"най-евтиното и некачествено месо купуват именно ОДЗ-тата"

Представяне на организацията контрапункт на нездравословното хранене; инициативи; съвети; идеи
Публикувай отговор
Аватар
cchery
Завършена форумна мечка
Мнения: 7926
Регистриран на: 19 Авг 2010, 11:12

"най-евтиното и некачествено месо купуват именно ОДЗ-тата"

Мнение от cchery »

Тези думи са на министъра на земеделието и храните - Мирослав Найденов: "най-евтиното и некачествено месо купуват именно детските градини заради ниския бюджет." Взети са от тази статия.

Излишно е може би да се пише каквото и да било повече след като един министър потвърждава, че най-малките в образователната ни система ядат най-големите боклуци!!! Просто е ........... подсъдно! Естествено няма какво да направим непосредствено, но бихме могли да обсъдим варианти за изпращане на петиции или общо становище до институциите и въобще да раздухаме въпроса. Защото това признание няма да промени качеството на храната на децата ни. А както самият министър е заявил в статията:
Мирослав Найденов написа:Хората си купуват болести с евтини храни като сирене от 3,60 и кренвирши от 2,20 лева
Т.е. време е да спрем да разболяваме децата си, после да подклаждаме корупцията на джипитата и т.нар. "специалисти" сред лекарите и накрая да финансираме фармацефтичните комбинати!!! Аз предлагам да напишем едно отворено писмо-становище, с което да настояваме не за повече пари, а да се скъси пътя от производителя на стоки и суровини до градините!!! По този начин ще се намали и тяхната себестойност! Защото може би остана някъде между редовете тук, но миналата есен е приета Наредба на образователното министерство, с която се регламентира възможостта училищните столове да зареждат продукти директно от призводител. НО АКО НЕ БЯХ ОТИШЛА НА НАЦИОНАЛНАТА СРЕЩА НА СЛОУ ФУД, ЩЯХ ДА Я ЧУЯ ТАЗИ НАРЕДБА СИГУРНО НА АБИТУРИЕНТСКАТА НА КОКО!!!! :126 :126 Винаги важните неща остават скрити-покрити.

Ще помоля Сиренце за повече инфо за тази наредба или който я има. И да почнем да настояваме!
"Умният мислещият човек по правило се съмнява във възможностите си, когато е изправен пред неизвестното."

Радостина А. Ангелова - поетеса
Аватар
cchery
Завършена форумна мечка
Мнения: 7926
Регистриран на: 19 Авг 2010, 11:12

Re: "най-евтиното и некачествено месо купуват именно ОДЗ-тат

Мнение от cchery »

Така, остана ми малко временце и се поразрових из сайтове и документи на министерствата.... поразрових се за да ми стане ясно, че не само че някой не си върши работата, ами че никой не я върши.... Ето какво написах. По него смятам да сътворя отворено писмо и с него да попитам поне двама министъра какво ще правим с храненето на дечицата ни.
"Умният мислещият човек по правило се съмнява във възможностите си, когато е изправен пред неизвестното."

Радостина А. Ангелова - поетеса
Аватар
Сиренце
Със словото напред
Мнения: 1652
Регистриран на: 13 Окт 2010, 13:58
Местоположение: Черни Вит

Re: "най-евтиното и некачествено месо купуват именно ОДЗ-тат

Мнение от Сиренце »

След предишния ти пост и аз се поразрових и очевидно открих същите неща. Наредбата, за която говориш, че не си открила е Наредбата за директни продажби . Тя рагламентира продажбата на продукция от производителите директно от фермата. Т.е. доставчиците на хранителни продукти, ако искат биха могли да купуват продукти и по този начин.
И тук отварям любимата си тема за доставчиците.
Ще развия темата за храненето в детските градини, че ако почна с училищата - там е мътна и кървава. ДГ са общински структури, т.е. те се финансират от общините. Същите периодично провеждат търгове, по закона за обществените поръчки, за фирма доставчик на хр. продукти за всички ДГ на територията на общината. Ако разгледаме критериите за избор на фирма, сигурно ще звучат чудесно, но каква е реалността - единствен критерий се оказва цената! Фирмата с най-ниска оферта печели търга /е, досещаме се и за някои други критерии, но без доказателства, не може да се говори/. Някой запитва ли се обаче от какво се покрива тази най-ниска цена? Веднага отговарям - от некачествените продукти. И кой контролира качеството на доставения продукт??? Кой е длъжен да проверява какво влиза в склада? РИОКОЗ проверяват кухните, градините, столовете. Правят предписания и добросъвестните като нас ги изпълняват. Какво да правим обаче, когато каймата, доставена в ДГ е на цена 2,90 лв и е от ясно по-ясно, че в нея няма месо? Кой трябва да провери това? Ако тази същата кайма не е съхранена правилно, ще си го отнесе директора и с това съм съгласна, но как да постъпи същия директор в горната ситуация? Измислих няколко варианта, но едва ли са приложими навсякъде и най-вече тук, на село в ДГ с 12 деца.
Та мисълта ми е като съчиняваш отвореното писмо, нека настояваме за контрол на всички нива, не само в училищата и ДГ, а и на фирмите достачици, на общините. Когато се констатират нарушения на доставчици, нека тези фирми да се знаят и повече да нямат право да участват в тези търгове.
Въпреки че отсега ми е ясно, че подобни нарушения е почти невъзможно да се установят. Защото на същата тази кайма пише 60% свинско, 40% телешко. И доставчика си е измил ръцете!Същото е с млякото, сиренето, плодовете и т.н.
А варианти има, но се иска воля за голяма промяна, а както е ясно тези, от които зависи се интересуват повече от СРС-та и скандали, а не от здравето на децата ни.
Дано имам време довечера да измисля още 1-2 предложения към двете ми любими министерства и ще ги постна.
Аватар
cchery
Завършена форумна мечка
Мнения: 7926
Регистриран на: 19 Авг 2010, 11:12

Re: "най-евтиното и некачествено месо купуват именно ОДЗ-тат

Мнение от cchery »

Цони, благодаря за включването. Ще чакам с интерес какво ще напишеш довечера и ще почна да оформям писмото. :922 Ще го напишем и ще го пратим, ако ще само двете с теб да сме. :)
"Умният мислещият човек по правило се съмнява във възможностите си, когато е изправен пред неизвестното."

Радостина А. Ангелова - поетеса
DeerE
От писане глава не боли
Мнения: 880
Регистриран на: 20 Авг 2010, 21:17

Re: "най-евтиното и некачествено месо купуват именно ОДЗ-тат

Мнение от DeerE »

О изпуснала съм темата, записвам се да прочета
Аватар
cchery
Завършена форумна мечка
Мнения: 7926
Регистриран на: 19 Авг 2010, 11:12

Re: "най-евтиното и некачествено месо купуват именно ОДЗ-тат

Мнение от cchery »

ЕМИ написа:О изпуснала съм темата, записвам се да прочета
Мдааааа, ще прочетеш, ама преди това ми се ще да ти чуя мнението, Емка - сигурна съм, че имаш какво да кажеш!
"Умният мислещият човек по правило се съмнява във възможностите си, когато е изправен пред неизвестното."

Радостина А. Ангелова - поетеса
DeerE
От писане глава не боли
Мнения: 880
Регистриран на: 20 Авг 2010, 21:17

Re: "най-евтиното и некачествено месо купуват именно ОДЗ-тат

Мнение от DeerE »

Ми какво да кажа не знам, втрещена съм от незнанието си от простотията че до сега не съм се интересувала от това, ако може някой да ме тресне по главата ще е супер, всъщност докато четох се зачудих, нормално ли е дрехите на детето ме всеки път навръщане от детска да вонят на белина :126 , за нея белината е кошмарно вредна предполагам и за другите деца?
DeerE
От писане глава не боли
Мнения: 880
Регистриран на: 20 Авг 2010, 21:17

Re: "най-евтиното и некачествено месо купуват именно ОДЗ-тат

Мнение от DeerE »

Знам че лошо ще прозвучи във форума, този позитивен и мил кът, който сплотява хора като нас, смятам че няма в скоро време да има контрол върху храните на децата ни! ВСЕ ОЩЕ СМЕ МНОГО МАНИПУЛИРАНИ, ОТ ВСЯКЪДЕЕЕЕЕЕЕЕ
поне аз се чуствам така, преди време имах малко спречкване по повод таксите еееееееее, ами греШка огромна, тъй като така се получава че трябва да я моля за услуга /сещайте се сами/
Аватар
cchery
Завършена форумна мечка
Мнения: 7926
Регистриран на: 19 Авг 2010, 11:12

Re: "най-евтиното и некачествено месо купуват именно ОДЗ-тат

Мнение от cchery »

Написах вариант на писмо до министър Найденов. Може да го прочетете тук. Ще съм ви благодарна за мнения и отзиви и разибра се, бих могла да пусна една онлайн подписка в негова подкрепа, след което да го изпратя!
"Умният мислещият човек по правило се съмнява във възможностите си, когато е изправен пред неизвестното."

Радостина А. Ангелова - поетеса
Mstar

Re: "най-евтиното и некачествено месо купуват именно ОДЗ-тат

Мнение от Mstar »

Включвам се и аз с мнение, което най-вероятно ще е близко до вашето.
Сиренце написа: Наредбата за директни продажби . Тя рагламентира продажбата на продукция от производителите директно от фермата. Т.е. доставчиците на хранителни продукти, ако искат биха могли да купуват продукти и по този начин.

Ще развия темата за храненето в детските градини, че ако почна с училищата - там е мътна и кървава. ДГ са общински структури, т.е. те се финансират от общините. .......
но едва ли са приложими навсякъде и най-вече тук, на село в ДГ с 12 деца.

Та мисълта ми е като съчиняваш отвореното писмо, нека настояваме за контрол на всички нива, не само в училищата и ДГ, а и на фирмите достачици, на общините.


Въобще не знаех,че има такава наредба! :1044
Явно е една от "срого пазените тайни" на държавата ни! :1053 :423
Аз като човек, занимаващ се с хотелиерство и ресторантьорство, бих искала да мога да предлагам "читава" храна на гостите си.....Но да не се отплесвам. :1024
Майка ми цял живот работи в детска градина на село.В доброто старо време децата там бяха над 20 в гр. и имаше 6 гр.От 10г. е директир на същата ДГ и максималният брой на децата е 15,но много рядко се събира пълната бройка.Техният храноден е 1.20лв на дете.Какво може да се даде за 1.20лв ?И познайте какви продукти се налага да взимат,за да се вместят в бюджета?Иначе РИОКОЗ постоянно ги проверява и действа по НАССР с-мите.Но каква полза? Доставчиците не са виновни.Те просто доставят евтината стока!
За мен е виновна държавата и цялата политика по отношение на всички тези обществени заведения и тяхното финансиране!
Ако искаме да расте здраво поколение,което след време да не чака на Здравната каса да му отпуска скъпоструващи лекарства,да заплаща скъпи операции и процедури..... - омагьосан кръг - трябва да се положат усили в началото,при израстването на децата,а не после.
Ще се върна 20-25г назад: храната в ДГ беше по рецептурник и вкл. всички необходими за детето храни и напитки,които пък бяха произвеждани от наши продукти по БДС и бяха добри.От 5-6г. възраст ни се набиваше в главите:"Здрав дух в здраво тяло!" и всички деца се надпреварваха да се записват да спортуват,НО имаше много добра база,условия и беше безплатно. Провеждаха се много състезания , олимпиади, шампионати , спатракиади; дет.лагери.....А сега всичко е унищожено!

Знам,че е невъзможно да се върне миналото,че държавата ни е бедна и има няколко соц.групи,които разчитат само на нея,но все пак всички се надяваме на бъдещето и вярваме,че ще е по-добро,а бъдещето са нашите деца!
Мисля,че може да се намери вариант по подобие на този в миналото,но преди това държавата ни трябва да се замогне!
Не знам какво е решението в настоящият момент - всичко е обвързано като брънки от една верига - и....повечето родители едва смогват да плащат високите такси/особено в провинцията и в селата/ и не виждам от къде ще се вземат средства, за да се подобри качеството на продуктите ,използвани в ДГ.Защото става въпрос за пари!
Звучии тъжно и трагично, и много лошо,но.....това е истината.И министъра го е казал :
cchery написа:Тези думи са на министъра на земеделието и храните - Мирослав Найденов: "най-евтиното и некачествено месо купуват именно детските градини заради ниския бюджет." Взети са от тази статия.
Мирослав Найденов написа:Хората си купуват болести с евтини храни като сирене от 3,60 и кренвирши от 2,20 лева


Чери съгласна съм с това за петицията или отворено писмо!Ако ми дойде нещо по-конкретно на ум като мярка ще пиша отново!
Mstar

Re: "най-евтиното и некачествено месо купуват именно ОДЗ-тат

Мнение от Mstar »

Чери писмото ми харесва !
Ако ти е нужна подкрепа - имаш моята изцяло!
Публикувай отговор