"най-евтиното и некачествено месо купуват именно ОДЗ-тата"

Представяне на организацията контрапункт на нездравословното хранене; инициативи; съвети; идеи
Публикувай отговор
Аватар
cvety_rz
Влюбена във вятъра
Мнения: 2131
Регистриран на: 28 Окт 2010, 07:49

Re: "най-евтиното и некачествено месо купуват именно ОДЗ-тат

Мнение от cvety_rz »

Чери, :326 Възхищавам ти се! Хубаво е, че в Бг. има хора като теб, които не се страхуват да си търсят правата :524
Вярата не прави нещата лесни, прави ги възможни!
Аватар
mari_ko
Форумна палавница
Мнения: 1135
Регистриран на: 19 Авг 2010, 21:43

Re: "най-евтиното и некачествено месо купуват именно ОДЗ-тат

Мнение от mari_ko »

Гледах новините "на живо". Браво. Много добре се е получило - търсеше се информация, а не сензация.
[url=http://line.romanticcollection.ru][img]http://line.romanticcollection.ru/ba/7_43b_47911350_Rviki_0.gif[/img][/url]
Dari09

Re: "най-евтиното и некачествено месо купуват именно ОДЗ-тат

Мнение от Dari09 »

:326 :326 :326 Браво,Чери, справи се блестящо!
Аз също подкрепих подписката, най-вече като чета как в някои градини се дават еднотипни храни, а още повече и вафли за закуска. Веднага обаче искам да кажа, че тук - в Димитровград, вече 2 години нещата са доста по-различни. В общината беше назначен диетолог, отговарящ за храненето в детските градини, ясли и училища. Лично той мина по време на родителските срещи, представи се и ни разясни неговото виждане за храненето на децата. Въвеждането на новите храни стана постепенно, за да могат децата да свикнат. Менюто на децата беше променено - от една страна като включени храни, а от друга -като честота на предлагане на дадено ястие. Определено се търси разнообразие в менюто и бих казала, че почти не се случва в рамките на 2 седмици да се повтори ядене(може би само някоя супа). Компот няма никога, крем - само в бисквитена торта -веднъж на 2 седмици. Появиха се мюсли, корнфлейкс, овесени ядки (синът ми е особено впечатлен от питата с овесени ядки, май ще трябва да им искам рецептата :lol: ). Риба, телешко, агнешко и пилешко, спанак, медовина, питие от шипки и т.н.. И много плодове. Отделно в общината работи и програмата "Училищен плод", по която децата получават в 10 ч. плод, зеленчук или кисело мляко. И тук идва следващия важен въпрос - за качеството на продуктите. Ясно е, че за 1.20 лв. на ден трудно може да бъде разнообразно и качествено, но за 2-2.20лв. вече нещата стоят доста по-добре. И тук вмъквам едно предложение - напишете каква такса плащате във вашата градина. Мисля, че ще бъде интересно на всички да разберем какви са и как се формират таксите в различните градове. Тук, в Димитровград, таксата се формира от постоянна такса от 12 лв на месец (по-точното е 5% от минималната работна заплата) + по 2 лв на ден, в който детето е било на градина. За децата от подготвителните групи постоянната такса отпада. Та на въпроса за качеството на продуктите. Ще ми се да вярвам на информацията за проверките в детските градини, че нарушения почти липсват:
Искането за европейски рецептурник се отправя, след като проверките на инспекторите от здравното и земеделското министерства установиха дребни нарушения в проверените всички 1625 български детски градини и кухни. Това е станало само за 8 работни дни - от 9 до 20 септември т.г. Резултатите от инспекцията на практика обориха Найденов, който преди седмици обяви, че децата масово се хранят с най-евтината и най-нискокачествената храна. Тогава той призова родителите да почнат да плащат повече за храна, за да не расте болна нация. Министърът дори посочи, че кренвиршите трябва да са без соя - точно каквито са скъпите продукти по стандарт "Стара планина".

Ще ми се да вярвам на репортажа по BTV преди 2-3 дни, за броя на изследваните в РИОКОЗ храни, зеленчуци и плодове и това, че ( с много малки изключения) няма отклонения от качеството.( в момента не ми се търси репортажа :lol: ) Ще ми се да вярвам, че в нашата община, в която наистина се отделя голямо внимание на образованието, се отделя и достатъчно внимание на качеството на храните.
Вихрогонче също е писала добри думи за тяхната градина, видях статии и за други. Да, когато има желание, нещата могат да се променят! И трябва да бъде направено във всички детски градини, ясли и училища. Храната наистина касае здравето на децата, макар че аз лично смятам, че не по-малко влияние оказват лекарствата, които в повечето случаи се пият на килограм, но това, както казват, е тема на друг разговор. Лека нощ!!!(Извинявам се за дългия пост :oops: )
Аватар
cchery
Завършена форумна мечка
Мнения: 7926
Регистриран на: 19 Авг 2010, 11:12

Re: "най-евтиното и некачествено месо купуват именно ОДЗ-тат

Мнение от cchery »

Здравейте! Благодаря на всички за хубавите думи. Бях много щастлива, че тв7 ни отделиха толкова много ефирно време във вчерните си новини!!! И то не само за ОТВОРЕНОТО ПИСМО, а за да изложат и фактите, които са открили от РИОКОЗ. Успяхте ли да изгледате този репортаж: http://www.tv7.bg/news/205312.html. Ако се вярва на това, то ще има нов рецептурник. Едва ли някой ще го обсъди с нас, но пък ние сме тези, които можем да пишем на РИОКОЗ и да даваме мнението си за храненето на децата ни!!!! Нали така? :) :)

Остава, разбира се, отворен въпроса за родителския контрол!!! Няма нищо по този повод и да ви кажа честно, ако ние не си го извоюваме и направим така, че да ни дават безпрепятствено информация, никой няма да ни го поднесе на тепсия. Така че нищо не е приключило - даже си мисля, че тепърва почва.

Вчера ми се обадиха от общината, голяма столична община. Бяха доста любезни и ми обясниха, че няма да ми пишат писмен отговор, т.к. те имат функции по-скоро на наблюдатели. Защото конторолът над храните в детските градини се осъществява от РИОКОЗ!!! Тях трябва да въпросваме. А общините на отделните райони са отговорни за търговете и от тях трябва да се иска тази информация. Т.е. аз трябва да се обърна лично към общината на район Младост и да попитам за реда на провеждане на търговете и фирмата, която е спечелила!!! И както ми беше потвърдено, няма основание община Младост да ми отказват тази информация.

Така или иначе се бяхме заговорили с жената, я попитах за реда на провеждане на заниманията в градините и съчетаването им с часовете за отдих. Защо питах? Защото в началото на учебната година, когато проведохме родителска среща и попитах госпожите защо при хубаво време в 17.30 часа децата са по стаите, отговорът беше: защото чакаме останалите деца, които са на извънкласни занимания да се приберат и да изведем цялата група!!! Аз пак питах, а не може ли да се обединят деца от 2 групи, които не ходят на такива извънкласни занимания и докато едната госпожа ги извежда да игарят навън, другата да изчака тези, които са на езици, музика и т.н. в стаята. Отговорът отново беше не и не беше обяснено защо е не!!! Попитах, а защо не се извеждат навън преди обяд? Защото програмата на децата била тежка! :!: :!: забележете, деца на по 4 години, и не оставало време за игри на открито!!! И всичко това беше потвърдено от директорката! И ми хлопнаха кепенците! Жената от голяма столична община вчера ми каза, че е въпрос на директорско решение това да бъде променено и че не е редно децата да бъдат държани по групите поради тези причини!!!!!!! Днес си мисля да пиша отново на общината и да помоля да получа това мнение в писмен вид, за да го връча на нашата госпоДжа директорка следващият път, който ми тропа с копита по родителските срещи!!!
"Умният мислещият човек по правило се съмнява във възможностите си, когато е изправен пред неизвестното."

Радостина А. Ангелова - поетеса
Аватар
dexter
Философска система
Мнения: 1363
Регистриран на: 19 Окт 2010, 12:14

Re: "най-евтиното и некачествено месо купуват именно ОДЗ-тат

Мнение от dexter »

Само така, Чери - гонене до дупка трябва. Много си права, като казваш, че никой няма да ни поднесе нищо на тепсия. Защо да си развалят рахата хората, защо да се набутват да извеждат 30 деца, да ги обличат, обуват, после да гледат дали не ядат пясък, дали не си вадят очите с някоя пръчка или се замерят с камъни :221 :221 . Абе луда работа - на това най-ме е е яд в градините, че държат децата затворени. Даже и в нашата градина не ги извеждат всеки ден, а уж обещаха в началото. Но вчера например ги водиха в Морската градина - натовариха ги на микробуса и после 2 часа ги пуснаха на воля да тичат. Бях с тях, защото тази седмица е седмица на отворени врати - родителите ходят да гледат какво става в градината. На мен ми се падна разходката. Госпожите се отнесоха леко нехайно към децата на въпросната разходак - никой не викаше след децата, не ги завръщаше и въпреки това никое не се осакати или изгуби. На мен ми притреперваше под лъжичката - Яна по принцип не върши глупости като сме навън, но някои от другите деца си бяха доста неуправляеми :lol: .
vanist

Re: "най-евтиното и некачествено месо купуват именно ОДЗ-тат

Мнение от vanist »

Здравейте! Не можах да гледам репортажа по телевизията, но видях това, което е качено в интернет. Чери, поздравявам те! :326
Наистина дано това да е първата крачка и да има още много!
cchery написа:Защото програмата на децата била тежка! забележете, деца на по 4 години, и не оставало време за игри на открито!!! И всичко това беше потвърдено от директорката!
А представи си като запознат предучилищна на 5 години! Ще забравят сигурно как се тича, как се кара колело... :126
cchery написа:че е въпрос на директорско решение това да бъде променено
...ами нали уж има програми, спуснати от Министерството? И тук липсва контрол, май :126
Аватар
cchery
Завършена форумна мечка
Мнения: 7926
Регистриран на: 19 Авг 2010, 11:12

Медиите работят по въпроса

Мнение от cchery »

"Умният мислещият човек по правило се съмнява във възможностите си, когато е изправен пред неизвестното."

Радостина А. Ангелова - поетеса
valrus

Re: "най-евтиното и некачествено месо купуват именно ОДЗ-тат

Мнение от valrus »

Винаги съм знаела и вярвала,че най–силната "институция"е отборът на майките.Браво Чери,браво,дано има успех всичко това.
Публикувай отговор