Денят TERRA MADRE в България? Как ще протече тази година?

Представяне на организацията контрапункт на нездравословното хранене; инициативи; съвети; идеи
Аватар
Сиренце
Със словото напред
Мнения: 1652
Регистриран на: 13 Окт 2010, 13:58
Местоположение: Черни Вит

Re: Денят TERRA MADRE в България? Как ще протече тази година

Мнение от Сиренце »

А ето и Денят на Майката Земя в детската градина в Черни Вит.

Децата омесиха тесто за курабийки
DSC00215.JPG
(81.93 KiB) Свалено 1104 пъти
Учиха се да точат
DSC00230.JPG
(88.49 KiB) Свалено 1104 пъти
Направиха кравайчета и различни фигурки
DSC00267.JPG
(89.17 KiB) Свалено 1104 пъти
DSC00274.JPG
(88.98 KiB) Свалено 1104 пъти
После приготвиха картофена "торта" с краставички и моркови
DSC00332.JPG
(78.87 KiB) Свалено 1104 пъти
Аватар
Сиренце
Със словото напред
Мнения: 1652
Регистриран на: 13 Окт 2010, 13:58
Местоположение: Черни Вит

Re: Денят TERRA MADRE в България? Как ще протече тази година

Мнение от Сиренце »

DSC00361.JPG
(88.97 KiB) Свалено 1104 пъти
DSC00377.JPG
(100.47 KiB) Свалено 1104 пъти
Направиха "пилешка" салата с яйца и зеленчуци
DSC00338.JPG
(89.43 KiB) Свалено 1104 пъти
DSC00384.JPG
(76.06 KiB) Свалено 1104 пъти
DSC00381.JPG
(101.75 KiB) Свалено 1104 пъти
Аватар
Сиренце
Със словото напред
Мнения: 1652
Регистриран на: 13 Окт 2010, 13:58
Местоположение: Черни Вит

Re: Денят TERRA MADRE в България? Как ще протече тази година

Мнение от Сиренце »

И за да е пълно удоволствието завършиха с плодова салата
DSC00399.JPG
(93.73 KiB) Свалено 1104 пъти
DSC00411.JPG
(90.54 KiB) Свалено 1104 пъти
DSC00424.JPG
(84.3 KiB) Свалено 1104 пъти
И след като подредиха трапезата
DSC00427.JPG
(95.86 KiB) Свалено 1104 пъти
Всички дружно похапнаха
DSC00436.JPG
(100.13 KiB) Свалено 1104 пъти
Аватар
Сиренце
Със словото напред
Мнения: 1652
Регистриран на: 13 Окт 2010, 13:58
Местоположение: Черни Вит

Re: Денят TERRA MADRE в България? Как ще протече тази година

Мнение от Сиренце »

И като майка искам да благодаря на чудесните г-жа Благоева и г-жа Драганова, които се грижат за детето ми по най-добрия начин, така както и аз бих го направила!
DSC00417.JPG
(96.39 KiB) Свалено 1104 пъти
Аватар
cchery
Завършена форумна мечка
Мнения: 7926
Регистриран на: 19 Авг 2010, 11:12

Re: Денят TERRA MADRE в България? Как ще протече тази година

Мнение от cchery »

Поклон пред Eлена Павлова, г-жа Благоева и г-жа Драганова. Да си учител е призвание!!!
"Умният мислещият човек по правило се съмнява във възможностите си, когато е изправен пред неизвестното."

Радостина А. Ангелова - поетеса
Аватар
cchery
Завършена форумна мечка
Мнения: 7926
Регистриран на: 19 Авг 2010, 11:12

Re: Денят TERRA MADRE в България? Как ще протече тази година

Мнение от cchery »

Аз дължа едно огромно извинение на Стефка Николова - ръководител на центъра ” 3 в 1 – заедно ” към СОУ”Св. св. Кирил и Методий” гр. Златарица. Жената ми прати на мейла още миналата година много интересна инфо за това как те са отбелязали Деня на майката земя, а аз се замотах с отразяването му. И сега поне малко да измия срама пускам това, което отдавна трябваше да пусна... :oops: :oops: :oops:

Три поколения под един покрив

Не е трудно да се организират празници посветени на Майката Земя, по-трудно е да се опишат с няколко изречения.
Децата от Детски център ” 3 в 1 – заедно ” към СОУ”Св. св. Кирил и Методий” гр. Златарица с желание се присъединиха към инициативата на българските членове на световната организация „Slow Food” за отпразнуване на 10 декември - Деня на Майката Земя.
Инициативи посветени на Терра Мадре започнахме още на 05.12.2010 година, когато гост на центъра беше Надежда Савова – докторант по културна и социална антропология в Пристънския университет, преподавател в СУ и създател на първата хлебна къща „Св. Христофор” в Габрово, заедно с няколко деца и родители. С рибник, рибена чорба и вкусни лакомства, приготвени от сръчните ръце на баба и мама, децата потвърдиха участието си като слоуфудци. Надежда ни подари значки, диплянки, знамето на Терра Мадре. Но най – ценният подарък е връчване на Ли�
�енз за програма и център „Хлебна къща”, тъй като в сградата ни има пещ и ние месим и печем топли питки.
За да отпразнуваме „Деня на Майката Земя” децата поканиха домуващите в Дом за стари хора „Иванка Паприкова” в града ни. Те разказаха интересни неща от своя живот, а децата за своята дейност в Центъра и за включването им в кампанията за „Чиста, честна и социално отговорна храна за българските деца”. Баба Данка, от името на старците, помогна в омесването на тестото и докато то втасваше, а после се печеше, децата пяха коледни и новогодишни песни, размениха си коледни подаръчета. Топлината от пещта, жарта в нея, децата, и уханието на �
�ляб разнежи старческите сърца. И възрастни, и деца бяха единодушни, че храната носи в себе си удоволствие, култура и весело настроение. Накрая всички си хапнаха топли питки със сиренце, пуканки и домашно приготвена боза.

10.12.2010 годин Стефка Николова - ръководител
гр. Златарица


[img]http://inlinethumb23.webshots.com/34582 ... 500Q85.jpg[/img]

[img]http://inlinethumb29.webshots.com/46044 ... 500Q85.jpg[/img]

[img]http://thumb3.webshots.net/t/71/171/8/8 ... dxX_th.jpg[/img]

[img]http://inlinethumb48.webshots.com/13359 ... 600Q85.jpg[/img]

[img]http://inlinethumb50.webshots.com/20337 ... 600Q85.jpg[/img]

[img]http://inlinethumb52.webshots.com/44147 ... 600Q85.jpg[/img]

[img]http://inlinethumb02.webshots.com/44225 ... 600Q85.jpg[/img]
"Умният мислещият човек по правило се съмнява във възможностите си, когато е изправен пред неизвестното."

Радостина А. Ангелова - поетеса
Аватар
cchery
Завършена форумна мечка
Мнения: 7926
Регистриран на: 19 Авг 2010, 11:12

Re: Денят TERRA MADRE в България? Как ще протече тази година

Мнение от cchery »

Стефка продължава да работи без значение дали й помагат или не. Ето какво ми писа вчера:

Здравей, Ани,



Зарадвах се много на писмото и на всичко което правиш, за да ни покажеш, за да ни избуташ сякаш напред. Знаеш ли, приличаме на зайчето, което го вадят от шапката на илюзиониста и го показват на публиката. Никой не се сещаше за нас! Работехме си мирни и тихи, забавлявахме се, бяхме по детски щастливи и...изведнъж се появи Надежда Савова и каза, че е възхитена от нас. Ентусиазира ни и ние започнахме по-смело да се показваме тук - таме. Писаха за нас в областния вестник, в габровски вестник. Имайки вече какво да покажем и добила самочувствие аз написах в интернет SLOW FOOD и влязох в твоя блог. И от тогава сякаш пораснахме. Прочитайки твоето мило писмо и препоръката ти да вляза в темата "Къщи за детски еко туризъм и приготвяне на храна". Искрено се зарадвах и мъничко им завидях. База, техника ...!Веднага се включих в коментара и описах дейността ни. Само след половин час получих отговор от г-н Стоилко Апостолов - управител на Фондация Биоселена, който ме поздрави и търсеше отговор в думите си :"Значи можем да мислим за мрежа от учебни био ферми за деца в България?" Отговорът ми е положителен. Питаше ме за сайт, от където да види нашата дейност, но такъв ние нямаме, затова днес му отговорих на писмото и му пратих снимки на детския център, на децата в градината и т.н. Навярно станах скучна. Но всичко това стана благодарение на теб и твоята намеса, затова ти благодаря! Пожелавам ти да бъдеш много, много обичана!
С приятелски поздрав: Стефка


МНОГО СЪМ НАЗАД ОТ ИДЕЯТА ДА ТЪРСЯ НЯКАКВИ ДИВИДЕНТИ ОТ ТОВА ПИСМО НА СТЕФКА!! ПРОСТО ИСКАМ ДА ..... Я НАКАРАМ ДА ИЗЛЕЗЕ ОТ НЕИЗВЕСТНОСТ И ДА ДОЙДЕ И ДА ПИШЕ ПРИ НАС. ДА НИ ПРАВИ СЪПРИЧАСТНИ НА ТОВА, КОЕТО ПРАВИ....... ИСКАМ ТОЧНО ТОВА ДА СА ХОРАТА НА ДЕНЯ В НАШАТА СТРАНА! МОМИЧЕТА, КАЖЕТЕ ЕДНО ДОБРЕ ДОШЛА НА СТЕФКА - НЕКА ИЗЛЕЗЕ ОТ АНОНИМНОСТ. СТЕФИ, НЕВЕРОЯТНО Е ТОВА, КОЕТО ПРАВИШ НА МЯСТО КАТО ЗЛАТАРИЦА..... :826

Ето още снимки от центъра "3 в 1"

[img]http://inlinethumb47.webshots.com/37358 ... 600Q85.jpg[/img]

[img]http://inlinethumb35.webshots.com/45730 ... 600Q85.jpg[/img]

[img]http://inlinethumb52.webshots.com/45491 ... 600Q85.jpg[/img]

[img]http://inlinethumb18.webshots.com/45009 ... 600Q85.jpg[/img]

[img]http://inlinethumb28.webshots.com/34267 ... 600Q85.jpg[/img]
"Умният мислещият човек по правило се съмнява във възможностите си, когато е изправен пред неизвестното."

Радостина А. Ангелова - поетеса
Аватар
Сиренце
Със словото напред
Мнения: 1652
Регистриран на: 13 Окт 2010, 13:58
Местоположение: Черни Вит

Re: Денят TERRA MADRE в България? Как ще протече тази година

Мнение от Сиренце »

Аз дължа едно огромно извинение на Стефка Николова - ръководител на центъра ” 3 в 1 – заедно ” към СОУ”Св. св. Кирил и Методий” гр. Златарица. Жената ми прати на мейла още миналата година много интересна инфо за това как те са отбелязали Деня на майката земя, а аз се замотах с отразяването му. И сега поне малко да измия срама пускам това, което отдавна трябваше да пусна... :oops: :oops: :oops:
:1045 :1045 :1045 Аз съм пуснала това инфо давно давньiм (ех, че руска азбука изкарах :lol: )
една-две страници по назад.
emi-1

Re: Денят TERRA MADRE в България? Как ще протече тази година

Мнение от emi-1 »

Наистина не мога да повярвам,че това,за което пишете се случва тук,в БГ.Много е ценно това,което правите.Децата,те наистина ще запомнят това,което са майсторили.И това е най-ценното.В този забързан век на работа,на тичане и стрес,това сякаш е оазис на традиционното,на истинското...
Аватар
cchery
Завършена форумна мечка
Мнения: 7926
Регистриран на: 19 Авг 2010, 11:12

Re: Денят TERRA MADRE в България? Как ще протече тази година

Мнение от cchery »

Сиренце написа:
Аз дължа едно огромно извинение на Стефка Николова - ръководител на центъра ” 3 в 1 – заедно ” към СОУ”Св. св. Кирил и Методий” гр. Златарица. Жената ми прати на мейла още миналата година много интересна инфо за това как те са отбелязали Деня на майката земя, а аз се замотах с отразяването му. И сега поне малко да измия срама пускам това, което отдавна трябваше да пусна... :oops: :oops: :oops:
:1045 :1045 :1045 Аз съм пуснала това инфо давно давньiм (ех, че руска азбука изкарах :lol: )
една-две страници по назад.
Лелеееееее, Цони, извинявай..... направо съм минала и съм ....... :1111 на труда ти :oops: :oops: :128 :128 . Хем снощи се връщах в началото на тази тема да видя дали вече няма инфо за Златарица..... :-| :-| ...... Ако нямаш нищо против, ще оставя постовете си просто заради снимките, които съм сложила - че се виждат добре. Ако кажеш, ще ги махна......

Еми,
аз също съм много щастлива от факта, че в нашата България има хора като Сиренце, като Елена, като Стефка, като учителите в Разград и Черни Вит...
"Умният мислещият човек по правило се съмнява във възможностите си, когато е изправен пред неизвестното."

Радостина А. Ангелова - поетеса
Аватар
Сиренце
Със словото напред
Мнения: 1652
Регистриран на: 13 Окт 2010, 13:58
Местоположение: Черни Вит

Re: Денят TERRA MADRE в България? Как ще протече тази година

Мнение от Сиренце »

Еееее, стига де, Черита, нищо страшно не се е случило. Колкото повече, толкова повече - както казва един мой любим герой. Като е качено два пъти, тъкмо повече хора ще го видят, защото Стефка и децата заслужават да се види и оцени това което правят.

А сега представям още едно училище:

ОУ "Йордан Йовков" - гр. Пловдив

Започвам с поканата:
New Picture.jpg
(42.43 KiB) Свалено 1116 пъти
А това е Таня Николова с нейните деца:
PB090086.JPG
(43.16 KiB) Свалено 1116 пъти
Това е презентацията, която ми изпратиха.

Изготвили са и много интересна брошура "Знаете ли, че...". Ето част от нея:

ЗНАЕТЕ ЛИ, ЧЕ ....:
-30,6% от първолаците в България, които прекрачиха училищния праг тази есен, са с наднормено тегло -17% от децата с наднормено тегло са със свръхтегло и 13,6% - със затлъстяване;
- 77% от българите се опасяват от влиянието на качеството на храните върху здравето, а на второ място е качеството на питейната вода;
- България е на трето място в Европейския съюз по степен на загриженост на жителите по отношение на ефектите от качеството на храната върху здравословното им състояние;
- Производството на един литър индустриален портокалов сок изисква 200мл петрол и 20л вода. Доста по-екологично и по-здравословно е да си хапнем портокала, а още по-добре родна ябълка;
- 80% от материята на организма се подновява за една година, благодарение на всичко, което ядем и пием...Имайки предвид тази информация, изборът на обедно меню се оказва много важен. Приятен обяд!
- Никога не се пазарува на гладен стомах - на гладно се купуват много повече и по-висококалорични храни;


ЗНАЕТЕ ЛИ, ЧЕ
-КАСИСЪТ /ФРЕНСКОТО ГРОЗДЕ/ И ЧЕРНИЯТ ШОКОЛАД АКТИВИРАТ МОЗЪЧНАТА ДЕЙНОСТ И ЗАБАВЯТ СТАРЕЕНЕТО НА МОЗЪКА;
- ТИКВАТА ОСИГУРЯВА ХУБАВ ТЕН И ДОБРО НАСТРОЕНИЕ;
- ПРАЗЪТ – СИМВОЛ НА ПОБЕДАТА ПРИ ДРЕВНИТЕ ЕГИПТЯНИ – ВЛИЯЕ ПОЛОЖИТЕЛНО НА ХРАНОСМИЛАТЕЛНАТА СИСТЕМА, ДЕЙСТВА ПРЕЧИСТВАЩО, ПОДПОМАГА СЪРДЕЧНАТА ДЕЙНОСТ, ПРЕДПАЗВА ОТ АТЕРОСКЛЕРОЗА;
- АЛКОХОЛНИТЕ НАПИТКИ ИМАТ ВСИЧКИ 13 МИНЕРАЛА, НЕОБХОДИМИ ЗА ЧОВЕШКИЯ ЖИВОТ;
- АКО ИЗЯДЕТЕ ЯБЪЛКА, КАРТОФ ИЛИ ЛУК СЪС ЗАПУШЕН НОС, ТЕ ВСИЧКИ ИМАТ СЛАДЪК ВКУС;
- КОПРИВАТА Е ПОЗНАТА ОЩЕ ОТ ДРЕВНОСТТА КАТО ЕЛИКСИР ЗА МЛАДОСТ;
- СПАНАКЪТ Е ПОДХОДЯЩ ЗА РАСТЕЖ НА КОСТИТЕ И ЗА СИЯЙНА КОЖА;
- ЛАПАДЪТ СЪЖИВЯВА КОЖАТА;
- КОПЪРЪТ И МАГДАНОЗЪТ ДЕЙСТВАТ ИЗСУШАВАЩО И ТОНИЗИРАЩО НА КОЖАТА;
- ГРАХЪТ ПРИДОТВРАТЯВА СТАРЕЕНЕТО;
- МАСЛИНИТЕ СА УНИВЕРСАЛЕН ЛЕК, ПОЧТИ, СРЕЩУ ВСИЧКИ БОЛЕСТИ;
- МЛЯКО С ОРИЗ ДЕЙСТВА ОТПУСКАЩО;
- САРДИНИТЕ ПОМАГАТ ПРИ ДЕПРЕСИИ;
- КАРТОФИТЕ ЛЕКУВАТ МИГРЕНА;
- ПЪЛНОЗЪРНЕСТИЯТ ХЛЯБ ДЕЙСТВА СРЕЩУ СТРЕС;
- ПЛОДОВЕТЕ И ЗЕЛЕНЧУЦИТЕ СА ИЗТОЧНИК НА МЛАДОСТ;
- ЯБЪЛКИ И БОБ ЗАЩИТАВАТ СЪРЦЕТО;
- ПЕЧУРКИТЕ ПОДДЪРЖАТ КОСТИТЕ ЗДРАВИ;
- ЗЕЛЕНИЯТ ЧАЙ ПО-ДОБРЕ ЗАПАЗВА МОЗЪЧНИТЕ ФУНКЦИИ, ПРЕД ЧЕРНИЯ ЧАЙ И КАФЕТО;
- ЯБЪЛКОВИЯТ ОЦЕТ Е ПО-ПОЛЕЗЕН ОТ ВИНЕНИЯ;
- БАНАНОВОТО ДЪРВО ДОСТИГА ДО 10 МЕТРА ВИСОЧИНА. ОТ ЕДНО ДЪРВО, ОБИКНОВЕНО, ВИСЯТ 300 БАНАНА;
- ПЪРВИЯТ ПРЕЗИДЕНТ НА ЗИМБАБВЕ, СЕ Е КАЗВАЛ КАНААН БАНАНА;
- ПРЕДИ ШЕСТНАДЕСЕТИ ВЕК ХОРАТА СА ОТГЛЕЖДАЛИ КАРТОФИТЕ И ДОМАТИТЕ КАТО ЦВЕТЯ;
- В БАНАНИТЕ СЕ СЪДЪРЖА ПОВЕЧЕ ВИТАМИН В6, ОТКОЛКОТО В ДРУГИТЕ ПЛОДОВЕ. ИЗВЕСТНО Е, ЧЕ ТОЗИ ВИТАМИН Е ОТГОВОРЕН ЗА ДОБРОТО НИ НАСТРОЕНИЕ;
- СВЕТОВНИЯТ РЕКОРД ЗА ПОГЛЪЩАНЕ НА БАНАНИ ЗА 1 ЧАС Е 81 ПЛОДА;
- ДОМАТЪТ Е ПЛОД, А ПЪПЕШЪТ – ЗЕЛЕНЧУК;
- БРОКОЛИТЕ СЪДЪРЖАТ ТОЛКОВА ВИТАМИН С, КОЛКОТО И ЛИМОНИТЕ;
- БРЮКСЕЛСКОТО ЗЕЛЕ СЕ ПОЯВЯВА ОКОЛО 1750 Г. В ОКОЛНОСТИТЕ НА ГР. БРЮКСЕЛ, КАТО СОРТ НА ЗЕЛЕТО;
- ГЛЮКОЗАТА „ХРАНИ „ МОЗЪКА И ТАКА МИСЛИМ ПО-БЪРЗО. НАЙ-МНОГО ГЛЮКОЗА СЕ СЪДЪРЖА В ГРОЗДЕТО, СЛИВИТЕ И БАНАНИТЕ;
- ИМА НАД 120 ВИДА ЗЕЛЕНЧУЦИ;
- КИВИТО Е КРЪСТЕНО НА НАЦИОНАЛНИЯ СИМВОЛ НА НОВА ЗЕЛАНДИЯ – ПТИЦАТА КИВИ;
Публикувай отговор