За книгите

Публикувай отговор
Ася

Re: За книгите и филмите...

Мнение от Ася »

Ама, Конче - ти ми прати линк точно за тази тема :plezya se
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: За книгите и филмите...

Мнение от Kleo »

Ася написа:Ама, Конче - ти ми прати линк точно за тази тема :plezya se
Еми да, защото точно тогава я видях за първи път!
Противоречие няма.
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Ася

Re: За книгите и филмите...

Мнение от Ася »

Ех, как исках да ти се поплезя :1062

Търсих в библиотеката книжка на Хорхе Букай - не съм чела нищо, а много го хвалят. И сега нямаше свободни книги, разбира се. Ще ми кажете ли вашите впечатления от него?
Ver

Re: За книгите и филмите...

Мнение от Ver »

"....наше село май таквоз че да е - дека верата не е баш Вера, господа не е баш Господ. А человеко секогиш си е человек - живинка. С вера и без вера, с господ и без господ. Но триж е по-нефелен от другите живинки, оти сам си е турил дуваре на душата. Те такива - чест, господ, род, замя...Верва си, дека вардат зло да не се сурне навътре, а они запират доброто да не рипне навънка. И е пусто и вънка, и вътре. И Вельо, колко и голем и суров да го видиш - мънечък е! Сред дуваре е живил, на сенка е расъл. Он си мисли, че е голем муж, оти своя плът къса и на внуците я даье за едната си намочана чест. Големио муж, сърцатио муж Никодиме, нема чест, нема бог, нема вера, нема земя, нема род, дека да са по-големи от него си. Айде попе, ела по мене да те водим у нас, да ти сипем една топла чорбица, че тука на страшно мирише, на молитва!...."

"...но той бе умен мъж и знаеше, че съвършената подлост на Съдбата, Бог или Случайността е в безразличието, с което те оставят да вярваш, че сам правиш избор."
.............................
:826
Тези два цитата дори извадени от контекста имат силно звучене, нали!
Много сурово, много истинско, много българско, човешко ... Ей, не мога да спра да ги чета, докато не ги завърша: "Трънски разкази" и "Балканска сюита" на Петър Делчев.
Благодаря още веднъж, Марианче! :923
Аватар
dexter
Философска система
Мнения: 1363
Регистриран на: 19 Окт 2010, 12:14

Re: За книгите и филмите...

Мнение от dexter »

Ееее, любимата ми тема от всички форуми :D :954 !
Много харесвам това, което съм чела от латиноамерикански, а и от испански автори. Но инфото за всички тях съм го взела от форума в "Часът на мама", така че сигурно ги знаете - Алиенде (нея си я колекционирам от около 7 години), Сепулведа, Амаду - очарована съм :), Карлос Сомоса (доста стряскащ), Сафон - прекрасен, сега мисля да си поръчам последната му книга. И като съм тръгнала да поръчвам, ще си взема нещо и на Туве Янсон, че май съм го прескочила като дете :).
Сега чета "Богато дете, умно дете", не съм впечатлена, защото идеите са стари, от други книги на Кийосаки, но въпреки това ми е полезна. То като се замисли човек - няма как да се открие топлата вода :221
Аватар
mari_ko
Форумна палавница
Мнения: 1135
Регистриран на: 19 Авг 2010, 21:43

Re: За книгите и филмите...

Мнение от mari_ko »

Ver написа:Много сурово, много истинско, много българско, човешко ... Ей, не мога да спра да ги чета, докато не ги завърша: "Трънски разкази" и "Балканска сюита" на Петър Делчев.
Благодаря още веднъж, Марианче!
Вер, направо ми идва да литна :1057 Толкова се радвам, че са ти харесали. Още на 2 стр. бях писала за Петър Делчев, но явно никой не го е чел. Смятам обаче, че си заслужава. Знаеш ли аз как го открих: разглеждах си в една книжарница и го видях при българските автори. Не го бях чувала, но отворих едната книжка на произволна страница, прочетох няколко изречения, харесаха ми и взех и двете, които имаха от него - Трънски разкази и Балканска сюита. Прочетох ги на един дъх. Просто не очаквах такъв изказ от млад автор. Освен тези книги има и 1 стихосбирка. С нетърпение чакам следващото, което ще издаде.
Мисля, че повечето хора ще харесат книгите, но за теб Верче и за Чери бях абсолютно сигурна. Остава да разбера дали и второто ми предположение ще се окаже вярно :923
cchery написа:Като написа латиноамерикански автори и реших, че мога да се включа
Що не каза, и аз можех да напиша "латиноамерикански автори" и то доста по-рано :1077
[url=http://line.romanticcollection.ru][img]http://line.romanticcollection.ru/ba/7_43b_47911350_Rviki_0.gif[/img][/url]
Ver

Re: За книгите и филмите...

Мнение от Ver »

mari_ko написа: Още на 2 стр. бях писала за Петър Делчев, но явно никой не го е чел.
Четох, помня ... ама те чаках :222
:923
Аватар
mari_ko
Форумна палавница
Мнения: 1135
Регистриран на: 19 Авг 2010, 21:43

Re: За книгите и филмите...

Мнение от mari_ko »

Ver написа:Четох, помня ... ама те чаках
Вер, нямах предвид, че никой не е чел поста ми :1062 , а че никой не беше чел Петър Делчев и затова не потръгна разговора за него.
Пък за чакането .... :1069 :1069 :1069 ......вярно, че доста чакане падна, но нали и самото очакване е тръпка :222
Споделям напълно мнението ти за Камен Донев.
[url=http://line.romanticcollection.ru][img]http://line.romanticcollection.ru/ba/7_43b_47911350_Rviki_0.gif[/img][/url]
Аватар
dexter
Философска система
Мнения: 1363
Регистриран на: 19 Окт 2010, 12:14

Re: За книгите и филмите...

Мнение от dexter »

Асе, би ли споделила някой скандинавски автор и заглавие, които са ти харесали? Искам да си обогатя хоризонтите в тази посока, чете ми се нещо стойностно, ако може и да не ме натоварва с тъжни мисли :) :954 .
Аватар
dexter
Философска система
Мнения: 1363
Регистриран на: 19 Окт 2010, 12:14

Re: За книгите и филмите...

Мнение от dexter »

Вер, взех си "Невидимото дете" на Туве Янсон, но успях да прочета само едно разказче. Хареса ми, и то много :) .
Ако Асето не ми помогне, ще се поразтърся из нета, все ще изскочи някое име :).
Ver

Re: За книгите и филмите...

Мнение от Ver »

dexter написа:Вер, взех си "Невидимото дете" на Туве Янсон, но успях да прочета само едно разказче. Хареса ми, и то много :) .
:326 и другите сигурно ще ти харесат!
И аз започнах с тази, а после купих всички останали :222 :221
Публикувай отговор