

Мнение от dexter »

Чета последната книга на Изабела Шопова - "На изток от разума". Описва приключението на Изабела на Антарктида - невероятно, но факт :lol: ! Един обикновен човек (използвам "обикновен" не като квалификация за качествата й, а за да я отлича от хората с професионален интерес към ледения континент :)) решава, подготвя се, организира се и посещава невъобазимо за мен място като Антарктида. Книгата е много забавна и заедно с това - образователна. И въодушевяваща, също каквито бяха и предишните й две книги.
Аватар
cchery
Завършена форумна мечка
Мнения: 7926
Регистриран на: 19 Авг 2010, 11:12

Re: За книгите

Мнение от cchery »

Зададох един читателски маратон на спортна тема през последния месец и половина. Изчетох последователно "Златните 8" на Стефан Ралчев (книгата за ансамбъла по худ. гимнастика, който ни донесе бронз от Рио), "Първите 7" на Боян Петров (да му пожелаем успех при настоящята му експедиция в опит да покори Гашербрум 2 - 8-хилядник в Пакистански Каракорум), и "Ултрамаратонецът" на Дийн Карнасис - може би най-необикновения ултрамаратонец в света. И трите книги бяха невероятно удоволствие за мен. И извор на безкрайно вдъхновение какво може да направи с човека една мечта, необикновена воля и силно желание да се пребориш с ограниченията - ограниченията, които здравето ти налага, с които околните ти препречват пътя, ограниченията от чисто материален характер... Вдъхновена съм.

След този спортен маратон, прочетох ..... "Войната на таралежите" :1062 - не бях я чела и мнооооооооого се изкефих. В момента съм на "Крал Артур и рицарите на кръглата маса" - малко адаптирана версия, т.к. е от библиотеката на Коко :954 , но все пак достатъчно обемист роман. Просто в момента съм на по-лека вълна откъм литература.
"Умният мислещият човек по правило се съмнява във възможностите си, когато е изправен пред неизвестното."

Радостина А. Ангелова - поетеса
Аватар
dexter
Философска система
Мнения: 1363
Регистриран на: 19 Окт 2010, 12:14

Re: За книгите

Мнение от dexter »

Изображение

Имах други представи за тази книга, но пак съм се самозаблудила :lol: . Е, макар че не беше каквото очаквах, пак беше интересна. Ето малко ревю (за да не преписвам :)).

https://www.goodreads.com/review/show/2039062463
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: За книгите

Мнение от Kleo »

Аз пък си припомнях произведения от Елин Пелин и Иван Вазов тези дни.
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: За книгите

Мнение от Kleo »

Докоснах се до нова авторка. Писателка, чийто стил и начин на изразяване много ми допаднаха. Открих книгите на Елиф Шафак "Любов" и "Черно мляко". Отдавна бях чувала и чела за тях различни отзиви, но все не стигах лично до тях. В момента обаче чета "Любов" на един дъх. В края й съм вече. Мама ми я даде преди три дни.

И директно след това ще продължа с "Черно мляко". Намерих я в читанка, цък!


Изображение

Отзив за "Черно мляко" - https://magicmoonlightblog.wordpress.com/2017/02/26/" onclick="window.open(this.href);return false;искам-да-се-уча-заедно-с-някого-не-да-бъ-2/

Отзив за "Любов"

И още един

П.П. В книгата "Любов" има изведени 40 правила на Любовта. Принципно оригиналното заглавие е: "The Forty Rules Of Love". Ще гледам някъде да ги препиша всичките, може би ще го направя в личния си дневник тук. Просто споделям.
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: За книгите

Мнение от Kleo »

dexter написа:За нула време прочетох тази книга

Изображение

Направи ми голямо впечатление, отговаря на моите меми :lol: . Ето и не толкова кратко ревю, тъй като реших да препича част от книгата :)

https://www.goodreads.com/review/show/2050019315
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Публикувай отговор