Хрема-статия от д-р Михайлов

Форум за всички въпроси, свързани с отглеждане и възпитание на нашите деца; хомеопатична помощ
Аватар
Мърмори
Философска система
Мнения: 1304
Регистриран на: 19 Авг 2010, 21:51

Хрема-статия от д-р Михайлов

Мнение от Мърмори »

ХРЕМА
в. Монитор, 15.10.2009г.

Изображение
Простудата започва с хрема. Понякога тя е пръв симптом и на вирусно заболяване. Чрез нея организмът се опитва "да задържи" инфекцията в носа и да не я пропусне надолу към носоглътката и белите дробове. За тази цел носната лигавица отделя слуз. Тя съдържа вещества, които "парализират" вирусите.
И по-сериозните болести обаче също започват с хрема. Към сезонните вируси се добавят и бактериални инфекции, които трудно се лекуват. Някои малчугани влачат стафилококи още от родилните заведения и си ги препредават като пинг-понг.
Щом навън температурите паднат, кръвоносните съдове в носната лигавица се свиват. Притокът на кръв намалява, а е известно, че кръвта има бактерицидни свойства, т.е. унищожава болестотворните микроорганизми. Когато кръвотокът намалее,защитата на предния фронт отслабва.
Ако и краката настинат, се явява още един фактор, който нарушава кръвообращението. Намесват се и други рефлекторни механизми, които влошават състоянието.
Някои казват: „Какво толкова? С лекарства хремата минава за седмица, без лекарства - за седем дни." Това е безотговорно, защото инфекцията, която започва от носната лигавица, много лесно може да слезе надолу и да причини бронхит. А бързото лечение на хремата пази от усложнения.
Те обикновено възникват по съседство. От хремата лесно може да се развие синузит, възпаление на околоносните синуси. А ако тя стане хронична, носната лигавица задебелява и дишането сериозно се затруднява.
Най-бързото решение са капките. Родителите понякога ги купуват, без дори да се съветват с педиатър. Слагат виброцил, нафазолин и каквото намерят в домашната аптечка. С тези капки обаче трябва много да се внимава, защото, ако те свиват съдовете,могат да доведат до медикаментозен ринит- това удебеляване на носната лигавица се лекува много по-трудно и продължително.
Ако капките са от този вид, ще го пише в листовката. В тези случаи е важно да не се превишават препоръчваните дози и капките да не се използват по-дълго от една седмица. Още по-добре е да не се използват изобщо, а да им се търси алтернатива. Има много природни средства и хомеопатични препарати, които ще помогнат, без риск да навредят.
Две са условията да има добър резултат. Първо - да се реагира навреме. Важно е мерките да се вземат още в първите дни, когато носът сълзи, а секретът е воднист и бистър. Това е гаранция, че към обичайната хрема не се е добавила бактериална инфекция. Другото условие е да сме упорити с лечението и да не пропускаме да капем в носа овлажняващ разтвор по 4-5 пъти на ден.
При хрема редовното овлажняване на носната лигавица може да е от съществено значение. Най-простото и достъпно средство е физиологичният разтвор - 0,9% NaCl, който се продава във всички аптеки. Можем да го приготвим и в дома си, като в една чаша обикновена чешмяна вода разтворим една равна чаена лъжичка морска сол. Няма начин да объркаме пропорцията. От този разтвор през половин час във всяка ноздра се капят по 3 - 4 капки.
Физиологичният разтвор може и да се подсили, като към него се добави прополис. Към 10 мл физиологичен разтвор се добавят 5 капки клеева тинктура. Клеевата тинктура има доказани противовирусни и бактерицидни свойства. От този разтвор 4 - 6 пъти дневно в двете ноздри се накапват по 3 - 4 капки.

Сок от моркови бетонира имунитета

 Когато студът стесни кръвоносните съдове, имунната система изпитва силна нужда от подкрепа. Това е гаранция, че ще устои на атаката на вируси и бактерии и предната боева линия от защитници - белите кръвни телца, които посрещат вредителите, за да ги обезвредят, няма да оредее.
Имунната защита може да се подсили лесно особено в този сезон, когато има изобилие от пресни плодове и зеленчуци. Достатъчно е да подберем тези, които са особено богати на каротин, например морковите, както и други, които са с яркожълт и оранжев цвят. Те по естествен път увеличават количеството на имуноглобулините тип А в организма.
Морковът например е шампион по съдържание на каротин. В човешкия организъм той се превръща във витамин А, който е изключително полезен за имунната система.
Именно каротинът стимулира образуването на повече имуноглобулини тип А, които подобряват локалната защита на лигавицата както на носа, така и на гърлото.
Можем да направим и салата от стъргани моркови. Максимална полза ще има, ако добавим зехтин, олио или сметана. Защото мазнините подобряват усвояването на каротина.
Гаргара със сок от моркови помага при болки в гърлото и кашлица. Прави се на всеки 1 - 2 часа с прясно изцеден сок, който след това може да се изгълта. При кашлица към сока се добавя и мед, който облекчава пристъпите.
Каротин може да се купи в готова форма от аптеката. На ден са нужни 5 - 10 мг. Разбира се, прясно изцедените сокове имат предимство. Освен каротин те доставят ензими, минерали и микроелементи, които също са важни за имунната система.
Другото важно условие е краката на детето винаги да са сухи и топли. Особено ако стъпалата му се потят, набавете подходящи вълнени или термочорапи и подходящи обувки.
Ако краката вече са студени, смелете на ситно синап и го наръсете в чорапа. След това обуйте детето. Това ще затопли стъпалата и ще спре болестта.

Биотехнологии помагат естественият природен продукт да се преработи щадящо, за да се съхранят напълно хранителните и лечебните му качества.

Кравата отделя коластра непосредствено след раждането на телето. Количеството е достатъчно и за новороденото, и за нуждите на производството на хранителната добавка.

 
Коластрата почти не се обработва допълнително, само щадящо се суши, за да се запази пълният є природен потенциал, без риск от зарази. Тя се пастьоризира за 15 секунди при 72 градуса.
След това се суши чрез индиректна топлина при ниска температура от около 40 градуса, която гарантира съхранение на ензимите и на целия биологичния потенциал.
Публикувай отговор