Разликата между потенция CH и D

Форум за всички въпроси, свързани с отглеждане и възпитание на нашите деца; хомеопатична помощ
tatyana777

Разликата между потенция CH и D

Мнение от tatyana777 »

Здравейте, мамчета
Имам огромна нужда от помощ. Детето ми има проблем със третата сливица, вследствие на което много често боледува. Ако месец е здрав е цял празник за нас. Трябва да започна схема с хомеопатия, но за съжаление изпитвам голямо затруднение с монопродуктите на Boiron, тъй като от няколко месеца живеем в Германия. Проблема ми е че тук всичките лекарства са с разреждане D и аз не мога да се ориентирам. Има ли някой, който е запознат с тези разреждания? Продуктите са Agraphis 5CH, Silisea 30CH tuberculinum и 15CH. Лимфомиозота го закупих. Ще бъда много благодарна, ако някой може да ме ориентира. Приятна вечер
Аватар
cchery
Завършена форумна мечка
Мнения: 7926
Регистриран на: 19 Авг 2010, 11:12

Re: Разликата между потенция CH и D

Мнение от cchery »

tatyana777 написа:Здравейте, мамчета
Имам огромна нужда от помощ. Детето ми има проблем със третата сливица, вследствие на което много често боледува. Ако месец е здрав е цял празник за нас. Трябва да започна схема с хомеопатия, но за съжаление изпитвам голямо затруднение с монопродуктите на Boiron, тъй като от няколко месеца живеем в Германия. Проблема ми е че тук всичките лекарства са с разреждане D и аз не мога да се ориентирам. Има ли някой, който е запознат с тези разреждания? Продуктите са Agraphis 5CH, Silisea 30CH tuberculinum и 15CH. Лимфомиозота го закупих. Ще бъда много благодарна, ако някой може да ме ориентира. Приятна вечер
Здравей, Таня. Няма как някой тук да ти даде медицински съвет, т.к. ..... сещаш се - тук сме се събрали все майки, а не специалисти. :) Това, което ще ти напиша по-долу е моето виждане, съдейки по схемата с хомеопатия на моя син, която е предписана за проблема му със стрептококите.

Силицея 30 СН - през ден по 5 зрънца, взема се от 4 до 8 месеца. Благодарение на тази силицея, синът ми не беше боледувал от месец май 2013 та до миналата седмица. Нито един сопол, нито една кашлица, без Т. Да, вярно е, че той е голям - вече е на 13. Но.. пък тренира усилено футбол - 4-5 пъти в седмицата и то на открито, дори и сега в този студен сезон. Последната му контрола беше преди 2 седмици при минус 10 градуса. :)

Туберкулинум 15 СН. При моя син беше изписано да се приема веднъж седмично по 10 зрънца и да се редува през седмица със Стрептококцинум 15 СН. Във вашия случай подозирам, че може би трябва да се взима по 5 зрънца през ден и да се редува с Аграфис 5 СН. Виж тук една възможна схема на Аграфис-а.

И така, съдейки на база схемата на моя син, която е съвсем прясна - от онзи ден, при вас нещата може би стоят така:

Силицея 30 СН - по 5 зрънца всеки ден (вечер)

Туберкулинум 15 СН - по 5 зрънца през ден (сутрин)
да се редува с
Аграфис 5 СН - по 5 зрънца през ден (сутрин)
"Умният мислещият човек по правило се съмнява във възможностите си, когато е изправен пред неизвестното."

Радостина А. Ангелова - поетеса
tatyana777

Re: Разликата между потенция CH и D

Мнение от tatyana777 »

Благодаря Ви cchery,
съгласна съм с това което сте написали, но моя проблем е с намирането на хомеопатията с разреждане CH. Ще дам пример със Силицеята която трябва да е 30CH, но в нашите аптеки я намирам със следното разреждане : D3, D4; D6; D12; C30 и C200 във формата на таблетки или глобули. Ето това ме обърква мен, търсих търсих таблици как бих могла да го преизчисля от CH към D разреждане но не открих.
Аватар
cchery
Завършена форумна мечка
Мнения: 7926
Регистриран на: 19 Авг 2010, 11:12

Re: Разликата между потенция CH и D

Мнение от cchery »

tatyana777 написа:Благодаря Ви cchery,
съгласна съм с това което сте написали, но моя проблем е с намирането на хомеопатията с разреждане CH. Ще дам пример със Силицеята която трябва да е 30CH, но в нашите аптеки я намирам със следното разреждане : D3, D4; D6; D12; C30 и C200 във формата на таблетки или глобули. Ето това ме обърква мен, търсих търсих таблици как бих могла да го преизчисля от CH към D разреждане но не открих.
Таня, аз днес доста порових из нета за информация относно твоето питане. Ето какви неща намерих:

Първо погледни тази таблица:


[img]http://s10.postimg.org/vxi1282dx/DH_CH.jpg[/img]

Взех я от този документ - стр. 11.

DH=D=Х - това означава десетично разреждане по Хайнеман. Различните букви за едно и също нещо са означения в различните страни и континенти - прим. Х се използва в щатско, а D - в Европа

СH=СК=С - това означава стотно разреждане по Хайнеман (Hahnemann) или Корсаков (Korsakovian)

You will also encounter CH and CK, these are equivalent to C, referring to the Centesimal or 1/100 dilution rate. The H and K merely indicate the dilution method used. H indicates that the medicine was prepared according to the Hahnemann method and K the Korsakovian Method.

И така, ако нещата от нета са точни, то следва, че Силицея 30СН е онзи препарат, който ти намираш с означение С30. В 2-3 форума имаше подобни питания и отговорът беше винаги един и същ - СН е същото като С. Но аз те съветвам да потърсиш още информация в нета и то по-специално в немски хомеопатични форуми. За мен е доста трудно да се ровя там, т.к. с немския не сме първи приятели, макар да не ми е и непознат.

И последно, за да се подсигуря, че правилно съм ти отговорила, то цитирам мнение на класическия бълг. хомеопат д-р Атанас Гълъбов:
Потенциите се изписват като цифра след името на лекарството, което е на латински, например: Arnica 30, Influenzinum 15CH, Ignatia 200C и т. н. Независимо дали има само цифра или са налице и буквите C или CH, това означава, че имаме стотично разреждане (1:100 = изходно вещество : разтвор), например ARNICA 30 = ARNICA 30C = ARNICA 30CH.

Освен стотичните разреждания има и десетични (означават се с латинките букви D или X след цифрата) и т. нар. LM потенции. Колкото по-голяма е цифрата, изписана след името на лекарството, толкова по-голямо е разреждането, по-висока е неговата потенция и съответно по-мощно действието му. Например разреждане 6С е по-слабо от 30С, независимо, че второто е много по-разредено.


А директно на въпроса ти:
tatyana777 написа:Разликата между потенция CH и D
За един и същи препарат, прим. Силицея, то имаме следното: първоначално се прави тинктура-майка на силицеята. Към една тегловна единица от първоначалния разтвор (тинктурата-майка) се добавят 99 тегловни единици разтворител (вода и/или етилов спирт). Този нов разтвор се отбелязва с 1CH, тъй като представлява разреждане на изходния разтвор 1:100 (С означава стотично разреждане, а H - Ханеман). За 2 СН се взема една тегловна единица от разтвора 1СН и се разрежда отново с 99 тегловни единици разтворител, т.е. разтварянето спрямо тинктурата майка вече е 100х100.

1 СН = 1х100

Имa и дpyгa cиcтeмa нa пpигoтвянe, пpи ĸoятo paзpeждaнeтo e в cъoтнoшeниe 1:10 вмecтo 1:100. Πpи нeя вcичĸи ocтaнaли пpoцeдypи ca cъщитe, ĸaтo paзpeждaниятa ce oзнaчaвaт c бyĸвaтa DН (D oзнaчaвa дeceтичнo paзpeждaнe, a Н - Xaнeмaн). Ако използвам отново Силицеята за пример, то имаме следното: първоначално се прави тинктура-майка на силицеята. Към една тегловна единица от първоначалния разтвор (тинктурата-майка) се добавят 9 тегловни единици разтворител (вода и/или етилов спирт). Този нов разтвор се отбелязва с 1DH, тъй като представлява разреждане на изходния разтвор 1:10 (D означава десетично разреждане, а H - Ханеман). За 2 DН се взема една тегловна единица от разтвора 1DН и се разрежда отново с 9 тегловни единици разтворител, т.е. разтварянето спрямо тинктурата майка вече е 10х10, което пък прави 100 и се равнява на 1 СН.

1 D = 1х10
"Умният мислещият човек по правило се съмнява във възможностите си, когато е изправен пред неизвестното."

Радостина А. Ангелова - поетеса
Публикувай отговор