АНГИНА - статия от д-р Атанас Михайлов

Форум за всички въпроси, свързани с отглеждане и възпитание на нашите деца; хомеопатична помощ
Аватар
cchery
Завършена форумна мечка
Мнения: 7926
Регистриран на: 19 Авг 2010, 11:12

АНГИНА - статия от д-р Атанас Михайлов

Мнение от cchery »

Спрете ангината без антибиотици

Д-р Атанас Михайлов
01.12.2011, Монитор


Ниските температури в разгара на есента и по-късно през зимата са предпоставка за възпаления на гърлото. Вируси и бактерии атакуват лигавицата на фаринкса и околната лимфна тъкан и често причиняват ангини. Острият тонзилит (тонзила – означава сливица, а наставката -ит – възпаление) не е за подценяване. Той често се причинява от бета-хемолитичния стрептокок, който може да доведе до ревматизъм, увреди на бъбреците и сърцето. Страхът от усложнения е най-честата причина да се предписват антибиотици, и то с широк спектър. :!: Проблемът идва от това, че антибиотиците причиняват гъбични инфекции. Те завъртат колелото на порочния кръг - водят до алергии, имунен срив и лошо усвояване на храните. затова е по-разумно да се справим с инфекцията без антибиотици и така да си спестим много усложнения. :!:

Заразата се предава с кихане, кашляне по въздушно-капков път от болни на здрави. Началото е внезапно. Рядко се предшества от неразположение, отпадналост, апатия и главоболие. Обикновено ангината започна със студени тръпки и втрисане. Температурата се повишава до и над 39°С. Главоболието се усилва, болните са отпуснати, без апетит. Гърлото боли при преглъщане, отначало от едната страна, а след това и от двете. Болката се усилва дотолкова, че деца отказват да се хранят, за да си спестят мъчението при всяко преглъщане

Езикът е обложен, говорът става гъгнив, от устата се носи лош дъх. Дишането и пулсът се учестяват успоредно с покачването на температурата. След третия ден състоянието постепенно се подобрява – температурата се нормализира, болките в гърлото намаляват и изчезват, апетитът се възстановява.


НАРОДНАТА МЕДИЦИНА ПОМАГА

Добър помощник в по-бързото справяне с болестта и най-вече с усложненията от инфекция и с опасния бета-хемолитичен стрептокок от група Б е хомеопатията и народната медицина.

Млечен компрес срещу възпаление и отит

Първото нещо, което всяка майка може да направи, е компрес с извара. Той помага при всякакви възпаления, успокоява лигавиците и на практика няма никакви странични ефекти. Използва се прясна несолена извара, която може да се купи от всеки магазин. Ако се налага, може да се направи двоен компрес – на гърдите и гърба. Така възпаленият участък ще се озове в нещо като сандвич. Пластът извара е 1 см. Отгоре покриваме с мек найлон. Така ще предотвратим изпарението и съответно охлаждането на мястото. Компресът трябва да ляга плътно, а отгоре да се завърже и вълнен шал. Той действа около 8 часа. Слага се само вечер, ако случаят е лек, в продължение на няколко дни, а при сериозни възпаления се подменя на всеки 8 часа. Компресът помага и за бързо овладяване и на отити (възпаления на ушите), придружени с болки в ушите.


Чай от малина, слез и бъз успокояват гърлото

:idea: Ангините много често започват, когато краката ни измръзнат. :idea: Затова не бива до допускаме това да става особено при резки промени във времето. Ако усетим, че по тялото пълзят тръпки, е добре да се загреем бързо.

Друго изпитано средство от народната медицина е чаят от малинови листа. Той подобрява циркулацията на кръвта. :idea: Приготвя се, като две супени лъжици сушени малинови листа се запарват в половин литър вряла вода. Чаят се прецежда и изпива на 3-4 порции.

[img]http://www.nanocom-bg.com/test/images/s ... pberry.jpg[/img]

Прицелно действие при ангини има чаят от слез. Две супени лъжици цвят и листа слез се запарват в половин литър вряла вода 10 минути и чаят може да се прецеди. Пие се нито горещ, нито студен. Може да се подслажда най-добре с мед.

[img]http://zdrave.org/wp-content/uploads/2010/04/75.jpg[/img]

Друг помощник срещу болестта е липов и бъзов цвят.
По 1 супена лъжица от двете билки се запарват в половин литър вряла вода 10 минути и чаят може да се прецеди. Също се пие при температура около телесната.

[img]http://www.gradinata.bg/_images/i009366.jpg[/img]

Ефектът на билковите чайове се засилва значително от клеева тинктура. За подкрепа на имунната система възрастните приемат 1-2 пъти по 20-30 капки, които се накапват в супена лъжица вода. Дозирането при деца – по 1-2 капки на приема за всяка година живот. Например 3-годишно дете приема профилактично 1-2 пъти по 3-6 капки. Може да се разрежда с мляко, сок, вода.



ГАРГАРИ


Гаргара с морска сол и салвия

Много полезни са гаргарите. Най-простата е тази с морска сол. Една чаена лъжичка морска сол се разтваря в чаша хладка вода (около 37°С). :idea: Лечебният ефект се засилва, ако се добави тинктура от арника или невен :idea: (20 капки на 100 мл разтвор). За профилактика да се прави 1-2 пъти дневно, при остри възпаления на 1-2 часа.

При остри ангини е добре често да се правят гаргари с билкови запарки: салвия (1 супена лъжица се запарва 3 минути в 200 мл вода) или лайка (1 супена лъжица, запарена 20 мин в 200 мл вода). Щом се охлади до телесна температура, е готова за употреба. Прави се гаргара на 1-2 часа.

[img]http://zadoma.com/editor/img/f_4231600.jpg[/img][img]http://2.bp.blogspot.com/_TFlTRtKaC0A/S ... %BD177.jpg[/img]

:!: При честото правене на гаргара количеството на патогенните микроорганизми се ограничава по чисто механичен начин и така се намалява вирулентността на болестотворните микроорганизми. :!: Посочените билки имат и допълнително мощно бактерицидно, противовирусно и противовъзпалително действие, важно за облекчаване на неприятните симптоми (болки, затруднено преглъщане, спадане на гласа и т.н.



ХОМЕОПАТИЯ

Два хомеопатични препарата чистят сливиците

Хомеопатичният препарат Angin Heel помага при възпаления на гърлото и при ангина. В по-леки случаи е достатъчно да вземем една таблетка, която се оставя да се стопи в устата три пъти на ден. При по-тежки ангини може се стартира с приемането по 1 таблетка през 15 минути първите два часа. Тя се оставя в устата до пълното й разтопяване.

[img]http://modernhomeopathicproducts.co.uk/ ... angina.gif[/img]


Tonsillotren е вторият хомеопатичен препарат, който е подходящ за остри и хронични тонзилити. Дозата е 2-3 пъти по 1 таблетка за по-леките случаи. При остри тежки ангини по 1-2 таблетки се оставят да се разтопят в устата на интервали от един час, докато настъпи подобрение. На ден могат да се вземат максимум 12 таблетки дневно.

[img]http://alpenpharma.ua/images/tonzilotren.png[/img]

:idea: При увеличени сливици курсът на лечение трябва да продължи поне 6-8 седмици. При хронични рецидивиращи тонзилити е полезно провеждане на лечение веднъж годишно. :idea:

Още информация за болно гърло и имунитет.
"Умният мислещият човек по правило се съмнява във възможностите си, когато е изправен пред неизвестното."

Радостина А. Ангелова - поетеса
pinzi

Re: АНГИНА - статия от д-р Атанас Михайлов

Мнение от pinzi »

В ентусиазмът си да БЛАГОДАРЯ НА ДОКТОР МИХАЙЛОВ пиша тук, защото не намирам тема. Наскоро детето ми на 1,10 м прекара ангина...естесвено предписаха ни АБ, но заедно с тях следвах стриктно всичко, което знам от Док. У дома е една хомеопатична и билкова аптека, имам почти всичко. След дъщеря ми грипът повали и съпругът ми. И понеже е човек, който може да си каже как се чувства, реших че ще я карам с него по бабешки. Той си беше накупил някакви разтворими парацетамоли които директно отидоха в кофата. Инфлуцид, вит Ц, клеева, камфоров спирт, сминдух за Т...краката в топла вода. За 2 дин беше на крака, като и не свалях Т, оставих я да го лекува. Преди два дни, детето ми внезапно вдигна през нощта 38,5. Отвоно инфлуцид, беладонна, защото се наплаших, че вдига внезапно и изведнъж Т. След 30 минути нямаше вече. На другия ден я наблюдавах и я оставих сама да си свали Т. 38 -38,5. поддържа около 6 часа, след което я свали и буквално за едни 12 часа оздравя, без да се намесвам в организма и и да ходя по педиатри и спешни кабинети. Благодаря на ДОК, че споделя знанията си, опита си и ни дава кураж на нас майките да отгледаме здрави деца!!! ДОКТОРЕ, БЛАГОДАРЯ!
Аватар
cchery
Завършена форумна мечка
Мнения: 7926
Регистриран на: 19 Авг 2010, 11:12

Летни ангини - д-р Ат. Михайлов

Мнение от cchery »

Ангината – лятна болест

Общоизвестно е, че ангините са есенно-зимно явления. Но в последно време специалистите започнаха да ги характеризират и като сезонно лятно заболяване.

Данък комфорт

Буквално на всеки ъгъл предлагат ледено охладени напитки. Запотените чаши и бутилки така изкушават при 35-40 градуса околна температура…А защо да не се разхладим със сладолед? Мощните климатици ни обдухват с мощни струи хлад. Колко е приятно да се охладим в магазина като се гмурнем в него от непоносимо нажежената улица в райския 20-25 градусов хлад! Тези резки температурни разлики са сериозно изпитание за имунната система.

Прегряване – нагнояване

Но дори да сме предпазливи и не се подаваме на студените изкушения, самите горещници произвеждат гнойни процеси. Зачестява появата на циреи, ечемици, абцеси, гнойни ангини.

Ангини


Трябва да се различават от фарингит и ларингит. Защото фарингитът и ларингитът по-често се причиняват от вируси и не се очакват сериозни усложнения. Ангините често се причиняват от стрептококи, а бета хемолитичният стрептокок от група Б може да причини сериозни усложнения. Той е главният виновник за ревматизъм, а специалистите казват, че „ревматизмът лиже ставите, но хапе сърцето”, т.е. неовладяната ангина може да е пряка причина за сърдечен порок, ендокардит, миокардит, гломерулонефрит и т.н.

Фарингит


Възпалението на лигавицата на гълтача е едно от най-честите заболявания и се наблюдава при всички възрасти. То започва почти винаги от носоглътката и след това обхваща целия гълтач.
Острият фарингит рядко възниква като самостоятелно заболяване. По-често той е спътник или израз на други заболявания (грип, морбили, скарлатина). Фактори за възникване на острия фарингит са простудата, вдишването на влажен и студен въздух, пиенето на студени или много горещи течности. Те понижават имунната защита на организма.
Той се характеризира със сухота, парене, дращене и усещане за чуждо тяло в гърлото. Появява се болка при преглъщане, която се разпространява към ушите. Телесната температура много рядко се повишава. Към тези признаци се прибавят отпадналост и главоболие.

Ларингит

Ларингитът рядко е самостоятелно заболяване, по-често е свързан с общо възпаление на горните дихателни пътища – нос, глътка, трахея, бронхи.
Причините за ларингита са различни: хрема, простуда, пиене на студени течности, изпотяване, прекалено силно натоварване на гласа, вдишване на дразнещи прахове, газове и пари, проникване на болестотворни бактерии и вируси в гръкляна, грип, морбили, увреждане на гърлото от чуждо тяло. Не на последно място е предразположението към алергии.
Признаците на острия ларингит са дразнене в гърлото и усещане за сухота, понякога придружени от суха и мъчителна кашлица, промяна на гласа и болка при говорене. Отначало гласът е дрезгав, а по-късно съвсем изчезва и болният само шепне.

Ангина или тонзилит

Острият тонзилит (ангина) е инфекциозно заболяване от вирусен или бактериален произход, при което се засягат лигавицата на фаринкса и околната лимфна тъкан. Много чест причинител е бета-хемолитичният стрептокок (може да причини ревматизъм, увреди на бъбреците и сърцето) и това нерядко е мотив за използване на широкоспектърни антибиотици. Инфекцията се предава по въздушно-капков път от болни или здрави бактерионосители.
Болестната картина се изразява в местни и общи симптоми. Често началото е внезапно и само понякога се предшества от неразположение, отпадналост, апатия и главоболие. Появяват се студени тръпки и втрисане. Температурата се повишава до и над 39° С. Главоболието се усилва, болните са отпуснати, без апетит. Появяват се болки при преглъщане, отначало едностранни, а след това двустранни. Те прогресивно се засилват и стават спонтанни. Децата отказват да се хранят поради болки при преглъщане. Езикът е обложен, говорът става гъгнив, появява се лош дъх. Дишането и пулсът се учестяват успоредно с покачването на температурата. След третия ден състоянието постепенно се подобрява – температурата се нормализира, болките в гърлото намаляват и изчезват, апетитът се възстановява. Но прекарването на ангина, подобна на описаната, е мотив за микробиологично изследване, защото хомеопатията дава чудесни възможности за предпазване от усложненията, които причинява стрептококовата инфекция (и то именно бета-хемолитичният стрептокок от група Б).
И така при силно подути сливици, поява на налепи тъмно-сиви или жълто-бели, увеличаване на подчелюстните и шийни лимфни възли е редно да се потърси лекарска помощ. А докато специалистът определи лечението или заедно с него може да се приложат алтернативни методи на лечение.

ГАРГАРИ

При остри ангини заслужават внимание честите гаргари с билкови запарки:
  • Салвия - 1 супена лъжица се запарва 3 минути в 200 мл вода. Охлажда се до телесна температура. Прави се гаргара на 1-2 часа. :!: При тази процедура се намалява количеството на болестотворните микроорганизми чрез механичното им отмиване и така те се отслабват значително. :!:
  • Лайка - 1 супена лъжица, запарена 20 мин в 200 мл вода. Охлажда се до телесна температура. Прави се гаргара на 1-2 часа. :!: Лайката съдържа азулени – вещества с мощно противовъзпалително действие. Салвията съдържа етерични масла, които имат силен бактерициден ефект. :!:
  • Цвят и листа слез - тази билка има прицелно лечебно действие при ангини. 1-2 супени лъжици сушени листа и цвят от слез се запарват 10 минути в ½ л вряла вода. Чаят се пие през 1-2 часа по 80-120 милилитра. Дозата може да се повтори и потрети.
ХОМЕОПАТИЯ

Ефикасно е лечението на ангините с комбинирани хомеопатични препарати.
  • Angin Heel – 3 х 1 таблетка за по-простите случаи. При по-тежки ангини може да се стартира с приемането по 1 таблетка през 15 минути първите два часа.
  • И още един препарат, подходящ за остри и хронични тонзилити.
    Tonsillotren (подходящ за остри и хронични тонзилити) – 2-3 х 1 таблетка за по-леките случаи. При остри тежки ангини се приемат по 1-2 таблетки на интервали от един час до максимум 12 таблетки дневно, докато не настъпи подобрение. За деца дневната доза е до 8 таблетки дневно.
  • Във връзка с възможността за сериозни усложнения е целесъобразно да се направи микробиологично изследване на гърлен секрет. Ако се докаже наличието на бета хемолитичен стрептокок от група Б, след овладяване на острата ангина – спадане на отока, зачервяването, температурата и т.н. е добре да се направи една лечебна „опашка” за предпазване от рецидиви със Streptococcinum 15 CH. По 5 зрънца дневно се смучат бавно до пълно стапяне в устата.
"Умният мислещият човек по правило се съмнява във възможностите си, когато е изправен пред неизвестното."

Радостина А. Ангелова - поетеса
Аватар
Мърмори
Философска система
Мнения: 1304
Регистриран на: 19 Авг 2010, 21:51

Хомеопатични монопрепарати при болки в гърлото

Мнение от Мърмори »

Най-често използваните хомеопатични медикаменти за лечение на възпалено гърло са следните:
- «Беладона» в разреждане 9 СН, няколко пъти дневно по 5 гранули, се използва за лечение на зачервено и болезнено гърло и увеличени сливиц (често с усещане за пулсиране), когато е налице повишена температура с изпотяване в комбинация със сухота на лигавицата.

- «Фитолака декандра» в разреждане 5 или 9 СН, по 5 гранули няколко пъти дневно, намира приложение в лечението на фарингит, характеризиращ се с чувство за сухота и силна болезненост, като болките се разпространяват към ушите. Сливиците и шийните лимфни възли са увеличени, небните дъги са тъмночервени, а нерядко е налице и чувство за схванатост на врата и/или за натъртеност по цялото тяло. Температурата може да има различни стойности. На практика нерядко «Фитолака» се редува с «Беладона» през интервали 1 до 3 часа с разреждане на приемите, когато настъпи подобрение.

- «Апис мелифика» в разреждане 15 СН, няколко пъти дневно по 5 гранули, е препоръчителен за лечение на фарингит с изразен оток на мекото небце и мъжеца и с розово-червена блестяща лигавица на гърлото. Температурата е повишена, но липсва жажда. Много характерна индикация за избор на този медикамент са парещите и боцкащи болки в гърлото, които се подобряват от пиене не на топли, а на студени течности.

-«Лахезис» е медикамент за лечение на пурпурночервено и дори ливидно гърло с локализация на възпалението от лявата страна или с развиващо се възпаление от ляво на дясно. Допълнителни основания за изписване на този медикамент са непоносимостта към носене на стегнати дрехи в областта на шията и към преглъщане на топли теч-НЯ и За целта е препоръчително няколко пъти дневно да се приемат по 5 гранули от медикамента в разреждане 9 СН.

- «Ликоподиум» в разреждане 9 СН, няколко пъти дневно по 5 гранули, е подходящ за използване в случаите, когато възпалителният процес се развива вдясно или започва вдясно и се разпространява вляво.

- «Меркуриус солубилис» в разреждане 15 СН, няколко пъти дневно но 5 гранули, намира приложение в лечението на зачервено и болезнено гърло с разпространение на болките към ушите, с повишено образуване на слюнка, с образуване на дебел налеп по езика и с влошаване на общото състояние през нощта - студени тръпки, изпотяване, което не облекчава втрисането, повишаване на температурата и др. Това е едно много добро хомеопатично лекарство за лечение на фарингит с тенденция към нагнояване на сливиците и с увеличаване на шийните лимфни възли.
Публикувай отговор