ДОБАВКИ В ХРАНАТА И НАПИТКИТЕ,КОИТО НИ ТРОВЯТ

Метод за здравословно отслабване и постигане на оптимално здраве
Аватар
droidd
Философска система
Мнения: 1123
Регистриран на: 10 Юли 2011, 16:26

Re: ДОБАВКИ В ХРАНАТА И НАПИТКИТЕ,КОИТО НИ ТРОВЯТ

Мнение от droidd »

СПИСЪК С НАЙ-ОПАСНИТЕ ХРАНИ НА БЪЛГАРСКИЯ ПАЗАР
Говорихме в няколко теми за вредните храни, а всъщност безропотно поглъщаме отровите, защото няма как да се спасим.
Повечето от нас са градски чеда и имат достъп само до продуктите продавани на магазина.И колкото и да четем етикетите, това за съжаление не ни спасява...
Време е да въстанем срещу това безобразие! Време е да изискаме ясни и безопасни критерии при производство на храните!
Винаги съм се чудила защо вместо да ни обясняват за нещо колко е вредно - просто не го забранят за производство!?
От известно време се чудя какво би могло да се направи по въпроса?
Имате ли идеи?
Аватар
bubalina
В началото бе словото
Мнения: 703
Регистриран на: 07 Ное 2010, 11:19

Re: ДОБАВКИ В ХРАНАТА И НАПИТКИТЕ,КОИТО НИ ТРОВЯТ

Мнение от bubalina »

Ужас!!! :1215 :1215 Не че не съм знаела за тях....Колко са вредни и колко са много! Ама много! И срещата с тях е неизбежна-почти няма продукт без да има Е-та в него!Никаква идея нямам какво можем да направим по въпроса :126
Трябва да ги принтирам и да ги наизустя :328
И все пак ако трябва да ги степенуваме кое е по-по-най? :1044
[url=http://www.baby-gaga.com/][img]http://tickers.baby-gaga.com/t/lamlamsbu20120313_-8_My+child++is.png[/img][/url]
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: ДОБАВКИ В ХРАНАТА И НАПИТКИТЕ,КОИТО НИ ТРОВЯТ

Мнение от Kleo »

Записче. Макар че честно казано темата ми идва с една идея по-песимистична, отколкото би ми се искало на мен! :328
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
droidd
Философска система
Мнения: 1123
Регистриран на: 10 Юли 2011, 16:26

Re: ДОБАВКИ В ХРАНАТА И НАПИТКИТЕ,КОИТО НИ ТРОВЯТ

Мнение от droidd »

Русия забрани вноса на месо и млечни продукти от 5 наши фирми

Не само в Русия, а и при нас е крайно време за контрол, освен ако целта не е по-бързо да ни уморят :1044
tita

Re: ДОБАВКИ В ХРАНАТА И НАПИТКИТЕ,КОИТО НИ ТРОВЯТ

Мнение от tita »

Е621 — натриев глутамат

Човек може да усети хиляди вкусове, но всички те са комбинация от основните четири. В началото на миналия век обаче японецът Кикунае Икеда обявил, че е открил пети вкус, който нарекъл "умами". Изучавайки традиционните японски ястия, той се опитал да обясни връзката между подобряването на вкуса на храната и редките видове водорасли, които от векове японците добавяли в нея. И открил, че в състава на водораслите влиза глутаминова киселина. Именно тя придавала на храната богатия вкус. През 1908 г. Икеда отделил чрез кристализация на бульон от водораслите комбу аминокиселината, наречена мононатриев глутамат.

Оказало се, че тази аминокиселина има не кисел, не горчив, не сладък и не солен , а съвсем друг, пети вкус - умами, което в превод от японски означава "вкусен". Вкусът "умами" се характеризира като "вкус на месен бульон", "пълен вкус", "пикантен вкус". Открито било, че глутаматът придава на всяко ястие наситен и завършен вкус. Много по-късно били открити вкусовите брадавици, чувствителни към умами, вкуса, смятан за основен в японската и китайската кухня, но не толкова често срещан в западната кухня. Смята се, че вкусовите брадавици „умами” реагират на глутамата точно по същия начин, по който „сладките” реагират на захарта.

През 2000 г. списание "Нейчър" съобщило за намирането на специфичен вкусов рецептор за "умами", което доказва, че той наистина е основен вкус. Той може да се усети в броколи, аспержи, соя, гъби, водорасли, месо и пушено сирене.

Натурален глутамат се съдържа в редица хранителни продукти. Количеството му в 100 г продукт е следното:
• водоросли комбу – 3190 мг
• сирене пармезан – 1680 мг
• соев сос – 780 мг
• шунка - 350 мг
• бекон – 337 мг
• сирене ементал – 308 мг
• сардини – 280 мг
• зрели домати – 246 мг
• чедър – 182 мг
• царевица, зелен грах – 106 мг
• лук – 51 мг
• зеле – 50 мг
• аспержи – 49 мг
• спанак – 48 мг
• гъби – 42 мг
• кокошка – 22 мг
• говеждо и свинско месо – 10 мг
Ако при готвене се използват продукти, съдържащи голямо количество глутамат, ястията ще имат истински вкус умами без синтетични хранителни добавки.


И .. тук започва убийствената част.

През 1909 година Икеда продал патента на японската корпорация "Ajinomoto Company Incorporated", която започнала да произвежда изкуствен натриев глутамат - мононатриева сол на глутаминовата киселина под названието "аджиномото", т.е. "душа на вкуса".
Така се родила хранителната добавка Е621, без която днес е трудно да си представим хранителната промишленост и кулинарията. Идеята за изискания вкус умами била извратена до неузнаваемост. Вече 100 години тази добавка се използва в производството на евтин кетчуп, чипс, царевични пръчици, колбаси, концентрирани бульони, супи, подправки, сосове и всякакви замразени и полуготови храни. Без нея тези продукти нямаше да бъдат толкова вкусни и апетитни, както и много от супите и основните ястия в ресторантите.
[img]http://margaritta.dir.bg/2009/mart/msg.jpg[/img]

Още в средата на миналия век готвачите в китайските и японски ресторанти в Америка и Европа спрели да използват скъпоструващите натурални продукти, за да постигнат ефекта на вкусното усещане и ги заменили с изкуствено произведените кристали на Е621 — натриевия глутамат. Причината е ясна - изкуственият овкусител е много по-евтин. Тази практика продължава и днес. Така глутаматът покори света най-вече чрез кулинарията. Съвременният търговски мононатриев глутамат се произвежда чрез ферментация на нишесте, захарно цвекло или меласа. Всяка година в света се консумира над 1,5 милиона тона от него и количеството продължава да расте.

Натриевият глутамат има лоша репутация, тъй като не е натурален продукт. Специалистите казват, че ефектът от глутамата не може да се сравни с умами, все едно да се сравняват чувствата, които изпитваш, любувайки се на залеза прегърнал любимата си, и усещанията, когато си взел наркотик. Готвачите в изисканите ресторанти предпочитат да използват пармезан, изпържен бекон или бульон от месо, за да се почувства умами в ястието - възхитителен резултат без никаква химия.

Глутамат ни е нужен не само за ефектни вкусови усещания. Глутаматът е вещество, необходимо за жизнената дейност на човешкия организъм. Той представлява йон на глутаминовата киселина, една от двадесетте аминокоселини, които влизат в състава на човешките белтъци; тя е необходима за правилното функциониране на клетките, играе важна роля в азотния обмен на организма, но не се смята за крайно необходима хранителна съставка, защото организмът може да си я произвежда от по-прости съединения. Глутаминовата киселина и глутаматът присъстват в нашия организъм в състава на белтъците и в свободен вид. Освен че е една от градивните единици в синтеза на белтъци, тя е важна за функционирането на мозъка като стимулиращ невромедиатор. Свободната глутаминова киселина не може да премине през кръвно-мозъчната бариера в осезаеми количества; затова тя се преобразува в L-глутамин, който се използва от мозъка за гориво и синтез на белтъци. Глутаминовата киселина е също така и "възбуждаща аминокиселина". Използва се като лечебен препарат в психиатрията, оказвайки психостимулиращо, възбуждащо и ноотропно действие.

Вкус, който ни убива!

И макар че е признат за безопасен, 30% от хората, които употребяват постоянно в храната си натриев глутамат, страдат от главоболие, сърцебиене, слабост в мускулите и пристъпи на повишаване на температурата. Специалистите смятат, че в някои случаи натриевият глутамат действа като алерген, става причина за дерматити и ринити, храносмилателни разстройства, провокира астма у децата.

През 70-те години на миналия век американският неврофизиолог Джон Олни доказал, че натриев глутамат, инжектиран върху плъхове, уврежда мозъка им. А японският учен Хироши Огуро опитно установил, че Е621 разрушава ретината на очите.

Особено вреден е мононатриевият глутамат за бебетата и децата. Той може да нанесе непоправими поражения в мозъка им. За съжаление едва към края на 70-те години се забрани използването на мононатриевият глутамат в бебешките и детските храни. Но той е скрит в толкова много храни, че майките често, без да искат, го дават на децата си. В повечето случаи върху етикетите той се изписва, само ако е добавен в чиста форма, но ако е в състава на други подправки, това изобщо не се обозначава. През 1980-те години безпокойството на обществото за вредите, които причинява глутаматът, достигат до истерия. Днес обаче интересът към този проблем е стихнал и почти не се говори за него.

През 1994 г. д-р Ръсел Блейлок - американски невролог, издава книга със заглавие "Екситоксините: вкусът, който убива". В нея той твърди, че екситоксините са хранителни добавки, които стимулират нервните клетки в мозъка ... до смърт! Днес със сигурност се знае, че мононатриевият глутамат (в САЩ - monosodium glutamat, или MSG) "убива" невроните в мозъка и причинява невроендокринни разстройства при животни и хора. Многократно е доказан разрушителният му ефект върху една малка, но много важна контролна област в хипоталамуса. Глутаматът, също както и аспартамът, може да допринесе за отключването и развитието на болестта на Алцхаймер, болестта на Паркинсон, амиотрофична и мултипленна склероза.

Източник: http://margaritta.dir.bg" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
bobichan
От писане глава не боли
Мнения: 827
Регистриран на: 20 Авг 2010, 12:02
Обратна връзка:

Re: ДОБАВКИ В ХРАНАТА И НАПИТКИТЕ,КОИТО НИ ТРОВЯТ

Мнение от bobichan »

Освен всичко изброено мисля че води и до пристрастяване. Още една "страхорна" причина да накара производителите да я използват, защото водят до увеличаване на продажбите на физическо ниво.
Опитват се да ни пробутват реклами с някакви гръмки заявления за здравословно, полезно, ВКУСНО, но всъщност ни казват само половината истина и на който му е все тая се хваща на въдицата.
Пример: "Барни - мечето, което обича детето. Без консерванти и оцветители!" Да това е ок, ноо защо питам аз щом обича детето има соев лецитин (за да скъси производствения цикъл, респективно разходите), хидрогенирани мазнини и рафинирана захар!? Нали обича детето, защо го трови!?
Друг пример: Активия. Рекламират ми го като кисело мляко, което съдържа бифидобактерии и калтобацили, при условие, че всеки средно информиран човек знае, че за да стане едно мляко кисело то не може да не съдъжра лактобацили и бифидобактерии, нооо ето на купуват активия хората като подивели. Също както купуват олио "БЕЗ ХОЛЕСТЕРОЛ".... темата е безкрайна. Примери мога да ви дам много.
Какво да направим ли. Ами бавно, полека едно по едно да започнем да изключваме преработени продукти от менюто си. Има простички правила колкото по-натурално толкова по-близко до хранителната ни система, респективно здравословно. Всичко мили дами в лъскавите опаковни има най-малко соев лецитин, мононатриев глутамат, царевичен сироп....... абе списъка с несвойствени за организма ни добавки е дълъг. Поменте, че вие гласувате на касата в магазнина! В световен мащаб се говори много за цялата химия заляла храната ни - 1 000 000 вида синтетични химикали, за които никой не знае как действат. В момента ние сме опитните мишки. Изводите ще се направят след години, когато има статистика върху която да се стъпи. Но някой големи корпорации вече усещат какви са нагласите на хората и започват едно по едно да изключват вредните вещества от производството си, защото са на ясно, че скоро пазара ще ги изхвърли :) Та помнете вие гласувате на касата. Ако купувате такива храни все едно казвате на производителите давай още.
Спомнете си как беше в нашето детсво - нямаше безброй лакомства в магазнина и мама или баба правеше веднъж с седмицата нещо сладичко, ами защо да не възродим традицията :) Може да включим и децата да помагат. Ще е по-забавно.
Има какво да се направи, стига човек да иска и да вярва, че това е правилния избор за него и за семейството му.
[url=http://www.vdahnovenia.bg/]Вдъхнови се за голямата промяна![/url]
tita

Re: ДОБАВКИ В ХРАНАТА И НАПИТКИТЕ,КОИТО НИ ТРОВЯТ

Мнение от tita »

bobichan написа: Друг пример: Активия.
Това ме сеща за едно мое пристрастяване преди доста години към плодови млека Данон. Някъде 1993, тъкмо бяха стъпили в БГ и бяха купили Сердика. Пуснаха на пазара различни по вкус плодови млека, които бяха убийствено вкусни буквално. Тогава се питах, как така изведнъж плодовите млека на Седрика станаха така неустоими, та сутрин се събуждах с мисълта за такова мляко. Пробвах да ги заменя с подобни , но на друг производител, но нееее .. вкуса беше съвсем друг. Още тогава бях сигурна, че Данон слагат вътре нещо като "наркотик". Тогава нямаше толкова много информация за хранителните добавки, но сега се знае, че натриевият глутамат си е точно наркотик.
Аватар
Мърмори
Философска система
Мнения: 1304
Регистриран на: 19 Авг 2010, 21:51

Re: ДОБАВКИ В ХРАНАТА И НАПИТКИТЕ,КОИТО НИ ТРОВЯТ

Мнение от Мърмори »

Луканките ни пълни със смлени бръмбари! Причиняват алергии и тумор

Екзотичните бръмбари се внасят у нас в пресушен, готов вид, за да оцветят луканката в червено и да й придадат вид на „месна“

[img]http://www.doctorbg.net/wp-content/uplo ... 00x199.jpg[/img]

Луканките са не по-малко вредни от суджуците, за които ви предупреди Doctorbg.net тези дни. Оказва се, че за да приличат на правени от месо, производителите ги тъпчат с оцветители. И тези оцветители са направени не от какво да е. А от бръмбари!

Екзотичните бръмбари се внасят у нас в пресушен, готов вид. Те се отглеждат специално за целта и оцветяват колбасите в розово и червено.

За екстракта от бръмбар бе разкрил неотдавна Асен Ненов, който е експерт от БНАП (Българската национална асоциация на потребителите).

Оказва се, че този вид оцветител е изключително вреден, предизвиква алергии и е един от виновниците за развитие на рак на щитовидната жлеза и бъбреците. Сушеният бръмбар може да предизвика увреждане на плода в бременната.

Разбира се, че никъде на опаковката няма да пише, че продуктът съдържа сушени бръмбари. Обозначени са с Е 102, Е 122, Е 142. А също и Е 129, Е 123, Е 124 и Е 110.

„Това е още по-ужасно и от пилешките човки и нокти в кренвиршите! За пореден път се убеждавам, че трябва да стана вегетарианка. Отвратена съм от родните колбаси“, възмущават се потребители по форумите.

източник
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: ДОБАВКИ В ХРАНАТА И НАПИТКИТЕ,КОИТО НИ ТРОВЯТ

Мнение от Kleo »

Просто сууууууууупер! :126 :1215 :128
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Kalia

Re: ДОБАВКИ В ХРАНАТА И НАПИТКИТЕ,КОИТО НИ ТРОВЯТ

Мнение от Kalia »

Мърмори написа: За пореден път се убеждавам, че трябва да стана вегетарианка. Отвратена съм от родните колбаси“, възмущават се потребители по форумите.

източник
:524 :524 :524
Понеже една от специалностите ми е месни продукти :221 мога да кажа,че химията,която се влага в колбасите е причинител на алергии,рак и пр. и това си го пише черно на бяло в учебника за добавките.Правят се опити върху мишки, които доказват това. Но видиш ли,в минимална доза те са били безопасни :1215 :128 :1055
Публикувай отговор