Скъпите дрехи, скъпите играчки, скъпото отглеждане

Аватар
cchery
Завършена форумна мечка
Мнения: 7926
Регистриран на: 19 Авг 2010, 11:12

Скъпите дрехи, скъпите играчки, скъпото отглеждане

Мнение от cchery »

Знаете ли какво ме провокира да я захвана тая тема. Днес на мейла си, освен другите спамове и полезни неща, получих и линк от аз-детето. А пък получавам линкове от тях, щото имАх неблагоразумието да пиша писмо на дядо Коледа, т.е. с децата да пишем писмо на дядката от техния сайт. Но да се върнем на темата. Та днес получавам от тях мейл, с който ми съобщават, че има разпродажба на детски дрехи в ето този сайт. И отивам аз в сайта, нали е за деца, нали е разпродажба и гледам аз миниатюрни блузчета за по 16 лв, дънки за по 40, шалче за 15 лв и се питам каква ли е цената им за разпродажбата. Цъкам на детайли и гледам :1096 ооооо, ама то това е разпродажната цена, иначе дънките били 80 кинта :eek: :eek: :eek: :eek: :eek: и направо се гътнах!!!! Абе това нормално ли е или да?!? То верно, че всеки е готов да даде пари щом е за детето му, ама тези цени........ при положение, че в някои краища на страната нормалната заплата е 320-400 лв..... как ще дадеш 1/4 от нея за дънки на детето си?!?

И така я подхващам темата. Да си поговорим как се отнасяте към скъпите неща, които се продават за вашите деца. Моето мнение е, че цената поне в България, не определя качеството!!!! Не се нахвърлям на скъпи дрехи и играчки, само за обувките давам повече пари. Макар че......... ето тази зима купих страхотни ботушки на Капчица на Бела със солена цена. И кво, дръжката на ципчето, там където се хваща и се дърпа плъзгача, се счупи на втората седмица и сега съм пъхнала кламери, за да мога да издърпвам циповете. Отделно, че тези ципове .......... се смъкваааааааааааааат :126 :126 :126 точно за 10 минутки след обуването дефакто Бела ходи с отворени ботушки.
"Умният мислещият човек по правило се съмнява във възможностите си, когато е изправен пред неизвестното."

Радостина А. Ангелова - поетеса
emi-1

Re: Скъпите дрехи, скъпите играчки, скъпото отглеждане

Мнение от emi-1 »

Хубава темичка си подхванала,Чери.Още ти е широко около врата.Чакай да станат тинейджъри твоите деца и тогава ще разбереш за какво иде реч.Те в училищата май затова върнаха униформите,но за съжаление никой не ги носи...
Пак ще се включа,когато имам повече време.
Аватар
dexter
Философска система
Мнения: 1363
Регистриран на: 19 Окт 2010, 12:14

Re: Скъпите дрехи, скъпите играчки, скъпото отглеждане

Мнение от dexter »

Как да се отнасям - с яд, най-вече :126 Направо полудявам като взема, та вляза в някой такъв претенциозен магазин и ми пискат 30 лв. за една нищо и никаква блузка, дето нито качеството й е качество, нито моделът, нито нищото. И на всичкото отгоре някоя продавачка, дето работи за 500 лв на месец (нищо лично!) започне да ми обяснява как това било от незнам си коя колекция, как марката била испанска и т.н. Пък като питам нямат ли нещо по-ежедневно, с което Яна да може да се въргаля из детската градина, ме гледат все едно съм дива селянка (пак не искам да обидя хората, които живеят по селата). Ай сиктир - ще им река на марките и най-вече на цените. Във Варна вече на няколко места могат да се намерят английски дрешки, качествени (или поне с доста прилично качество) на направо ниски цени.
Яд ме е и на друго - некачествени дрехи, уж български, на пак поносими цени, но пък за 3 изпирания и се разпадат..... Но това е друга тема.
Яд ме е на снобарията, която насаждат подобни сайтове и магазини. Искам детето ми да е облечено с вкус, с качествени неща, които и да са красиви. Обаче не мисля да давам луди пари за дрехи, които се носят 3-4 месеца, в най-най-добрия случай два сезона. Аз съм пестелив човек, пък и ми се иска да кажа, че имам голямо количество здрав разум да не се поддавам на истерията по марковите парцалки. Още повече пък като имам инфо от приятели извън БГ за какво става въпрос там, какви намаления правят хората по магазините и колко струват "квалитетните" марки тук и навън. Пък и като гледам как на етикетите на всички марки пише "made in india / bangladesh / china".... - пак ще кажа - ай сиктир :221 :221 !
Аватар
Нели
Философска система
Мнения: 1466
Регистриран на: 23 Авг 2010, 19:49

Re: Скъпите дрехи, скъпите играчки, скъпото отглеждане

Мнение от Нели »

dexter написа: Във Варна вече на няколко места могат да се намерят английски дрешки, качествени (или поне с доста прилично качество) на направо ниски цени.
Ей, Декс, ти да си във Варна? Я бързо се разконспирирай, че ако си ми наблизо, да вземем да си спретнем една среща! :222
"Когато всички мислят еднакво, никой не мисли достатъчно" Уолтър Липман
Аватар
dexter
Философска система
Мнения: 1363
Регистриран на: 19 Окт 2010, 12:14

Re: Скъпите дрехи, скъпите играчки, скъпото отглеждане

Мнение от dexter »

Във Варна съм, макар да не съм от Варна :). Т.е. живея тук със семейството, май стана дума като търсих педиатър за Яна. Педиатър не намерих, но открих рфазни алтернативи, от които се възползвам една по една, като напр. братовчедката на мъжа ми, която през последните седмици доста помогна, предимно да не се психясам :).
Нели, навита съм за среща, през последните години ми е трудно да установявам контакти с нови и интересни хора. Така че съм отворена за срещи и запознанства :)
Надявам се Чери да ни извини за безсрамоното оспамване на темата :954 . Обещавам да се включвам с коментари, защото ми е интересно и се вълнувам от понякога пълната липса на финансова култура у интелигентни и разумни хора. Оказва се, че никой не намира за необходимо да научи децата на нещата, свързани с парите. Не е важно кой колко изкарва, с колко пари разполага, по-важното е какво прави с тях. А като че ли темите, свързани с парите са все още забранени, едва ли не срамни за много хора. Така че ще следя с интерес какво мислите вие :).
Аватар
cchery
Завършена форумна мечка
Мнения: 7926
Регистриран на: 19 Авг 2010, 11:12

Re: Скъпите дрехи, скъпите играчки, скъпото отглеждане

Мнение от cchery »

dexter написа:Как да се отнасям - с яд, най-вече :126 Направо полудявам като взема, та вляза в някой такъв претенциозен магазин и ми пискат 30 лв. за една нищо и никаква блузка, дето нито качеството й е качество, нито моделът, нито нищото. И на всичкото отгоре някоя продавачка, дето работи за 500 лв на месец (нищо лично!) започне да ми обяснява как това било от незнам си коя колекция, как марката била испанска и т.н. Пък като питам нямат ли нещо по-ежедневно, с което Яна да може да се въргаля из детската градина, ме гледат все едно съм дива селянка (пак не искам да обидя хората, които живеят по селата).
Абсолютно споделям това!!! Няма да забравя един случай на мое посещение в магазин на Колев и Колев, тук в Софето. Продавачката ми предложи обувки на още малкия тогава Коко за около 80 лв и виждайки в очите ми как ще й кажа, че са прекалено скъпи, направи оная отвратителна снобарска физиономия на презрение към бедния!!! Първо ме хвана яд и инстинктивно поисках да й докажа, че не съм бедна, а просто, че 80 лв за 2 кв. сантиметра обущета е нереално. После се замислих дали да не я питам каква й е заплатата и тя като ме гледа така презризелно за моята "беднота" дали може да си позволи да отдели 1/4 от заплатата си за детски обувки?!?! После...... просто си излязох и никога вече не влязох в този магазин!!!!

Не ми дреме и пука за марки, колекции, сезони пролет-лято 2099 г. и т.н. Искам качество на сносна цена!!! Няма дрехата да направи детето ми щастливо и здраво! Имам много по-важни неща, които считам за приоритети в живота и които искам да покажа на Коко и Бела.
dexter написа:Яд ме е на снобарията, която насаждат подобни сайтове и магазини. Искам детето ми да е облечено с вкус, с качествени неща, които и да са красиви.
Аз искам децата ми да са спретнати, пък ако ще и със старите си дрехи и тези, които носят вкъщи. Искам да имат определено отношение към съчетаването на цветовете, към външния си вид по-общо, да са с измити усти и очи, сресани коси и когато някой ги погледне, да му стане драго! Не заради дрехите, а заради пламъчетата в очите!!
dexter написа: Още повече пък като имам инфо от приятели извън БГ за какво става въпрос там, какви намаления правят хората по магазините и колко струват "квалитетните" марки тук и навън. Пък и като гледам как на етикетите на всички марки пише "made in india / bangladesh / china".... - пак ще кажа - ай сиктир :221 :221 !
Декс, още са ми пресни спомените от Англия, когато преди 2 години купувах 2 бр. блузки и за Коко и за Бела на цена от 1 паунд. Дънките бяха пак по 2 чифта за 5 паунда. Бельото и чорапите рядко се продаваха по единично - все по 5-6 бройки за паунд. Я да видим тук дали можеш купи дори и гащи за новородено под левче?!?! Много ме е яд и мен за такива неща.
"Умният мислещият човек по правило се съмнява във възможностите си, когато е изправен пред неизвестното."

Радостина А. Ангелова - поетеса
Аватар
ellis_stoyanova
Със словото напред
Мнения: 1850
Регистриран на: 19 Авг 2010, 21:41

Re: Скъпите дрехи, скъпите играчки, скъпото отглеждане

Мнение от ellis_stoyanova »

Цоп и аз тук,случайно попаднах на темата и ми се стори много интересна.Ще ви споделя моето виждане за нещата,макар и може би необективно,тъй като и аз като Dexter съм доста пестелив човек,а и не смятам че е нужно да даваш купища пари само за да ах-кат майките в градинката( :1052 ),в Перник например повечето от дрехите,обувките и всички там неща за бебета и деца са безумно скъпи,а и да не говорим че за един не толкова малък град разнообразието е доста ограничено(зависи какво ти трябва,разбира се),да си призная,че от тук май съм и купила много малко неща,които са били много належащи,иначе си купувам нещата от Горна,там например долнище на анцунг за вкъщи е 5 лв,което е доста добра цена,да не говорим че от както е проходила си купуваме ботушките от там и освен ожулени отгоре от това тя как ходи,друго им няма....а цената им е не повече от 20лв,белио,бодита всичко там е ппо-евтино и знаете ли нямам нито една дрешка хвърлена(прибрана)защото се е свила или нещо подобно от пране,просто си ги доизносва :1044 не ме е срам че не давам по 100 лв за детски анцунг на някоя от "марките",които между другото не се знаят в кой гараж на кое БГ село се прещамповат :roll: ,аз също съм имала радостта да бъда в Испания,Чехия и да видя какво е истинското намаление,всички там се обличат именно от намаления именно защото не виждат смисъл да дават луди пари за дрехи,които до месец ще бъдат на 50% намалени ;) само а вметна,че близи наши приятели бяха това лято в Англия и когато ни донесоха подаръци познайте какво пишеше там-Made in Bulgaria :shock:,бяха от детската серия на Gap Другото,което ми прави впечатление,че когато тук в Пк и търся нещо винаги ми казват че не е турско,извинете ме мили хора,но в Турция има уникални марки,с невероятно качество,например едно Bebetto(мисля че така се пишеше(скоро ще си припомня отново :222 )е страхотно,та ние имаме толкова много техни неща,които са на не толкова високи цени,е не са и 5 лв ще кажете,но не са и 30-40а разнообразиетоим не само на тази фирма е огромно,нямам притеснения да купувам турски неща,напротив,не съм роб на марки,още повече да дам хиляди левове за дрешки,които ще бъдат малки до 3-4 месеца,някой ще кажат ако ги имаше щеше друго да казваш,напротив,това си е мое дълбоко убеждение.....и ми е много смешно като чуя някои майки(извинете ако обидя някого,но...)"Еи,страхотно костюмче има малката" (другата майка)-"от Мол-а е" :shock: :1044 :roll:
Воинът на светлината не си губи времето, за да се опитва да играе ролята, която другите са избрали за него.-П.Куелю

[url=http://postimage.org/][img]http://s28.postimg.org/5aihn4da1/335730_priroda_zima_zakat_doroga_krasnyj_192.jpg[/img][/url]

Има само един път към щастието:

да престанеш да се безпокоиш за нещата, които не са подвластни на волята ти.



Епиктет
Аватар
cvety_rz
Влюбена във вятъра
Мнения: 2131
Регистриран на: 28 Окт 2010, 07:49

Re: Скъпите дрехи, скъпите играчки, скъпото отглеждане

Мнение от cvety_rz »

Миналата година бях на разходка с една майка и нейното детенце.През цялото време правеше забележки на детето да не изграе на пясъчника, да не се пързаля, че пързалката не е много чиста и да не изцапа новите дрехи :shock: Замислих се за какво са му тогава на детето нови дрехи щом няма да може да се наслади на детсвото си.Няма да може да се порови в пясъка, да потича из калта, да поскача из локвите :plezya se .Не че съм против това да си обличаме децата с хубави дрехи, но съм против да даваме "луди" пари, за да са модерни и после да им се караме постоянно да не ги направят нещо защото са много скъпи.За мен е важно дрехите да са удобни, да се не се мачкат много и да съхнат бързо.Какво му пука на две годишния ми син дали дънките са му от 80 лв или от 8 лв. :1044 Скъпите дрехи, играчки и тем подобни не са за децата а за техните родители.Да могат да се изфукат с тях.Какво от това, че не си разхождан детето в количка от 1000 лв. а ми в такава от 300.Удобна ми е децата се чувстват комфортно в нея....какво му трябва повече на човек.Дано разбрахте какво исках да кажа, че отново бързам и така още по трудно се изразявам :)
Вярата не прави нещата лесни, прави ги възможни!
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: Скъпите дрехи, скъпите играчки, скъпото отглеждане

Мнение от Kleo »

Почти НЕ купуваме скъпи дрехи, нито за нас, нито за детето. Успяваме да си намерим евтини.
Друго, което правим, е, че даваме омалелите дрешки на Алекс на децата на наши близки и приятели, както и получаваме такива дрешки втора ръка от такива деца. Разменяме си торби с дрехи, дори и обувки понякога. Така се случва, че и ни подаряват за Алекс доста дрешки. Считам, че на пазара има и достатъчно хубави евтини дрехи и играчки. Изобщо не държа нещо да е скъпо - напротив! Абе споделям написаното от вас по-горе, да не ви повтарям :923
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
bobichan
От писане глава не боли
Мнения: 827
Регистриран на: 20 Авг 2010, 12:02
Обратна връзка:

Re: Скъпите дрехи, скъпите играчки, скъпото отглеждане

Мнение от bobichan »

cchery написа:Я да видим тук дали можеш купи дори и гащи за новородено под левче?!?! Много ме е яд и мен за такива неща.
Хахаха, явно отдавна не си купувала дрехи за новородено не под левче, ами под 10 лева ако намериш ще е добре. Няма да забравя миналата година "Супертузарския" детски магазин в Младост до Верона (точно кудето е сега магазина за гръцки храни) Бяха разлепили огромни билбордове за Коледни намаления -70 %. И отивам аз викам ето хем близо, хем бързо (че пак нямах време) хем марково ще купя подарък на малкия Мити. И познайте то намелението важало само за над 4 години :shock: Сигурно ако бях попитала за нещо за деца над 4 щяха да имат и друго условие. И познай не се върнах повече в магазина. Много се дразня на подвеждащи реклами. А и щом е за бебе засължително трябва да струва 99 лева! Защото нямаш голям избор и трябва да ги дадеш. Радвам се че този магазин го няма вече.
В магазин 9+ Чери не съм влизала, но знам че има бебешки колички по 2500 лева...... Не виждам смисъл да коментирам въобще подобни цени.
За съжаление наистина българските дрешки се раздърпват още на първото пране. И на децата си купувам предимно турски. Когато купувам, защото и ние получаваме от по-големи близки наши деца дрехи и то доста. Само за обувките държа да са нови. Но му купихме едни на Бенетон от Хиполенд (не задруго а защото бяха на цената на българските), които обувки ги купихме за естествена кожа, а на второто спъване тя падна!!! Истината е че има и много боклуци, но и повечето пари (нямам предвид дънки от 80 лв) не са показател за качество.
Имам още какво да кажа, но трябва да бягам.
[url=http://www.vdahnovenia.bg/]Вдъхнови се за голямата промяна![/url]
stoian11

Re: Скъпите дрехи, скъпите играчки, скъпото отглеждане

Мнение от stoian11 »

ДЕЦАТА И ТЕХНИТЕ ЗАДЪЛЖЕНИЯ

"Най-голямото наследство за децата е благословията на родителите им. Затова нека се погрижат да придобият благословията им".
Децата, техните радости и трудности
Малките деца

- Отче, забелязала съм, че по време на светата Литургия младенците се усмихват.

- Това не го правят само по време на светата Литургия. Младенците са в постоянно общение с Бога, понеже нямат грижи. Какво е казал Христос за малките деца? “Техните Ангели на небесата винаги гледат лицето на Моя Отец Небесен” (Мат. 18:10). Имат общение и с Бога и със своя ангел пазител, който е постоянно до тях. В съня си понякога се смеят, понякога плачат, защото виждат различни неща. Понякога виждат своя ангел пазител и си играят с него - милва ги, закача ги, клати ръчичките им и те се смеят; друг път виждат някоя сцена на изкусителя и плачат.

- Защо изкусителят има достъп до невръстните младенци?

- Това също им помага да почувстват нуждата от майка си и да я потърсят. Ако го нямаше този страх, нямаше да се принуждават да потърсят прегръдката на майка си. Бог допуска всичко за доброто на човека.

- Това, което виждат като малки, помнят ли го, когато пораснат?

- Не, забравят го. Ако детенцето помнеше колко пъти е виждало своя ангел пазител, би изпаднало в гордост. Затова когато порасне, забравя. Бог действа мъдро.

- След кръщението ли виждат тези неща?

- Естествено че след кръщението.

- Отче, подобава ли едно некръстено дете да се поклони на свети мощи?

- Защо да не подобава? Може човек и да го прекръсти със светите мощи. Днес видях едно дете, беше като ангелче. Попитах го: “Къде са ти крилата?” Не знаеше да ми отговори!... Когато дойде пролетта и дърветата разцъфнат, слагам бонбони върху храстите, които са около оградата на колибата ми и казвам на малките деца, които идват: “Деца, идете да си наберете бонбони от храстите, защото ако завали дъжд, ще се разтопят и ще идат на вятъра!” Някои умни деца разбират, че аз съм ги сложил, и се смеят, други вярват, че са израснали там, други се замислят. Малките искат и малко ведрост...

- Много бонбони ли слагате, отче?

- Ами как! Какво да правя? На възрастните не давам хубави сладки, черпя ги с локум. Когато ми донасят хубави сладки, ги пазя за децата от Антониадата. Ето и тук снощи засадих бонбони и шоколадчета и днес... цъфнаха! Видяхте ли ги? Времето беше хубаво, пръстта беше рохкава, защото я бяхте прекопали добре, и веднага цъфнаха! [35] Да видите каква цветна градина ще ви направя! Няма да има нужда да купуваме бонбони и шоколадчета за децата. Какво? Защо да нямаме собствено производство?

- Отче, някои поклонници видяха шоколадчетата, които сте насадили в градината, понеже хартийката им се показваше от пръстта и се учудиха. Казаха си: “Сигурно някое дете ще ги е сложило”.

- Не им ли каза, че ги е сложило едно голямо дете?
Ангелът пазител закриля децата

- Отче, защо Бог дава на всеки човек по един ангел пазител, след като може Сам Той да ни пази?

- Това е особена грижа на Бога за Неговото творение. Ангелът пазител е Божие снизхождение и сме Му длъжници за това. Ангелите особено закрилят малките деца. Как само ги пазят! Веднъж две деца си играели вън, на пътя. Едното от тях се прицелвало в главата на другото, за да го удари с камък. Онова не го виждало. В последния момент изглежда ангелът му го накарал да види нещо, хвърлило се настрани и се избавило. Друг път една майка взела на полето и своето бебе. Накърмила го, сложила го в люлката и отишла да работи. Когато след малко дошла при него, що да види! Детето държало една змия и я гледало! Когато майката го накърмила, останало мляко около устичката му. Змията отишла и започнала да ближе млякото, а детето я хванало с ръката си. Майката се развикала, детето се уплашило, отворило ръчицата си и змията избягала! Бог пази децата.

- Отче, как тогава толкова деца страдат от разни болести.

- Бог знае кое ще е за полза на всекиго и дава съответното. Не дава на човека нещо, което няма да му е от полза. Вижда, да речем, че ще ни е по-полезно да имаме някой недостатък, някой недъг, отколкото ако ни пази да не се нараним или да не останем инвалиди.
Кръщението

- Отче, какво ще стане с жителите на Северен Епир [36] , когато умрат, след като не са кръстени?

- Е, повечето са кръстени от родителите си с въздушно кръщение [37] . Има и медицински сестри, които по същия начин кръщават децата. А каква благодат имат новопокръстените! Веднъж разпознах една кръстена жена между триста и петдесет души. Попитах: “Коя е тази?”, и ми казаха, че е туркиня, която се покръстила. Лицето ѝ светеше. Пред нея другите изглеждаха като варвари.

- Отче, правилно ли е при кръщението да се дават по две имена на децата?

- Ако има опасност съпрузите да се карат и да се разделят, нека дават и по три. Макар че и правилните имена днес са ги направили!... Вики, Пепи, Мими...

- Отче, една майка изгубила детето си в петия месец от бременността и скърби, понеже се родило мъртво и дори въздушно кръщение не са могли да направят.

- Щом тя самата няма вина за това, нека се надява на милостта Божия. Бог промисля за всички тези деца.

- Отче, майка ми каза, че братчето ми умряло няколко часа след раждането си и не успяла да го кръсти. Казах ѝ да каже това на изповедника си.

- Щом е искала да го кръсти, но не е успяла, има някакво оправдание. Други правят аборти и сами убиват децата си. Не знаем Божия съд. Би било тежък грях, ако от нехайство не е кръстила детето си и то е умряло некръстено. Ти си се отнесла към въпроса според логиката. Това е богословието на рационализма. Веднъж пред една група хора споменах, че в Северен Епир едно дете било кръстено три пъти. Веднъж бабата, веднъж дядото и веднъж майката, тайно един от друг, защото всеки го смятал за некръстено. Тогава скочи един от групата и каза: “Това е антиканонично”, “Слушай, казвам му, нима те са вярвали като в догмат в това, че трябва да кръстят детето три пъти? Просто това дете три пъти е било благословено!”

- Отче, допуска ли Бог хората да виждат в съня си свои починали роднини и да разговарят с тях, за да укрепнат във вярата и в покаянието?

- Да, не съм ли ви разказвал и аз някой случай? Един монах на Света Гора бил от едно българско село, където имало много некръстени. Разказа ми, че когато бил мирянин и бил още некръстен, видял насън своето племенниче, което наскоро било починало, да стои вън от една много красива градина и да плаче. В градината имало много деца, които радостно си играели. Попитал го: “Защо не отидеш и ти вътре?” “Как да отида вътре? Аз съм некръстен”, отговорило то. След това сам той отишъл и се кръстил незабавно, а после разказал на свещеника съня си. Бог устроил нещата така, че и други да разберат каква стойност има кръщението. След това в онова село започнали да кръщават децата си.

- Отче, има родители, които са сключили само гражданки брак, но искат да кръстят децата си. Позволено ли е?

- Защо да не е позволено? Какво са виновни горките деца? Това че искат да кръстят децата си, показва, че имат нещо в себе си, не са съвсем безразлични. Явно някъде са се объркали. Ако някой иска да им помогне, трябва първо да разбере защо не са сключили църковен брак и след това защо искат да кръстят децата си.

- Отче, монахиня, която е станала кръстница на едно дете, когато е била в света, освен молитвите за него, трябва ли да му праща и подаръци, както е станало обичай?

- Е, сега монахинята е освободена от тия задължения. Ако родителите на монахинята искат, могат да направят нещо. Монахът помага със своята молитва.

- Значи родителите сами да помислят?

- Да, монахинята да не ги задължава. Да се моли Бог да ги просвети. Всеки случай кръстникът носи голяма отговорност. Родителите ми бяха обещали на едно наше приятелско семейство, че едно от децата им ще го кръсти някой от нашето семейство. Когато дойде времето за това, нямаше никой от нашите и ми казаха да го кръстя аз [38] . Тогава бях шестнадесетгодишен и не исках да го кръщавам, защото чувствах отговорността, която поемах. Изпаднах в трудно положение. Помолих се така: “Боже мой, ако ще стане добър човек, вземи от мен всичките ми години и ги дай на него. Ако обаче ще стане лош човек, вземи го още сега, докато е ангелче”. Кръстих го и му дадох името Павел. След една седмица умря. Сега е осигурено там на небето.
Децата сираци

- Отче, ако бащата на едно дете умре, трябва ли то да го види мъртъв?

- По-добре да не го вижда. Нали виждаш, че и на възрастен трябва по деликатен начин да съобщиш за смъртта на негов близък, та какво остава за детето?

- До каква възраст?

- Според това какво е и детето.

- Да ги водят ли на гроба?

- На гроба, да, нека ги водят. Да им кажат: “Татко от тук е отишъл на небето. Ако сте послушни, ще идва от небето да ви вижда”. Спомням си, когато почина баба ми, ме бяха завели в дома на наши приятели, за да не видя погребението и за да не знам, че е починала. Там си играеха с мен, развличаха ме. Аз се смеех, а те са плачели. Когато се върнах, питах: “Къде е баба?” “Ще дойде”, казваха ми. Чаках баба... А след време разбрах, че е починала. Не е полезно за децата да виждат мъртви любимите си лица.

- Отче, малките деца много се наскърбяват, когато почине майка им.

- Децата осиротяват по-чувствително, когато почине майката, затова ги боли повече - рядко се случва да изгубят майка си и след това баща им да е и като майка. Обаче в рая ще се утешат. Там имат какво да получат. Един сирак ще влезе в рая и с по-нисък бал, подобно на сродниците ни от чужбина, които влизат в университета без изпити, понеже за тях важи някакъв закон [39] . Така и за сираците важи Божият закон и с по-малко усилия ще влязат в рая, докато за останалите е нужно да положат големи усилия. Облажавам децата, които са били лишени от голямата любов на родителите си, защото са успели да направят Бога свой Баща още от този живот и едновременно с това имат на влог в Божията каса обичта на родителите си, от която са се лишили, и която събира лихви.

Но и в този живот добрият Бог ще им помогне, защото от мига, в който взема родителите им, Той, така да се каже, е задължен да закриля децата. Какво казва Давид: “Поддържа сираче и вдовица” (Пс. 145:9). По естествен начин Бог ги обича повече и се грижи повече за тях. На такива деца дава повече права в този живот, отколкото на други деца. Ако сирачето завърти копчето към добротата, има голям успех. Докато, ако си каже: “Аз страдах, сега ще направя така, че и други да страдат”, тогава се погубва.

- Отче, осиротяването има ли тежки последствия за целия живот на човека?

- Какво говориш? Може сираците да са малко по-сковани, по-стеснителни, по-плахи и да нямат онази радост и живост, присъща на децата, които са сити откъм родителска обич, но тази сдържаност е една спирачка, която им помага в този живот, а същевременно имат открит влог и за другия живот. Нима мислиш, че Бог не вижда тази стеснителност? Няма ли Той да му помогне да се устрои по-късно? Затова особено детето, останало без майка, трябва да го прегърнем със състрадание и гореща любов, за да може първо да се сгрее, да се окуражи и така да разтвори сърцето си. А когато има любочестие, трябва да сложим здрава спирачка на големия му ентусиазъм, за да не се преумори, опитвайки се да покаже голямата си благодарност. Свети Арсений Кападокийски е израснал кръгъл сирак. Ако не бе преодолял това по духовен начин, мъжествено, би бил измъчен и би имал психологически проблеми. Виждате ли обаче какво мъжество е имал!? Какви подвизи е вършел! И това, което ми прави впечатление, е, че и костите му са били като памук, като гъба. Когато вадех мощите му от гроба, само щом докоснех ребрата и прешлените му, веднага се чупеха. Само два прешлена, тазът и пищялът бяха малко по-здрави. Като е бил толкова слаб, как е предприемал толкова далечни пътешествия? [40] Вървял е, все едно че е летял! Тук се вижда свръхестествената сила, която Бог му е давал. Така че при отглеждането на сираците Христос няма да се препъне.
Ограничаването на децата е задължително до тяхното пълнолетие

Децата трябва винаги да чувстват като голяма нужда да се съветват, особено в кризисната възраст на юношеството, за да не се подхлъзнат по сладката стръмнина на светското надолнище, което изпълва душата с душевен смут и навеки я отдалечава от Бога. Трябва да схванат смисъла на послушанието. Да осъзнаят, че послушанието към родителите им е в тяхна полза, тъй че с радост да се подчиняват и да се движат свободно в духовната сфера.

Виждате ли как ограничаваме свободата на малкото дете? Ембрионът е ограничен девет месеца в утробата на майка си. Новороденото се поставя в люлка. След пет-шест месеца слагат решетки на леглото му. По-късно не го оставят самт да излиза навън, за да не се удари, да не падне от някое стълбище. Ако го оставят свободно, ще падне и ще се убие.

Всичко това е необходимо, за да израсне детето в безопасност. Изглежда сякаш го лишават от свободата, но без тия мерки би съществувала опасност то да се убие още от първите си часове. Децата обаче не разбират нито когато са малки, че е необходимо ограничение, нито когато пораснат, че имат нужда от друг вид ограничение, и затова търсят свобода. Каква свобода е тази? Свобода, за да се осакатят? С тази свобода стигат до катастрофа. Трябва да разберат, че докато завършат учението си и вземат дипломата си, докато съзреят, за да станат свестни хора, имат нужда от някакво ограничение. Защото, ако веднъж се осакатят, ще се погубят. Трябва да усетят ограничението като нужда, като Божие благословение. Да са благодарни на родителите си за това, че ги ограничават. Да знаят, че това което вършат родителите, го правят от любов. Никой баща, никоя майка не са ограничили детето си от злоба, даже и да са се отнесли варварски с него. И ако родителите малко повече притиснат децата, и в това също се крие голямата им любов. Правят го с добри намерения, та децата да са по-сдържани и да не се излагат на опасност. Така и един градинар може да върже с тел дръвчето, което засажда, за по-голяма сигурност и да го нарани леко, но добрият Бог след малко затваря раната, върху кората на дървото. И ако Бог затваря раната на дървото, то колко повече ще се погрижи за Своето създание - човека! Така че, ако родителите са притиснали малко повече детето си и то леко се е наранило, нима Бог няма да го излекува?

А децата трябва да споделят с родителите си, да им от-криват мислите си. Както в манастира монахът има своя старец, пред когото споделя помислите си и получава помощ, така и детето трябва да споделя с родителите си. По принцип детето би трябвало да се изповядва първо на майка си и после при изповедник. Както ако детето си удари крака, родителите отиват заедно с него при лекаря и питат какво трябва да правят, за да оздравее кракът, така трябва да знаят и какви проблеми има детето, за да му помогнат. Ако детето споделя проблемите си само с изповедника, как могат родителите да му помогнат, след като не знаят какво го тревожи?
Трудностите на децата в тяхното учение

Понякога разсъдливи и умни деца имат проблеми, от които се измъчват. Искат да наредят всичко според разсъдъка си и се захващат с неща, надхвърлящи силите им. Имат силен ум, но не умеят да слагат спирачки. Правят експерименти със себе си, сякаш искат да видят докога ще издържат, и така се измъчват. Ако се смирят, разсъдливостта им помага да постигнат успех. Деца, които нямат такава разсъдливост и разум, нямат и трудности, но, от друга страна, не си правят и труда да се замислят - в добрия смисъл на думата.

Колко студенти, въпреки че са чели и знаят материала, се страхуват, че няма да се представят добре, и не отиват на изпит! Въпреки че могат да се справят, от боязливост изпадат в паника. Ако обаче смирено кажат: “Помолете се да се представя добре, защото сам няма да успея, но по вашите молитви ще се опитам”, тогава заедно със смирението ще получат и Божия благодат и божествено просвещение. А на самия изпит, преди да започнат да пишат, нека се помолят на своя светия [41] и той ще им помогне според вярата и благоговението, които имат.

- Отче, едно момиче, което следва в чужбина, ми писа: “Мисля, че никога няма да успея да напредна в духовния живот”.

- Хубава работа, тази благословена душа от Европа ли си вади това заключение? Там не е отишла, за да напредва духовно, нито да се замонашва, а за да вземе това, което ѝ е нужно за образованието си. Нека се постарае да запази настоящото си духовно състояние и да не търси там духовен напредък. Тъй или иначе европейците са напред в науките, а не в духовния живот. Нека не насилва себе си повече, отколкото може да понесе и да не взема всичко толкова навътре. Не си струва трудът човек да хаби сърцето си и да се измъчва за тия неща. Нека го приема като отбиване на военната служба. В казармата човек изтърпява много трудности, изморява се и понякога се отнасят с него много сурово, докато в Европа поне хората се отнасят с една вежливост, макар и само външна и лицемерна според европейския манталитет. Естествено е да срещне такива трудности, защото и в Гърция виждаме подобни неща. Само че в Гърция като православна страна, съществува и духовна помощ за онези, които имат духовни интереси. С малко търпение и малко внимание трудностите ще отминат. След като така и така е отишла там, нека оползотворява свободните си часове в четене на духовни книги и молитва, за да получава и духовна храна. Усилията ѝ да успее в учението ще ѝ помогнат да бъде погълната от него и да се отдалечи от всеки лош помисъл и младежко изкушение.
Публикувай отговор