БЕБЕШКИЯТ СЪН - 38% от бебетата не си доспиват

Форум за всички въпроси, свързани с отглеждане и възпитание на нашите деца; хомеопатична помощ
Аватар
cchery
Завършена форумна мечка
Мнения: 7926
Регистриран на: 19 Авг 2010, 11:12

БЕБЕШКИЯТ СЪН - 38% от бебетата не си доспиват

Мнение от cchery »

Статия на д-р Атанас Михайлов, публикувана в Монитор, 23.09.2006 г.

38 на сто от бебетата не си доспиват
Шестмесечното дете има нужда о т 11 часа нощен сън

Д-р Атанас Михайлов



Програма за сън

  1. В първите седмици хранете бебето непосредствено преди нощния сън
  2. От 4-ия месец въведете твърдо установено време за храна.
  3. От 6-ия месец слагайте бебето да спи в точно определеното по твърд график време. Той трябва да се спазва не само за заспиване, но и за събуждане.
  4. Не вземайте бебето при всеки хленч на ръце.
  5. Създайте приятен, но кратък ритуал за приспиване.
  6. Ако плаче и упорства, през първата вечер го оставете само да плаче 3 минути. Ако през това време повърне, не се притеснявайте. След изтичането на времето, можете да го успокоите.
    На втората вечер увеличете срока до 5 минути. Ако ви се къса сърцето, стойте от другата страна на вратата, но не се показвайте, докато определеното време не изтече.
    На третата вечер увеличете срока до 7 минути. Ако издържите още малко, тиранинът ще се е предаде.

[img]http://www.deteto.bg/userfiles/image/22-12sb.jpg[/img]


Когато сложите малчугана в леглото, точно тогава той решава да си поиграе.

Едва 38 процента от бебетата между 6 и 7-месечна възраст успяват да се наспят. Ha същата възраст почти същият процент се будят повече от два пъти през нощта. Всяко второ дете над една година не спи достатъчно, твърдят немски изследователи. :!: Безсънието ражда неврози, забавя развитието, увеличава податливостта към болести. Когато липсата на сън е съпътствала детството, в зряла възраст човек също е с понижена способност за концентрация на вниманието. :!: Защото само по време на сън тялото синтезира растежен хормон. Той е важен като за израстването на височина, така и за възстановяването на всички органи и системи.

Кой млад родител не познава до болка следния сценарий.?! В 4 часа сутринта бебето за пети път е изкарало майка си от топлата завивка, наченато e третото шише с мляко, за десети път е измит изпуснатият биберон. Най-накрая таткото отива в кухнята, за да подремне преди работа, a бебето доволно заспива в семейното легло до изтерзаната си майка.

Проблемният сън на детето вълнува много родители, но е слабо проучен от науката, въпреки че последствията му са твърде сериозни. Пионер в тази област е д-р Ричард Фербер ¬ директор на Центъра no проблемите на съня в болницата в Бостън. Повече от 20 години той изследва нарушенията на детския сън. В резултат от тези наблюдения той публикува и книгата "Спасете децата от безсъние", която се превръща в бестселър в САЩ. По негови методики работят различни европейски педиатрични центрове.

:idea: "Всяко дете може да се научи да cпu колкото и когато трябва", твърдят всички лекари, които изучават проблема. Звучи твърде добре, за да е истина. И все пак може. :idea:

:idea: Първо и основно правило е, че всяко дете на 6-месечна възраст се нуждае от 11 часа сън през нощта. :idea: Освен това трябва да му се осигури кратък утринен сън и малко по-дълъг следобеден.

Анкетите на немски лекари сочат, че на 6 месеца 38 на сто от бебетата не си доспиват. След още половин година вече всяко второ дете страда от безсъние и се буди поне 2 пъти през нощта. Сред четиригодишните процентът на недоспалите отново е 38.
Шведските учени пък добавят, че 50 процента от 3-годишните спят в леглото на родителите си. Ако това е ваш проблем, опитайте се да го решите навреме.

Повече от изтормозените родители проявяват чудеса от изобретателност ¬ някои грабват бебето и правят с колата кръгчета из квартала до световъртеж. Други са установили, че вибрации, като тези на колата или на автоматичната пералня, го успокояват. Затова го слагат да спи отгоре. Други получават болки в кръста от постоянно дундуркане. Малките инквизитори обаче не се предават ¬ някои дори повръщат от рев, други го правят съзнателно, за да "накажат" коравосърдечните си родители. За да се преборите с това, е нужна желязна програма и твърд график. И, разбира се, железни нерви. Трябва да издържите само няколко дни.

[img]http://www.9m-bg.com/pictures/articles/ ... sleep1.jpg[/img]




Билки и хомеопатия помагат при никнене на зъб и нервност
АЛТЕРНАТИВА


Маточината подобрява храносмилането. Отварата се приготвя като в 150-200 мл вода се запарва половин-една чаена лъжичка от билката. Дава се вместо вода, когато наближи време за сън.

Хвойновата вана успокоява. Към ваничката, в която ще къпете бебето, добавете отвара от 2-3 супени лъжички плод хвойна. Предварително ги сварете в 1 литър вода и прецедете плода, след което добавете отварата към водата за баня.

Ароматите. Можете да капнете върху плюшена играчка няколко капки подходящо етерично масло, например лимонено. :!: За най-малките бебета този аромат не се препоръчва. :!: Играчката се оставя в леглото, но не в непосредствена близост до детето.

Музиката за релакс може да се пуска тихо. Подходящи и успокояващи са мелодии на Моцарт, Вивалди, Бах .

[img]http://www.zajenata.bg/images/2/big_ad5 ... 8dc698.jpg[/img]


Майка спи изтощена до бебето си след поредна порция тормоз.

Ако малкото дете не може да заспи и е изнервено, помислете дали това не се дължи на никнене на поредното зъбче, стомашен дискомфорт и колики; дали не го мъчи глад, жажда и най-вече дали стаята е проветрена, хладна или не сте го завили и облекли прекомерно много.
  • Никнене на зъбче - ако сте убедени, че безсънието се дължи на никнене на поредното зъбче, може да го успокоите с хомеопатия. Calcarea phosphorica 9 CH помага. Два пъти на ден във водата му се разтварят по 3 зрънца от препарата. С подобно действие е и друг хомеопатичен преппарат ¬ Chamomilla 9 (15) CH. Той е подходящ за капризни, раздразнителни бебета, чийто плач се засилва по време на никнене на зъбите. От него се дават по 3 зрънца, разтворени във водата за пиене, през 30 минути в зависимост от нервното състояние на бебето.
  • Нервно бебе - ако то по принцип е по-нервно, неспокойно и има пристъпи на истеричен плач, но се успокоява, ако успеете да му отвлечете вниманието, опитайте с Ignatia 15 CH. Дават се по 3 зрънца през 15-30 минути.
  • При тревожност по време на пълнолуние помага Calcarea carbonica 9 CH. От хомеопатичния препарат се дават по 3 зрънца преди сън в дните, когато Луната е кръгла.
  • Лакомо бебе - това е честа причина за стомашни проблеми. При диетични грешки и преяждане помага Nux vomica 5 (9) CH. Дават се по 3 зрънца през 15¬ 30 минути два-три пъти през деня. Зрънцата се разтварят в подсладената вода на бебето.
  • Страхове - при по-големите деца плачът и трудното заспиване нощем може да са свързани със страхове. :idea: Не е редно бебето да се оставя само, ако има признаци за страх от тъмно, например. :idea: В този случаи могат да помогнат хомеопатични средства като Stramonium 15 CH ¬ вземат се 5 зрънца примерно 30 минути преди времето за лягане.
"Умният мислещият човек по правило се съмнява във възможностите си, когато е изправен пред неизвестното."

Радостина А. Ангелова - поетеса
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: БЕБЕШКИЯТ СЪН - 38% от бебетата не си доспиват

Мнение от Kleo »

Как не съм видяла тази тема досега?! :plezya se Сядам веднага да я прочета от А до Я :524 ЧЕРИ, още веднъж - голямо БЛАГОДАРЯ за всичко, което правиш за най-чудесния форум на света! :329 Моят Алекс не си доспиваше като БЕБЕ, чак когато навърши ГОДИНКА, започна да спи повече и качествено, а след навършването на 2-рата си година започна да СПИ И ДЕНЕМ, и то дълго и отморяващо го! Въпросът беше, че между 3-ия и 10-ия му месец след раждането и той не спеше добре, и аз не спях добре, особено през деня изобщо не спеше, а нощем често се будеше и мрънкяше неспокойно... де да можех да зная всички тези неща ТОГАВА .... :328 а не да ги науча чак сега .... :126
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
bubalina
В началото бе словото
Мнения: 703
Регистриран на: 07 Ное 2010, 11:19

Re: БЕБЕШКИЯТ СЪН - 38% от бебетата не си доспиват

Мнение от bubalina »

Адмирации отново за кой ли път!Просто си страхотна-ровиш,четеш,пускаш много и разнообразни теми ... :326 :326 :326 Шапка ти свалям и на моменти се чудя как успяваш със всичко-ама това си е твоя работа :1062 :222 И след четките баданарки да кажа по темата - до 6-7 м Чача спеше по 2 пъти на ден.От тогава и досега сме с един следобеден сън най-често 2-2,30 ч ,понякога и 3ч .А с нощния сън сме нямали проблеми никога-само за цокане се събужда или дори да е за нещо друго втъквам и гърдата и край :221
Това с графика за сън ме заинтригува-опитах да създам такъв,е не ми се получи.Аз си я приспивам тя си дзяпа,мрънка или нещо си там. Паднат ли и батериите заспива на секундата и често съсм се ядосвала,че ме е събудила в 6 напр. и в 10ч заспива за около час да си доспи,ами аз :328 Но като цяло не мога да се оплача-не съм била изтормозена и не съм прибягвала до трикове-може би защото спи при нас...Всъщност този начин на родителски грижи е известен като "привързано родителство" , НО това е друга тема на разговор :954
[url=http://www.baby-gaga.com/][img]http://tickers.baby-gaga.com/t/lamlamsbu20120313_-8_My+child++is.png[/img][/url]
Аватар
cchery
Завършена форумна мечка
Мнения: 7926
Регистриран на: 19 Авг 2010, 11:12

Re: БЕБЕШКИЯТ СЪН - 38% от бебетата не си доспиват

Мнение от cchery »

Ха, момичета, изненадахте ме! :954 Бубка и Деси, ако трябва да бъда честна, преди бях много по-активна по откриване на темите.... напоследък съм се омързеливяла :oops: , но и времето ми е по-малко, а и децата пораснаха... други неща ме владеят сега!

Бубка, темата за привързаното родителство считам за много любопитна. Никога не съм била привърженик на крайностите, но съм твърдо на мнение, че човек трябва да се информира дори и само от обща култура. Не е задължително да вярва в или споделя нечии убеждения, за да научи нещо ново! Може би трябва да си поговорим на тема "ПРИВЪРЗАНО РОДИТЕЛСТВО"! :)
"Умният мислещият човек по правило се съмнява във възможностите си, когато е изправен пред неизвестното."

Радостина А. Ангелова - поетеса
Аватар
bubalina
В началото бе словото
Мнения: 703
Регистриран на: 07 Ное 2010, 11:19

Re: БЕБЕШКИЯТ СЪН - 38% от бебетата не си доспиват

Мнение от bubalina »

cchery написа:Може би трябва да си поговорим на тема "ПРИВЪРЗАНО РОДИТЕЛСТВО"! :)
Да,да,и аз така си помислих- ще се погрижа ;)
[url=http://www.baby-gaga.com/][img]http://tickers.baby-gaga.com/t/lamlamsbu20120313_-8_My+child++is.png[/img][/url]
Публикувай отговор