ПОКАНА за участие в НАЦИОНАЛНА СРЕЩА

Представяне на организацията контрапункт на нездравословното хранене; инициативи; съвети; идеи
Аватар
Сиренце
Със словото напред
Мнения: 1652
Регистриран на: 13 Окт 2010, 13:58
Местоположение: Черни Вит

Re: ПОКАНА за участие в НАЦИОНАЛНА СРЕЩА

Мнение от Сиренце »

При такъв ентусиазъм си записана вече и без заявка! :1095
До скоро!
Аватар
cchery
Завършена форумна мечка
Мнения: 7926
Регистриран на: 19 Авг 2010, 11:12

Re: ПОКАНА за участие в НАЦИОНАЛНА СРЕЩА

Мнение от cchery »

Сиренце написа:При такъв ентусиазъм си записана вече и без заявка! :1095
До скоро!
Ехааааа, даже съм и с връзки :mrgreen: :mrgreen: . Имам една приятелка, която също прояви интерес и ще се опита да дойде. Тя предполагам, че трябва да попълни заявлението - така ли е?

Иначе видях промяната на мястото - в Ескпо центъра ще е, което ми е перфектно на младоския ми адрес :1062 :1062 .
"Умният мислещият човек по правило се съмнява във възможностите си, когато е изправен пред неизвестното."

Радостина А. Ангелова - поетеса
Аватар
cchery
Завършена форумна мечка
Мнения: 7926
Регистриран на: 19 Авг 2010, 11:12

Re: ПОКАНА за участие в НАЦИОНАЛНА СРЕЩА

Мнение от cchery »

:idea: :idea: Национално изследване от тази година, проведено сред учениците на България, е показало, че 1/3 от пъролаците са с наднормено тегло!!!!!!!! :idea: :idea:

В контекста на горното изречение ще е всичко, което ще споделя за националната среща на Слоу Фууд от 12 ноември 2010 г. Какво представлява тази организация, какви са й целите, проектите и какво осъществява в България, можете да прочетете в другите постове, които Сиренце е пуснала. Какво обаче беше това, което се случи на срещата?

Координаторката на Слоу Фууд за България г-жа Десислава Димитрова ни запозна накратко с организацията и даде думата на представителката на Беларус - Лилия Смелкова. Тя изнесе интересни данни от проведени ескперименти с деца и техните семейства по отношение промяната на хранителните навици. За съжаление твърде бързо боклучавите храни (така ще ги наричам) са обсебили ежеднението на страните от Източна Европа. От изследването стана ясно, че има деца, които не си представят купон без кока-кола, пуканки, чипсове и т.н. И все пак е възможна промяна. За тази промяна беше разказа на Марта - участничка от Румъния. Там са създали ферма, в която децата сами обработват земята, садят, поливат, разсаждат и накрая берат плодове. Също така се научават неща за произхода на храните - примерно как сами да си направят сирене! Имаше и снимка, на която децата са при една страра баба и тя ги учи да..... предат :) - да, с хурка и вретено.

Слоу Фууд и нейните проекти в България се финансират с европейски пари. Точно по този начин 2 училища в България са включени в пилотната програмата за промяна на храненето в училищните столове. Това са основното училище в с. Черни Вит и 55-о СОУ в София. Честно казано директорката на у-щето в София говори толкова много и разпиляно, че не разбрах какво са постигнали там :roll: :???: . Но за сметка на това госпожата по математика и информатика от у-щето от Черни Вит, иначе по-позната като Сиренце тук :lol: , беше доста конкретна. Видяхме снимки на децата от училището, които се учат да правят сами храната си - здравословно. Участват с удоволствие в часовете, в които ги учат на това и в момента както каза Сиренце с или без подкрепата на образователното министерство, от догодина към училището ще заработи и градина. Градина, в която децата сами ще отглеждат храната си. В края на август в Черни Вит се е провел традиционния събор "От Тимок до Вита", на който освен песните и хората, с които са се изявили участниците, е имало и кулинарна изложба. И то на автентични ястия. Учениците от училището там са показали много неща, изработени от самите тях. Сигурна съм, че е било страхотно!!! Догодина сме там цялото семейство :lol: .

После дойде ред да ни бъде представена БИОФЕРМА "Слънчевата градина" към Аграрния университет в Пловдив. Гледах снимките на децата, които правят сирене, обработват почвата, садят разсади, слушах разказа на представителя на тази ферма иииии......... ми се приплака :328 :328 :328 . Както знаете, аз съм от Горна Оряховица. Като представител на този град, беше неизбежно да си имам село. Даже повечето от нас си имаха по 2 села - едното на мама, другото на татко. Лелеееееееее, какъв срам беше да кажеш, че си със селски произход, че имаш села и че събота и неделя си ходиш там. Направо ми се ревеше. Е, 30 години по-късно пак ревах. Ама за друго - за това, че съвремените деца не знаят, че млякото идва от ....... кравите. Че доматите растат в земята, че лютеницата се прави от зеленчуци............ Всичко това го разказа представителят на тази биоферма ....... децата просто не знаят.... нищо както за призхода на храните, така и за вкусовете им! Господи, какво сме им причинили, докато се правим на граждани?!?! :1134 :424

Дойде ред на една жена, която ни я представиха само като ДЕШКА. Оказа се, че тя е собственичка на еко къща със същото име, която приема групи от деца и им дава възможността сами да омесят хляба си, да приготвят храната си, да разберат аджеба мазна ли е баницата!!!!

След което дойде ред на 2 момичета - представителки на родителски организации - същите тези организации, които се пребориха за наредбата, която забранява продаването на боклуци по училищните лавки. Те със съжаление констатираха, че само една наредба не върши никаква работа. Трябва и контрол, защото дотук тази наредба се спазва на 10%. Сега родителските асоцииации и организации ще се борят за забрана на рекламите на лошите храни в часовите пояси, през които се излъчват детски предавания (не знам дали не споменаха и прайм тайма, но това може да се провери).

И още една интересна личност - Надежда Савова. Тя е една изключително одухотворена млада дама, която преподава в СУ. Отделно е антрополог и темата на нейната дисертация мисля че беше за връзката между читалищата в България и подобни средища в една от страните в Южна Америка. Т.е. на 2 толкова отдалечени едно от друго места, по едно и също време е имало центрове, които са развивали подобни дейности. Също така тя е пригодила старата си бабина къща в Габрово и сега там се........ меси хляб :) . Това е т. нар. "Хлебна къща" - прочетете повече за нея тук.

И така. Видях много ентусиазирани хора, много хора, които искат да работят, 2 директорки - ендна на у-ще и една на ОДЗ, които обещаха, че почват да работят в посока здравословното хранене в техните учебни заведения и дори в изграждането на собствена градина, където да учат децата на ........ това откъде идва храната.

Имаше доста директорки на у-ща от София, които май бяха дошли повече да си разходят прическите........ :mad: :mad: . Ще следя темата и се надявам да мога да уредя училището на Коси да поеме по пътя на здравословното хранене!
"Умният мислещият човек по правило се съмнява във възможностите си, когато е изправен пред неизвестното."

Радостина А. Ангелова - поетеса
Публикувай отговор