Страница 1 от 1

Интересни статии от д-р Михайлов

Публикувано на: 30 Авг 2010, 21:05
от Мърмори
Ечемик, овес и лук пазят от рак
500 грама плодове и зеленчуци - профилактичната дажба на ден

Д-р Атанас Михайлов




Близо 70 процента от случаите на рак имат пряка връзка с храненето - в менюто липсват храни, които да ни предпазят, а има твърде много, които отварят широко врата за болестта. Нашият разумен отговор е да увеличим приема на полезните. Днес науката открива все повече растителни продукти, които убиват раковите клетки. Веществата, които те съдържат, са така мощни, както и лекарствата, използвани при химиотерапията. Те обаче нямат никакви вредни ефекти и, разбира се, не са токсични.
Затова напоследък все по- често се говори за "хранителна химиотерапия". Тя е особено ефективна, когато ракът няма никакви прояви, но в организма вече са се явили изменени клетки. Те още не са се превърнали в тумор, способен да прораства в тъканите и да дава разсейки. В този период е уместно менюто да включи храни като ечемик, овес, пшеница, ръж и лук. Последни проучвания сочат, че една разновидност на лука, така нареченият сорт "шарлот", е храна-лекарство
Отскоро той се продава и у нас в магазините Пикадили, Била, Метро. Наред с него менюто трява да включва житни растения - овес и ечемик, които съдържат мощни противоракови вещества - амилан, бета глюкан и други. Бета глюканите се откриват в триците на житните растения и в клетъчната стена на дрождите. Най-голямо е съдържанието им в ечемика и овеса и в по-малки количества са в ръжта и пшеницата. Сериозно научно изследване на животни и хора доказа антитуморната активност на бета глюкана. В Япония веществото е лицензирано като ефективен имуностимулант срещу злокачествени заболявания. Два типа бета глюкан, получени при извличане от овес с гореща вода, се използват в Япония и Китай като традиционно антираково лекарство от 1980 г. Бета глюканите подобряват работата на имунната система, без да я активизират прекомерно. Те стимулират бойците на имунната система - фагоцитите, чиято задача е да прихванат и унищожат чужди за тялото бактерии, вируси и паразити. Същото действие имат и циановите съединения в семената и ядките. Те пък съдържат амигдалин. Развитието на рака продължава от няколко години до десетилетия
През това време под въздействие на канцерогенни вещества в предраковите клетки са настъпили мутации - те са станали по- активни, издръжливи и образуват нещо като микротумор. Тези струпвания на злокачествени клетки не безпокоят човека и не могат да се диагностицират със сегашните технически средства.
По-късно в тях прорастват кръвоносни съдове и те се превръщат в истински злокачествени тумори. От първите мутации до формирането на тумора може да изминат и 40-50 години и през всичкото това време злокачествените клетки са много чувствителни към външни въздействия. Противораковите храни оказват защитно действие именно в тези стадии. В организма на много хора се откриват скрити тумори като случайна находка при патоанатомично изследване след смърт поради друга причина. При 30-50% от жените, умрели между 30-50 години по различни причини, но не от рак, при внимателно изследване патоанатомите откриват предракови изменения в млечните жлези, а при 40% от мъжете на същата възраст подобни промени има в простатата.
И това не е всичко, 98% от хората имат микроскопични тумори в щитовидната жлеза. Оптимистичната новина е, че в повечето случаи организмът ни държи в шах тези микротумори
не им дава шанс да се развият. И “хранителната химиотерапия” е най-мощното ни оръжие в този период. Противораковите молекули в полезните продукти блокират рака на всички стадии. Например в чесъна, цитрусовите плодове и зелето има вещества, защитаващи гените от увреди на първия стадий. Нещо повече, изотиоцианатите, които се съдържат в зелето и салатата кресон, включват в работа така наречената апоптозата - програмирана гибел на злокачествените клетки. А веществото със сложното название епигалокатехин галлат (което се съдържа в зеления чай) блокира прорастването на тумора в кръвоносните съдове, туморния растеж и метастазирането. В тази чудесна работа на зеления чай помагат малината, къпината и боровинките, които съдържат елагинова киселина. Дозите противоракови молекули в храните са достатъчни за защитата, ако се приемат в достатъчно количество - не по- малко от 500 грама плодове и зеленчуци за денонощие, а още по-добре е да са килограм. Има обаче и по-точни схеми (виж таблицата). Препоръчаните дози са важни за хора с наследствено предразположение за ракови заболявания.

ПРОТИВОРАКОВИ ПРОДУКТИ
Противоркови продукти и дозата им
Продукт-Дневни дози
Бяло зеле, цветно зеле или броколи- Нарязано за салата в чинийка с обем 200- 250 мл
Брюкселско зеле- ½ чинийка с обем 200- 250 мл
Чесън -2 скилидки
Кромид лук - Нарязано за салата в чинийка с обем 200- 250 мл
Спанак, салата кресон- Нарязано за салата в чинийка с обем 200- 250 мл
Ленено семе или ленено масло- 1 чаена лъжичка
Домати или доматено пюре- 150-200 g домати (ликопен)
Черен пипер ½ чаена лъжичка
Куркума ½ чаена лъжичка
Боровинки, малини, къпини, ½ чаша с обем 200- 250 мл
Клюква (блатна боровинка) ½ чинийка с обем 200- 250 мл
Грозде ½ чинийка с обем 200- 250 мл
Тъмен шоколад (какао не по- малко от 70%) 40 г
Цитрусови плодове 1 портокал, 2 мандарина, ½ грейпфрут
Зелен чай 3 чашки по 250 мл
Червено вино 1 чаша с обем 150- 200 мл
Съставено оа данни на Канадската асоциация на общопрактикуващите лекари, Международната агенция по изучаване на рака (IARC- WHO) и др. източници

Re: Интересни статии от д-р Михайлов

Публикувано на: 30 Авг 2010, 21:10
от Мърмори
В- к "Монитор" 23.07.05

Почитатели на ароматното мате са принц Чарлз, Диего Марадона и Енрике Иглесиас
В жегата пийте парагвайски чай мате вместо кафе
Листата на вечно зеленото тропическо дърво поддържат тонуса и зареждат с енергия



Една от най-полезните топли ароматни напитки, която стимулира обмяната на веществата и потиска апетита, е чаят мате. Той засилва сърдечната дейност и подобрява настроението. Става и за сексуален тоник. Познат е още от древни времена. Индианците са го пиели при продължителни и тежки преходи и трудно снабдяване с храна. Те добивали тонизиращата напитка от изсушените листа на вечнозеленото тропическо дърво падуб. Чаят мате се приема за най-древната напитка на земята. Според учените той е познат още от началото на седмото хилядолетие преди нашата ера. Родина на растението йерба мате (Yerba mate) са - Парагвай, Бразилия и Аржентина. Испанските колонизатори били първите европейци опитали мате. През XVII век от мате се заинтересувал орденът на Иезуитите, завладял немалко земи в Южна Америка. Монасите започнали да го доставят в Европа и чаят мате станал известен като "йезуитската напитка". През ХIХ век в Южна Америка се развихрили войни и революции и европейците забравили за мате.
Старинна парагвайска легенда разказва, че синеокият бог Пай- Шуме подарил мате на индианците, за да се напълнят сърцата им с любов, телата с енергия, а помислите с чистота. В днешно време почитатели на ароматната напитка са принц Чарлз, Диего Марадона и Енрике Иглесиас.
В южноамериканските държави могат да пият мате от сутрин до вечер, но на непознати по-скоро ще предложат кафе, а мате ще оставят за близките си. За приготвянето и сервирането му има специален ритуал подобен на китайската чаена церемония.
В Латинска Америка мате се пие със сребърна тръбичка наречена бомбиля от украсен с рисунки глинен съд. Листата се поставят в калабасата и се заливат с малко гореща вода. Тя се загрява до около 80 градуса, но в никакъв случай не бива да кипи. Цялото количество се изпива и едва след това чаят се залива отново с гореща вода и така до осем пъти.
Най- интересното е, че мате никога не е бил просто напитка. В много страни този чай се е считал за покана за общуване. В Латинска Америка например той се сервира и при делови срещи, дипломатически приеми и светски вечеринки. Отказът за участие в такава церемония аржентинците и паргвайците считат за сериозна обида.
Ободряващата му мощ трае 8-10 часа
Според изследвания на парижкия институт "Луи Пастьор" чаят мате съдържа почти всички минерали и витамини необходими за нормалната жизнена дейност на организма. Той е богат на витамини А, С, Е, В1, В2, рибофлавин, никотиновая и пантотенова киселина.
Напитката има и ценни минерални вещества като магнезий, калций, желязо, калий и други. Освен това в състава й влиза и уникалното вещество матеин. То зарежда с енергия и помага за концентрацията на вниманието. За разлика от кофеина матеинът не предизвиква безсъние и ускоряване на пулса. Затова може да се пие спокойно и преди лягане.
Безспорното предимство на чая мате, е че той е чудесен и безвреден тоник, чието стимулиращо действие продължава 8-10 часа. Мате съкращава бавния сън и дава възможност за бързо възстановяване на организма.
Той чисти кръвта от отрови и понижава холестерина благодарение на съставката холин (вещество, необходимо за нормалната работа на черния дроб). Богат е на витамин Е, поддържа сексуалната енергия и помага при разстройства на храносмилането на нервна почва.

Re: Интересни статии от д-р Михайлов

Публикувано на: 30 Авг 2010, 21:48
от Мърмори
Така сърцето ви ще изкара сто години

Проф. Барнард и неговите рецепти, за да работи то безотказно
Така сърцето Ви ще изкара сто години

В днешно време малко хора в индустриалните страни ядат, защото действително са гладни. Децата го правят, за да спечелят любовта на майките си, мъжете- за да доставят радост на съпругите си, а всички ние, защото е време за ядене, защото ни е вкусно или защото доброто хранене се счита за съставна част на културата на бита.
Но хранителните навици са едни от критичните фактори, влияещи върху вашето сърце. Високото съдържание на масти в кръвта може да блокира проводната система на сърцето и сърдечната помпа да заработи безпорядъчно или да спре.
Вие можете да промените навиците си на хранене, ако конконсумирате само два пъти сед-мично месо. В останалото време- риба, зеленчуци, ориз, картофи.
Всеки ден плодове, най- малко по една ябълка, а още по- добре суров морков, парче алабаш, ряпа или банан.
Ако се храните по този начин, сърцето ви ще остане младо и жизнено още сто години. Който вече е получавал сърдечен пристъп, не трябва да се двоуми. В такива случаи обикновено остава достатъчно интактна мускулна тъкан, така че човек може и да почива, и да живее нормално, разбира се, ако води здравословен начин на живот.
На най-голям риск са подложени тези, които се тъпчат насила, които нощем се промъкват към хладилника, тези, които непрекъснато дъвчат сладкиши и с опасна закономерност прекаляват с алкохола. Малка шепа фъстъци съдържа 165 калории, а парче шоколад - 600 калории. Пред телевизора за една вечер могат да се натрупат 2000 калории-толкова, колкото са необходими на човек за цял ден. Всички допълнителни калории удрят по сърцето. Колкото повече бира пиете например,толкова повече се затруднява работата на сърцето. За това не е виновен само алкохолът в бирата, но и количеството течност, която натоварва кръвообращението, а с това и сърцето. 2 бутилки бира на ден не пречат на здрав човек, който достатъчно се движи. Но 5 бутилки ежедневно в продължение на един месец вече увеличават опасността от инфаркт тъкмо около три пъти.
Спорт, стрес, сърце
Знаете ли каква е разликата между бягането за здраве и семейната кавга? Често ме питат защо спортуването, въпреки че повишава кръвното налягане и засилва сърдечната дейност, се смята за полезно. А в същото време стресът при една семейна кавга, който има същия ефект, е вреден.
Един от възможните отговори е: механизмите, които отключват промени в организма при стрес и при движение, са различни.
По време на тренировка мускулната дейност е засилена. Кръвният ток се увеличава, а с това към мускулите се транспортира повече кислород и в резултат сърдечната дейност се усилва.
В стресови ситуации, напротив, мозъкът изпраща заповед до хипофизната жлеза. Тя от своя страна стимулира надбъбрека за отделяне на адреналин. Тази субстанция ускорява пулса,стеснява съдовете- сърцето е в опасност. Вероятно всеки е чувал за хора, които в стресови ситуации са получавали сърдечен пристъп.
Най- застрашени са тези, които непрекъснато се вълнуват.

КАК МОЖЕТЕ ДА СЕ РАЗТОВАРИТЕ ОТ ЕЖЕДНЕВНИЯ СТРЕС?
Освобождаването от стреса не е толкова трудно, ако се следват няколко прости правила. Ако сте нервирани, когато се прибирате вкъщи:
- съблечете дрехите, с които сте изживели стреса;
- вземете душ или вана- топлата вода снема напрежението, чисто и просто го измива;
- облечете се удобно в анцуг или хавлия. Вдигнете краката и правете кръгове със стъпалата;
- направете същото упражнение и с ръцете; протегнете ги напред и ги въртете. Проблемите и натоварването при това се изтласкват като с винт, чувство за спокойствие и нова енергия се вливат във вас;
- разрешете си да помечтаете четвърт час с чаша чай или плодов сок- алкохолът или кафето ще ви възбудят отново;
- легнете на кушетката, дишайте спокойно, опитайте се да мислите само за хубави неща- за движението на облаците, за цъфнали поляни.

Проучването за починали от инфаркт роднини е важно за препрограмиране на поведението във връзка със сърдечното здраве. Защото е възможно да сте наследили предразположението към тази болест. Но ако не сте проучили старателно родословието си, всичките си баби и дядовците сега вече е твърде късно да се тормозите от мисълта дали пък всички те не са умрели от инфаркт.
Гените са нещо, което не се променя. Но ако нашите са "по- лоши от тези на другите хора, все можете да увеличим шансовете си за избягване на сърдечен пристъп. За целта трябва да се скъса с някои лоши навици.

За алкохола
Дали се отразява се зле на сърцето вечерната чашка алкохол? По принцип- не, защото алкохолът с мярка действува релаксиращо при стрес. Той разширява капилярите и в резултат спада кръвното налягане. Освен това под негово влияние кръвта се съсирва по- трудно.
Но по- голямото количество алкохол се отразява зле на сърцето. Той е богат на калории, от него се пълнее. И сърцето е принудено непрекъснато да изпомпва кръв през тяло с наднормено тегло.
Прекомерното пиене предразполага към възпаление на стомашната лигавица. Последиците: лошо храносмилане и съответно ограничена усвояемост на витамините и аминокиселините, които поддържат сърдечния мускул здрав. Постепенно сърцето загубва способността си да се съкращава правилно - системата на кръвообращението престава да функционира.
Сърдечните хирурзи често виждат, че няма орган, който да не може да бъде увреден от алкохола, като се започне от мозъка, мине се през черния дроб и стомаха и се стигне до нервите. Затова считат алкохола за силна отрова. Все пак зависи колко системно се пие, в какви количества и какъв вид алкохол.

Препоръки:
-любителят на бира да изключи напълно ракията, любителят на вино- брендито;
-никога, освен на големи празници, да не се пие преди залез слънце;
-по- добре чаша минерална вода, отколкото бира освежава много повече;
- към обичайната вечеря е добре да се добави чай или сок. Чашката водка, уиски или коняк ще достави още по- голямо удоволствие след чашата безалкохолна напитка;
-концентратите да не се съчетават с бира, шампанско и дори с газирана вода. С плодови сокове и минерална вода, може.
-да не подвеждаме и други да съучастничат в пиенето.

За високото артериално налягане

Постоянно повишеното кръвно налягане е един "тих убиец". При повечето пациенти то не се съпровожда от никакви особени оплаквания, но въпреки това уврежда сърцето и артериите, тъй като сърцето постоянно е принудено да работи, преодолявайки неестествено високото налягане. Сърдечният мускул се уголемява и пренапрегнатото сърце в крайна сметка отказва. За по- лесно може да си представим нормалната експлоатация на автомобил и автомобил, работещ в режим на претоварване. Вторият се поврежда по- често и животът на мотора, накладките, съединителя и на целия автомобил е много по- кратък.
Непрекъснатото нагнетяване на кръвта при повишено налягане уврежда също и съдовите стени. При това е възможно да се ускори отлагането на холестерин или да се образуват кръвни съсиреци.
В 85% от случаите не е известна причината за повишеното кръвно налягане. Известни са обаче определени фактори, предразполагащи към това заболяване. Такива са например: твърде солената храна, стресът, наднорменото тегло, обездвижването, пушенето и алкохолът.
Добре е да се следи системно артериалното налягане. Има удобни електронни апарати.
И ако превишава 145/90, определено трябва да се вземат мерки.

За наднорменото тегло

Когато ядете твърде много, но не това, което трябва, а поради недостатъчно движение се изгарят по- малко калории, отколкото са внесени, се увеличава обемът на тялото.
Наднорменото тегло е една от най- големите заплахи за сърцето. (Да се върнем към аналогията с автомобил. Нали ще работи по един начин с един 70 килограмов шофьор и по съвършенно различен, ако се возят петима шишковци по 100- 120 кг и в багажника са поставени още 400 кг товар.)То се получава в резултат на погрешните ни хранителни навици. Ние ядем не защото сме гладни, а защото е време за ядене. При това в днешно време не е нужно да осигуряваме с лов храната си,тя ние винаги под ръка, и то почти без да се напрягаме. Храненето е свързано и с характера: това, каквото ядеш, показва какъв си.
Защо ядем твърде много?

Групи хранителни типове:
1. Управляван отвън хранителен тип: този тип живее в свят, пълен с изкушения и лесно се поддава на тези изкушения. Щом види в магазина шоколад, у него веднага се появява желание да го изяде.
2. Самозалъгващ се хранителен тип: намира утеха в храната, защото е установил, че чрез. храненето може да се разтовари от стреса.
3. Неуправляем хранителен тип: не може да контролира пристъпите на вълчи апетит и винаги им се поддава.
И трите типа са застрашени от сърдечен инфаркт и високо кръвно налягане.
Има една много проста рецепта за справяне с пристъпите на лакомия. Помагат изометричните упражнения. Могат да се правят и на работа, и в къщи, при това между другото.
- Изпъваме ръка и притискаме дланта си към ръба на бюрото или на кухненската маса, задържаме така около минута. Или притискаме стъпалото си пак за една минута на прага на вратата.
- Сплитаме пръсти зад главата си и притискаме силно дланите на ръцете си към тила.
По този начин прогонваме тежките мисли и лошите чувства. В нас се събуждат нови положителни енергии. Можем съвсем определено да усетим тяхното протичане. Става по-лесно да се сдържаме.

Българинът обича месо, не риба. Яде предимно свинско, предпочита пър¬жолите да са "шарени", с повечко тлъстинка, която да се захване на огъня. За него колбасите са деликатес. Празниците си прекар¬ва около трапезата, която изобилства с мазни храни.
И ако японецът яде на го¬дина 80 кг морска риба, българинът хапва едва 2 килограма и 24,8 кг месо, затова боледува от сърце и високо кръвно - в челото е на световната класация по инфаркти и инсулти, а все¬ки 5-и е с наднормено тегло. Учените твърдят, че в стра¬ни като Гърция, Кипър, Япония и Китай, в които морските деликатеси са ежедневно меню, хората почти не страдат от сърдечно-съдови заболявания и атеросклероза, а средната продължителност на жи¬вота е с 6-8 години по-висо¬ка от тази в България. Раз¬ковничето на дълголетието са ценните за организма "омега-3" и "омега-6" мастни киселини, които се съдържат в рибата.
Тези мазнини съдействат за образуване на вещества, наречени простагландини, чието действие е като на хормоните. Те разширяват кръвоносните съдове и на¬маляват слепването на тромбоцитите. Това е меха¬низмът, по който рибата и рибните продукти пазят сърцето и съдовете от бо¬лести.
Съставът на мастите на местото и на рибата е доста различен. Докато месото е богато на наситени мастни киселини, които повиша¬ват нивото на холестерина в кръвта и благоприятст¬вуват развитието на скле¬розата, рибата съдържа омега-3 мастни киселини, които постъпват в нея от водораслите.
Тези киселини имат изра¬зен антисклеротичен ефект, подобен на ненаситените мастни киселини от слънчогледовото, царевичното и другите растителни масла.
Една от най-богатите на омега-3 мастни киселини морски риби е скумрията, а от тази група са още сарди¬ната и херингата. Достатъчна е една порция сед¬мично, за да намалим риска от инфаркт с 50 процента.
Рибата е богата на мине¬рални вещества и съедине¬ния, които съдържат йод, фосфор и селен. А по съ¬държание на калций и фос¬фор тя се нарежда след млякото и млечните произведения и доста преди ме¬сото. Известно е, че йодът е важен за щитовидната жле¬за и недостигът му причи¬нява заболяванията й.
За да се намали процен¬тът на заболявания на щи¬товидната жлеза, наред с йодираната сол, трябва да се яде и повече риба. Освен че е източник на йод, тя съ¬държа и други полезни за здравето минерали и мик¬роелементи.
Фосфорните соли, нап¬ример, подсилват мозъчна дейност и зареждат орга¬низма с енергия. Само ня¬колко сардини, шпроти или сушена цаца, могат да "изтрият" умората в следо¬бедните часове, особено след напрегната умствена дейност. Ако порцията ри¬ба е за вечеря, тя със сигур¬ност ще подобри качество¬то на нощния сън.
Друг ценен микроеле¬мент, който набавяме с морските деликатеси и с рибата е селенът. От него зависи състоянието на
имунната ни система, ра ботата на сърцето и разви тието на злокачественит тумори. Една порция пъстърва доставя седмичнат доза от този ценен микроелемент. Според диетолозите рибата трябва да е поне пъти седмично на трапезата ни. Здравословната норма е 150 -200 грама седмично.
Диетата с риба е ниско калорична, но не лишава организма от ценни хранителни вещества, белтъчините й се усвояват лесно, защото почти не съдържат съединителна тъкан. Те се смилат по по- лесно и не натоварват храносмилателна¬та система, затова са подхо¬дящи за деца и възрасти. Не случайно от религиозна гледна точка рибата се смя¬та за "по-чиста" храна от месото и при някои пости се допуска консумацията й. Не на последно място ри¬бата съдържа и важни за организма витамини - А, Д, Е,В1,В2,В6,В12, и други. Затова е полезна и за диетичното хранене. В100 гра¬ма бяла риба, например има само 78 калории, в мер-лузата те са 74, в калкакна 70. Човек яде и не пълнее. Тя се препоръчва при на¬рушена обмяна на веществата, стомашно-чревни, чернодробни и жлъчни бо¬лести.
Накратко - рибата може да замени изцяло месото в менюто ни - по-полезна е, пък и по-евтина от мръв¬ките. Единственият проб¬лем е, че се смила по-бързо и не засища глада.

Мазните са най-здравословни
Най-мазните риби са най-здравословни, постните видове можем да включим в диетите за отслабване.
Количеството на мазнините в рибата варира в доста широки граници от 1 до над 20 процента. То е различно в зависимост от вида, възрастта и сезона, в който се лови. Мазните риби са тези, които имат над 10 процента мазнини. Към тях спадат сардина, копърка, херинга, скумрия, тон, паламуд, лакерда и сьомга. Полутлъстите- шаран, акула, нототен съдържат около 5 процента мазнини, а постните са мерлуза, треска, толстолоб, хек, бяла риба, калкан, кефал, лефер, попчета, сафрид, пъстърва.
Според него дребната риба е също толкова полезна, колкото и "луксозните" видове като сьомгата, например. Освен че е по-евтина, тя има и това предимство, че може да се яде с костите, което е особено полезно за предпазването от остеопороза. Болестното намаляване на костната плътност е характерно за жени, които са в климактериум. На пазара у нас най-често се намира замразена риба. Ако тя се размразява бързо или се кисне във вода, губи много от вкусовите си качества. Така, че е по-добре рибата да се пече, пържи или готви в замразен или полуразмразен вид, което е и по-удобно за домакинята. При морските и речните риби трябва да се спазват различни правила за кулинарна обработка. Главата на речната риба обикновено е по-малка и съдържа много полезни и вкусни съставки, затова се използува за рибените чорби, а морските риби имат големи и глави с лоша миризма, в които се акумулират много вредни вещества. Същото се отнася и за кожата. Затова те се хвърлят.

Re: Интересни статии от д-р Михайлов

Публикувано на: 04 Сеп 2010, 19:48
от Gabi7710
Здравейте,казвам се Геновева и живея във Варна. Искам да благодаря първо на д-р Михайлов за безценните съвети,статии и предписания,както и на теб Зори за този страхотен форум и за полезните теми,които пускаш:1076 :324 :524

Re: Интересни статии от д-р Михайлов

Публикувано на: 07 Сеп 2010, 08:42
от Мърмори
:1076 Габи,даваш ми стимул да продължавам! :922
Ей,луда гъбке,радвам се че се престраши!

Re: Интересни статии от д-р Михайлов

Публикувано на: 04 Яну 2012, 20:00
от mirka_ss
Соя и сок от моркови пазят костите здрави



Овесените ядки се съчетават с пшеничени и ръжени трици

Най-уязвими са високите, синеоки блондинки
С подходящо хранене, повече соя, бобови храни, морковен сок, риба и разходки на слънце остеопорозата може да забави ход. Нещо повече. Има начин с храненето, режима и хомеопатична подкрепа костите да натрупат калций и да се възстановят.

Нещо непостижимо, ако разчитаме на лекарства. Конвенционалните средства не са много ефективни, а често имат и странични ефекти, особено бифосфонатите и хормоналните препарати.

Недостигът на светлина през зимата, обездвижването, неправилното, бедно на калций и магнезий хранене, антибиотиците, които причиняват дисбактериоза и оттам нарушават усвояването на храните, ускоряват процеса.

Osteoporosis в превод от гръцки означава 'дупки в костта'. В нея има два вида клетки – разрушители и строители. „Разрушителите“ се закрепват към повърхността ѝ и отделят киселини и ензими. Под тяхно въздействие от скелета на малки порции се отделя калций. В резултат на това в костта се образуват кратери. Клетките строители обаче не бездействат. Те се устремяват към тези кратери и чрез специален белтък създават основа, върху която наслагват калций, доставен от кръвта.

При здравите хора разграждането и изграждането са в равновесие. При остеопороза активността на клетките разрушители рязко нараства. При това броят на костните гредички, а с това и плътността, намалява, скелетът се деформира. Това обикновено се случва в периода на менопаузата и след това. В резултат на разрушителната им работа ръстът може да се намали с 10 – 15 см. Жените у нас са по-честа жертва на болестта – съотношението мъже/жени у нас е около 1/3 – 1/4. Най-уязвими са високите, синеоки блондинки. По-охранените брюнетки и мъжете също не са защитени. Костната система на хора с колит и със синдрома на раздразненото дебело черво също е по-слаба.

В периода на перименопаузата и климакса увреждането на костите при жените е най-осезателно и това се свързва с недостига на естрогени. Статистиката за Япония, Китай и Индия обаче е по-различна. Там боледуват по равно мъже и жени, но процентът им не е висок. Това се дължи на стила на хранене и физическа активност, която те съхраняват до дълбока старост. Една от основните храни, която учените свързват с костното благополучие при азиатките, е консумацията на соя. Другите бобови растения обаче също са полезни.

Женските полови хормони имат великолепен ефект за поддържане на калциевия метаболизъм, а когато количеството им намалява, проблемите за костите се увеличават. Най-уязвими са китките, поясният отдел на гръбнака и бедрата.

За поддържане здравината на костите са необходими калций – достатъчно и в усвоима форма, магнезий, както и витамин D3 и светлина. Тя стимулира епифизата и собствения синтез на витамин D3 в кожата. Важна е физическа активност – известно е, че тренираната кост е здрава, а ленивата кост – слаба. Подобно на напомпването на мускулите с упражнения, и костите могат да се „напомпват“. Бездействието изсмуква калция и изтънява косите, така както видимо се „топят“ и мускулите.

Източници на калций са млякото, сиренето, дребната риба. Оптималната дневна доза за възрастен човек е около 1500 мг. Морковеният сок съдържа калций, и то в йонизирана и усвоима за тялото форма. Овесените ядки също са добър източник, но за да се усвоят максимално, трябва предварително да се накиснат и да се добавят пшеничени или ръжени трици. Добре е да се консумират минимум три пъти седмично. Нужен е и калций. На аптечните препарати не може много да се разчита. Все пак, ако са таблетки, може да е калциев цитрат в доза 1000 – 1500 мг дневно. Най-нови изследвания сочат и витамин С като важен фактор за костната плътност. Нужен ни е поне половин до един грам на ден.

Белтък, слънце и витамин D

Качественият белтък осигурява здравина на костите, месото обаче ускорява костната атрофия. Затова е по-разумно да набавим нужния белтък с мляко, риба, соя и бобови. Именно соята осигурява здрави кости за азиатките. У нас се яде малко риба – на глава от населението се падат около 2 кг морска риба, която е особено богата на витамин D. Само за сравнение – в Япония килограмите са 80 на човек. Добре е поне 2 пъти седмично на трапезата да има риба. Особено полезна е дребната, като например цацата, която може да се консумира с костите.

Млякото и млечните продукти осигуряват калций и усвоим белтък. Но и тук има особености. 300 мл прясно мляко доставят приблизително 300 мг калций, а дневните нужди са от 1200 мг. Ако надхвърлим това количество мляко, колкото и да е парадоксално, калцият се извлича костите. Със 100 г сирене ще си набавим половината от дневна доза калций, а 100 г дребна риба ще ни дадат една трета от градивния микроелемент. Магнезият е не по-малко важен от калция, защото той пречи на извличането му от костите. Необходими са не по-малко от 300 мг дневно. Другата препоръка е за витамин D. Дневната доза е 400 – 800 IU (международни единици). Имаме нужда от пълната доза от октомври до март.

Заедно с минералите и витамините ни е нужна и слънчева светлина. Дозата е да сме на открито, независимо от времето, поне един час на ден. Светлинната стимулация на епифизната жлеза осигурява и здравината на костите.

Соли в добавка

Остеопорозата и нарушена минерализация на костната тъкан често се появяват едновременно. Двете нарушения са сигнал за екстремен дефицит на калциев фосфат. Според биохимията на д-р Шуслер минералът, който регулира изграждането и разграждането на костта, е калциев фосфат – сол номер 2. Затова е необходимо той да се добавя като профилактика и особено при първи признаци на заболяване. Здравината на косите пък в голяма степен зависи от калциевия флуорид. Набавяме го със сол номер 1, която изгражда периоста (надкостницата). Това е плътната влакнеста мембрана, която покрива костите. Нейните клетки осигуряват бързо възстановяване при счупване.

Еластичността на костите също е важна, за да бъдат те устойчиви на натиск, огъване, теглене и усукване. Чупливостта им е признак за повишена нужда от калциев флуорид. Ето защо шуслеровите соли номера 1 и 2 са основни при профилактиката и лечението на остеопороза. Те трябва да се приемат за дълъг период, защото възстановяването на костното вещество става много бавно. За профилактика 2 пъти годишно за 2 – 3 месеца се пият по 3 таблетки дневно от соли номера 1 и 2. А при диагноза „остеопороза“ всеки ден в продължение на 2 – 3 месеца трябва да се вземат по 5 таблетки и от двете соли. След това поне още 6 месеца се пият по 2 таблетки. Нужно е да се спазва и алкализираща, пълноценна диета, която освобождава минералния метаболизъм.



От природата

Стъргана целина с мед и лимон

Целината е добър помощник за заздравяване на костите. С нея можем да си приготвим вкусна подкрепяща добавка. Сто грама целина се настъргват и се добавя 100 г мед и един добре измит лимон, смлян с корите, без семките. Всичко това се смесва добре и се взема по 1 супена лъжица преди всяко хранене.

Корени от репей уплътняват структурата

Репеят стимулира клетъчното делене и така допринася за уплътняването на костите. Една супена лъжица нарязани на ситно корени от репей се заливат с половин литър вряла вода и се оставя 8 часа на стайна температура. След това чаят се прецежда и се изпива на 3 порции преди хранене. Добре е чаят да се затопля преди консумация.

Мумио – профилактично

За да има добър профилактичен ефект, мумио (Shilajit) трябва да се пие продължително време. Приемът му започва от октомври и продължава до март включително. Така организмът се подкрепя през зимните месеци, когато слънчевата светлина е по-оскъдна.

Хомеопатията допълва ефекта

Хомеопатичният препарат Osteocynesine допълва профилактичната програма срещу остеопороза. От него се пие по една таблетка 2 – 3 пъти на ден. Хомеопатичният препарат дава много добри резултати, но трябва да се взема по-продължително – от октомври до март.


Автор: д-р Атанас Михайлов (Соя и сок от моркови пазят костите здрави), Веса Георгиева (Соли в добавка)

http://www.hapche.bg/novini/soya-i-sok- ... ite-zdravi" onclick="window.open(this.href);return false;

Re: Интересни статии от д-р Михайлов

Публикувано на: 04 Яну 2012, 20:09
от mirka_ss
Д-р Атанас Михайлов: Една четвърт от болничните се дават заради болки в гърба
90 на сто от направените операции са излишни, рентгенът рядко е наложителен

01.10.2005
Над 70 на сто от хората имат оплаквания от гърба, при 1/3 от хората страданието е хронично. А 25 процента от болничните се издават заради гърба. Те са в основата и на 50 на сто от случаите на преждевременно пенсиониране.

При болка в гърба повечето хора се борят за рентгенова снимка. Струва им се, че заветният рентген ще изясни всичко и оттам нататък нещата стават лесни. Какво правят в развитите страни? Според закон, влязъл в сила преди месец в немското законодателство, излишното рентгеново облъчване се счита за тежко телесно увреждане и се наказва съответно. Вече има и лекари, които изтърпяват наказанието си. Отдавна е известно, че йонизиращите лъчения могат да дадат тласък на злокачествени тумори. А на рентгеновите лъчи, според статистиката, се дължат 1,5 процента от всички ракови заболявания.
Рентгенът е наложителен в изключително редки случаи, въпреки че у нас тези изследвания се прилагаха често за проследяване на състоянието на гръбнака. Съвременната медицина обаче прие, че болките в гърба съвсем не са достатъчно основание за снимка. Показания за рентген са: доказан тумор, повишена температура или други признаци за възпаление на гръбнака, клинични данни за развитие на болестта на Бехтерев или остеомиелит (нагнояване на костта).
Най-често обаче причината за болката не е в гръбначния стълб, а се крие в мускулите, свръзките и сухожилията. В такъв случай рентгеновата снимка няма да покаже нищо. На филма могат да се видят леки изкривявания, начало на ошипяване, разместване на прешлени, които обаче не са причина за болка. Ако се сравнят рентгеновите снимки на много здрави хора, ще се открият промени в прешлените, без това да причинява оплаквания. Какво може да се случи, ако на всяка цена искаме да се снимаме? Ако се води само от снимката, без да има оп-лаквания, лекарят може да назначи излишна операция. А според чуждата статистика
90 на сто от правените досега операции са излишни.
Съвременните показания за операция се побират в три основни групи: реална опасност от увреждане на нервите, преминаващи покрай гръбнака, напредващи парализи и нарушаване на функциите на пикочния мехур и дебелото черво.
Гръбнакът основно се лекува със средства, които успокояват болката, отпускат мускулатура, и най-вече с търпение.

Междупрешленният диск е еластичен буфер. Той се състои от ядро, подобно на желе, затворено в пръстен от съединителни влакна. Пръстенът може да се пукне и тогава желеобразното ядро излиза навън, притиска нервите и гръбначния мозък. Това причинява болка. Но природата ни е създала така, че тялото и само може да ремонтира увредите. Желеобразната материя започва да съхне и натискът върху нервите намалява.
ВЪПРОС - ОТГОВОР

Какво е "сецването"?

Това е рязка болка, причинена от пукване на междупрешленния диск или от заклещване на малките стави, свързващи преш-лените на гръбнака. Ако бол-ката "върви" към крака, това вероятно е ишиас.
До 80 % от хората не знаят защо ги боли гърбът. Наистина, причината за болките често не може да се открие. Неправилната стойка и стресът могат да причинят напрягане на мускули, връзки и сухожилия, и дразненето им. Това задейства нервните рецептори за болка.
Повечкото килограми пречат ли?
Не. Хората с наднормено тегло, но с добре тренирана мускулатура на гърба, имат толкова оплаквания, колкото и слабите.
Боли ли гърбът от заседнал живот?
И да, и не. От болки в гърба са страдали и в Средновековието, когато са имали значително по-големи физически натоварвания. Днес знаем, че най-доброто за гръбнака е редуването на стягане и отпускане. Това включва упражнения за опъване на гърба (стретчинг) и релаксация. Само така мускулите, съединителната тъкан и хрущялът получават необходимите хранителни вещества.
Диетата помага ли?
Не. Всичко, от което се нуждае гърбът, може да се набави при обичайно хранене. Под обичайно да се разбира интелигентно, добре балансирано хранене, без да се изпада в крайности. Освен това диета може и да не е нужна, но периодичното разтоварване определено помага.
Как стигат хранителните вещества до гръбнака?
С кръвта, но не е толкова просто. В това отношение гръбнакът може да се сравни с гъба. Кръвта трябва да се притиска и отпуска. Така хранителните вещества стигат до всички клетки. С други думи, за доброто хранене на гръбнака е необходимо движение. На Запад има клиники, където лекуват с движение - 5 седмици наред по 8 часа дневно силови тренировки. Те се редуват с интензивни психологически занимания и усвояване на техники за релаксация, защото психиката определено има роля в развитието на гръбначните заболявания.
Необходим ли е покой?
Гръбнакът не бива да се пази като рохко яйце. Прекаленото пазене води до болести. Само един пример: европейски изследователи установили, че в изостаналите части на Африка, където населението масово пренася товари на глава, гръбначни проблеми на практика няма. Един ден покой води до загуба на 3 процента от мускулната маса. И обратно. Ако се приложи натоварване, подобно на посоченото за специализираните клиники, е възможно 63 на сто от вече инвалидизираните болни да се възстановят.
Каква е дозата движение?
За профилактика при здрави хора е достатъчно 3 пъти седмично по 20 минути силово да се натоварва гръбнакът- бодибилдинг, стретчинг. Преди всяка тренировка е нужно доброто загряване. Ако го пропуснем, вместо да изпишем вежди, може да извадим око. Ако гърбът вече боли - З пъти седмично по 1 час упражнения.
Преди да се посегне към медикаментите
Да се опита с масаж, загряване или охлаждане (преценката е на лекуващия лекар). Помага и фитотерапия - най-подходящите билка са седефче, жълтия кантарион, корени от репей.
Друг алтернативен метод е хомеопатията- Rhus toxicodendron, Aconitum, Gelsemium, Ruta, Hypericum, Arnica. Народната медицина препоръчва и ужилвания с пчели, ако човек не е алергичен. Започва се с една пчела, през ден, като броят на пчелите се увеличава с една, докато се стигне до 20. Необходими са до 2 курса годишно.
ПРАВИЛА
1. Вдигането на тежести да става с изправен гръбнак, като леко се прикляка.

2. При носене на багаж, той трябва да се разпределя ра-вномерно в двете ръце, а най-добре да се използва раница.
3. Тези, които работят на компютър, да използват законно установеното време за почивка за стретчинг на работното място. Най-важни са упражненията за главата, тила и раменния пояс.
4. Редовно спортуване и практикуването на джогинг, йога, туризъм, плуване на гръб, облекчават болките в гърба.
5. При ревматични оп-лаквания може да се пие чай от коприва, корени от репей. Препоръчват се и ежедневни масажи с ка-рамфилово масло (80 г карамфил се смила в електрическа кафемелачка, вари се 1 час на водна баня в 200 г зехтин. Прецежда се).
6. При пушачите проблемите с гръбнака са два пъти повече. Опитайте да откажете или поне да намалите цигарите. Те изяждат антиоксидантите, необходими са допълнителни порции витамин С и Е, селен, каротин. И гръбнакът "се храни" лошо.
7. Продължителният стрес удря по кръста. Могат да помогнат техниките за релаксация, например автогенен тренинг и музикотерапия.
8. Тенис, скуош и бадминтон са вредни за гръбнака. Изберете си друг спорт.
РЕЦЕПТИ
Хомеопатия

Rhus toxicodendron 9 СН, подходящ за случаите, когато болките се засилват при покой, например при по-продължително седене или ако събуждат след 2- 3 часа сън. Приемат се 5 зрънца преди лягане и още 5, сутринта при събуждане.
Aconitum помага при болка, предизвикана най- вече от продухване. 3- 4 пъти дневно по 3 зрънца, но ако успокоява болките, но ефектът се изчерпва, може и на 1- 2 часа по 3 зрънца
Ruta е подходящ препарат за случаите на разтегляне на ставните връзки. 2- 4 пъти дневно по 5 зрънца.
Hypericum облекчава болки, описващи анатомичния ход на нерва. Пияят се по 5 зрънца 2- 4 пъти дневно.
Arnica - за всички случаи на травми с натъртване - падане от високо, автомобилни катастрофи и пр.
Изброените средства често се включват и в хомеопатични средства за локално третиране.
Чай
Корени от репей 1 суп. лъж., гръмотрън 1/2 супена лъж. Вода 500- 600 мл. Билките се варят 5- 10 минути и котлонът се изключва. Добавя се 1 супена лъж. кора от върба. Още 15- 20 мин. запарка. Чаят се разпределя на 3- 4 порции през деня. Това е чай подпомагащ възстановяването на засегнатите участъци и с болкоуспокоително действие (главно за сметка на кората от върба.
Локално

Корени черен оман да се счукат на прах в хаван или да се смелят с електрическа кафемелачка. 50 г смляна билка да се смеси със 100 г свинска мас (може и вазелин). Болното място се намазва и се покрива с мек вълнен плат. Най-подходящото време за това налагане е вечер, преди сън. Добре е лапата да остане цяла нощ.

http://www.monitor.bg/article?id=55625" onclick="window.open(this.href);return false;

Re: Интересни статии от д-р Михайлов

Публикувано на: 06 Фев 2015, 13:42
от cchery
Допълвам инфото за полезните храни и добавки, които могат да помогнат в борбата с рака:

КУРКУМИН

БОСВЕЛИЯ (Boswellia serrata)