Slow Food в България, 2004 – 2009 - представяне на организацията

Представяне на организацията контрапункт на нездравословното хранене; инициативи; съвети; идеи
Аватар
Сиренце
Със словото напред
Мнения: 1652
Регистриран на: 13 Окт 2010, 13:58
Местоположение: Черни Вит

Slow Food в България, 2004 – 2009 - представяне на организацията

Мнение от Сиренце »

Slow Food в България
2004 – 2009

Организацията Slow Food – кратко представяне

Slow Food възниква през 1989 г. в гр. Бра, Италия като контрапункт на веригите за бързо хранене и тяхното унищожително влияние върху местните традиции и култура, свързани със селското стопанство и храните. Понастоящем организацията има над 100 000 членове в над 130 страни от цял свят, които са обединени в над 1000 местни структури (конвивиуми). Философията на Slow Food е заключена в следните три думи: Good, Clean and Fair, т.е.
Храната трябва да е вкусна и от качествени продукти
 Храната трябва да е произведена по природосъобразен начин, не увреждащ околната среда
 Храната трябва да се произвежда по социално отговорен начин, т.е. производителите трябва да получават справедливо възнаграждение за своя труд



Фондация на Slow Food за опазване на биоразнообразието - инструменти
Съкровищница на вкусове (Ark of Taste) – каталог на традиционни храни с икономически потенциал за техните производители, застрашени от изчезване. От 2007 г. има създадена Българска Комисия за оценка на продукти за включване в Съкровищницата на вкусове (Bulgarian Ark Commission)
Президиуми на Slow Food (Slow Food presidia) - механизъм за опазване и икономическо стимулиране на общности от местни производители с цел популяризиране на техните продукти, стабилизиране на традиционни начини на производство, установяване на стриктни производствени стандарти и осигуряване на бъдеще за съответния продукт и икономическа стабилност на общността, която го произвежда.
Пазари на земята (Earth Markets) – регулярни пазари на местни храни, чрез които от една страна се постига по-добра реализация на продукцията на селскостопанските производители в даден район, а от друга потребителят има възможността да се сдобие с качествена храна на по-ниска цена, тъй като веригата от производителя до крайния потребител се скъсява значително. У нас все още няма такъв пазар, но през 2010 г. с помощта на Slow Food ще бъде поставено началото на създаването на такива пазари и у нас.
Тера Мадре представлява световен форум на местните общности, производители на храни, учени, готвачи и изобщо хора, ангажирани в устойчивото производство на храни.
Изложение на сирена в гр. Бра (Slow Cheese) –световна среща на производителите на традиционни млечни продукти. Всяко сирени има своята дълга история, своя идентичност и специфики. Запознаването на посетителите на изложението с тези истории прави възможно тяхното запазване.
Изложение на морски продукти (Slow Fish) –световен форум на представителите на устойчивото рибарство, консумирането на риба, които гарантират запазването на морските и сладководни екосистеми. В тях участват учени, членове на рибарски ощности, представители на държавната власт и просто любители-гастрономи. Организират се срещи, конференции, семинари, дегустации.


Основни постижения на Slow Food в България


Организационни постижения
 Регистрирани 8 конвивиума в България. У нас има вече 8 конвивиума (местните общности от членове на Slow Food), които се намират в различни части на страната – Родопите (с. Смилян и с. Момчиловци), Западен Балкан, Тетевенско, с. Влахи, с. Ракита, Троян и София.
 Над 85 члена
 3 президиума
 Зелено сирене Черни Вит – с. Черни Вит, община Тетевен
 Президиум на каракачанските овце – с. Влахи, Южен Пирин
 Президиум „Смилянски фасул” – с. Смилян, общ. Смолян
 Регистрирана Българска комисия за оценка на продукти за Съкровищницата на вкусове.
 Създадена е “Асоциация на конвивиумите на Слоу Фуд в България”.


Участие на български производители в три поредни издания на световния форум Тера Мадре през 2004, 2006 и 2008 г.
 Смилянски фасул, Родопско бито сирене, местни сортове овощни дървета - с. Смилян
 Троянска сливова ракия, мед и кисело мляко от Троянския регион
 Вина от традиционни български сортове – Керацуда, Мавруд, Широка Мелнишка лоза - в процес на проучване
 Мед в „капи”
 Еленски бут
 Млечни продукти от Каракачански овце от Родопите и Южен Пирин
 Сусамов тахан и козе сирене от Хасковския регион
 Зелено сирене от с. Черни Вит
 Крокмач от с. Ракита
 Традиционни български наденици - в процес на проучване
 Традиционни печива на Тетевенските помаци – с. Глогово


Участие на български производители в две поредни издания на световното изложение на сирена в гр. Бра, Италия, през 2007 и 2009 г.
Представени са продуктите на двата български президиума - зеленото сирене от Черни Вит и разнообразни сирена от мляко от каракачански овце, отглеждани в с. Влахи, Южен Пирин, както и продукти, с които българинът е свикнал, но италианският любител на сирена опита за първи път: бяло саламурено сирене от овче, краве и козе мляко, овче и краве кисело мляко и мед от Западен Балкан; крокмач от с. Ракита; овче кисело мляко и мяхово сирене от с. Момчиловци в Родопите; Родопско бито сирене, сирене „Родопи”, пекорино, пармезан, както и български кашкавал от с. Смилян. Това, което обединява всички тези продукти е от една страна техните превъзходни вкусови качества и от друга – това че всички те са произведени в различни ферми в страната по традиционни български рецепти и отговарят на концепцията „Good, Clean and Fair”.

Участие в коалиция „Чиста храна, честен поминък”.
Коалицията включва няколко български неправителствени организации (WWF - Дунавско-Карпатска програма, Българско дружество за защита на птиците, Фондация Биоселена, Българска национална асоциация на потребителите, Сдружение Биопродукт БГ, Асоциация на овцевъдите от Западен Балкан и Асоциацията на конвивиумите на Slow Food в България - Slow Food България), които обединиха усилията си в подкрепа на българските фермери, които да получат правото да произвеждат и директно да доставят на българския потребител храни от животински произход. Това до този момент не беше възможно у нас, за разлика от останалите 26 страни членки на ЕС. В резултат на усилията на Коалицията и разбирането и подкрепата от институциите, отговорни за разработването на такава наредба тя вече е факт.

Работа с деца
През 2009 г. стартира проект за подобряване на храната в училищните столове и повишаване на културата на хранене на децата в две български училища (55 СОУ в София и Основно музикално училище в с. Черни Вит). Проектът цели създаването на европейска мрежа, в която участват училища от Италия, Белгия, Латвия, Ирландия и др.

Български продукти в Съкровищницата на вкусове
Три продукта са включени в Съкровищницата на вкусове: родопско бито сирене от с. Смилян, зелено сирене от с. Черни Вит, млечни продукти от каракачански овце. Българската комисия за номиниране на такива продукти е предложила българския винен сорт „Керацуда” и още няколко продукта за включване в Съкровищницата. Откриването на тези храни е голямо предизвикателство, тъй като за съжаление голяма част от българските кулинарни традиции са изгубени безвъзвратно.

Работа с хотели и ресторанти за популяризиране на наши продукти
В Slow Food членуват няколко български шеф-готвача, които имат смелостта да експериментират с открити от нас продукти и да създават невероятни ястия. Наши готвачи бяха поканени през 2007 г. да приготвят дегустационно меню с български продукти в елитен италиански ресторант. С шеф-готвач Валери Нешов имаме организирани няколко дегустационни събития, на които той превръща традиционните български продукти в съвременни ястия. В ресторант „Смолена” и комплекс „Млечен дом” в с. Смилян могат да се опитат уникални храни от Горното поречие на р. Арда. Техните собственици са членове на Slow Food и популяризират философията на организацията.

Бъдещи стъпки

Институционално укрепване на Slow Food България
 Търсене на възможности за финансиране на различни дейности на Slow Food в България – разработване на проекти, търсене на спонсорства, дарения, стопанска дейност, свързана с популяризирането на философията на организацията – организиране на дегустационни вечери, пазари и др.
 Развитие и обогатяване на партньорствата с университети, училища, местна власт, НПО.

Откриване на нови продукти и включването им в Съкровищницата на вкусове или създаване на президиуми
 Теренни проучвания – съсредоточаване на усилията в планинските и полупланинските райони, където местните общности са по-запазени и кулинарните традиции са живи – Родопи, Стара планина, Рила, Странджа.
 Записване на рецепти и адаптирането им запредлагането им в ресторанти и други места за обществено хранене
 Популяризиране на традиционни български храни на местни събори, фестивали и др. – напр. Празник на Смилянския фасул, Фолклорен фестивал „От Тимок до Вит” в с. Черни Вит, Празник на сливата в с. Шипково и т.н.
 Популяризиране на етническите кулинарни традиции като инструмент за опознаване и сближаване на отделните общности в райони със смесено население
 Обмяна на групи от производители между отделните страни

Развитие на българските президиуми
 Българските президиуми са част от международната мрежа от малки проекти, които се подпомагат финансово от Фондацията на Slow Food за опазване на биоразнообразието. С тези средства се осигурява специализирана експертна консултация, промоция на продуктите на президиумите, различни дейности на президиумите, участие на президиумите на международни събития на Slow Food.
 Има различни начини за подкрепа на президиумите чрез финансово подпомагане на Фондацията на Slow Food за опазване на биоразнообразието:
 „Осиновяване” на президиум;
 Партньорство на географски или продукт принцип;
 Финансово подпомагане.
 Финансовото подпомагане на Фондацията на Slow Food за опазване на биоразнообразието може да стане на адрес: http://www.slowfoodfoundation.com/eng/contributo.lasso

Работа с млади хора
 Работа с деца – създаване на мрежа от училища, в които се популяризират принципите на Slow Food и се цели възпитанието на информиран избор на храни у децата. Разкриване пред децата на връзката между отделните храни, техния произход и хората които я произвеждат. Разработване на курсови работи по конкретни теми, свързани с философията на Slow Food в специализирани училища по готварство.
 Работа със студенти – създаване на връзки между Университета по хранителни технологии в Пловдив и отделни конвивиуми за проучване и развитие на традиционни български храни. Разработване на дипломни работи и докторски дисертации.

Пазари на земята
 Пазарите на земята са модели на развитие, чиято цел е да подпомага местната общност, да осигури устойчива околна среда и запазване на културните традиции. Целта е да се създаде световна мрежа от такива пазари.
 Пазарите на земята се организират регулярно и дават възможност на потребителите да се снабдяват с местни храни директно от производителите.
 На тези пазари се предлагат само местни и сезонни храни. Така се съкращава веригата на снабдяване и се подкрепя производството на храни на дадена територия. Пазарите на земята са и мощно средство за повишаване на знанието за храните.
Последно промяна от Сиренце на 13 Окт 2010, 18:14, променено общо 1 път.
Аватар
bobichan
От писане глава не боли
Мнения: 827
Регистриран на: 20 Авг 2010, 12:02
Обратна връзка:

Re: ехо

Мнение от bobichan »

Не си, не си. Случва се от време на време и ние да пуснем някой такъв.
Желая успех на организацията и на всичките ви начинания. Много се радвам, че вече се говори за тези неща в България.
[url=http://www.vdahnovenia.bg/]Вдъхнови се за голямата промяна![/url]
Аватар
Мърмори
Философска система
Мнения: 1304
Регистриран на: 19 Авг 2010, 21:51

Re: Slow Food в България, 2004 – 2009 - представяне на орган

Мнение от Мърмори »

Ние,"обикновените"мами,можем ли с нещо да помогнем на организацията? КАква би могла да е нашата роля за популяризиране на дейността и осъществяване на целите?
Аватар
Сиренце
Със словото напред
Мнения: 1652
Регистриран на: 13 Окт 2010, 13:58
Местоположение: Черни Вит

Re: Slow Food в България, 2004 – 2009 - представяне на орган

Мнение от Сиренце »

Здравейте, най-сетне имам малко свободно време и ще се опитам да опиша по какъв начин аз и моето семейство работим за Slow Food.
В темата за Националната среща Чери е описала работата ми с децата. Те са невероятни и си заслужава всички да видят какво правят. (направих опит да кача презентацията, но нета ми е калпав и нищо не става)
На първо време сме се амбицирали да създадем мрежа от училища и детски градини, които утвърждават здравословното хранене на децата и организират дейности, утвърждаващи този начин на живот. Поех ангажимента да публикувам тук информация за всички мероприятия, които се организират от училищата и градините, участвали в срещата.
Ще се радвам да науча и за други, които работят или имат желание да работят в тази посока.
Аватар
Сиренце
Със словото напред
Мнения: 1652
Регистриран на: 13 Окт 2010, 13:58
Местоположение: Черни Вит

Re: Slow Food в България, 2004 – 2009 - представяне на орган

Мнение от Сиренце »

Освен тази дейност, със съпруга ми сме се заели да възстановим и запазим един почти изчезнал продукт от Черни Вит, а именно Зеленото сирене. (Предполагам тук ще кажете ахааа, ето защо е Сиренце :221 )
Вместо да пиша безкрайни постове, ви предлагам да видите тези две предавания, които Нова телевизия излъчи през октомври. Гарантирам ви, че всяка дума е истина, дори и да звучи като приказка. Насладете се на прекрасната ни природа!

http://play.novatv.bg/play/235326/
http://play.novatv.bg/play/235345/
Аватар
bobichan
От писане глава не боли
Мнения: 827
Регистриран на: 20 Авг 2010, 12:02
Обратна връзка:

Re: Slow Food в България, 2004 – 2009 - представяне на орган

Мнение от bobichan »

Сиренце написа:Здравейте, най-сетне имам малко свободно време и ще се опитам да опиша по какъв начин аз и моето семейство работим за Slow Food.
В темата за Националната среща Чери е описала работата ми с децата. Те са невероятни и си заслужава всички да видят какво правят. (направих опит да кача презентацията, но нета ми е калпав и нищо не става)
На първо време сме се амбицирали да създадем мрежа от училища и детски градини, които утвърждават здравословното хранене на децата и организират дейности, утвърждаващи този начин на живот. Поех ангажимента да публикувам тук информация за всички мероприятия, които се организират от училищата и градините, участвали в срещата.
Ще се радвам да науча и за други, които работят или имат желание да работят в тази посока.
Сиренце, казвай с какво можем да помагаме, не само за училищата. Пиши за всички мероприятия, планове, проекти и т.н. на организацията.
Въпроса с храната е страшно важен! От лошото хранене ни идват половината болежки. В България още не обръщаме достатъчно внимание, но в реме нещата да се променят.
[url=http://www.vdahnovenia.bg/]Вдъхнови се за голямата промяна![/url]
Аватар
Сиренце
Със словото напред
Мнения: 1652
Регистриран на: 13 Окт 2010, 13:58
Местоположение: Черни Вит

Re: Slow Food в България, 2004 – 2009 - представяне на орган

Мнение от Сиренце »

Ето една страшно добра статия за организацията. Малко е дълга, но си заслужава да се прочете.

http://www.bacchus.bg/show.php?storyid=962961

Писана е преди последното издание на "лудостта Тера Мадре", както я нарече кмета на Торино. Аз бях на тазгодишното събитие и повярвайте ми, мога да го сравня само с олимпийските игри. Като си получа снимките ще разказвам повече.
Аватар
Сиренце
Със словото напред
Мнения: 1652
Регистриран на: 13 Окт 2010, 13:58
Местоположение: Черни Вит

Re: Slow Food в България, 2004 – 2009 - представяне на орган

Мнение от Сиренце »

Момичета и мочета, Слоу Фуд набира нове членове.
Информация, етотук
Аватар
cchery
Завършена форумна мечка
Мнения: 7926
Регистриран на: 19 Авг 2010, 11:12

Re: Slow Food в България, 2004 – 2009 - представяне на орган

Мнение от cchery »

Сиренце написа:Момичета и мочета, Слоу Фуд набира нове членове.
Информация, етотук
Цони, абе все се каня да те кажа, че този линк горе нещо не работи. Пробвах дори с регистрация да вляза във фейса и пак не намерих инфо за това как Слоу Фуд набира нови членове.
"Умният мислещият човек по правило се съмнява във възможностите си, когато е изправен пред неизвестното."

Радостина А. Ангелова - поетеса
Аватар
Сиренце
Със словото напред
Мнения: 1652
Регистриран на: 13 Окт 2010, 13:58
Местоположение: Черни Вит

Re: Slow Food в България, 2004 – 2009 - представяне на орган

Мнение от Сиренце »

Цони, абе все се каня да те кажа, че този линк горе нещо не работи
Не знам що така?! При мен си работи. Но заявлението за членство не е качено и трябва да се пусне мейл на Деси / dessidim3010@gmail.com / и тя да го изпрати на желаещите.
Публикувай отговор