Денят TERRA MADRE в България? Как ще протече тази година?

Представяне на организацията контрапункт на нездравословното хранене; инициативи; съвети; идеи
Аватар
cchery
Завършена форумна мечка
Мнения: 7926
Регистриран на: 19 Авг 2010, 11:12

Денят TERRA MADRE в България? Как ще протече тази година?

Мнение от cchery »

Сиренце, мисля, че ни дължиш една инфо :D :D :D . Можеш ли да ни запознаеш по-подробно с идеята на този ден и какво се предвижда за него да се случи? Както и идеи за провеждането му и вдругите училища?
"Умният мислещият човек по правило се съмнява във възможностите си, когато е изправен пред неизвестното."

Радостина А. Ангелова - поетеса
Аватар
Сиренце
Със словото напред
Мнения: 1652
Регистриран на: 13 Окт 2010, 13:58
Местоположение: Черни Вит

Re: Денят TERRA MADRE в България? Как ще протече тази година

Мнение от Сиренце »

Eй, как мислим в една посока! :524 Тъкмо влязох да пускам инфото и се зачетох в блога ти :326 :326 :326 :326 :326 :326 :326 !

Едно уточнение само - събитието е в Природонаучния музей, а не в "Земята и хората". На 11.12. - събота ще се открие коледен био-базар, който ще продължи до Нова година.
Сега за Денят на Майката Зема

Уважаеми учители и родители,

На 10 декември световната организация Slow Food отбелязва за пореден път Деня на Майката Земя. Ние, българските членове на Slow Food, ви каним да се присъедините към тази инициатива като използвате вашия творчески потенциал и изобретателност, за да обърнете внимание на вашите ученици и деца на разнообразието от местни продукти, като по този начин ще дадете своя принос за популяризирането на качествената храна и общностите, които я произвеждат и съхраняват.

Предлагаме ви това да бъде първата обща кампания на мрежата от училища, организации и родители, чието изграждане започна на срещата на Слоу Фуд България „Чиста, честна и социално отговорна храна за българските деца”. След приключване на кампанията ще изготвим информационен бюлетин от името на мрежата, който ще бъде представен в Министерството на образованието и науката и Министерството на здравеопазването, за да представим ясно своята позиция и насоките, в които ще се развива мрежата.
Моля, ако имате възможност да направите снимки и да ни опишете с няколко изречения как е протекъл вашият Ден на Майката Земя, а ние поемаме ангажимента да публикуваме всичко в сайта http://www.slowfood.com/terramadreday/, където може да прочетете за събитията, организирани в целия свят. Информация за Вашите събития ще поместим и в http://metsababa.net/phpBB3/index.php .

Как да организираме празника: Денят на Майката Земя може да бъде отпразнуван по различни начини – както с малки срещи на местно ниво, така и с по-мащабни събития. Събитията, които ще организирате, могат да бъдат през целия месец декември. Каним ви да изпратите кратко описание на вашето събитие, за да можем да го представим на сайта на Слоу Фуд.

Ето няколко идеи:
Празнична трапеза: пикници, закуски или обеди в училище, детската градина, в ресторант или във ферма или на друго обществено място ще помогне да достигнат идеите за чиста, честна и вкусна храна до широката публика. Ако поканите производители, това ще е начин участниците да разширят своите знания и да оценят по достойнство местните продукти. Тези сбирки ни помагат да си спомним, че храната носи в себе си удоволствие, култура и весело настроение и да отдадем заслуженото на хората, които я произвеждат за нас.

Екскурзия до производители: такива посещения във ферми и срещи с производители от даден регион дават отличен шанс за създаване на връзки между производители и потребители. В резултат на това хората могат да открият за себе си нови продукти и да научат много за производството им.

Срещи с готвачи: Това са хората, които знаят най-много за храната и могат да ни покажат как да я разбираме и оценяваме, как да правим правилен избор на продукти. Те могат да ни покажат и най-здравословния начин за приготвянето и.

Конкурси за рисунка, плакат, скулптура на тема „Плодовете на Майката Земя”: На ниво клас или училище /група или детска градина/ на децата ще се обърне внимание върху плодовете на Майката Земя, какъв е произходът на нашите храни, кои продукти с кои региони са свързани. Така те ще разберат по-добре връзката на човека с природата и земята.

Дискусии на тема „Храната – вкусна и здравословна” в часовете по Домашен бит и техника или Час на класа.

Разговор „Какво произвеждат баба и дядо на село” децата могат да разкажат и да покажат продукти, които са произведени от техни роднини, които живеят на село. Да се организира дегустация на такива храни, да се дискутират предимствата им и как могат да бъдат открити. По този начин може да се обърне внимание на приемствеността между поколенията.

Можете да използвате тези наши предложения или да приложите свои идеи. При организирането на този ден няма ограничения, използвайте въображението си, вложете сърцето си и сме убедени, че ще се получи чудесен празник.

Terra Madre е международна мрежа, чиято цел е да подкрепя дребните фермери и прозводители и свързването им с готвачи, преподаватели и младежи за подобряване на системата на хранене със съвместни усилия. Срещите се провеждат на международно, регионално и местно ниво, а възникналите в резултат проекти способстват за увеличаване на обмяната на опит в целия свят. България има водещо място в Югоизточна Европа. През 2010 г. в София се състоя първата по рода си регионална среща Тера Мадре Балкани, на която се събраха представителите на Слоу Фуд от Балканите.


Цонка Димитрова
/Координатор училищни дейности
Асоциация на конвивиумите на Slow Food в България/
Аватар
Сиренце
Със словото напред
Мнения: 1652
Регистриран на: 13 Окт 2010, 13:58
Местоположение: Черни Вит

Re: Денят TERRA MADRE в България? Как ще протече тази година

Мнение от Сиренце »

Тази покана ще изпратя до всички участници в Срещата, а също и до още някои училища и детски градини.
Можете да предложите в училището или детската градина на вашето дете също по някакъв начин да се отбележи този ден. И като не им се работи, направете го вие. Аз лично на 10.12 - точно в Дена на Майката Земя ще отида в детската градина на малката ми дъщеря. Е, още не съм измислила точно какво ще направим, но има време да измисля нещо интересно.
Ако пък нямате такава възможност, може просто да си организирате една слоуфудска вечеря с приятели в петък вечер - у дома или в ресторант, важно е храната да е качествена, по възможност местна и да "я консумирате с удоволствие и мярка" :222 !
Аватар
Сиренце
Със словото напред
Мнения: 1652
Регистриран на: 13 Окт 2010, 13:58
Местоположение: Черни Вит

Re: Денят TERRA MADRE в България? Как ще протече тази година

Мнение от Сиренце »

Момичета, вижте едно училище, в което според мен си заслужава децата ми да учат. За жалост е твърде далеч от Черни Вит - в Разград.
Те за пръв път чуха за училищната мрежа на Slow Food на срещата в София.


ОУ "Васил Левски" Разград
Последно промяна от Сиренце на 02 Дек 2010, 18:19, променено общо 3 пъти.
Аватар
Сиренце
Със словото напред
Мнения: 1652
Регистриран на: 13 Окт 2010, 13:58
Местоположение: Черни Вит

Re: Денят TERRA MADRE в България? Как ще протече тази година

Мнение от Сиренце »

А ето и как е минал първият ден - Среща с медиите

ОУ ”Васил Левски” в Разград обяви присъединяването си към Международната училищна мрежа Slow Food. На пресконференция училищната управа представи програмата си за честванията по случай Деня на Майката земя.

Серията от инициативи, които ще се проведат в училището от 1 до 10 декември тази година са началото от поредица обучителни и възпитателни програми, които педагогическият колектив планира да реализира. Тяхната цел е децата да се приучават към природосъобразен живот, да бъдат насърчавани да се хранят здравословно и да се борят за чиста околна среда, заяви директорката на училището Диана Първанова.

В инициативите, свързани с Деня на Майката Земя ще бъдат включени над 500 деца от първи до шести клас. В следващата седмица те ще посетят ферми и кулинарни салони, където ще участват сами в добиването и приготвянето на кисело мляко. Малчуганите от първи и втори клас пък ще направят изложби от домашно приготвени храни, а техните баби и майки ще споделят рецептите за най-оригиналните блюда.
DSCF8361terramadreRz.JPG
(47.29 KiB) Свалено 2107 пъти
След десети ще пускам инфо за събитията.
Аватар
cchery
Завършена форумна мечка
Мнения: 7926
Регистриран на: 19 Авг 2010, 11:12

Re: Денят TERRA MADRE в България? Как ще протече тази година

Мнение от cchery »

Браво на училището в Разград!!! :326 :326 :326 Бях убедена, че има и такива хора. А всъщност как могат училищата да се присъединяват към мрежата на Слоу Фуд?!?

Сиренце, аз взех текста на твоята покана и го поокрасих малко - искрено се надявам да не ми се обидиш, че съм го форматирала. Исках да е по-привлекателен, за да го прочетат повече хора. Получи се това. Има възможност за свободен даунлоуд оттук, така че човек да може да прикачи тази покана към мейл и да го прати до който иска. Аз сега ще пратя на у-щето на сина ми. За детската градина на дъщеря ми...... там и без това едвам си говоря с директорката, но ще се опитам да вкарам идеята.

Ето и моите предложения за отбелязване на деня:

1. Децата могат да изработят картички за деня на майката Земя - въображението им е безкрайно!!! И тези картички могат да бъдат изпратени до образователното министерство и министреството на здравеопазването със съответния апел - за здравословно столово хранене в училище!!!

2. Децата биха могли да посеят семенца и да отгледат растение в класната си стая. Мислих какво ще е най-лесно и подходящо, и ми хрумна следното: в едно сандъче, пълно с пръст, да се поръсят малко семенца от сала/маруля. Те покълват бързо и бързо стават на разсад. След като са готови за разсаждане, всяко дете може да донесе по 1 средно голяма саксия, пълна с пръст и да си бодне по едно коренче. Имайки достатъчно пространство в саксията, салатката ще порасне и ще се развие. Може да се направи с декоративно зеле също така.


Това за училища и детски градини. А иначе вкъщи......... о, тук възможностите са неограничени - примерно много искам и дано да намеря време да замесим с децата една питка слънце и да я украсим. Ама заедно, така че и техните ръчички за бутат брашното, тестото и да правят различни форми! :D
"Умният мислещият човек по правило се съмнява във възможностите си, когато е изправен пред неизвестното."

Радостина А. Ангелова - поетеса
Аватар
Сиренце
Със словото напред
Мнения: 1652
Регистриран на: 13 Окт 2010, 13:58
Местоположение: Черни Вит

Re: Денят TERRA MADRE в България? Как ще протече тази година

Мнение от Сиренце »

Чери, много благодаря за помощта!
Все още не съм веща в провеждането на кампания, но бързо се уча. Най-важнато е че се уча от най-добрата :222!
Идеята е всичко това да достигне до максимален брой хора и ти го правиш по най-добрия начин :826
Аватар
cchery
Завършена форумна мечка
Мнения: 7926
Регистриран на: 19 Авг 2010, 11:12

Re: Денят TERRA MADRE в България? Как ще протече тази година

Мнение от cchery »

Сиренце написа:Чери, много благодаря за помощта!
Все още не съм веща в провеждането на кампания, но бързо се уча. Най-важнато е че се уча от най-добрата :222!
Идеята е всичко това да достигне до максимален брой хора и ти го правиш по най-добрия начин :826
Сиренце, моля те..... не ми говори така...... аз съм много далече от всичко това дето си го написала..... благодаря! страхотен комплимент е, но не зная как да реагирам на тези неща...... Освен това аз пък нямаше да знам нищо за Слоу Фуд преди ти да се появиш тук...... и да ме запалиш така. :)

Пак да попитам: как може училище да кандидатства да стане част от мрежата на слоу фуд?!?!
"Умният мислещият човек по правило се съмнява във възможностите си, когато е изправен пред неизвестното."

Радостина А. Ангелова - поетеса
Аватар
bobichan
От писане глава не боли
Мнения: 827
Регистриран на: 20 Авг 2010, 12:02
Обратна връзка:

Re: Денят TERRA MADRE в България? Как ще протече тази година

Мнение от bobichan »

Браво момичета :)
Моите хлапета са още много малки, но възнамерявам да въведа този празник в семейните :)
Чери, за саденето има още много варианти, че даже и един чичко тревичко :) А за готвенето :326 :326 :326 децата трябва да участват колкото се може повече в готвенето и да се научат да правят разлика между домашната храна и купешките вредности. С тесто могат толкова много украси да направят върху погачата... Остави въображението им да работи. Също има и страхотни комплекти за декорация на торти и сладки и съм сигурна, че ако направите едни обикновенни меденки и им купиш такива комплекти ще рисуват с голямо вдъхновение :)
[url=http://www.vdahnovenia.bg/]Вдъхнови се за голямата промяна![/url]
Аватар
Сиренце
Със словото напред
Мнения: 1652
Регистриран на: 13 Окт 2010, 13:58
Местоположение: Черни Вит

Re: Денят TERRA MADRE в България? Как ще протече тази година

Мнение от Сиренце »

Пак да попитам: как може училище да кандидатства да стане част от мрежата на слоу фуд?!?!
Нищо специално - трябва да ми пратят един e-mail, за да ги добавя в списъка си с училища и ще получават информация за всички наши инициативи, а ако имат някакви идеи, които да реализираме всички заедно, поемам ангажимента да информирам останалите. Финансова подкрепа за сега нямаме възможност да оказваме - всички работим за Slow Food доброволно.
Аватар
bobichan
От писане глава не боли
Мнения: 827
Регистриран на: 20 Авг 2010, 12:02
Обратна връзка:

Re: Денят TERRA MADRE в България? Как ще протече тази година

Мнение от bobichan »

Сиренце написа:
Финансова подкрепа за сега нямаме възможност да оказваме - всички работим за Slow Food доброволно.
:326 :326 :326
Дай боже повече такива хора да правят нещо за децата ни и за България. Само така ще се оправим.
А как информирате училищата какви методи използвате. Я сподели може да измислим още канали за информация, за достигне тя наистина до всички училища.
[url=http://www.vdahnovenia.bg/]Вдъхнови се за голямата промяна![/url]
Публикувай отговор