Детска градина за децата

Аватар
bubalina
В началото бе словото
Мнения: 703
Регистриран на: 07 Ное 2010, 11:19

Детска градина за децата

Мнение от bubalina »

Вер даде идеята...
Имам една идея. От много време ми се търкаля в главата. Доста е крупна обаче и не знам дали ще успеем да я усъществим .... Ето как изглежда:
ДЕТСКА ГРАДИНА ЗА ДЕЦАТА
Имаме доста кадри: Квалифицирани учителки, неквалифицирани преподаватели по йога, спорт, приложни, рисуване, английски, хора със хъс и енергия да въртят по-бизнес делата. Имаме чудесни готвачи, млади хора които не са уморени от живота и които не се страхуват да излязат от рамките! Тук сме хора, които можем да даваме Любов. Това им липсва по градините според мен :)
Идеята подлежи на дискусии, знам, че не е лесно НО ЗАЩО ПЪК НЕ?! Защо да не направим една истинска, весела, усмихната детска градина, не за учителките, не за родителите, а за децата?!
Чери, каза че си заслужава...
Ами хайде да я разнищим... :954
[url=http://www.baby-gaga.com/][img]http://tickers.baby-gaga.com/t/lamlamsbu20120313_-8_My+child++is.png[/img][/url]
Ver

Re: Детска градина за децата

Мнение от Ver »

Супер Бубе :)
С удоволствие ще се включа с моите идеалистични представи :954
Ще бъде другата седмица сигурно, че нямам никакво време сега :923
futarela
Философска система
Мнения: 1205
Регистриран на: 19 Авг 2010, 21:42
Местоположение: София

Re: Детска градина за децата

Мнение от futarela »

Много интересно , ще следя темата . :524
Истинското откритие е не да изнамираш нови пейзажи, а да придобиеш нови очи.[img]http://lines.ladoshki-forum.ru/showgif.php?imgfile=1_5Priroda_lines/1275646909.png[/img]
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: Детска градина за децата

Мнение от Kleo »

Съжалявам, но не разбрах темата :oops: Бихте ли пояснили за мен? Мерси предварително :923
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
bubalina
В началото бе словото
Мнения: 703
Регистриран на: 07 Ное 2010, 11:19

Re: Детска градина за децата

Мнение от bubalina »

vihrogonche написа:Съжалявам, но не разбрах темата :oops: Бихте ли пояснили за мен? Мерси предварително :923
Вер има някакви идеалистични представи и чакаме да ги сподели,та да започнем да ги нищим.... :fan
[url=http://www.baby-gaga.com/][img]http://tickers.baby-gaga.com/t/lamlamsbu20120313_-8_My+child++is.png[/img][/url]
Ver

Re: Детска градина за децата

Мнение от Ver »

Момичета,
много съжалявам за забавянето, но рядко се весвам в града, та камо ли пред компютъра, а и вдъхновение чакам :1062
Но сега ще опитам да започна темата.
Поста ми по-горе се яви продължение на трудностите с които се сблъска Чери в тяхната градина.
Ето как започна всичко при нас:
Когато Мони беше малка, аз мислех, че детската градина е чудесно място за децата: сред връстници, обградени с внимание, учещи се на нещо ... Тази представа ми бе разбита още с първите седмици. Настроението в градината беше лошо, всички деца бяха изнервени, ревящи. Не ги изкарваха навън, защото е трудно да се облечат 20 дребосъка, всички трябваше да спят следобяд, защото на учителките им се пиеше кафе или им се пушеха цигари и на никоя от тях не и се занимаваше с децата, които не спяха.
Детето ми започна да се напикава, стана мълчалива ... Съвсем случайно дочух част от реплика на "учителката" по подвод възпитанието на малките: "Ние ще ги пречупим!" :shock:
Това вече преля чашата на търпението ми. Без да се разправям, много бързо взех решение. Отписах Мони от детска градина, защото не искам да пречупвам детето, защото не искам да го вкарвам в измислени рамки, защото искам да играе по цял ден, да се учи с интерес и усмивка, да бъде спокойна и уверена, а не стресирана и подтисната.
Промяната в поведението и беше очевидна: възвърна спокойствието си, спря да се напикава и да си гризе ноктите.
Когато след време се разхождам около градината от двора дочух следното реплика от една от учителките: "Не си послушен! Майка ти няма да дойде да те вземе!" :shock: Разбира се последва истеричен рев. И аз да бях на това място щях да скъсам да рева :328
Не смятам, че всички детски градини са такива или че всички учители са такива. Но при нас беше така.
Чувам от различни хора, в различни градини подоби неща. С времето разбрах, че това е практика, а не изключение. По-скоро изключение е обратното.
За това леко полеко в главата ми взеха да се промъкват разни мечти.
Ver

Re: Детска градина за децата

Мнение от Ver »

Започнах да си представям къща сред зеленина, с голям двор в която децата да излизат да се разхождат по всяко време. Да има градинки, които по-големите да прекопават, да си садят цветя или зеленчуци. Дръвчета и птички за които да се грижат. В такива и подобни занимания може да мине почти цял ден навън. А когато дойде зимата игрите навън стават още по-интересни ;)
Заниманията биха могли да бъдат свързани както със сезоните (събиране на листа, изработване на неща от жълади, мъх, дърво, хербарии от цветя ...), така и с празниците, които в България ги има в изобилие (Есенния маскарад за Хелоуин, който макар и небългарски, носи прекрасни идеи и е забавен за децата, няма време трябва да се подготвим за Никулден и Коледа, после идват св. Валентин и любимата Баба Марта и доакто се усетим е дошла пролетта). Работа и забавления за цялата година!
А когато стане време за обяд и почивка те ще са желани, а не задължителни.
Представях си, че няма задължителни неща: който има нужда от сън ляга да спи, който обаче не иска, може да участва в приготвянето на следобедната закуска или да си рисува, лепи, играе ....
Ооо, а само като си помисля за извън-градинските забавления направо пощурявам:
разходки в планината, посещения на пещери, "екстремни" забавления за по-смелите, "лагери" и още куп други неща.
Ще има спорт: например детска йога сутрин на тревата и следобед за разсънване ;), футбол и други спортни игри, шах и подобни за другия тип деца ;) и доста други възможности има ...



Да, скептиците ще кажат "Абсурд!" Знам, че е далеч от представите на повечето хора, за "детско-градинско обучение", но изпълва моите представи за живота. Да научим децата,че те са неделима част от природата, за да опзнаят себе си, трябва да познават и обичат всички живи същества. Да, трябва място; борба с бюрокрацията; много средства; доста хора, които могат и са готови да отделят много време, сили и любов в името на една голяма цел: Да отгледаме децата с Любов и да ги подготвим за живия живот!
Заслужава си, дори само да си помечтаем!
Аватар
dexter
Философска система
Мнения: 1363
Регистриран на: 19 Окт 2010, 12:14

Re: Детска градина за децата

Мнение от dexter »

Моето виждане за това каква трябва да бъде една детска градина до голяма степен се препокрива с условията в градината на Яна. И понеже съм счетоводител :221 и обичам подредените неща, ще изброя какво ми харесва и какво според мен е правилно за една градина за деца - точка по точка :)
1. Възпитателите да са достатъчно на брой - по един на най-много 5-6 деца.
2. Да са хем достатъчно квалифицирани, хем да си обичат професията. И да са добре заплатени, за да не се подтискат от мисли как този месец ще си платят сметките и др. битовизми. Но може би най-важното е да си обичат работата, да са усмихнати, дружелюбни, търпеливи. И добри професионалисти, за да избягват изказвания от рода "майка ти няма да дойде да те вземе" (ей това като го чух в първата градина на Яна и не знам какво ми стана, разплаках се в коридора, добре че нямаше кой да ме види :126 ). Да вярват, че дисциплина не се постига със страх, а с уважение към личността на околните. изобщо да оставят тази система на авторитетния учител, който постига и налага авторитета си чрез страха.
2. Групите с деца да са малки - не повече от 12-15 деца. Помещенията да са достаъчно големи, за да не си ходят децата по главите и да се изнервят допълнително.
3. Да ядат плодове всеки ден.
4. Всеки ден да излизат навън, без значение от времето, поне за половин час. Забелязах, че Яна много по-добре понася престоя в градината, ако през деня са навън, може би защото там дисциплината остава на заден план и всеки може да освободи натрупаното напрежение. (В това отношение нашата градина не може да ми покрие изцяло критериите :1062 ).
5. Децата да са свободни да се занимават с дейности и играчки, каквито са им по сърце. А не напр. да чуват думи от рода - сега не е време за книжка, за игра с кукли - сега се пее.... Ако някой е тъжен - да му се остави време да потъгува, да поседи сам. Да не се правят опити всички деца да се вкарат в някаква норма и рамка. Да се уважава личността на детето и да се зачита правото му да има чуства, настроения и интереси.
6. Играчките да са образователни. Програмата за обучение да е по-интензивна. Това ми изказване е доста общо, но мога да го обясня с конкретни примери. В държавната градина имаха програма за първа група - да броят до три, да оцветяват, да научат едно стихче и една песничка. Общо взето програмата за 3-4 годишни деца беше като за двегодишни, че и за по-малки, по мое мнение и като се водя от моето дете и други познати деца. В момента всички 4 годишни деца в групата на Яна знаят буквите и всички проявяват интерес да се учат да пишат и четат, да смятат. Боравят свободно с двуцифрени числа - разпознават ги, броят до 100. Всеки ден ги запознават с различни неща от живата и неживата природа - животни, вулкани, пустини, континенти. Това по никакъв начин не ги натоварва, бих казала, че ги стимулира. Та мисълта ми е децата хем да си играят, хем да се обучават без да се стресират - оказва се, че е възможно.
7. Да имат някакъв спорт и/или танци. Напр. йога (много е подходяща за деца, по-скоро е една игра, в която участват всички). Танците също ми се струват важни, по мое мнение и наблюдение всяко дете се радва на хубава музика и възможност да поскача в ритъм :) .
8. Дисциплината да се налага с обяснение и беседване. Според мен за всяко лошо държание си има причина. Ако на някой му липсва майка му, нормално е да е кисел и да се държи лошо, не може като допълнение и да седи наказан. Да се обучават децата да разпознават емоциите си, а не да се наказват заради тях.

Стана дълго, да не досаждам повече :221 . Надявам се и друг да сподели какво мисли за идеалната градина. Също ми се ще да побеседваме и какви са начините и има ли ги изобщо да се променят нещата в сегашните градини. Какво пречи най-вече, кои са главните фактори за промяната. Кое е първо - яйцето или кокошката :lol: ?
Ver

Re: Детска градина за децата

Мнение от Ver »

Ето и една заигравка, нещо като "във филма участват":
Директор: Ами сега?! :221
Заместник (все пак и директора е човек ;)): :1062 (хайде включвайте се :222 )
Спорт: Чери, Олеся, Вер
Вътрешен дизайн: Лир, Вер, Цвети
Проложни изкуства и рисуване: Лир, Цвети, Вер
Учебна дейност: Нели,Сиренце,Бубалина,Смехурко, Валрус, Исето . Тук май имаме най-много кадри.
Шеф на кухнята: Фюти и приятели: Марико, Линди, Бобичан (опасявам се, че за тази работа ще има голяма конкуренция :!: )
Чужди езици: тук тепърва ще видим с какъв потенциал разполагаме. Аз поназнайвам английски и руски :)
Психолог: Нели, Вер :955
Моля не се сърдете, ако изпускам някой (а аз изпускам много хора), тепърва започваме ;)
Очаквам предложения за дейности, и участниците в тях :222
Разбира се, може да се наложи да наемем и външни хора :221 , защото в много от дейностите не сме квалифицирани :222
Надявам се темичката да предизвика интерес или най-малкото да размърда въображението ни :954

Декс, радва, че се включваш! И че има все пак и "други" градини :326 Така, акто чета за градината на Яна, виждам , че са на прав път! :524
Аватар
dexter
Философска система
Мнения: 1363
Регистриран на: 19 Окт 2010, 12:14

Re: Детска градина за децата

Мнение от dexter »

Има и други градини, но не са приоритет на държавната политика. И аз постиянно се питам защо е така. какво пречи с малки стъпки да се тръгне в друга посока. Дали защото всеки е приел статуквото като единствено възможно? Дали защото така е най-лесно? От къде да тръгне промяната? Пари ли няма или хора, които да наливат вода във воденицата? Различната градина според мен може да се направи и без да се влагат чак толкова пари. Първоначалната идея на Мария Монтесори е децата да се обучават от природата, с природни играчки, за които не са нужни пари. На кого му трябват пластмасовите играчки? Едва ли това е първоначалната мисъл на децата - как да се доберат до пластмасата. Според мен педагозите са в основата, а не базата, парите, материалите. И естествено - подходяща държавна политика в тази насока (вече и на себе си станах досадна с постоянното повтаряне на "държавна политика" :221 ). Какво имам пред вид - нашата градина прави опити да се лицензира. Но някой някъде не иска да признае методът Монтесори като алтернатива на масовостта. Не мога да разбера защо, то и нямам много инфо по въпроса.
Така че според мен първо са идеите и чак тогава може/трябва да се подплатяват с пари и база. Промяната трябва да тръгне от главите на хората. Аз съм щастлива и благодарна за възможността, която има моето дете - хем да е сред връстници, хем да върви по малко по-различен път.
Ще си призная и друго, па макар и да ми се смеете - разгледах линковете за швейцарските училища и имам нова мечта - детето ми да учи там :221 :221 . Представям си какво би било, ако можехме да си го позволим финансово - да се преместим цялото семейство в някое китно швейцарско селце и Яна да ходи на училище там :221 :221 :221 . Луда работа, знам - аз дори не пускам тото фишове :955 :955
Ver

Re: Детска градина за децата

Мнение от Ver »

dexter написа:Така че според мен първо са идеите и чак тогава може/трябва да се подплатяват с пари и база. Промяната трябва да тръгне от главите на хората. ....
Ще си призная и друго, па макар и да ми се смеете - разгледах линковете за швейцарските училища и имам нова мечта - детето ми да учи там :221 :221 . ...
Декс, леко полеко усещам, че говорим на един език.
Напълно съм съгласна, и не преставам да се чудя, защо все на други места има хубави неща, а тук ги гледаме отдалеч?!
Сякаш българинът не се чувства достоен за хубавото ... :1044
Публикувай отговор