Тинейджърите и проблемите с тях

Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: Тинейджърите и проблемите с тях

Мнение от Kleo »

http://www.edna.bg/za-roditeli/teen/kak ... ri-4637818

Какво тревожи българските тийнейджъри?

Проблемите на децата, които не споделят с родителите си

[img]http://m5.netinfo.bg/media/images/17086 ... oditel.jpg[/img]

Независимо, че съвременните родители са разделени само с едно поколение от днешните тийнейджъри, ще се изненадате колко различни са проблемите, пред които се изправят младите хора днес.

Понякога зад импулсивното, често влудяващо и безразсъдно поведение на тийнейджъра до нас, се крие цяла вселена от несподелени притеснения, десетки часове онлайн комуникация с връстниците, сложни ритуали за приемане в различни социални кръгове и въпроси, за които никога няма да дръзнат да попитат своите родители.

За да разберем по-добре детето до нас, което постепенно се превръща в завършена и самостоятелна личност, както и да избегнем обичайните конфликти при подрастващите, е най-добре да обърнем внимание на проблемите, които вълнуват тийнейджърите. Да надникнем в онези емоции, които не винаги имат външен израз, но вълнуват дълбоко нашето дете.

Така, въоръжен със знание и търпение, всеки един родител би бил много по-пълноценен, оказвайки подкрепа на детето си, в едни от най-вълнуващите, но и трудни години от живота му.

Тук идва и трудната част – да си отговорим на въпроса „Какво вълнува тийнейджърите днес?“

По мнение на Витали Фомин, фасилитатор на образователни семинари за тийнейджъри - Тийн Инсайт (Teen Insight), основните теми, които безпокоят днешните младежи, най-често са свързани с взаимоотношения им с родители, приятели и съученици.

Младите хора живо се вълнуват от своята бъдеща реализация в живота, свързана с избора на университет и кариера, които да им осигури най-вече независимост и финансова стабилност.

Един от най-важите въпроси, който често може да бъде използван, като обяснение за честата смяна в настроенията на нашето дете, е свързан с мнението на околните и най-вече на връстниците им за тях, както за личността им, и най-вече при подрастващите девойки за външния им вид.

Ярък пример за това са превърналите се в световен феномен клипове „Pretty or ugly”, в които млади момичета търсят валидация на своята красота. „Красива или грозна съм?“, пита миловидна на вид тийнейджърка. „Моля ви, бъдете честни – казва с надежда в гласа - защото много хора казват, че съм грозна“. Видеото, което е видяно над 120 000 пъти и има над 2000 коментара (голяма част, от които негативни), е показателно за чувствителната натура на тийнейджърите и острата нужда от признание и социализация.

Често тийновете предпочитат да споделят проблемите си със целия свят, чрез социалните платформи, отколкото със своите родители. Така те се превръщат в лесна жертва на онлайн тормоз, който може да травматизира завинаги нежната психика на младия човек.

Обезпокояващи са резултатите от проучване на Националния център по безопасен Интернет към Фондация „Приложни изследвания и комуникации”, проведено в България, според което почти половината от тийнейджърите (45%), предимно момичета, са били обект на онлайн тормоз. Данни от проучването сочат, че ако са били жертви на Интернет посегателство 51% от младите хора не казват на никого, 40% се обръщат към приятелите си. Само 6% се обръщат към възрастни като родители, учители и други професионалисти.

Как да преминем тази невидима, но солидна бариера, в отношенията си с нашето дете и да му помогнем да се превърне в пълноценна и завършена личност?

„Не ги подлагайте на натиск, а оставете децата сами да изберат времето и мястото за да споделят какво ги вълнува – препоръчва психологът Витали Фомин – Научете се да вярвате на вашия тийнейджър, тренирайте спокойствието си и поддържайте вътрешния си баланс.

Обичайте себе си и вашето дете, без да съдите нито себе си, нито него и най-вече - допълва психологът от Teen Insight - погрижете се за себе си, така че да можете да се грижите по най-добрия начин за младия човек в дома си. Научете се да уважавате техния избор, независимо дали се отнася до поведение, приятели или външен вид.“.

За света тийнейджърите можем да говорим много. Няма универсална формула, която да ни помогне да решим всичките им проблеми. И макар, като родители, да искаме да ги предпазим от всяка една заплаха, не трябва да забравяме, че те са част от личностното им израстване и понякога трябва ги оставим да водят някои от битките си сами, но винаги да сме сигурни, че имат нашата цялостна подкрепа в живота си.

Източник: Teen Insight
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: Тинейджърите и проблемите с тях

Мнение от Kleo »

Прочетох ето тази книга, определено ми беше много полезна, а именно "Как се възпитават момчета?" - Стив Бидилф.

В момента чета ето тази книга - за позитивното възпитание на тийнейджърите - от авторките Джейн Нелсън и Лин Лот.

Имам нужда от малко повече теоретична подготовка относно това, което ме очаква в бъдеще с детето ми. Особено при положение, че той е момче. А аз съм била момиче.
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: Тинейджърите и проблемите с тях

Мнение от Kleo »

Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: Тинейджърите и проблемите с тях

Мнение от Kleo »

Днес попаднах на две шокиращи статии :1215 и ми стана интересно вие какво мислите по написаното в тях:

Една българка... днешната

Един българин... днешният
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: Тинейджърите и проблемите с тях

Мнение от Kleo »

Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
cchery
Завършена форумна мечка
Мнения: 7926
Регистриран на: 19 Авг 2010, 11:12

Re: Тинейджърите и проблемите с тях

Мнение от cchery »

Kleo написа:Днес попаднах на две шокиращи статии :1215 и ми стана интересно вие какво мислите по написаното в тях:

Една българка... днешната
Деси, прочетох само статията за 12-годишните момичета... Статията звучи ужасно. Не ми хареса. Не ми и допадна..... съдържанието й. Иначе тона и стила на автора й - да, харесаха ми. Може би защото не звучи назидателно.... И все пак считам, че този събирателен образ на българката обхваща неголям процент от момичетата на 12 години в България. И твърдо вярвам, че липсата на родителски контрол, на заинтересованост, на небрежност от тяхна страна, са причините за това нещо. И все повече се притеснявам, когато виждам познати жени, които напират да правят кариера, оставили "задния си двор" неподреден...... Ами ако ще да звучи грубо, но когато станеш родител, то това е първата ти задача. Не отричам по никакъв начин себереализацията, личната и професионална реализация, но нека не е за сметка на децата.....
"Умният мислещият човек по правило се съмнява във възможностите си, когато е изправен пред неизвестното."

Радостина А. Ангелова - поетеса
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: Тинейджърите и проблемите с тях

Мнение от Kleo »

Ани, и аз мисля, че този образ на момичето все пак е образ на МАЛЦИНСТВОТО, а не на мнозинството... обаче лошото знаеш ли кое е? Че явно започва да става все по-често срещано явление в нашето общество, че сякаш е на път да стартира тенденция, застрашаваща да поглъща все повече детски съдби... Звучи страшно, зная! :???: Но пък отдавна не приемам за себе си позицията на щрауса, да отричам всичко, което не ми изнася. Така че след прочита на статията доста се замислих. Пак и отново. За децата ни. За порастването. За посланията, които получават от нас, от приятелите си, от обществеността ни, от учители, телевизия, реклами, филми, отвсякъде... Замислих се за ценностите. Не че без статията не се бях замисляла за всичко това, не! Просто сега изострих вниманието си, акцентирах върху някои моменти. Между другото, и тази за момчето е доста потресаваща като съдържание. И разбира се, че и аз не харесвам това, което пише в тях. По-скоро съм уплашена...
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
cchery
Завършена форумна мечка
Мнения: 7926
Регистриран на: 19 Авг 2010, 11:12

Re: Тинейджърите и проблемите с тях

Мнение от cchery »

Kleo написа: Но пък отдавна не приемам за себе си позицията на щрауса, да отричам всичко, което не ми изнася. Така че след прочита на статията доста се замислих.
Така значи, аз съм щраус, който си завира главата в пясъка :1062 :1062 :1062 :1062 . Току-виж се окажеш права, Деси. Не е изключено да имам и такова поведение макар да се стремя към нещо съвсем различно.

Конкретно в случая - ако не беше тази статия и този автор, щеше да е друга статия и друг автор. И друг акцент, и друг фокус. И щяха да са пак страшни и апокалиптични неща. И пак щеше да се уплашиш и да се замислиш и............... КАКВО ОТ ТОВА!?

Деска, за мен подобни неща имат смисъл само ако мога да направя нещо конкретно. Ако има нужда да правя нещо. И ако е обосновано. Сега, само защото някой е решил да се прави на интересен, и да ми обобщава конкретните си наблюдения в модерен гръндж-стил, нито ще се трогна, нито ще свърша нещо. Кажи ми кое от прочетеното ти не го знаеше?! И като си ги знаела тези неща, какво си направила?!

В крайна сметка, ако отговорът е, че нищо не си направила, далеч не мисля, че това е проблем. Защото просто не си се сблъскала с това нещо, за да действаш. За мен тази статия е сложила под лупа с огромно увеличение проблемът на едно конкретно семейство. Но защо всички ние трябва да се плашим?!? И какво ще стане, ако подходим точно обратно - аз взема, че напиша статия за прекрасните умни и интелигентни 12-годишни, които мислят за предстоящите им матури!? Ще мине някой и ще каже, че думите ми са преувеличени. А ти ще го попиташ дали не си заравя главата в пясъка и не вижда колко са прекрасни наистина децата ни и т.н. Порочен кръг.... истината е, че действителността в статията в момента ми е твърде далечна и отделно на това я считам за частен случай, който пък е проблем на конкретни семейства. Ако те, тези семейства, не правят нищо, ние ли трябва да го свършим?! Наистина не виждам ползата от такива статии... дори не се и замислих, а се издразних на автора, който просто се прави на интересен - дава задача като за олимпиада, но не посочва решенията.
"Умният мислещият човек по правило се съмнява във възможностите си, когато е изправен пред неизвестното."

Радостина А. Ангелова - поетеса
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: Тинейджърите и проблемите с тях

Мнение от Kleo »

О, Ани! Ама аз не съм визирала никого, освен самата СЕБЕ си! Нямах предвид нито теб,нито някоя друга майка! Но не мисля, че е частен случай. Нито че е правило. По-скоро задаваща се може би тенденция на подрастващите да се сравняват помежду си, образно казано да си го мерят, включително и момичетата. Спомням си, че аз самата в последните две години от гимназията с ужас се съизмервах със съученичките си. По показател девственост. В 11 клас се оказах ЕДИНСТВЕНАТА, която още не беше правила секс. И това ме потискаше, независимо какво ми говореше майка ми. То затова и първият ми интимен партньор не беше грижливо подбран от мен и на близо 19-годишна възраст набързо се отдадох на напълно неподходящ млад мъж, който пост фактум проумях, че е имал сексуални проблеми и комплекси, които без успех се опита да разреши за моя сметка. Както и да е, отплеснах се. Исках да кажа по темата, че като родител мога да се опитам да съм близо до света на детето си, така щото един ден да не бъда изненадана неприятно я с някоя полово предавана болест, я с нежелана бременност на гаджето му, я със спринцовка или цигари в джоба, я със скрити купища двойки и неизвинени, бягство от вкъщи... Схвана ми мисълта. Просто не искам да си казвам, че подобни неща се случват на другите, ... , докато не се окаже, че е сполетяло и моя дом. Просто искам да запазя БИСТЪР погледа си, доколкото е възможно. Надявам се да си ме разбрала какво исках да ти отговоря :923
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: Тинейджърите и проблемите с тях

Мнение от Kleo »

Предизвикателство:

Да бъдеш отново на 18 ... Всеки иска отново да е млад, но поправил грешките на миналото, разказва Тодор Капитанов

"...Отправям едно интересно предизвикателство към всички вас: извадете от чекмеджетата старите си снимки, а след това споделете какво бихте казали на 18-годишното ви аз, ако го срещнете сега. Дали ще си дадете съвет да опитвате повече неща, или с назидание ще стопирате някои от действията си тогава? Ще се насърчите да казвате по-често „обичам те” на близките ви хора, или ще си дадете насока да бъдете по-пестеливи в изказването на емоциите? Да се вслушвате в съветите на родителите и приятелите си, или да разчитате на собствената си преценка и интуиция? Всички останали въпроси оставям на въображението ви. Нека всеки изгради собствена паралелна реалност, в която да бъде ментор на самия себе си. Бъдете откровени. Признайте грешките си, но не забравяйте успехите си. Неусетно ще разберете наистина важните неща в живота ви, които не сте осъзнавали в младежките си години. Знам, че няма да е лесно. Все пак живеем в доста противоречиви социални матрици, които често размиват границите в разбиранията ни за добро и зло, а хората ежедневно сме притиснати да сменяме приоритетите си в живота. Но такава е реалността. Така предизвикателството пред нас става още по-голямо. ... Все пак не забравяйте следното – колкото и ценен съвет да имате към себе си или към някой друг младеж, то думите ви няма да бъдат чути, защото 18-годишните са убедени, че знаят, имат и могат всичко. А точно заради това не са им притрябвали съветите на някакви „изкопаеми”, както често наричат хората, с пет или повече години по-възрастни от тях. Носталгичното заключение на зрелите хора „Ех, да бях сега с тоя акъл, ама на твоите години”, не носи със себе си никаква провокация към по-младите, освен голямата досада да го чуват толкова често. Така че сте длъжни да намерите и подхода към себе си. ..."

Хвърлям горната ръкавица към самата себе си!

Както съм вече на навършени 37, мисля, че има какво да споделя с моето тогавашно 18-годишно Аз. Дори ще ми бъде интересно да се върна мислено назад. В своеобразна ретроспекция...
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: Тинейджърите и проблемите с тях

Мнение от Kleo »

Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Публикувай отговор