90 на сто от болестите не искат АБ - интервю с д-р Хлебарова

Форум за всички въпроси, свързани с отглеждане и възпитание на нашите деца; хомеопатична помощ
Аватар
cchery
Завършена форумна мечка
Мнения: 7926
Регистриран на: 19 Авг 2010, 11:12

90 на сто от болестите не искат АБ - интервю с д-р Хлебарова

Мнение от cchery »

20.10.2011, "Монитор", интервю на Веселина Монева

Писмо
Детето ми боледува често.
Мога ли да направя така, че тази зима да не пием по 5-6 вида антибиотици, както беше миналата?
Б. Л.
Своге


- Д-р Хлебарова, идва сезон, в който деца и възрастни боледуват от банални хреми през късната есен до грип, който идва със застудяването. Може ли да направим програма и да се предпазим?

- Ако непрекъснато даваме наставления какво да ядем и какво е полезно, едва ли някой ще ни чуе и ще спазва тези съвети. Защото не можем да си прекроим целия начин на живот. По-разумно е всеки сам да намери решение за себе си – да намери храната и начина на живот, който ще му даде най-добрата енергия. За всеки тя е индивидуална – няма готови рецепти. Моята работа е да уча родителите, защото детето копира и повтаря техния модел. Ние казваме - яж 3 пъти на ден, а самите ние се храним само вечер. Искаме детето да не яде чипс, зрънчо, пуканки, но като седнем пред телевизора на бира, и ние ядем това. Няма и не се предлагат никакви безсолни детски храни. Всички ядат след 20 часа, а вечерята трябва да е до 18,30. Разумно е да ядем на всеки 3 часа по малко, защото организмът физиологично отделя ензими. И ако се храним така, никога няма да имаме наднормено тегло. Няма как обаче да живеем с толкова много предписания и ограничения. Затова е важно всеки да слуша тялото си и да яде разумно онова, от което организмът му има нужда. И така да нагласи режима си, че той да отговаря на неговия вкус. Не може на един месояден човек да му забраниш да яде месо. Клетките му имат нужда от месо, ако остане само на ориз, картофи и салата, ще се чувства зле.

- Да, обаче повечето лекари при всяка по-сериозна хрема и малко кашлица предписват антибиотик?

- 90 на сто от болестите могат да се лекуват без антибиотици. Лекарите обаче са подложени на натиск. Те са буфер, който поема всичко. От една страна, родителите искат детето им да не боледува или да оздравее за един ден. Ако не го излекуваме, ставаме виновни. Ако сбъркаме – ставаме виновни пред държавата, че не сме препоръчали правилното лечение. В много случаи родителите сами си искат антибиотик. Когато майката дойде при мен, аз я убеждавам, че детето ще се оправи и без антибиотик, ако го наблюдава, ако гледа как реагира, колко е жизнено и как се справя организмът с болестта. Над 90 на сто от болестите са вирози. Ако се наложи антибиотик, той е не за лечението, а за усложнението, което идва по-късно.

- Можем ли да се предпазим именно от тези усложнения, и то без силни лекарства, които често са нож с две остриета?

- За да не се стигне до усложнения, трябва да се вземат мерки от първия момент. Защото децата често боледуват в събота и неделя, когато повечето родители нямат под ръка лекар. Затова започне ли хрема, кашлица, лека температура – те трябва да дават общостимулиращи препарати. Било то ферум фосфорикум – шуслерова сол номер 3, имунокинд или осцилококцинум. Има безкрайно много хомеопатични средства, които в този начален момент могат да помогнат.

- Тези препарати, които подкрепят имунната система, могат ли да се дават на малки деца?

- За нито едно от тези средства, които подпомагат имунната система, няма възрастово ограничение. Те могат да се дават и на кърмачета, като се стрият и разтворят във вода. Ако по-голямото братче или майката се разболее, и кърмачето може да пие осцилококцинум, разтворен във вода. Това са задължителните първи стъпки. Няма как да изгоним вируса с магическа пръчка. Той вече е влязъл в организма и върши там своята подривна дейност. С малко помощ обаче организмът може да се справи, без да има усложнения. Родителите трябва да знаят, че няма вълшебно лекарство, което да спре вирусите. Те се развиват, а организмът трябва да стане по-устойчив, за да се справи сам. За всяко начало на инфекция, какъвто и да е причинителят й, този подход няма да навреди, няма да ни подведе. Важно е обаче да се действа, защото първите мерки са най-ефективни. Трябва да се вземат мерки в първите няколко часа на инфекцията, при най-началните й симптоми. Ако имаме тези прости хомеопатични лекарства в домашната аптечка за спешна помощ, ще бъдем в състояние да се справим.

- Да, и то без лекарства?

- Хомеопатичните лекарства също са лекарства. Те също не бива да се ползват, без да имаме нужда и без да имаме познания. Става дума да първа помощ или в събота и неделя, когато не можем да открием личния си педиатър. Тези стъпки дават възможност да се погрижим за детето, без да се притесняваме, че закъсняваме с лечението. А след като той го прегледа, разбира се, лечението ще се уточни. Важно е обаче поведението на родителите в този първи момент да е било адекватно. Какъв е смисълът да му дадат 2 лъжици антибиотик за всеки случай?

- Ами те дават антибиотик наистина за всеки случай, да не се случи нещо по-лошо?

- От него няма никаква полза. Няма полза и от това, ако детето качи температура, да се опитват да я свалят, като дават панадол на всеки 4 часа От това няма смисъл, а само вреда. Давайки всякакви антипиретици, ние пречим на организма да се бори с вирозата. Защото температурата е защитна реакция. Сама по себе си тя създава неблагоприятна среда за размножение на вирусите. Организмът покачва температурата, защото се бори, а ние я сваляме. Така създаваме условия вирусът да се размножи. Ако обаче тя е много висока и има тежка инфекция, можем да облекчим детето. Най-ефективният начин да понижим температурата е не като го наблъскаме с 5 вида лекарства, а като обтрием тялото му с водичка или го сложим под хладък душ. Можем да му дадем хладък чай от малини или шипки. Това са природни „рецепти”, които имат ефект.

***
Трябва да се действа в първите няколко часа на инфекцията.

Дават се общостимулиращи препарати - ферум фосфорикум, шуслерова сол номер 3, имунокинд или осцилококцинум.

С малко помощ организмът може да се справи сам, без да се стига до усложнения
"Умният мислещият човек по правило се съмнява във възможностите си, когато е изправен пред неизвестното."

Радостина А. Ангелова - поетеса
valrus

Re: 90 на сто от болестите не искат АБ - интервю с д-р Хлеба

Мнение от valrus »

Черитка,браво бе,момиче!Много хубава статия си ни качила!Но аз продължавам да си държа на моето :221 ,някъде не пише ли как да се преборим и да неутрализираме гадните коки и гъби,защото те са,в много случаи,причинителите на усложненията от вирозите!Аз също много чета и все повече се убеждавам ,че това е така,за жалост! :126
Междудругото този аватар и подпис повече ми харесват и ти отиват! :222
Аватар
cchery
Завършена форумна мечка
Мнения: 7926
Регистриран на: 19 Авг 2010, 11:12

Re: 90 на сто от болестите не искат АБ - интервю с д-р Хлеба

Мнение от cchery »

valrus написа:Черитка,браво бе,момиче!Много хубава статия си ни качила!Но аз продължавам да си държа на моето :221 ,някъде не пише ли как да се преборим и да неутрализираме гадните коки и гъби,защото те са,в много случаи,причинителите на усложненията от вирозите!Аз също много чета и все повече се убеждавам ,че това е така,за жалост! :126
Междудругото този аватар и подпис повече ми харесват и ти отиват! :222
Валче, да ти кажа.... за гъби и коки като че ли не съм срещала много неща. Сигурно в "Часът на мама" са останали доста съвети на док, но някой трябва да ги обобщи :1062 :1062 .
"Умният мислещият човек по правило се съмнява във възможностите си, когато е изправен пред неизвестното."

Радостина А. Ангелова - поетеса
Аватар
droidd
Философска система
Мнения: 1123
Регистриран на: 10 Юли 2011, 16:26

Re: 90 на сто от болестите не искат АБ - интервю с д-р Хлеба

Мнение от droidd »

Чери,наистина много полезна статия :326 Дай Боже да достигне до съзнанието на повече хора.
За съжаление имам познати, които бързат да натъпчат детето си с АБ, при най-малкото възникнало неразположение, за да няма усложнения.Хранят го основно с шоколадови изделия, та "поне да го подсилят", като нищо не хапва и на разходка почти не го извеждат, за да не настине :126
Сигурно има много такива родители, но жалкото е, че те са убедени, че правят най-доброто за детето си :1044
valrus

Re: 90 на сто от болестите не искат АБ - интервю с д-р Хлеба

Мнение от valrus »

Охоооо,имам такива познати,че даже и роднини.Те прозорец не отварят,че щели да настинат....пък за друго– да не говорим.
Публикувай отговор