Искат солени глоби за родители на невръстни майки и бащи

Аватар
cchery
Завършена форумна мечка
Мнения: 7926
Регистриран на: 19 Авг 2010, 11:12

Искат солени глоби за родители на невръстни майки и бащи

Мнение от cchery »

Всяка година над 800 малолетни и непълнолетни момичета стават майки. 90% от младите родилки са от ромски произход, а 5% от тях раждат второто си дете, преди да са навършили 18 г.. Обясненията винаги са, че ранните раждания при тях са свързани с манталитета, традициите и начина на живот, сочат данните на социалните служби.

Социални работници застанаха зад идеята да бъдат въведени солени санкции за майките и татковците, чиито невръстни деца стават родители.

"Трябва да има солидни глоби, тъй като тези родители са допуснали с децата им да се извършват подобни деяния", категорична е началникът на дирекция „Социално подпомагане“ в Пловдив Надя Танева, цитирана от в. Монитор.

Най-тревожните данни за невръстни родилки се регистрират в Сливен. В болницата там през миналата година са проплакали малко над 1300 бебета, като всяко трето е било от ромски произход. Малолетните и непълнолетните майки пък са били 185, като най-младата е била едва на 12 г.

В момента санкции има за лекарите, които не подават сигнали до социалните за бременни непълнолетни. Установените нарушители са между 10 и 20 годишно, а според Закона за закрила на детето глобата варира между 1000 и 3000 лева.

Глоба от 1000 до 5000 лв. и затвор до 2 г. предвижда Наказателният кодекс и за мъжете, които живеят с непълнолетни момичета. През първото полугодие на 2013 г. са заведени дела срещу 325 такива представители на силния пол, като 242-ма от тях са получили условна присъда.

Разписани глоби за самите безотговорни родители на невръстните майки обаче няма.

От ДАЗД засега възприемат скептично идеята за въвеждането и на такива наказания. „Това би довело до санкции за част от родителите, но няма да даде решение на проблема, коментира пред „Монитор“ председателят на агенцията Ева Жечева.

Според експертите трябва да бъдат провеждани информационни кампании относно рисковете при ранните раждания. В училищата пък да се провеждат часове за повишаване на сексуалната култура, препоръчват още от агенцията.

Прочети още на: http://www.dnes.bg/obshtestvo/2015/01/2 ... hti.252271" onclick="window.open(this.href);return false;
"Умният мислещият човек по правило се съмнява във възможностите си, когато е изправен пред неизвестното."

Радостина А. Ангелова - поетеса
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: Искат солени глоби за родители на невръстни майки и бащи

Мнение от Kleo »

Мерси за подробната информация! Аз съм ЗА такива санкции. А ти?
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Публикувай отговор