"ХРАНЕНЕ И ВЪЗПИТАНИЕ НА ДЕТЕТО" - статия на Лидия Ковачева

Vicky-Picky

Re: "ХРАНЕНЕ И ВЪЗПИТАНИЕ НА ДЕТЕТО" - статия на Лидия Ковач

Мнение от Vicky-Picky »

Страхотно съвпадение! Попадам на тази статия в момента, в който съм на 52 стр. от книгата на Лидия Ковачева "Гладът - приятел и лекарство"! :222

Да споделя и аз своя опит със Сашето - от самото му раждане сам си определя големината на порцията. В момента, в който си обърне главата и откаже хапката - спирам с храненето... пък ако се сети, че иска да си го дояде, добре дошъл :-)

Осъзнавам, че допуснах една грешка в самото начало - бях се заинатила, че ще го кърмя на 3 часа и изпадах в ужас, когато нарушеше режима... Така де, вие огладнявате ли точно на 4 часа и нито минута по-рано или по късно?! Нищо, със следващото дете ще съм по-подготвена :524
djiq

Re: "ХРАНЕНЕ И ВЪЗПИТАНИЕ НА ДЕТЕТО" - статия на Лидия Ковач

Мнение от djiq »

Vicky-Picky написа:Осъзнавам, че допуснах една грешка в самото начало - бях се заинатила, че ще го кърмя на 3 часа и изпадах в ужас, когато нарушеше режима...
Вики, аз бях решила, че ще го храня на 3 часа по 30мл и ще увеличавам постепенно като до 12 месец ще яде по 120мл.
Сега като се връщам назад се моля един ден да си простя за глупостите, които направих в началото :126
Две седмици си чаках кърмата, която така и не "дойде" и го храних с по 10/20мл и такива болки, за които не искам да се сещам-резултата беше -200гр на втората седмица от изписването ни.....толкова плаках.... и тогава почна одисеята с АМ давано под точен час и количество.
Захраних с оризова каша и в момента ядем от детската кухня и моите гозби, когато няма кухня :222
Не е ял пържено, а скоро водих разговор с баба му и дядо му, че вместо да му купуват вафла и сокче и аз да изхвърлям по-голямото кол-во от тях :222 по-добре да му купят два банана.
Че не е необходимо да му предлагат сокче със съмнително съдържание при условие, че той си пие вода и не протестира...
Боря се..., но не винаги успявам за съжаление... Винаги се намира някой да предложи царевични пръчици и куп други боклуци ...
Как да обясня на хората, че няма нужда да хранят детето ми?!?!?!
Живяла съм в чужбина извесно време и там на площадката се отива с някоя играчка и шише вода, никой не предлага нищо на детето докато не попита придружаващия го възрастен!!!!!
А не като тук... първо му завират пакетчето под носа и след като той е бръкнал вътре ме питам с усмивка: "Нали му даваш?" :126

Моето дете не е от злоядите и не искам и да става, но това не означава, че искам да го тъпча с боклуци! Дано се вразумят най-после възрастните и да изтрият клишето "нека да опита от всичко"!
Ivaila

Re: "ХРАНЕНЕ И ВЪЗПИТАНИЕ НА ДЕТЕТО" - статия на Лидия Ковач

Мнение от Ivaila »

Djia,
не виждам проблем като някой от детската площадка подаде пакетче с нещо просто да кажеш,че твоето дете не яде такива неща. Аз лично казвам и ако му е дадено преди да са ме попитали просто го вземам от ръцете и хвърлям в коша. На детето обяснявам,че това е "Кххххх"/т.е мръсно. Едва ли е наясно защо мама го хвърля,но..../ Не ме засяга,че някой ще се обиди от това ми действие. На приятели и родители също казвам кое давам и кое не. Ако не се съобразяват също отива пред тях в коша. Следващия път ще решат дали да купят пак и да си хвърлят парите в коша.
djiq

Re: "ХРАНЕНЕ И ВЪЗПИТАНИЕ НА ДЕТЕТО" - статия на Лидия Ковач

Мнение от djiq »

:524 Поздравявам те!
и аз в началото бях така, докато всички в квартала не ме обявиха за луда, тогава май се попредадох леко... за което изпитвам вина разбира се ...
Аватар
dexter
Философска система
Мнения: 1363
Регистриран на: 19 Окт 2010, 12:14

Re: "ХРАНЕНЕ И ВЪЗПИТАНИЕ НА ДЕТЕТО" - статия на Лидия Ковач

Мнение от dexter »

Аз не се тревожа толкова, като някой черпи Яна на площадката или някъде другаде. Повечето неща тя и без друго не иска да ги яде, а напоследък такова черпане се случва твърде рядко, че да си заслужава стреса да я възпирам. Вече е голяма и започват въпроси - защо не може, как така другите ядат и т.н. Обяснявам подробно защо тези "храни" са вредни и тя вече знае, че консервантите и оцветителите затварят добрите бактерии в клетки и лошите вируси побеждават в тялото й :221 :221 . И че всеки сам си решава какво да яде и как да се грижи за здравето си - затова на някои деца им дават, на други - не. Но не ми се иска да постигна обратния ефект и да направя всичко забранено ужасно желано. От една царевична пръчица нищо няма да й стане, по-добре (според мен) да пробва, за да знае какво е и да не хленчи аз да й купувам. Ще продължава да расте и искам да може сама да преценява кое може и кое не, а не да разчита на моите правила и забрани. Разбира се, ужасно ми е неприятно, като идват и насила я карат да си взима някакви неща, но какво да се прави - не мога да контролирам хорските разбирания :roll: .
Така процедирам напоследък и с рекламите - обяснявам как това, което гледаме, не отговаря на истината и каква е целта на рекламите. Може все още да не разбира всичко, но лека-полека ще вземе да й влиза в главата. Поне не ме кара да й купувам "мечето, което обича детето", даже сама ми вика - "лъжат, нали, мамо - има консерванти" :221.
Ivaila

Re: "ХРАНЕНЕ И ВЪЗПИТАНИЕ НА ДЕТЕТО" - статия на Лидия Ковач

Мнение от Ivaila »

Декстър,
аз държа освен детето ми да не яде това,което смятам за вредно да не взема и от чужди хора нищо. Така всеки пласьор на дрога и бог знае какво след време може да предложи на децата ни.
Снощи имаше доста хубав филм по НВО по отношение на храните и храненията на животните с царевица и заразяването с Е.коли. И това в страни със Уж строг контрол! /гледайте го...беше около 22,30-23часа/ Стана дума и за храненето и кантара на хората -Евтиното месо или скъпите плодове. НЕ,че и в момента в Германия няма смъртни случай от точна същата бактерия и то от заленчуци,но....
Та затова смятам,че родителите освен във възпитание на храненето и храните,трябва да възпитават и децата да не вземат нищо от чужди хора,защото никога не се знае с какъв умисъл го правят. :1044
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: "ХРАНЕНЕ И ВЪЗПИТАНИЕ НА ДЕТЕТО" - статия на Лидия Ковач

Мнение от Kleo »

Статията много ми хареса :524
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
droidd
Философска система
Мнения: 1123
Регистриран на: 10 Юли 2011, 16:26

Re: "ХРАНЕНЕ И ВЪЗПИТАНИЕ НА ДЕТЕТО" - статия на Лидия Ковач

Мнение от droidd »

Статията е чудесна и дай Боже повече родители да ОСЪЗНАЯТ написаното в нея.
Пред мен вече не стои този проблем, но бих могла да споделя опит.
Големият ми син се роди направо дебел и със завиден апетит /за радост на бабите/.Много внимавах какво и по колко давам и никакви "нещица" между храненията.Малкият ту имаше апетит, ту нямаше, но това никога не ме е притеснявало.Оставях го да прави каквото реши.Някакси знаех, че няма да умре от глад и когато огладнее - ще хапне :1062 До ден днешен ме разправят в родата как съм си държала децата гладни :955
С "модела" в детската градина, за мой ужас изобщо не можах да се преборя, но и това мина.Големият все разправяше, че не му стига храната и чака момичетата да си зарежат хляба, че да го изяде :221 , а малкият, че го хранят насила.Никакви разговори с персонала не помогнаха с аргумента: Не може така, всичко трябва да се изяжда, вие давате пари и ако направим компромис на едно дете - всички ще искат :126
С бабите и дядовците, също не можах да се преборя / до ден денешен/, но просто не пусках децата на гости без мен и всичко беше под контрол.
Сега имам прекрасни млади мъже, с перфектни тела /е и спорта помогна/, които като решат, че са се нахранили и една хапка не хапват повече, пък ако ще и да е последната.За разлика от мен, дето съм научена, че всичко в чинията трябва да се изяде на всяка цена и след толкова години, макар че осъзнавам колко е вредно не мога да се преборя с този отвратителен навик.
Когато станах малко по-голяма и вече осъзнавах колко тежко ми става, след изпразването на препълнената чиния, веднага като станех от масата, отивах в тоалетната и си бърках с пръсти, за да повърна и да се отърва от непоносимата тежест в корема :126 Сигурно за това - никога не съм си тъпкала децата.
Ето го и резултата........не мога да не се похваля :221
Maro_Viktor_2.jpg
(144.84 KiB) Свалено 386 пъти
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: "ХРАНЕНЕ И ВЪЗПИТАНИЕ НА ДЕТЕТО" - статия на Лидия Ковач

Мнение от Kleo »

Много хубави синове си имаш, да са ти живи и здрави :524
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
Сиренце
Със словото напред
Мнения: 1652
Регистриран на: 13 Окт 2010, 13:58
Местоположение: Черни Вит

Re: "ХРАНЕНЕ И ВЪЗПИТАНИЕ НА ДЕТЕТО" - статия на Лидия Ковач

Мнение от Сиренце »

Е, те такива мъже са си за хвалба! :326 и на мама и на тате! :221
valrus

Re: "ХРАНЕНЕ И ВЪЗПИТАНИЕ НА ДЕТЕТО" - статия на Лидия Ковач

Мнение от valrus »

Момичета,ми то имало една чудесна темичка.Къде съм бляла досега ,че не съм я видяла.
Да споделя и аз като вас.На площадката ме смятаха за ненормална и се подхилкваха др мами,когато отказвах от техните "боклуци".Започнах да излизам с купичка нарязани ябълка и морков и др сезонен плод–гледаха като все едно извънземно виждат.С майките на площадката се преборих.
Елате ме вижте с родителите и родатата ми.Близалки,шарени бонбончета и всевъзможни гадости му се поднасят,а то ме гледа с едни жални очички и се крие в мен.Хем иска да го вземе,хем знае,че не давам.Викат ми–"ти си го стресирала това дете,я ела да ти дадем нещо
". :126 До ден днешен не мога де се преборя с тях. :126
Родителите ми са го взимали има няма 2–3 пъти през годината.Еми, това е моята сага,която си продължава,а вече е на 5г.Но най–интересното е,че малкият ги яде тези гадости ,като му се предложат. :126
Публикувай отговор