За книгите

Публикувай отговор
Аватар
cchery
Завършена форумна мечка
Мнения: 7926
Регистриран на: 19 Авг 2010, 11:12

Re: За книгите и филмите...

Мнение от cchery »

Почнах да чета "1984" на Оруел. На 60-а страница съм и...... нещо хич не ме кефи тази класика. Дано както казва Момчил да ми хареса по-нататък. След като прочетох сцената със сутришната физзарядка за 30-годишните, и буквално ми се доповръща :1052 :1052 ...... книгата е соцутопия, но като се замисля колко общо има с една реалност от недалечното минало и ..... :328 :328
"Умният мислещият човек по правило се съмнява във възможностите си, когато е изправен пред неизвестното."

Радостина А. Ангелова - поетеса
Аватар
dexter
Философска система
Мнения: 1363
Регистриран на: 19 Окт 2010, 12:14

Re: За книгите и филмите...

Мнение от dexter »

Чери, тази книга мислех да си я купя последния път като бях в книжарницата, но си взех друг класик. Кнут Хамсун. Но нещо не ме кефи и мен :221 . Всъщност като си купувах книгата, нямах представа, че е класик, чак после разбрах, че е творил в средата на 19ти век и леко се разочаровах. Не ми се четат класици явно :221 . Май ще пропусна и Оруел, поне за сега :).
Чака ме "Марина" на Карлос Руис Сафон, надявам се другата седмица да успея да я прочета и да си почина качествено на така очакваната от цялото ни семейство ски-ваканция :954
Аватар
mari_ko
Форумна палавница
Мнения: 1135
Регистриран на: 19 Авг 2010, 21:43

Re: За книгите и филмите...

Мнение от mari_ko »

:1139 :1139 :1139 Как съм пропуснала :1139 :1139 :1139 АМЕЛИ НОТОМБ - белгийска писателка, всяка година издава по един роман, на една и съща дата. Казва, че е написала много повече романи, но останалите не били за пред хора :1062
Та значи: "Речник на собствените имена", "Биография на глада", "Изумление и трепет" /естествено/, абе въобще ВСИЧКО, АБСОЛЮТНО ВСИЧКО от нея.
Не знам как да я нарека, не точно странна, не нестандартна, по-скоро изчанчена и свежа, ама много изчанчена и много свежа :1062
Верче, сетих се, като прочетох поста ти за "Невероятната съдба на Амели Пулен" в кинотемата :923
Къде се изгуби Ася. Липсва ми :923
[url=http://line.romanticcollection.ru][img]http://line.romanticcollection.ru/ba/7_43b_47911350_Rviki_0.gif[/img][/url]
Ver

Re: За книгите и филмите...

Мнение от Ver »

mari_ko написа:....изчанчена и свежа, ама много изчанчена и много свежа :1062
Мариначе, това ми звучи като да си поръчам някоя нейна книжка :524 С "Изумление и трепет " ли да започна? :221 :221 Това и без кавичките има смисъл ;)
С нея ще започна значи :idea:
Ася

Re: За книгите и филмите...

Мнение от Ася »

Добро утро!
Марико, за мен ли питаш или за другата Ася :222
При мен се случиха някои гадни неща и доста болести, но сега съм тук :923
Тази Амели ще я потърся в библиотеката.
Наскоро четох тази книга, много добре ми подейства!

[img]http://i1.helikon.bg/013/643688z.jpg[/img]

Анотацията:

Четиринайсет години след бестселъра „Блус в лятна нощ” Пат Конрой се завръща на литературната сцена с дългоочаквания си нов роман „На юг от Брод Стрийт”, класическа южняшка сага, мека, лирична, красива, пропита от безпределната му любов към родния Чарлстън и живота, който може да ни поднесе всичко – и безкраен възторг, и жестоко падение.

Годината е 1969-а. Леополд Блум Кинг, син на кротък учител и властна училищна директорка и специалистка по Джеймс Джойс, се бори с демоните, обсебили го след самоубийството на любимия му брат. Спасяват го новите му приятели в последния клас от гимназията – ексцентричен кръг от чарлстънски аристократи, бедни сираци, чернокожи футболисти и изумително красиви брат и сестра близнаци, бягащи от баща психопат. Това приятелство продължава десетилетия, надживява всякакви семейни кризи и провалени бракове, професионални успехи и лични конфликти, расистки изстъпления и сексуално насилие. Двайсет години по-късно идва и поредният тест за неговата сила. Нуждата да бъде спасен един от тях ги отвежда в Сан Франциско, където на неочаквано изпитание са поставени както отношенията им, така и моралните им принципи и житейски ценности.

Авторът на „Принцът на приливите” няма да разочарова почитателите си. „На юг от Брод Стрийт” ще достави невероятно удоволствие на хората, обичащи да четат истински, големи, красиво написани романи, в които има драма, конфликти, много чувство и невероятни герои, а историята е толкова завладяваща, че книгата се чете на един дъх.

Уошингтън Пост

„Пат Конрой пише със сила и увлекателност, на които никой не може да устои.” - Пийпъл
Аватар
mari_ko
Форумна палавница
Мнения: 1135
Регистриран на: 19 Авг 2010, 21:43

Re: За книгите и филмите...

Мнение от mari_ko »

Ася написа:Марико, за мен ли питаш или за другата Ася
За теб, за теб. Явно си имала лош период, но вече всичко е наред, нали :923
Ver написа:Мариначе, това ми звучи като да си поръчам някоя нейна книжка С "Изумление и трепет " ли да започна? Това и без кавичките има смисъл
Аз започнах с "Речник на собствените имена". Написах "/естествено/" след "Изумление и трепет", защото по нея има филм, а и самата книга е с голяма литературна награда. Най-добре прочети инфото за книжките и си избери по интуиция. Или пък започни с "Кралска воля", защото не съм я чела :1062
[url=http://line.romanticcollection.ru][img]http://line.romanticcollection.ru/ba/7_43b_47911350_Rviki_0.gif[/img][/url]
Ася

Re: За книгите и филмите...

Мнение от Ася »

Ще се справим...Свекърва ми почина и е трудно за мъжа ми и дъщеря ми.

Може би затова сега съм по-склонна да потърся някое елегично четиво. Или нещо неангажиращо за разсейване.
Ver

Re: За книгите

Мнение от Ver »

Асе, пожелавам Ева да се справи по-бързо и безболезнено с тъгата :923
-----------
Аз тези седмици "затънах" в библиотека "Езотерика и мистика" .
Първо прочетох поредната книга на Д. Чопра "Живот след смъртта. Тежестта на доказателствата" , а сега съм се гмурнала в книгите на Карлос Кастанеда - "Учението на Дон Хуан", "Една Отделна Реалност" и "Пътуване към Икстлан", след това ме чакат още 3 :1062
Искам да ви пусна само един цитат от думите на Дон Хуан (индианец от племето Яки в Мексико- магьосник, човек на знанието, виждащ):
"... един човек на знанието живее действайки, а не мислейки за действието, нито пък мислейки, какво ще мисли, когато приключи действието. Човек на знанието избира Път със сърце и го следва. И тогава той гледа, радва се и се смее. Тогава вижда и знае. Той знае, че изобщо живота му ще свърши твърде скоро. Той знае, че както всеки друг не отива никъде. Той знае, защото вижда, че нищо не е по-важно то нещо друго. С други думи, човекът на знанието няма чест, няма достойнство, няма семейство, няма име, няма родина, а само живот който се живее (Марианче, това да ти напомня за нещо?! :222 ), и при тези обстоятелства неговата единстваена връзка с ближните му, е неговата контролирана глупост. Така човекът на знанието прави усилие, поти се и пухти и ако човек го погледне, той е просто като всеки обикновен човек, само че глупостта на неговия живот е под контрол. След, като нищо не е по-важно от нещо друго, човекът на знанието избира кое и да е действие и го извършва така сякаш то има значение за него. Неговата контролирана глупост го кара да казва, че това което прави има значение и го кара да действа, сякаш е така, но все пак той знае, че не е. Затова, когато изпълни действията си, той се оттегля в покой и дали действията му са били добри или лоши, полезни или не, това вече не е негова грижа. ... "За мен, в този момент книгата ми се струва завладяваща.
Аватар
cchery
Завършена форумна мечка
Мнения: 7926
Регистриран на: 19 Авг 2010, 11:12

Re: За книгите

Мнение от cchery »

Дочетох "1984" - ужасна книга.... лично аз почти се депресирах накрая. Шоуто Биг Брадър, което е заимствало идеята си от тази книга е...... не нейно бледо копие, а направо прозрачно...... някои истини са толкова жестоки, че не ти се ще да признаеш, че са били твоя реалност.

Дано ме разбрахте, стана адски объркано, но и аз съм направо като зашеметена - дочетох книгата преди половин час, в който отрязък от време трябваше да се занимавам с нещо, за да не мисля за края й. :???: :???:
"Умният мислещият човек по правило се съмнява във възможностите си, когато е изправен пред неизвестното."

Радостина А. Ангелова - поетеса
Аватар
dexter
Философска система
Мнения: 1363
Регистриран на: 19 Окт 2010, 12:14

Re: За книгите

Мнение от dexter »

И сега, Чери - препоръчваш ли я или не :lol: :lol: ?!?! Като те чета, май ще я пропусна, че напоследък много се депресирам от разни сценарии в стила на Биг Брадър, от всякакви намеци за манипулация и др. подобни.
Аз прочетох "Марина" на Карлос Руис Сафон и искам да кажа, че за пореден път съм очарована от този писател. Прочетох я за два дни, което си е своеобразен рекор за мен напоследък. Нищо, че ромат уж се води за юнуши, издържан е в добрата традиция на Сафон - за който харесва подобни книги :).
Сега не знам какво ще чета.....
Аватар
Нели
Философска система
Мнения: 1466
Регистриран на: 23 Авг 2010, 19:49

Re: За книгите и филмите...

Мнение от Нели »

cchery написа:Почнах да чета "1984" на Оруел. На 60-а страница съм и...... нещо хич не ме кефи тази класика. Дано както казва Момчил да ми хареса по-нататък. След като прочетох сцената със сутришната физзарядка за 30-годишните, и буквално ми се доповръща :1052 :1052 ...... книгата е соцутопия, но като се замисля колко общо има с една реалност от недалечното минало и ..... :328 :328
Чери, не зная какво да кажа. Тази антиутопия си беше нещо като култова книжка навремето, аз доста често се сещам за нея, цитирам я, позовавам се на нея... За мен това е 100%-ва добра книга, книга-жалон. Тежка е за четене обаче, защото човек някак си открива истината за нещата, които го заобикалят. Аз обаче мисля, че има много общо и с реалността от настоящето и при това не само в България. От години наблюдавам света и все повече си мисля "Мдааа, Оруел го е казал още през 1948 г." Всъщност "1984" е писана през 1948 г., а Оруел е разменил местата на последните две цифри, описвайки едно мрачно бъдеще, към каквото според него е било тръгнало британското общество тогава. Той е виждал в съвремието си зародишите на това, което е описал, просто го е доразвил и засилил художествено. Мислите ли, че е сбъркал и тези зародиши не са се развили?

PS Да се чуди човек защо не съм писла в тази тема досега! Добре, че Чери пусна линк в спама.
"Когато всички мислят еднакво, никой не мисли достатъчно" Уолтър Липман
Публикувай отговор