"най-евтиното и некачествено месо купуват именно ОДЗ-тата"

Представяне на организацията контрапункт на нездравословното хранене; инициативи; съвети; идеи
Публикувай отговор
Аватар
cchery
Завършена форумна мечка
Мнения: 7926
Регистриран на: 19 Авг 2010, 11:12

Re: "най-евтиното и некачествено месо купуват именно ОДЗ-тат

Мнение от cchery »

emi-1 написа:
vihrogonche написа: но по същия начин не мога да гарантирам нищо за съдържанието на храните, които си купувам от пазара - просто много често ми се налага да карам "на доверие". Пилетата от магазините да не би да не съдържат такива АБ или пък плодовете и зеленчуците да не са обработвани?
Ето това е ВЪПРОСЪТ!!!
Да, с една разлика..... че ние имаме предимството на избора!!! Докато доставчикът в градината е един и трябва да достави храна за 1.20 на ден и толкоз!!! Ние с Момчил купуваме или кайма Стара планина, или ни я мелят от месо в месарницата. Да, не мога и аз да кажа, че в месото няма хормони. Макар, че мога да изискам документи от ветеринарния контрол и да го занеса на ХЕИ. И при все това, с по-високата цена за колбаси и кайма "Стара планина" си гарантираме относителното спокойствие, че ядем месо. Докато с кайма от цена 2,50-3,00 за градините........ знаете отговора.

А зеленчуците и плодовете през лятото, майка ми ги праща.... и знам, че нямат нищо. И ви казвам - възможно е такова био-производство и то на нормална цена. Моята майка го прави, макар и количество колкото за ограничен пазар и за децата й! И цената на нейните домати и краставици винаги е най-ниска на пазара. А няма НИЩО в тях, дори и изкуствена тор.
"Умният мислещият човек по правило се съмнява във възможностите си, когато е изправен пред неизвестното."

Радостина А. Ангелова - поетеса
emi-1

Re: "най-евтиното и некачествено месо купуват именно ОДЗ-тат

Мнение от emi-1 »

И моята майка ми изпраща от време на време зеленчуци,мляко и месо,които са чисти.Свеки пък е производител на плодове-абсолютно натюрел,даже не се и поливат-каквото капне от небето :221 .Но за да затворим цикъла,трябва ли и аз след някоя година да се захвана със същото :1069 :1069 :1069 :126 ?
За мен селско-стопанската работа е твърде тежка...Не е ли по-добре наистина най-после всеки да прави това,което го може най-добре,да спрат мушенничествата и да получаваме това,за което плащаме.Искаме чисто-да,ето го,струва толкова...Но наистина да сме сигурни,че нещата са точно такива...
Аватар
cchery
Завършена форумна мечка
Мнения: 7926
Регистриран на: 19 Авг 2010, 11:12

Re: "най-евтиното и некачествено месо купуват именно ОДЗ-тат

Мнение от cchery »

emi-1 написа:И моята майка ми изпраща от време на време зеленчуци,мляко и месо,които са чисти.Свеки пък е производител на плодове-абсолютно натюрел,даже не се и поливат-каквото капне от небето :221 .Но за да затворим цикъла,трябва ли и аз след някоя година да се захвана със същото :1069 :1069 :1069 :126 ?
За мен селско-стопанската работа е твърде тежка...Не е ли по-добре наистина най-после всеки да прави това,което го може най-добре,да спрат мушенничествата и да получаваме това,за което плащаме.Искаме чисто-да,ето го,струва толкова...Но наистина да сме сигурни,че нещата са точно такива...
Не разбирам, Еми, защо ти трябва да си селскостопански производител след като си добра в работата, която вършиш, а има все още хора на средна възраст по селата, които се оплакват от безработица?!?! Не говорим за това. Та в България има птицеферми, свинеферми, има и все още овощни масиви, има и прозводители на български зеленчуци!!! Тези хора изнемогват..... последните по-специално. Няма ли обвързването на директни доставки от тях до детските заведения, да помогне и на двете страни?!?!
"Умният мислещият човек по правило се съмнява във възможностите си, когато е изправен пред неизвестното."

Радостина А. Ангелова - поетеса
Peteto

Re: "най-евтиното и некачествено месо купуват именно ОДЗ-тат

Мнение от Peteto »

Чери,

Това за сигналите го написах чисто информативно, смисъл цитирах отговора от Агенцията.
Не сте длъжни да имате конкретен пример за да се включите.

Да съгласна съм че този проблем не касае само София, защото деца и детски заведения както и училища има навсякъде и на мен ми се ще да действаме като едно цяло - също така се надявам да стигне до съзнанието на всички колко е важно храненето на децата ни. Относно обратната информация тя е равна на 0. Аз лично не вярвам някой да е получил конкретен списък с използваните продукти. Да слага се седмично меню - прави се да е разнообразно, но... какво ядат децата ни докато ние сме на работа кой знае със сигурност. Не че подценявам контрола на директорите, но не смятам че те имат нужната квалификация за да извършват Качествен контрол върху храните.

Та моя принос за цялата тази инициатива е да говоря с моите шефове да направим една кампания (примери - Коледата безопасна, Милост за децата) която да е обществено достояние, ако харесат идеята ще има и дискусии и още много други неща.
И се надявам наистина да стигнем до много хора да има широк обществен интерес.
За да запазим децата си здрави.



:923 :923 :923
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: "най-евтиното и некачествено месо купуват именно ОДЗ-тат

Мнение от Kleo »

Та в България има птицеферми, свинеферми, има и все още овощни масиви, има и прозводители на български зеленчуци!!! Тези хора изнемогват..... последните по-специално. Няма ли обвързването на директни доставки от тях до детските заведения, да помогне и на двете страни?!?!
УНИКАЛНА И МНОГО ДОБРА ИДЕЯ! ЧЕРИ, това да влезе като ПРЕДЛОЖЕНИЕ от наша страна в писмото! Браво на теб!!! :524 :326 :923
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
valrus

Re: "най-евтиното и некачествено месо купуват именно ОДЗ-тат

Мнение от valrus »

Дексче,ами не знам кой и какво им пречат,но налице–няма нищо свършено.Болшинството от родителите не им пука с какво се хранят децата им,важното е "месо да има в менюто".......от тук нататък какво да говорим.Дори т.нар настоятелство не допуска др родители до тяхната "дейност".Аз лично на родителски срещи съм повдигала въпроса,с какво се занимава това род.настоятелство......отговор не съм получавала.Е то един път ,втори,трети,няма да сатвам .....да се набивам на очи :1062 Но инициативата,която Чери поде и ние подкрепяме......със сигурност трябва поне процент да успее.Даже моят мъж предложи да ги атакуваме писмо след писмо,за да видят,че сме твърди зад идеите си.Чери,основното на което трябва да се наблегне е да има прозрачност пред родителите за търговете с хранителните фирми...И промяната трябва да дойде предимно на политическо ниво,а не на министърско.....т.е да се променят законите за хранене в градините.Не знам....аз така мисля.....може и да звуча некомпетентно,но това е.
Аватар
cchery
Завършена форумна мечка
Мнения: 7926
Регистриран на: 19 Авг 2010, 11:12

Re: "най-евтиното и некачествено месо купуват именно ОДЗ-тат

Мнение от cchery »

valrus написа:Дексче,ами не знам кой и какво им пречат,но налице–няма нищо свършено.Болшинството от родителите не им пука с какво се хранят децата им,важното е "месо да има в менюто".......от тук нататък какво да говорим.Дори т.нар настоятелство не допуска др родители до тяхната "дейност".Аз лично на родителски срещи съм повдигала въпроса,с какво се занимава това род.настоятелство......отговор не съм получавала.Е то един път ,втори,трети,няма да сатвам .....да се набивам на очи :1062 Но инициативата,която Чери поде и ние подкрепяме......със сигурност трябва поне процент да успее.Даже моят мъж предложи да ги атакуваме писмо след писмо,за да видят,че сме твърди зад идеите си.Чери,основното на което трябва да се наблегне е да има прозрачност пред родителите за търговете с хранителните фирми...И промяната трябва да дойде предимно на политическо ниво,а не на министърско.....т.е да се променят законите за хранене в градините.Не знам....аз така мисля.....може и да звуча некомпетентно,но това е.
Валче, и аз звуча некомпетентно. И затова все търся, питам и изисквам. Няма да станем всички компетентни, но пък трябва да знаем, да имаме информация, да я получаваме лесно и без клизми! :126

Петя, олекна ми с твоето пояснение! Значи действаме и си настояваме за нашите неща. Кампания ще направим и нека има повече масовост. Аз също има към кого от медиите да се обърна за съдействие, ако нямаш против!

Вихърче, ще променя писмото тези дни отново и ще добавя наистина това искане.

Кажете въпросите за подписката харесаха ли ви?!?!
"Умният мислещият човек по правило се съмнява във възможностите си, когато е изправен пред неизвестното."

Радостина А. Ангелова - поетеса
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: "най-евтиното и некачествено месо купуват именно ОДЗ-тат

Мнение от Kleo »

Да, харесват ми, но ми направи впечатление, че на затворения въпрос мога да дам само един отговор, а се оценява храната по цели 3 критерия :1044
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
cchery
Завършена форумна мечка
Мнения: 7926
Регистриран на: 19 Авг 2010, 11:12

Re: "най-евтиното и некачествено месо купуват именно ОДЗ-тат

Мнение от cchery »

vihrogonche написа:Да, харесват ми, но ми направи впечатление, че на затворения въпрос мога да дам само един отговор, а се оценява храната по цели 3 критерия :1044
Права си. Поправих го така че да може да се избира повече от един отговор. :923
"Умният мислещият човек по правило се съмнява във възможностите си, когато е изправен пред неизвестното."

Радостина А. Ангелова - поетеса
vanist

Re: "най-евтиното и некачествено месо купуват именно ОДЗ-тат

Мнение от vanist »

Здравейте! Не знам дали сте гледали новините вчера
http://www.btv.bg/news/zdraveopazvane/s ... tsata.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
cchery
Завършена форумна мечка
Мнения: 7926
Регистриран на: 19 Авг 2010, 11:12

Re: "най-евтиното и некачествено месо купуват именно ОДЗ-тат

Мнение от cchery »

vanist написа:Здравейте! Не знам дали сте гледали новините вчера
http://www.btv.bg/news/zdraveopazvane/s ... tsata.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Ванист, чета статията и сърцето ми ще се пръсне от мъка, защото..... миналата година се опитах да направя нещо, писах на образователния министър, на парламента и до Бойко Борисов. Сигурна съм, че си спомняш моито отворено писмо във връзка с абсурда при промените в Закона за народната просвета и недообмисления нов закон за общественото образование.

Затлъстяването е една от причините все повече 6-7 годишни деца да заболяват от диабет, характерен до скоро за хора над 40. Причините са комплексни.

Точно това посочих и аз, че расте болно поколение, в чиито ръце ще бъде държавата ни след има няма 2 деситилетия. И че с тези промени в законите това положение няма да се промени, а ще се задълбочи. Питах, разпитвах, потворих писмата и питанията си за това къде са широкооповестените "обществени дебати" по повод промените в законите........ Йок. :328 :328 ..... Никакъв отговор!!! Само след няколко месеца законът за 5-училищното тръгване на у-ще беше приет! И точка! Нямам сили да организирам протест. Даже не знам как става. А в същото време и в тази статия има много тъжна констатация:

Вече действат новите строги изисквания за храненето в училищните столове и бюфети. Те обаче ще дадат резултати след години. В ход е и програмата „Училищен плод". В нея пък куца контролът и това позволява до децата да достигат некачествени плодове и зеленчуци.

И още една:

Според специалистите в новия Закон за училищното образование трябва да се гони повишаване интереса на децата към часовете по физическо - например със занимания по йога и различни игри.

Направо недоумявам как ще стане това с мизерните бази, с които училищата разполагат ...... И когато детето е достатъчно голямо, че да може да ходи и само на тренировки в свободното си от часове време, умните глави ще го задължат да е целодневно в у-ще до 7-и клас :126 :126 :126 . И тази новинка ще се приеме освен ако няма истински отпор......


А що се отнася до това, което ние гласим тук, то вече има мнение от една професионалистка:

Много е важно в първите месеци от живота на детето да не се злоупотребява със слота или захарта. Да се ползват повече продукти, богати на витамини и белтъчини. Да се намали количеството на мазнини и въглехидрати, обясни в bTV Новините Теменужка Мешенлиева - готвач и управител на детска кухня.

И когато министър признава, че вместо това, на детските заведения се предлага най-ниското качество месо........ за какво говорим.

Може би е време понеделник да оправя окончателно писмото, да го публикувам в блога, а който може и на други места и да почваме с подписката!!!
"Умният мислещият човек по правило се съмнява във възможностите си, когато е изправен пред неизвестното."

Радостина А. Ангелова - поетеса
Публикувай отговор