Денят TERRA MADRE в България? Как ще протече тази година?

Представяне на организацията контрапункт на нездравословното хранене; инициативи; съвети; идеи
Dari09

Re: Денят TERRA MADRE в България? Как ще протече тази година

Мнение от Dari09 »

Ей,Чери, ако знаеш как се зарадвах като ви видях снимките :326 ! Все едно си снимала днес у нас! Синът ми изглеждаше точно по същия начин (добре,че малката пакостница е при баба си, иначе едва ли щяхме да видим здрава сладка :lol: ). Ние днес правихме меденки ( със същите формички като вашите), които ще трябва да украсяваме през седмицата, а вчера вечерта - линцерови сладки, които ще слепяме малко преди Коледа. При това той ми е дегустаторът, защото правих нови рецепти, а аз нали постя - не мога да ги опитам :221 . Но като гледам колко си хапна- най- вероятно ще стават за показване. Моят син е израснал покрай тестото. През зимата много обичат баба им да им прави масленица - така е известна тук тази пита (или усукана пита със сирене и други имена). А двамата с племенника винаги помагат в месенето и особено в тупкането в масата! Сладки прави от 3 годишен - голям помощник ми е!
А аз самата от две години обичам да си меся хляб у дома - нямам машина, а на ръка. И без това съм си в къщи покрай малката, поне можем да се поглезим с домашно направен хляб - е, някои от рецептите не ни допадат особено, но тогава пиршество вдигат кокошките на село :1140 ! Всъщност това точно "село" е квартал на Димитровград, но с къщи и дворове и там живеят родителите на съпруга ми. Той е засадил поне 35 овощни дървета и от ранна пролет се радваме на домашни плодове. И сега продължаваме да хрупаме ябълки и круши! Зимата у дома никой не иска да яде краставици и домати, защото свикнеш ли с вкуса на току-що откъснатия домат или чушка, трудно можеш да преглътнеш това, което се предлага в момента по магазина.
Благодарна съм, че децата ми са пряко свързани със земята. Че могат да ходят боси по двора, да садят зеленчуци и подправки, да помагат в брането на плодовете. Те самите не осъзнават богатството, което имат - приемат го за даденост, но аз се надявам това да продължава колкото може по-дълго!
Аватар
cchery
Завършена форумна мечка
Мнения: 7926
Регистриран на: 19 Авг 2010, 11:12

Re: Денят TERRA MADRE в България? Как ще протече тази година

Мнение от cchery »

Dari09 написа:Благодарна съм, че децата ми са пряко свързани със земята. Че могат да ходят боси по двора, да садят зеленчуци и подправки, да помагат в брането на плодовете. Те самите не осъзнават богатството, което имат - приемат го за даденост, но аз се надявам това да продължава колкото може по-дълго!
Дари, сърдечно ти благодаря за този пост. :923 :923 И най-вече за думите ти, които съм подчертала. Защото в тях разпознавам себе си. Защото аз не знаех какво е да се купува зеленчук от пазара, а още по-малко от т.нар. "Плод/зеленчук". Садила съм, плевила съм, поливала съм, газила съм в създадената от поливката кал и съм се чувствала щастлива..... просто щастлива!!! И да, имала съм го за даденост...... даденост, която нямам сега. Но никога не е късно!

Страхотно включване за деня на Земята, Дари! Пак благодаря! :954 :954 :954
"Умният мислещият човек по правило се съмнява във възможностите си, когато е изправен пред неизвестното."

Радостина А. Ангелова - поетеса
Аватар
Сиренце
Със словото напред
Мнения: 1652
Регистриран на: 13 Окт 2010, 13:58
Местоположение: Черни Вит

Re: Денят TERRA MADRE в България? Как ще протече тази година

Мнение от Сиренце »

Страхотни сте, момичета! :326 :326 :326 :326 :326 :326
Най-сетне глътка свободно време. Сядам и започвам да пиша за това, как вървят събитията, посветени на Денят на Майката земя!
На 3,4 и 5 декември членовете на Слоу Фууд се събрахме на ежегодната си среща, този път в Горно Драглище, в Къща за гости Дешка. Горещо ви препоръчвам, ако искате да се почувствате като при баба на село, да отидете там за един уикенд.
Идеята на Дешка беше тази година да се съберем при нея, като всеки донесе със себе си по нещо от своя дом, а тя да готви. Разбира се, не оставихме цялата работа на нея, оставихме я на мъжете хихихихи. Те стъргаха картофи
PC040321.JPG
(38.58 KiB) Свалено 1012 пъти
тиква
PC040318(2).JPG
(34.14 KiB) Свалено 1012 пъти
PC040320.JPG
(34.57 KiB) Свалено 1012 пъти
направиха родопски патетник, уверявам ви изключително е вкусен!
PC040322.JPG
(48.64 KiB) Свалено 1012 пъти
пекоха най-невероятната риба, която съм яла
PC040328.JPG
(37.86 KiB) Свалено 1012 пъти
Аватар
Сиренце
Със словото напред
Мнения: 1652
Регистриран на: 13 Окт 2010, 13:58
Местоположение: Черни Вит

Re: Денят TERRA MADRE в България? Как ще протече тази година

Мнение от Сиренце »

Най-хубавото в кухнята на Дешка е, че там има място за всички, дори и за най-малките.
PC040314(2).JPG
(44.37 KiB) Свалено 1012 пъти
А ето и самата Дешка - при нея "Аз искам малко" и "На диета съм" не върви
PC040342.JPG
(46.83 KiB) Свалено 1012 пъти
Но голямото забавление започва вечерта, като дойдат невероятните баба Вили и баба Янка
PC040340.JPG
(44.01 KiB) Свалено 1012 пъти
които пеят, разказват истории и очароват всички.
И за да се потопите още повече в атмосферата можете да се облечете в автентична носия
PC040336.JPG
(50.28 KiB) Свалено 1012 пъти
да попеете и да потанцувате
PC040358.JPG
(38.92 KiB) Свалено 1012 пъти
Аватар
Сиренце
Със словото напред
Мнения: 1652
Регистриран на: 13 Окт 2010, 13:58
Местоположение: Черни Вит

Re: Денят TERRA MADRE в България? Как ще протече тази година

Мнение от Сиренце »

И най-голямата атракция - ръчно правене на бонбони
PC040346.JPG
(48.52 KiB) Свалено 1010 пъти
PC040351.JPG
(51.65 KiB) Свалено 1010 пъти
PC040352.JPG
(46.93 KiB) Свалено 1010 пъти
PC040353.JPG
(42.9 KiB) Свалено 1010 пъти
PC040357.JPG
(48.06 KiB) Свалено 1010 пъти
Аватар
Сиренце
Със словото напред
Мнения: 1652
Регистриран на: 13 Окт 2010, 13:58
Местоположение: Черни Вит

Re: Денят TERRA MADRE в България? Как ще протече тази година

Мнение от Сиренце »

И въпреки, че времето беше ужасно, Рила не се видя изобщо
S4022624.JPG
(18.84 KiB) Свалено 1024 пъти
А Пирин само надничаше изпод облаците,
S4022629.JPG
(17.49 KiB) Свалено 1024 пъти
на никой не му се тръгваше. И си обещахме скоро пак да се върнем.
Аватар
Сиренце
Със словото напред
Мнения: 1652
Регистриран на: 13 Окт 2010, 13:58
Местоположение: Черни Вит

Re: Денят TERRA MADRE в България? Как ще протече тази година

Мнение от Сиренце »

С децата от училище Денят мина най-вече в подготовка за Коледния пазар в музея. Опаковахме сладкиши, правихме бонбони и се забавлявахме
DSC00041.JPG
(84.36 KiB) Свалено 1020 пъти
DSC00043.JPG
(83.8 KiB) Свалено 1020 пъти
DSC00052.JPG
(81.46 KiB) Свалено 1020 пъти
Аватар
cchery
Завършена форумна мечка
Мнения: 7926
Регистриран на: 19 Авг 2010, 11:12

Re: Денят TERRA MADRE в България? Как ще протече тази година

Мнение от cchery »

Страхотни снимки, Сиренце!!! Мъжът ми рече и отсече, че скоро трябва да посетим къща "Дешка" :1062 :1062 :1062 . Съжалявам, че не можахме да дойдем по-ранко в музея, за да видим децата, но нали са ни натръшкали едни болести, та ходим от лекар на лекар........ видяхме се с Деси и разбрах за предстоящите събития там. Въпреки това не можах да намеря повече подробности в нета - още повече, че не намерих и страницата на Деси във фейса :1044 :1044 :1044 . Ще съм ти много благодара, ако дадеш повече инфо. :)
"Умният мислещият човек по правило се съмнява във възможностите си, когато е изправен пред неизвестното."

Радостина А. Ангелова - поетеса
Аватар
Сиренце
Със словото напред
Мнения: 1652
Регистриран на: 13 Окт 2010, 13:58
Местоположение: Черни Вит

Re: Денят TERRA MADRE в България? Как ще протече тази година

Мнение от Сиренце »

Страницата във фейсбук е"Slow Food в България"
Последно промяна от Сиренце на 13 Дек 2010, 21:49, променено общо 1 път.
Аватар
Сиренце
Със словото напред
Мнения: 1652
Регистриран на: 13 Окт 2010, 13:58
Местоположение: Черни Вит

Re: Денят TERRA MADRE в България? Как ще протече тази година

Мнение от Сиренце »

Започнаха първите "отчети" как е преминал Денят на Майката Земя из България.

Ако не се появи друг отличник, мисля, че първенството по масовост държат ОУ "Васил Левски" в Разград

Първи клас

Втори клас

Трети клас

Четвърти клас

Пети клас

Шести клас

Начално училище "Св. Св. Кирил и Методий" гр. Троян

Детски клуб "3 в 1 - заедно" гр. Златарица
Аватар
cchery
Завършена форумна мечка
Мнения: 7926
Регистриран на: 19 Авг 2010, 11:12

Re: Денят TERRA MADRE в България? Как ще протече тази година

Мнение от cchery »

Сиренце, пиши ме проста, но не мога да се ориентирам с този фейсбук :1044 :1044 :1044 . Видях всичката инфо от отбелязването на деня на майката Земя. Дори и собствената си физиономия видях :1062 :1062 :1062 ..... демек поста от блога ми, но не намерих грам инфо за предстоящите инициативи на Слоу Фуд в природонаучния музей. Ето, днес има една в Природонаучния музей в София, а аз не мога да се ориентирам да намеря час и тема и т.н. А ми се ще да идем с децата. Може ли да ми помогнеш?!?
"Умният мислещият човек по правило се съмнява във възможностите си, когато е изправен пред неизвестното."

Радостина А. Ангелова - поетеса
Публикувай отговор