Национална олимпиада по здравословно хранене

Форум за всички въпроси, свързани с отглеждане и възпитание на нашите деца; хомеопатична помощ
Аватар
Мърмори
Философска система
Мнения: 1304
Регистриран на: 19 Авг 2010, 21:51

Национална олимпиада по здравословно хранене

Мнение от Мърмори »

Национална олимпиада по здравословно хранене

Сайтът zdraveya.com има удоволствието да представи на вниманието ви първата по рода си Национална Олимпиадата по Здравословно Хранене за деца между от 3-ти до 5-ти клас. Тя се осъществава изцяло онлайн на сайта olimpiada.zdraveya.com. Целта ни при изграждането на сайта беше да се систематизира информация относно здравословното хранене и здравословния начин на живот при децата и да се поднесе на подрастващите на „техния” език. Стремили сме се текстовете и илюстрациите да бъ дат близки до мирогледа на децата и до комуникационната платформа интернет. Иска ни се да вярваме, че сме успели да създадем основа за едно истинско приятелство между децата и здравословния начин на живот. Приятелство, което ще се задълбочава, чрез обединените усилия на държавата, общините, училището, семейството, неправителствени организации и отговорния бизнес. Олимпиадата може да бъде възприемана като начало, а не като същност, на един дългосрочен процес на изграждане на здравословни навици сред децата.

Ние се надяваме, че тя ще предизвика интереса на възможно най-много деца, които ще възприемат посланието, че здравословния начин на живот е…..cool, както те обичат да се изразяват. В основата на Олимпиадата стоят 3 урока по здравословно хранене, чиято цел е да бъдат отправна точка и покана към децата да научат повече за здравословния начин на живот. Тези познания могат да се разширят, както от темите в сайта olimpiada.zdraveya.com, които са над 200, така и чрез много отпратки към други сайтове и материали.

Бихме искали да благодарим на хората, фирмите и институтциите, без които този проект нямаше да бъде факт – автори, редактори, илюстратори, диетолози и други, които вложиха толкова много усилия и сърце в това благородно начинание; на МОНМ и Столична община, че подкрепиха нашите усилия; и на нашите спомоществователи, че чрез финансирането си и съпричастността си направиха нашата идея реалност.
Аватар
droidd
Философска система
Мнения: 1123
Регистриран на: 10 Юли 2011, 16:26

Re: Национална олимпиада по здравословно хранене

Мнение от droidd »

Чудесна инициатива! :326 :326 :326
Би било добре да намеря и подходяща информация за 16 годишният ми син.Храни се сравнително здравословно.Спортува от детската градина.Но сега определено ми създава проблеми.Полудял е по трупането на мускули. Купил си е една добавка PRO 90 на Nutrim, която съдържа натриев цикламат /Е 952/ :126 ,съдържа и мн. др. неща, някои от които полезни нооооо........... :1044
Костваше ми много усилия да го убедя да я замени с водно-спиртен извлек на Бабини зъби и Бирена мая, но снощи се оказа, че усилията ми са отишли по дяволите :1134
Някакъв студент по медицина (бъдещ доктор? :424 ) му казал, че е мн. трудно да му обясни защо, но бабините зъби и бирената мая изобщо няма да му помогнат на неговата възраст и да ги изхвърли.И изобщо да не си купува БГ-добавки, защото нямат контрол на производство и са некачествени.
Ще бъда повече от благодарна, ако някой помогне със съвет и подходяща информация. :1074
Аватар
droidd
Философска система
Мнения: 1123
Регистриран на: 10 Юли 2011, 16:26

Re: Национална олимпиада по здравословно хранене

Мнение от droidd »

И да допълня, че на мое познато момиче на 17г., приятелят и е на 18г. и в стремежа си за трупане на мускулна маса, си бие някакви инжекции, от които ставал супер агресивен.Така че мисля, че въпроса е много серьозен и децата просто нямат информация.........а за съжаление и ние родителите.
Така че хора, ПОМАГАЙТЕ!
Аватар
cchery
Завършена форумна мечка
Мнения: 7926
Регистриран на: 19 Авг 2010, 11:12

Re: Национална олимпиада по здравословно хранене

Мнение от cchery »

Диди, попитах тук-таме за информация по твоите въпроси. Док каза, че няма нищо писано на тази тема. Може би ще ми даде повече инфо, но днес нямаше време. Успя само да каже следното:

" ..... съсипва се черният дроб, обърква се регулацията на хорммоните и т.н."


по повод субстанциите, които си описала, че приемат сина ти и другото момче. Като се има предвид, че черният дроб си е пречиствателната станция на нашия организъм и всичко минава оттам, не е чудно, че тези изкуствени химически формули могат да го увредят! Та това е само един орган! Едва ли може да поеме всичко. Спомням си, че преди време колега на мъжа ми от университета си докара токсичен хепатит от предозиране с билкови субстанции :!: :!: :!: - имаше проблем с бъбреците и явно е попаднал на "баш билкар"!!

А и това за хормоналното разстройство е абсолютно вярно, ако съдим по агресията на момчето, което е гадже на твоето познато момиче!
"Умният мислещият човек по правило се съмнява във възможностите си, когато е изправен пред неизвестното."

Радостина А. Ангелова - поетеса
valrus

Re: Национална олимпиада по здравословно хранене

Мнение от valrus »

Разкош,крадота за очите и мислите,Чери!
Аватар
droidd
Философска система
Мнения: 1123
Регистриран на: 10 Юли 2011, 16:26

Re: Национална олимпиада по здравословно хранене

Мнение от droidd »

cchery написа:Диди, попитах тук-таме за информация по твоите въпроси. Док каза, че няма нищо писано на тази тема. Може би ще ми даде повече инфо, но днес нямаше време.
Да Чери, няма за съжаление, одавна съм преровила нета :1044 Но освен реклами и добри отзиви за въпросните продукти - нищо друго не откривам :126
Дай Боже Док да успее да намери време, за да внесе яснота по въпроса и да даде съответните препоръки :427
А за теб :922
Ver

Re: Национална олимпиада по здравословно хранене

Мнение от Ver »

Диди, знам, че е трудно да се обясни на един тийнейджър вредата от подобни коктейли :roll:
За наптрупването на мускулна маса трябва и време освен другото ..., а на децата този вариант не им харесва.
Хрумват ми 2 неща:
1. Да замести анаболчетата с възможно най-чистите белтъци в храната си: яйца, извара, бяло месо. Знаеш, обаче че това също товари дроба ..., но сякаш е по-добрия вариант :523
И второто: да прави месечни прочиствания :idea: или да направите заедно чернодробно такова.
Знам, че и двете идеи са почти "еретични", но знае ли човек ?!
Аватар
droidd
Философска система
Мнения: 1123
Регистриран на: 10 Юли 2011, 16:26

Re: Национална олимпиада по здравословно хранене

Мнение от droidd »

Благодаря Верка ! За сега сме туширали положението, но учебната година започна и не смея да мисля, масовата истерия по въпроса какво би ни довяла.
Яйца и извара хапва достатъчно. А колкото до бялото месо, вече несмея да вземам пилешко :1044
Права си, че всичко това изисква време, но нетърпението в тази възраст / а май и при всички/ е голямо.
Според мен той има достатъчно изявена мускулатура, ама "аз неразбирам нищо".
А колкото до прочистването, признавам че не ми е хрумвало, защото покрай мойте детокси са ме обявили за малко луда, но ще пробвам да прокарам идеята.Надявам се суетата му да вземе превес в полза на това :221
:923 :329
Ver

Re: Национална олимпиада по здравословно хранене

Мнение от Ver »

droidd написа:ама "аз не разбирам нищо".
:221 :221 :221
Да, я кажи ти какво разбираш наистина от трупане на мускулна маса?! :1062
Още нещичко: напоследък набира сили "лост културата". Момчета и мъже висят по лостовете и тренират по естествен начин телата си. Сина ти това ли прави или ходи на фитнес? Щото, ако виси по лостовете :326 Та там не може да няма хора със здрави бицепси, които да са от "старата школа". Понякога разговор с такъв човек може да направи чудеса :)
Знам, че оспамих темата :1024
Извинете :954
Аватар
cchery
Завършена форумна мечка
Мнения: 7926
Регистриран на: 19 Авг 2010, 11:12

Re: Национална олимпиада по здравословно хранене

Мнение от cchery »

Диди, помолих за помощ Розалина Дочева - специалист по психоанализа и член на "Българско психоаналитично пространство" за помощ във връзка с твоето питане. Тя няма обобщени материали точно и конкретно свързани с пушенето и леките наркотици сред младежите, но при все това ми прати 2 интересни пасажа от френския психоаналитик Патрик Деларош, които сама е превела. Не е точно по темата, но има върху какво да се замисли човек! Особено за ролята на семейството, конфликтите, прекъсване на диалога и т.н.

С благодарност към Роза!

Из "ПРОБЛЕМИТЕ НА ЮНОШЕСТВОТО", д-р Патрик Деларошр изд. БПП и Център за психосоциална подкрепа, София 2011 г.


Употребата на твърди дроги


Познавах родителите на Мартен, понеже бях проследявал един от синовете им като дете. Става дума за двойка, която е сформирана след повторна женитба. В момента на развода биологичният баща на Мартен заминал за провинцията. Вторият баща е високопоставен служител в митниците. Именно той е отгледал Мартен. Младежът от време на време се вижда с баща си, с когото досега е поддържал добри взаимо- отношения, но по-късно ще се оплаче, че никога не е могъл да разговаря с него. Освен това Мартен все по-малко понася неговата съпруга, която намира за повърхностна. Той израства силен младеж, излъчващ здраве, успешно минава матурата и постъпва в университет. Науките изглежда не го вдъхновяват и Мартен се превръща в мълчалив и самотен, без обаче това да разтревожи истински неговото обкръжение. Тласкан от тревога, един ден той ще намери брат си, който е с една година по-малък от него и ще му довери, че се е боцкал с хероин. Брат му почти незабавно споделя това с родителите си, които ми довеждат Мартен. Той не проявява колебание: приема диалога и ще направи кратка психотерапия, която преждевременно ще пре- късне. Единствените неща, които излизат наяве от нея, са, от една страна, свадите на родителите, с които децата са свикнали и, от друга – страхът, че майка му ще се раздели с мъжа си. Мартен не понася конфликта: той го тревожи в такава степен, че го кара да губи всякакъв ори ентир. Дрогата е едновременно предизвикателство и отмъщение спрямо родителите, както и средство за лечение срещу тази особена трево- га. Според информацията, с които разполагам, този прием на дрога не се е повторил, понеже вече достатъчно е мобилизирал семейството. Мартен е подновил учението си и редовно се вижда със семейния лекар.

Не всички истории на наркомани са сходни на тази. Често лекарят вижда юношите след като те вече са попаднали в кръга на токсикоманията с всичко онова, което се предполага като съучастие с групата по от- ношение на езика, на облеклото и пр. Освен това дефицитът на дрогата сега благоприятства престъпните действия – за да си платиш дозата и за да преминеш към употребата на други вещества. И накрая, новите правителствени мерки водят младежа право при съдията, преди още да се е срещнал с психиатъра. Още едно основание в повече, бих казал аз, да отдадем полагаемото се на този доста невинен случай. Сходен е примерът на Албан. От години Албан не разговаря с баща си. Всеки път, когато е имало опити за общуване помежду им, те са завършвали драматично. Поради лични причини бащата никога не е могъл да понесе този син, който му е отнел съпругата. Той е голям адвокат, встрастен работохолик, който признава безпомощността си в диалога. Майката на Албан е сторила всичко, за да компенсира този неуспех. Без да си дава сметка обаче, тя допринася още повече за отчуждаването на Албан от баща му. Тя поддържа със сина си близко, почти съпружеско съучастие. И е постигнала правото Албан да обитава самостоятелно студио в същата луксозна кооперация, в което той прави каквото си иска. В края на краищата обаче майката забелязва, че Албан се дрогира и изпада в паника. След няколко срещи с мен, Албан отказва да идва. Единствено бащата, а по-късно и майката ще се съгласят да преразгледат действията си.


Какво е значението на приема на дрога

Дрогата доставя незабавна наслада, лишена от конфликти, платима като стока, привличаща като смъртта. Насладата, която дрогата предоставя, е по-силна спрямо сексуалната наслада: тази последната, освен когато е консумирана именно като дрога, е неизбежно и неразривно свързана с личността, която я доставя. (А като такава тя е неминуемо конфликтна, защото се съпътства от тревога, ревност, депресия и т.н.) :idea: Провалът на някаква чувствена връзка, както и провалът на диалога, са нещата, които водят към самотността на бъдещия наркоман. :idea: Ще ми възразите, че има и влюбени наркомани! Е да, аз претендирам, че именно когато дрогата се приема от двамина, то е за да се избегне неизбежния при всяка силна връзка риск от загуба (на любов, на обичаната личност), като се привилегирова единението с химическата субстанция. Към провала на чувствената връзка се притуря, както при всеки отхвърлен влюбен, една остра депресия, която поражда желанието да умреш. Но за разлика от самоубийството, където смъртта може да послужи за разрив със света, дрогираният предпочита все- могъщото безсмъртие. Наркоманите се страхуват от смъртта, това е нещото, което епидемията от СПИН извади наяве: откакто се разреши свободната продажба на спринцовки, случаите на заразяване с вируса сред наркозависимите чувствително намаляха.


Превенция и лечение

На фона на прочита на тези примери, превенцията изглежда особено трудна в епидемиологичен план. При все това обаче, своевременността на разкритието, поставянето на преоценка на цялото семейство, качест- вото на поемането в терапия, най-сетне, са все фактори, които могат да преобърнат тази драма в юношеска криза – тежка, но преодолима. Дрогата разрушава мълчаливото равновесие на семейството. Нерядко ще се налага да се повдигнат стари спорове, да се разкрият семейни неизказаности (тайни). Това е цената, която трябва да се заплати за лечението. Но що се отнася до наркомана, той не се чувства болен. И има защо! Той се е лекувал сам самичък, презирайки медицината и семей- ството. Да му се отнеме едностранно дрогата, без, ако мога така да се изразя, компенсация, според някои спе- циалисти дори е непрепоръчително. Въпреки това оба- че, не трябва да се подценява нуждата от авторитет – този на външния закон, който да наложи на пациента онова, което той самият няма волята да си наложи и (при юридическа необходимост) е необходимо умението този авторитет напълно съзнателно да се задейства.


Твърди и меки дроги

Не е лесно да се даде определение за дрога. Лекарството например може да бъде дрога, ако е взето без лекарско предписание, в дозировка, която надхвърля разрешената, и с нетерапевтична цел. Последното условие обаче е трудно за дефиниране, като се има предвид колко често тревогата се превръща в подтик за прием на токсични вещества (тук, разбира се, мислим също така и за алкохолизирането на младежите). Не само че съществуват различни степенувания между отделните субстанции, но съществуват също така и качествени отлики: да изпушиш един джойнт, да вземеш доза ЛСД, да погълнеш един амфетамин са неед нозначни изживявания, свързани със социалната среда, със случайността на срещите. Освен това да имаш ед- нократно изживяване или пък да вземаш редовно дрога са неща, които определено се различават. И най-сетне – начинът, по който се приема тя, е така дълбоко опреде- лящ, че може да послужи като разграничение между две категории дрога. Впрочем, аналогично на алкохолика, „не всеки става наркоман“. И ако потенциалният нарко ман преминава от леката към твърда дрога, онзи, кой- то няма такъв профил, си остава на първата. :idea: Как обаче родителите да направят разграничението, в това се състои проблемът, защото прекомерното драматизиране на употребата на хашиш може да създаде у юноша- та впечатлението, че не се интересуват от неговата личност, а само от неговото здраве, дори от това „как- во ще рекат хората“ :idea: . Същевременно не по-различен е и родителският отказ да се зачете опасността, защото не бива да се забравя, че някои хронично зависими към хашиш младежи понякога са деструктурирани и се „откачат“ от реалността, да не говорим и за обострените инциденти (като помрачение, халюцинаторен делир) много по-често срещани при тях, отколкото хората до- пускат.
"Умният мислещият човек по правило се съмнява във възможностите си, когато е изправен пред неизвестното."

Радостина А. Ангелова - поетеса
Аватар
cchery
Завършена форумна мечка
Мнения: 7926
Регистриран на: 19 Авг 2010, 11:12

Re: Национална олимпиада по здравословно хранене

Мнение от cchery »

Из книгата "Трябва ли да се отстъпва пред юношите" на д-р Патрик Деларош:

Джойнтът

Според Френската образователна комисия за здравето на половината от 15-19 годишните им е бил предлаган канабис, 14 % от тях са го консумирали. Анкетата следователно говори за банализиране. Обаче ако една купонджийска и епизодична практика не изглежда да има тежки последици, :idea: то всекидневната му употреба, аналогична на тази на жизненоважно лекарство, поставя сериозни проблеми. :idea: Един общопрактикуващ лекар който заявява че пуши от време на време, обръща внимание в случай на редовна употреба, за “възможни леки фази на параноя”, едно затруднение в “концентрацията и мозъчната дейност” и накрая - рискове по време на шофиране. Ние срещнахме у тези хронични пушачи множество откровено параноидни епизоди, които еволюират във времето и се поддават на третиране с невролептици, без да е възможно да говорим за същинска психоза. Един от нашите пациенти не успя да премине през матурата (която искаше да вземе) без да прекрати всекидневното си пушене на опиум, което го възпрепятстваше да става сутрин и забавяше мисълта му. Друг един намираше за жалко че неговите приятели се зашеметяват, добавяйки и алкохол и така прахосват дружеските вечери.
"Умният мислещият човек по правило се съмнява във възможностите си, когато е изправен пред неизвестното."

Радостина А. Ангелова - поетеса
Публикувай отговор