Бременността и промените в женския организъм

Аватар
bubalina
В началото бе словото
Мнения: 703
Регистриран на: 07 Ное 2010, 11:19

Бременността и промените в женския организъм

Мнение от bubalina »

Бременността е период на големи промени в женския организъм.
По време на своята бременност майката забелязва, че с нея настъпват множество промени. Бременността е състояние на организма, свързано с промяна на нивата на множество хормони, както и с появата на такива, които са нови, специфични за бременността. Именно на този нов баланс се дължат повечето от промените, които настъпват.

Нормалната бременност се характеризира със склонност към ниски нива на кръвната захар и подчертана чувствителност към гладуване.

Едни от най-често забелязваните промени са тези по кожата. За бременността е характерно потъмняването на кожата в определени области на лицето - чело, бузи, нос; както и по тялото - външните полови органи, кожата между тях и ануса, подмишниците, зърната на гърдите и срединната линия на корема. Наличните бенки могат да станат по-големи и по-тъмни на цвят, както е възможно и да се появят нови. Тези промени се дължат на хормон (алфа-меланоцитостимулиращ хормон), който по време на бременността се отделя от плацентата. По своето действие и структура прилича на друг хормон, който се отделя по време и извън бременността от структура в мозъка на всеки човек. Той е отговорен за цвета на кожата, получения от слънчевите лъчи тен, както и за наличните бенки. Повечето от тези промени са обратими.

Друга често срещана промяна са стриите - представляват розови или виолетови ивици по кожата на корема, бедрата, седалището и подмишниците. Разтягането на кожата не е от решаващо значение за възникването им. Дължат се на разкъсвания в структури на кожата, резултат на повишените нива на естрогени и други хормони (кортикостероиди). Приема се, че най-вероятно са генетично обусловени, тъй като част от жените образуват стрий. След раждането те избледняват и стават белезникави на цвят.

Под влияние на естрогена по време на бременността растежът на космите е по-бавен. От яйчника и плацентата се отделят андрогени (хормони, които се отделят в женския организъм и извън бременността, но в по-малки количества и по своята структура приличат на някои от мъжките полови хормони). Тези андрогени водят до по-засилено окосмяване и появата на акне (пъпки). Увеличава се активността на мастните и на потните жлези.

Естрогенът и прогестеронът (хормони, чиито нива са повишени по време на бременността) са отговорни и за промените, които настъпват с кръвоносните съдове. Чести са разширените вени по краката и хемороидите (представляват разширени венозни съдове в областта на ануса). Основен виновник е прогестеронът, който има отпускащ ефект върху венозните съдове, както и върху еластичността на съдовата стена. Тези промени са и в основата на отоците на краката, които се срещат при бременните.

Може би за бременната жена е интересно да знае, че в резултат на по-високите нива на естрогена, се задвижва цяла каскада от промени, която в крайна сметка води до повишаване на общия обем кръв и то предимно за сметка на течната съставка, което пък от своя страна води до промени в някои показатели при изследване на кръвта. Например, ако при небременна жена се приема за долна граница на норма на хемоглобина 120 g/l, то при бременна жена по-ниски стойности се считат за нормални. Чрез повишаване общия обем на кръвта организмът също така се подготвя и за нормалната за процеса на раждане кръвозагуба.

На действието на прогестерона се отдава и по-бавното преминаване на храната през тънките и дебелите черва, което пак от своя страна води до по голямо газообразуване и запек.

Някои бременни се оплакват от киселини и парене зад гръдната кост. За това пак е отговорен прогестеронът. Между хранопровода и стомаха има структура, наречена "сфинктер", изградена от мускулни влакна, върху които влияе прогестеронът и те са по-отпуснати, отколкото извън бременността. По този начин храната от стомаха, която вече се е смесила с киселия стомашен сок, може за кратко да се върне в хранопровода и да дразни неговата лигавица, при което жената чувства парене зад гръдната кост.

Чести симптоми през първите три месеца на бременността са гаденето и повръщането. Приема се, че хормоните въздействат на структура в главния мозък, отговорна за тези усещания.

Нормалната бременност се характеризира със склонност към ниски нива на кръвната захар и подчертана чувствителност към гладуване. Особено в първата половина на бременността в основата отново са женските полови хормони - естроген и прогестерон.
В тялото на човек има орган, наречен „панкреас", в който са разположени клетки, отговорни за отделянето в кръвта на инсулин - хормон, отговорен за използването на кръвната захар в организма. Под влияние на естрогена и прогестерона през първата половина на бременността тези клетки отделят по-голямо количество инсулин. Това води до повишено използване на кръвната захар от организма, резултат от което е понижение на нивото на кръвната захар на гладно. Обратно на това, в по-късната бременност повишеното ниво на инсулин не води до по-голямо усвояване на глюкозата от организма, тъй като се повишават нивата и на противоположните по действие хормони на инсулина, част от които е и естрогенът. Инсулинът в ранната бременност също така помага и за изграждането на мазнините.

По време на бременността млечните жлези, под влияние на хормоналните промени, се подготвят да отделят кърма непосредствено след раждането. Ефективното отделяне на кърма настъпва най-често на третия ден след раждането. От четвъртия лунарен месец гърдите могат да отделят в оскъдно количество коластра
[url=http://www.baby-gaga.com/][img]http://tickers.baby-gaga.com/t/lamlamsbu20120313_-8_My+child++is.png[/img][/url]
Аватар
bubalina
В началото бе словото
Мнения: 703
Регистриран на: 07 Ное 2010, 11:19

Re: Бременността и промените в женския организъм

Мнение от bubalina »

ПЪРВИ ТРИМЕСТЪР

Малко "теория"
Бременността при човека продължава приблизително 280 дни. Този период се равнява на 40 седмици, наричани гестационни, или на 10 лунарни месеца – всеки от 28 календарни дни.

Определянето на датата на предстоящото раждане се изчислява посредством датата на последната редовна менструация с помощта на формулата на Негеле, която представлява датата на последната редовна менструация + 7 дни – 3 месеца. Тази формула е предвидена за 28-дневен цикъл. Ако цикълък на жената е по-къс или по-дълъг, от получената първоначално дата за термина трябва да се извадят или прибавят толкова дни, колкото е разликата между реалния цикъл и хипотетичния от 28 дни.

Веднага след оплождането яйцеклетката (зигота) започва своя път през маточните тръби към кухината на матката. Междувременно тя се дели и нараства както по обем, така и по брой клетки, които съдържа. През първите две седмици след оплождането ние наричаме малкото чудо, случващо се в женския организъм, „яйце”. До осмата гестационна седмица, когато малкият живот вече е около 22-24 мм дълъг, ние го наричаме „ембрион”. В самото начало на този етап се оформя околоплодният мехур и се формира ембрион с дължина 4-5мм. Той е съставен от 3 слоя. От външния (ектодерма) се формират нервната система и кожата, от средния (мезодерма) – костите, мускулите, кръвоносните съдове и част от половите органи, а от вътрешния (ендодерма) – вътрешните органи. В края на осмата гестационна седмица ембрионът вече има оформени крайници и несъразмерно голяма глава. Оформя се лицето. Сърцето бие с честота около 180 удара в минута. След девета гестационна седмица вече говорим за плода, който жената износва.

До края на третия триместър размерът на плода нараства бързо – с всяка следваща седмица теглото и ръстът му се удвояват. Появяват се първите движения – в началото само на тялото, а по-късно и на крайниците. Всички органи почти завършват оформянето си и част от тях започват да функционират. Порастват първите косъмчета и нокти.

Важно: Наблюдаването на бременността започва със самото й установяване. По време на първия триместър се правят задължително следните изследвания: анамнеза, гинекологичен статус, системен преглед, измерване на ръст, телесна маса, кръвно налягане. Изследват се кръвната група на жената и нейният резус фактор, хематологичните показатели, а също и урината. Правят се серологични изследвания (Васерман, ХИВ), а при съмнение за контактност се изследват показателите за наличие на рубеола и токсоплазмоза. По време на първия триместър женската консултация включва задължително ултразвукова диагностика и 3D ехографско изследване (извършва се в 11 гестационна седмица).


ПРОМЕНИ В ЖЕНСКИЯ ОРГАНИЗЪМ

По време на бременността настъпва голяма промяна в женския организъм, която повлиява върху целия начин на живот. Настъпват промени във влагалището и вулвата, а също в пикочния мехур и уретера. Всяка жена, износила своето бебе, забелязва как с напредването на бременността необходимостта да ходи до тоалетната по малка нужда зачестява. Това се дължи на факта, че пикочният мехур е разположен непосредствено до матката и с нарастването си плодът го притиска.

Променят се и съчлененията между тазовите кости. Това е така заради предстоящото раждане – организмът се подготвя да” даде път” на бебето, когато настъпи моментът за неговото естествено напускане на майчиния организъм.

По време на бременността настъпват промени дори в женската кожа. Те обаче са твърде индивидуални. Някои майки с учудване регистрират изсушаване на епидермиса, а при други е точно обратното – кожата им става по-мазна. Много жени се оплакват от повишено окосмяване по тялото и по лицето. Това също има своето обяснение във връзка с бремеността – изменения търпи цялата ендокринна система. Нивата на различните хормони търпят промяна, която влияе както върху кожата и окосмяването, така и върху настроението – фактор, към който трябва да се пристъпва с разбиране и спокойствие.

Гърдите – този толкова важен орган в женския организъм – се подготвят за основната си роля след самото майчинство – храненето на бебето. В началото на бременността гърдите стават по-чувствителни, дори напрегнати. Често през деветте месеца на износване на плода те нарастват, а към края на този важен житейски цикъл при някои жени се отделя коластра като част от подготовката на жените за кърменето.

Дори храносмилателната система и усещането за вкус се променят по време на бременността. Много жени споделят, че иначе любими техни храни започват да ги отвращават и дори само миризмата им води до гадене. При много бъдещи майки се появяват киселини.

Когато една жена забременне, състоянието на нейните кръвоносни съдове също се променя поради значителната промяна в кръвния поток. Това предизвиква увеличаване на кръвния обем и сърдечния ритъм.


ХРАНЕНЕ НА БРЕМЕННАТА

Много жени се притесняват от предстоящото наддаване на килограми през деветте месеца от тяхната бременност. Нормално е те да са между 9 и 12, но всъщност всичко зависи от режима на хранене, който ще спазва бременната жена. Отдавна вече не е популярна репликата „Храня се за двама”. Най-важното е майката да се храни богато и разнообразно, приемайки оптимални количества белтъци, въглехидрати, мазнини, минерали, витамини и микроелементи.

При установяване на бременността, особено когато тя не е планирана, се препоръчва започването на приема на фолиева киселина за профилактика на различни дефекти на невралната тръба. Вече съществуват и редица модерни препарати, които освен необходимите за бъдещата майка количества винамини, минерали и микроелементи, включват и фолиева киселина, йод, а и така необходимото желязо, липсата на което може да доведе до сравнително често срещаната специфична анемия при бременните жени.



Важно: По време на бременността всеки прием на медикаменти трябва да е предварително консултиран с наблюдаващия акушер-гинеколог или с личния лекар. Имунизациите не са препоръчителни. Приемът на алкохол, наркотици и тютюнопушенето са крайно нежелателни.


ХИГИЕНЕН РЕЖИМ НА БРЕМЕННАТА

Хигиенният режим на бременната трябва да се контролира от самата нея, от нейните близки и от съответните медицински специалисти, наблюдаващи бременността и (женска консултация). Бъдещата майка трябва да се стреми да носи достатъчно свободни дрехи от естествени материи, които не и причиняват дискомфорт и не спарват кожата.

Вече беше посочено, че бременността влияе върху целия организъм, включително и върху отделителната система. Освен честото ходене до тоалетна по малка нужда, много жени се оплакват от запек и хемороиди. Те трябва да се консултират с наблюдаващия ги специалист, който да им препоръча подходящите препарати за превъзмогване на дискомфорта. На отделителната система през бременността трябва да се обръща съществено внимание, тъй като правилното и функциониране е от голямо значение за цялостния тонус и здраве на организма, изпълняващ в този момент важна и тежка роля. Важна част от доброто функциониране на храносмилателната система са зъбите. Плодът „изсмуква” необходимите за развитието му вещества от майчиния организъм, което често води до тяхното разрушаване. Затова е препоръчително при планиране на бременност да се посети стоматолог. Това е добре да стане дори след настъпване на бременността, но специалистът по дентална медицина трябва да е уведомен за състоянието на жената, за да съобрази евентуалното лечение с него.

Стига бременността да протича нормално и за жената да не съществува никакъв дискомфорт, сексът не е забранен.



Важно: Проблеми на бременността или кога трябва да се обърнем към нашия акушер-гинеколог. Задължително при: болки ниско в корема и кръста; кървене от гениталиите; сухота в устата; намалено отделяне на урина; повишаване на телесната температура; отслабване; общо изтощение, уморяемост....и всичко, което притеснява бременната жена.


НАВИЦИ И БРЕМЕННОСТ

Както преди време заяви френската министърка на правосъдието, Рашида Дати, бременността не е заболяване. Въпреки това е необходимо повишено внимание към иначе естествени навици в ежедневието на някои жени. Физическото натоварване следва да е съобразено както с етапа от бременността, така и с нейното протичане. Въпреки това вече са разпространени достатъчно специализирани центрове, където се провеждат курсове по различни видове спортове (например каланетика и йога), приспособени специално за нуждите на женския организъм по време на бременността. Пътуванията не са противопоказани, а разходките на чист въздух (поне 1 час всеки ден) са всъщност задължителни.

Много бременни жени не напускат работното си място до последния месец от износването на плода. Това обаче твърде много зависи от типа работа, натовареността и средата. Съществуват професии, при които е необходимо своевременно уведомяване на началника и молба за преместване в по-щадяща среда. Те са свързани преди всичко с употребата на различни химикали и контактуването със заразно болни хора. Ако тези фактори не са на лице и жената кара нормална и спокойна бременност, тя следва сама да прецени в който точно период ще се възползва от правото си да излезе в отпуска.

През първия триместър от бременността повечето бъдещи майки забелязват, че са по-отпаднали от обикновено и им се спи много повече от преди. Това е нормална реакция на женския организъм за случващото се в него. Към края на бременността обаче нещата се променят диаметрално – бебето и коремът на майката вече са пораснали, което пречи на заемането на удобна поза за сън. Нуждата от ходене до тоалетната зачестява, малкото създание рита все по-осезаемо и бременната жена все по-трудно може да се отпусне и отдаде на дълъг сън. Наближава денят на най-радостния момент!

Източник : http://www.ivf-bg.com" onclick="window.open(this.href);return false;
[url=http://www.baby-gaga.com/][img]http://tickers.baby-gaga.com/t/lamlamsbu20120313_-8_My+child++is.png[/img][/url]
Аватар
bubalina
В началото бе словото
Мнения: 703
Регистриран на: 07 Ное 2010, 11:19

Re: Бременността и промените в женския организъм

Мнение от bubalina »

ВТОРИ ТРИМЕСТЪР

Второто тримесечие от бременността обхваща периода от 13-та до 27-та седмица. Това е времето, в което повечето жени започват да изглеждат бременни и могат да носят дрехи за бъдещи мами. До 16-та седмица горната част на матката би трябвало да се намира по средата между срамната кост и пъпа. До 27-та седмица горната част на матката би трябвало да е на 2 инча (5 cm) или повече над пъпа.

В края на второто тримесечие зародишът е около 10 инча (25.4 cm) дълъг и тежи около 1.5 lb (680.39 g).

Може да откриете, че второто тримесечие е най-лесната част от бременността. За някой жени напрежението в гърдите, сутрешното гадене и умората от първото тримесечие избледнява или изчезва по време на второто тримесечие, докато физическият дискомфорт от късната бременност тепърва се разпространява. Напрежението върху пикочният мехур може да намалее, тъй като матката расте нагоре и извън таза.

Ако това е вашата първа бременност, вие ще започнете да усещате движението на плода от около 18-20 седмица след вашият последен менструален цикъл. Въпреки всичко, зародишът се е движил от няколко седмици, но движенията не са били достатъчно силни, за да можете да ги забележите. Първоначалните ембрионални движения биха могли да бъдат толкова нежни, че вие не бихте били сигурни какво усещате. Ако сте били бременни и преди може да забележите движенията и по-рано – понякога между 16-18 седмица.

Нормални симптоми, които може да усетите по време на второто тримесечие:

-промяна на гърдите
-схващане на краката
-болки в гърба
-болка в таза и бедрата
-стрии и други промени на кожата
-хемороиди и запек
-стомашни киселини (също така и симптоми на стомашно чревни разстройства)
-кървене от носа и венците

Често срещани инфекции, изискващи лечение по време на бременност:

- вагинални инфекции и възпаления
- бактериални вагинални инфекции
- инфекции пикочният тракт


С навлизането във втория триместър на бременността вие ще се почувствате бодра и енергична. Съвсем скоро бременността ще стане забележима и ще ви потрябват по-свободни дрехи. Плодът вече напълно е оформен и от 14-та седмица се храни чрез плацентата. Сега растежът му е подготовка за живота извън организма на майката.

Плодът:
Появяват се вежди и мигли. Тялото и лицето са покрити с мъхче. Кожата на малкото е толкова тънка, че през нея се вижда мрежата от кръвоносни съдове. Вече са оформени ставите на ръцете и краката, започнало е втвърдяването на костите. На пръсчетата вече има собствена , неповторима кожна рисунка.
Бебето вече има вратле.
Вече може да се определи полът, макар че с ултразвуково изследване това не винаги се получава. Гръдният му кош вече осъществява дихателни движения. То може вече да смуче пръсчето си. Може и да гълта. Появяват се зародиши на зъбите.
То вече се движи, но вие засега не го усещате. Сърцето му бие 2 пъти по-бързо от вашето.

След 14-та седмица лекарят може да го прослуша със специален стетоскоп.
През този месец плодът бързо расте. Дължината му е 16 см. Теглото е 135г.

Нови усещания:

Общото ви състояние трябва съществено да се подобри. Апетитът се увеличава. Уринирането става по-рядко. Гаденето при повечето изчезва, макар че при майките на близнаците, то остава до раждането, а при някой тепърва може да започне.

Все същите запеци , киселини, разстройство на храносмилането, подуване, главоболие. Носът може да започне да кърви, тъй като носните вени се подуват.

Появява се кървене на венците.

Появяват се варикозни вени на краката и хемороиди. Възможни са бели течения от влагалището.

Началото на втория триместър започва с повишена разсеяност и забравяне. Това е предизвикано от хормоналните изменения през този период. Не се притеснявайте, всичко скоро се нормализира.

Как изглеждате през този период:

По това време теглото ви се увеличава с 2,5 килограма. Гърдите засега остават същите. Талията изчезва. Коремът започва да се закръгля.

Бенките и луничките започват да потъмняват, увеличава се пигментацията на кожата; потъмнява средната линия на корема, зърната и кожата около тях. Това ще премине след раждането.

Какво да предприемем:

Хранете се рационално и следете теглото си. Започнете да приемате витамини. През този месец на вас ви е необходимо желязо. Не пренебрегвайте млечните продукти, съдържащи живи лакто- и бифидо-култури. Хранете се по-често.

Възможно е това да подпомогне избягването на белите течения.

В женската консултация най-вероятно ще ви предложат ултразвуково изследване. Не се притеснявайте, детето ви е добре. Патологиите са малко вероятни в развитието на бебето. Като правило те се проявяват още в първите седмици, предизвиквайки спонтанни аборти

статията е от http://www.fema-bg.com" onclick="window.open(this.href);return false;
[url=http://www.baby-gaga.com/][img]http://tickers.baby-gaga.com/t/lamlamsbu20120313_-8_My+child++is.png[/img][/url]
Аватар
bubalina
В началото бе словото
Мнения: 703
Регистриран на: 07 Ное 2010, 11:19

Re: Бременността и промените в женския организъм

Мнение от bubalina »

ВТОРИ ТРИМЕСТЪР

20-та седмица
Към средата на бременността може да почувствате прилив на сили. Ще се подобри състоянието на кожата и косата, и ще изглеждате много добре. Съвсем скоро ще усетите движенията на бебето.

Вашето бебе: На бебешката главичка започва да расте косата, появяват се вежди и светли мигли. Образува се първородна обвивка – бяло мазно вещество, защитаващо кожата на бебето в матката.
Ръчичките и крачетата вече са развити. Тялото е покрито с тънък мехур. Чрез кръвта на майката, на детето се предават защитни вещества, осигуряващи устойчивостта на организма.
Детето е много активно; за първи път ще усетите неговото движение като слабо потреперване; то може да реагира на външни звуци.Но, ако движенията не са чести, - не се притеснявайте: по това време при повечето настъпва периодът на затишие.
Дължината на плода е 25 см.
Теглото е 340 гр.

Нови усещания:

По кожата е възможна появата на пигментни петна, но след раждането те задължително ще изчезнат.От зърната е възможно отделянето на полупрозрачна течност. Попивайте я със салфетка. В никакъв случай не се опитвайте да я изстискате. Възможни са обилни вагинални течения и кървене на венците. Ставите и връзките им са отслабнали, затова не се изключват болки в кръста и на други места. Апетитът е много добър. Възможно е отичането на ходилата и глезените, а също така на лицето и ръцете. Появяват се варикозни вени по краката и в ануса.
Усилва се сърцебиенето.
По-лесно или по-трудно може да получите оргазъм.

Как изглеждате:

Гърдите вече са много уголемени. Коремчето вече се забелязва. Възможно е увеличаването на големината на крака. Много бързо растат ноктите и косата. Може да се появи окосмяване по някои нежелани места. Ако ви се влошило зрението – не се плашете. Обикновено след раждането всичко се нормализира. През този месец вие можете да напълнявате с 0,5 кг на седмица. Особено сега трябва да следите храненето си, тъй като следващите седмици са период на интензивния растеж на детето, тоест увеличаването на вашето тегло. Максимално увеличаване на теглото към 20-та седмица е 3 кг.

Какво да предприемете:

Съхранявайте правилна стойка и не напрягайте гърба си. Слагайте обувки с ниско и широко ходило. Научете се правилно да вдигате тежки неща. Най-важното е да не се прави изведнъж.
Първо, необходимо е да застанете стабилно, да сгънете краката си в колене /а не в кръста/ и да вдигнете товара, използвайки мускулите на раменете и краката, а не на гърба. И въобще, постарайте се да разпределите натоварването равномерно: носете две торби, по една във всяка ръка, вместо една тежка.
По-добре да спите на твърд дюшек. Ставайки, по-добре да сложете краката на края на леглото и спуснете долу, а не да се обръщате настрани. Старайте се да не вдигате ръцете си горе дълго. Започнете да мислите за необходимите неща за бебето.
По-добре не боядисвайте и не къдрете косата си. Слагайте ръкавици за домакинска работа, тъй като ноктите стават чупливи. Ако силно се е увеличила пигментацията, постарайте се да се излагате на преките слънчеви лъчи, това само ще влоши положението.

Краят на втория триместър е оптимален по отношение на състоянието на жената. Към този момент свършват определени адаптационни фактори: гадене, сънливост, плачливо състояние. Жената „разцъфва” при нормалното протичане на бременността и се чувства много добре.
Бъдещата майка с всеки изминал ден все повече се съобразява с детето, усеща и си представя неговите движения. Те засега не пречат, за разлика от следващия, третия триместър, когато околоплодните води намаляват, и на детето ще стане по-тясно. Засега на майката не се налага да търси удобна поза нито по време на сън, нито през деня. Повече си почивайте, за да избегнете отичането. Редовно правете гимнастика. Ако планирате да кърмите детето, посъветвайте се със специалист. Минете профилактичен преглед, запишете се на курсове за млади майки, време е да помислите, как ще раждате.
В прасците и глезените може да почувствате напрежение. Това се обяснява със значителното увеличение на теглото. Слагайте удобни обувки с ниско ходило. Заради тежестта на матката върху пикочния мехур, ще започнете по-често да ходите до тоалетната. Може да се появят схващане, киселини, болки в кръста. Бузите се зачервяват поради по-голямата циркулация на кръвта в подкожните кръвоносни съдове. Лицето става по-пухкаво, защото организмът задържа повече вода. По тази причина пълнеят ръцете и раменете. Потъмняват местата около зърната.

Вашето тяло:

Коремът все повече изпъква, затова слагайте свободни дрехи от естествени материи. За да поддържате натежалите гърди, слагайте памучен сутиен с подвижно закопчаване, широки презрамки и с банели. Към края на бременността ще ви потрябва с два размера по-голям сутиен. Ако гърдите ви станат много тежки, слагайте лек сутиен дори и през нощта.
Когато значително понапълнеете, не ви съветваме дълго да лежите по гръб, тъй като заради тежестта на матката върху кръвоносните съдове, може да се появи силна слабост.

Теглото ви се увеличава примерно с 0,5 кг на седмица. Но ако преди бременността сте били под нормата, то ще се увеличава по-бързо. Към края на 24-те седмици оптималното увеличение е 4,5 кг.
Ако ходите на работа, време е да се реши въпросът, касаещ отпуската по майчинство: писмено да известите за това прекия си началник.

Вашето бебе:

23-25 седмица
Сега може да наблюдавате, а след това да сравните, по кое време от денонощието ще спи новороденото ви бебе. Детето чува вашата реч, а сърцебиенето му добре с чува със обикновен стетоскоп.
Продължава процесът на развитие на мозъка, клетките но който се развиват. Уплътняват се центровете за образуване на костите. В белия дроб се увеличава количеството на въздушните торбички, плодът активно диша, вдишвайки и издишвайки амнеотичната течност. Теглото на плода е около 600 гр., а дължината 34 см.

26-27 седмица.

Детето все още е много слабо, но под кожата се появява мазнина. Сега и след раждането тя е предназначена за регулиране на температурата на тялото. В кожата се образуват потни жлези. Очите на плода са отворени. Той реагира на светлина през стената на корема. Развит е рефлексът за смучене: понякога детето държи в устата си големия пръст или показалеца си. Добре са развити ръцете и краката, вие усещате периодите му на активност. Теглото му е 800 гр., дължината – 36 см.

Шестият месец също като петия, може да се нарече „месец на движението”.

Плодът активно и с желание се движи,ако не спи. А сънят заема по-голямата част от денонощието – от 16 до 20 часа. Между другото, анализирайки записа на биотоците на мозъка, тоест електроенцефалограмата /ЕЕГ/ на спящия плод, специалистите с учудване установяват две фази, характерни за съня на възрастния човек – бавен и бърз сън.

Глава. В шестия месец плодът става по-едър и подвижен, изразява се индивидуалността му. Той има вече собствено изражение на лицето. Масата на мозъка се увеличава, а неговата структура се развива, сформирани са мозъчните гънки. Той се подготвя да мисли, вижда, чува и усеща. Лицето на шестмесечния плод става по-изразително. Откриват се добре оформените очи, над тях се виждат вежди. Носът придобива по-ясни контури. Но най-интересното са ушите. Те се увеличават и придобиват окончателна форма. Ушната мида, започнала развитието си още през втория месец на ембрионалния период, се формира от група постепенно срастващи се „уплътнения”. Този процес е много индивидуален и никога не известно, колко уплътнения, къде ще се сраснат. От тук идва голямото разнообразие от форми на ушни миди при различните хора. Не е случайно това е един от най-съществените начини за идентификация на личността, които се използват в криминалистиката.

Бял дроб. По това време плодът започва да прави постоянни дихателни движения. Формирането на дихателната система става през 2 -3 седмица от бременността. А след това в продължение на 18 седмици органите на тази система стават по-сложни, диференцират се. Бронхиалното дърво буквално расте, разклонява се като бронхи и бронхиоли. Прониквайки в белия дроб, те делят тъканта на сегменти. Най-последни се образуват алвеолните проходи – тънки въздухоносни тръбички, с микроскопични мехурчета – алвеоли. През тънката стена на тези мехурчета въглеродният диоксид се превръща в кислород. Но алвеолите ще се разтворят и напълнят с въздух само при първото вдишване на новороденото. Сега плодът просто „разработва” системата – прави 50-60 дихателни движения на минута. Белодробната тъкан при това не се отваря и въздухът в нея не прониква, а околоплодните води могат да попаднат вътре. Но количеството им е минимално, те бързо се попиват и не вредят на плода.

Възможността да се извършват дихателни движения осигурява дихателният център, който окончателно е сформиран в продълговатия мозък на 22-23 седмица. Развитието на този център може значително да се забави, ако организмът на майката е подложен на епизодична, а още повече на постоянна интоксикация от вещества, съдържащи се в тютюна или тютюневия дим, алкохола, наркотиците. Под влиянието на токсичните вещества,за които практически не съществува плацентарна бариера, натоварва се централната нервна система на плода, следователно и локализираният в главния мозък дихателен център. А това може да бъде причина за това, че към момента на раждане нито дихателният център, нито белият дроб, нито бронхите няма да бъдат напълно готови за изпълнение на своите функции.

А сега достатъчното снабдяване на плода с кислород в повечето случаи зависи от това, дали добре е развита съдовата система на горния слой на плацентата, колко е интензивно моточно-плацентарното кръбообращение.

Ако на съдовата системата жената практически не може да въздейства, тъй като плацентата и неговата структура са сформирани към края на третия месец, то кръвообращението може да се активира. Затова трябва редовно да се правят физически упражнения /те могат да бъдат подбрани от лекаря, който наблюдава бременната/ и , колкото може повече да бъдете на въздух, достатъчно да се движите.

Храносмилателната система:

В шестия месец вече добре са оформени всички нейни органи: хранопровод, стомах, тънки и дебели черва, черен дроб, подстомашната жлеза. В обвивката на стомаха и червата вече има секреторни клетки, както след раждането, ще изработват стомашен и чревен сок. Черният дроб активно пристъпват към изпълнението на своите основни функции, в това число и към синтезирането и съхраняването на гликоген, който се явява източник на въглехидрати за плода. А кръвотворните функции сега напълно преминават към червения костен мозък, далака, лимфатичните възли.

Имунитет:

От 20-та седмица плодът започва да получава от майката чрез плацентата имуноглобулини, които осигуряват пасивен имунитет. Но въпреки това имунните сили на плода са много слаби, затова основната защита за него е майчиният организъм.

Ако майката по време на бременността боледува /например, от грип/, това може да остави следа върху сърдечносъдовата, отделителната и другите системи на плода. След това може да бъде едва забележимо и достатъчно сериозно. Взимайки предвид това, по време на епидемията, разбира се, не се препоръчва да се намирате там, където са много хора и е възможен неволен контакт с болен от грип, от други заболявания, които се предават по въздушно- капков път.

Много е важно своевременно да се установят и да се лекуват възпалителните заболявания на половите органи, гнойни заболявания на кожата, внимателно да се следи състоянието но гърлото и зъбите. По-добре това да се направи преди бременността.

Главен мозък. В течение на шестия месец завършва анатомичното формиране на секторите на главния мозък: към по-рано образувалите се сектори се добавят средният мозък и малкият мозък. А на повърхността на полукълбата на главния мозък завършва образуването на гънките на мозъка. Обаче до окончателното формиране на централната нервна система все още е далече, нейното развитие продължава и след раждането.

Сетива

В шестия месец функционират всички сетивни органи. Функциите се разпределят по следния начин: 3-ти месец – кожна сетивност, 3,5 – вкусовата, 5-ти месец – вестибуларна функция, осигуряваща задържане на равновесието, а по-нататък в 5-6 месец – слухова и зрителна. Макар че към края на шестия месец всички органи са формирани и изпълняват функциите си, плодът остава недоносен и неразвит. И, ако се роди по това време, това може да се случи заради отделянето на плацентата или поради други причини, шансовете да оцелее са доста незначителни, дори с оглед на постиженията на съвременната медицина.

Препоръки:
При нормално развиваща се бременност те са:

- спазвайте графика за посещение при наблюдаващия бременността лекар и сроковете за анализи;

- не преяждайте, за да избегнете натрупването на излишните килограми: в следващия триместър, когато увеличената матка ще стиска диаграфмата с излишни килограми по-трудно е да се диша;

- по това време, както и през целия период на бременността, вие трябва да получавате определено количество витамини. Храната трябва да съдържа плодове, зеленчуци, извара /източник за калций и фосфор/, кисело мляко, месо и риба /100 -150 г всеки ден/. Що се отнася до храната като цяло, то ограничаването на продуктите през този период няма. Както е известно, при жените възникват странни гастрономически желания: някой „умират” за краставици, други - за ябълки, кашкавал. Похапнете си на здраве!

- Съществуват две особено жестоки ограничения: алкохол и цигари! За бирата можем да кажем /някои изпитват към нея особено влечение, дори и тези, които по принцип не са я употребявали/, че могат да направят няколко глътки. Като правило те са достатъчни.

А за пушенето трябва да кажем, че заради този „навик” произлизат сериозни нарушения на съдовата система и, по-специално на плацентарно ниво, най-важното по време на бременността. Плацентата е междинна „възглавница” между матката и плода. Без да преувеличаваме можем да кажем, че всяка бременност „виси на косъм”, тоест на микроскопични клетки, „власинки”, съединяващи матката и плацентата. А пушенето тъкмо нарушава нормалното кръвоснабдяване на тези капиляри и те стават тънки и чупливи. А, ако изведнъж се появява провокираща ситуация, например кървене, клетките на ендометрия „се свиват” и загиват и като следствие на това място се наслоява плацентата. По-нататъшното протичане на бременността е невъзможно. Наслояването на плацентата при пушачките е по-често , отколкото при непушачките /става въпрос за жени, които са по принцип здрави/. Затова бременността не е съвместима с пушенето през целия период

статията е от http://www.fema-bg.com" onclick="window.open(this.href);return false;
[url=http://www.baby-gaga.com/][img]http://tickers.baby-gaga.com/t/lamlamsbu20120313_-8_My+child++is.png[/img][/url]
Аватар
bubalina
В началото бе словото
Мнения: 703
Регистриран на: 07 Ное 2010, 11:19

Пренаталната консултация – втори триместър (12-24г.с)

Мнение от bubalina »

До като в първото тримесечие основните цели са диагностициране на бременността, точното определяне на нейния срок и оценка на здравното състояние на майката с помощта на някои изследвания, през следващите консултации особено внимание започва да се отделя на състоянието на плода – наблюдение на развитието му и откриване на евентуални малформации.
През втория триместър според действащите нормативи у нас бременните се преглеждат един път месечно. През всяка консултация се извършва измерване на теглото, артериалното налягане, започва се измерване на коремната обиколка и височината на матката, както и слушане на детските сърдечни тонове. В ерата на ехографа може да изглежда твърде архаично измерването на корема с шивашки метър, но този стар и евтин метод дава учудващо добра обща представа за нарастването на плода. След 4 месец до края при всяка консултация се следят детските тонове – най-добре с портативен доплеров детектор, който освен определяне на точната честота позволява на бременната да чуе сърдечната дейност на плода, което определено има добър ефект върху психиката.
В края на първото тримесечие и началото на второто (от 11 до края на 13г.с.) е възможно да се направи първия скрининг за генетични аномалии при плода най-честата, от които е тризомия 21 (Т21 – синдром на Даун).
Самият скрининг през този период на бременността се състои в измерване на дебелината на шейната гънка (просветление) - nuchal translucency (виж снимката – разстоянието между стрелките).
[img]http://www.ag-specialist.com/images/sto ... _1/t21.jpg[/img]
Получения резултат заедно с други данни (дължината на плода, също измерена с ехограф и възрастта на бременната) се калкулират по определена формула и се получава вероятния риск от тризомия 21. Колкото по-дебела е гънката, толкова рискът е по-голям. Смята се, че така могат да се открият 70-80% от случаите с Т21, а ако методът се комбинира и с някои кръвни изследвания – до 85-90% В същност подобни изменения могат да се наблюдават не само при синдром на Даун (Т21), но и при други хромозомни отклонения у плода. Важно уточнение – подобни методи не дават категоричен отговор, дали плодът има генетична аномалия. Те само определят риска от такава, за да може при пациентки попаднали в групата с висок риск да се направят допълнителни инвазивни изследвания.
През 5 лунарен месец (16-20г.с.) освен рутинното изследване на кръв и урина, при пациентки с отрицателен Резус фактор се прави изследване на антитела (които биха могли да увредят бебето, ако то е положително) По принцип това е рядко явление и касае най-вече бременните за втори и повече пъти.
16-20г.с е времето за втората изисквана от здравната каса ехография, при която освен размери се изследва и фетална морфология– оглеждат се органите на плода – глава, мозъчни структури, гръбначен стълб, сърце и т.н.. При жени над 34г. възраст трябва да се направи биохимичен скрининг за синдром на Даун. Изследването се състои във вземане на кръв от бременната жена и ехография. Както при ранния скрининг описан по-горе и тук се определя риска от Т21. Аз лично го препоръчвам на всяка жена и не се ограничавам с възрастта над 35г. Причината е, първо, че изследването е безвредно и второ - Т21 се среща във всяка възраст, като с напредването и вероятността се увеличава (например на 20г рискът от раждане на дете с Т21 е 1:1527, а на 39г – 1:128) Резултатът се дава като изчислен индивидуален риск – например 1:6000. Какво означава това на прост език? Това означава, че от 6000жени на същата възраст, в същия срок на бременността, със същите стойности на изследваните маркери в кръвта, една ще има бебе с посоченото заболяване, а всички останали не. Логично тогава следват въпросите – а защо да се прави това изследване, щом то не дава категорично заключение за състоянието на плода? Няма ли друг начин, при който недвусмислено да се каже има ли детето хромозомна аномалия или не? Да, такива изследвания има, в този период на бремеността това се установява с амниоцентеза.

[img]http://www.ag-specialist.com/images/sto ... enteza.jpg[/img]

С игла под ехографски контрол се взема определено количество околоплодна течност и от клетките намиращи се в нея може категорично да се заключи, дали кариотипът (наборът от хромозоми) на плода е правилен. Не се препоръчва рутинно, защото е инвазивна манипулация и в следствие на нея има риск (0,5-1% - т.е. при 1 на 200 жени) бременността да бъде изгубена дори ако е напълно нормална. Поради тази причина е добре да се прилага само на високо-рисковите пациентки. Във всеки случай решението трябва да бъде взето от пациентката, а ролята на лекаря е да обясни какъв е смисълът на всяко изследване и какви ползи и рискове носи. Даването на гаранции, че плодът е абсолютно здрав на базата на ехографско или биохимично изследване от медицинска и етична гледна точка е некоректно. Съвременните апарати позволяват диагностицирането на повечето тежки малформации и множество по-леки, но има и (редки) състояния, при които няма особена външна изява.

В шести лунарен месец (20-24г.с) се правят рутинните проследявания през бременността. Периодът около 22г.с е особено удобен за морфологична ехография на плода. Някои водещи специалисти препоръчват тогава да е мястото за втората ехография на плода, след първата направена в 11-12г.с. През шестия лунарен месец е времето, когато в повечето случаи може да се установи полът на бебето дори със съвсем обикновен ехограф. По-скъпите машини дават отговор на този въпрос доста по-рано.

Във втората половина на бременността е удачно на бременните да се предложи профилактично добавъчен прием на желязо и мултивитамини съобразен с дневните им нужди.

източник http://www.ag-specialist.com/index.php" onclick="window.open(this.href);return false;
[url=http://www.baby-gaga.com/][img]http://tickers.baby-gaga.com/t/lamlamsbu20120313_-8_My+child++is.png[/img][/url]
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: Бременността и промените в женския организъм

Мнение от Kleo »

Вече си в края на девет месечното пътешествие към първата ти среща с бебето. Третият триместър е последният етап от бременността и също си има своите характерни особености.

Токсикоза
Този път не става въпрос за познатото състояние от първите месеци с характерното гадене и прилошаване. Това е късната токсикоза, от която много бременни се оплакват – отекли крака, тежест в цялото тяло, белтък в урината и повишено кръвно налягане. Важното е лекарят да следи тези показатели, тъй като ако не се регулира навреме може да доведе до сериозни проблеми, като например прееклампсия. За да се предпазиш от това неприятно състояние се препоръчва следното:

Постарай се да не напълняваш много, максимум петнадесетина килограма. Това не означава, че трябва да пазиш диети – нещо, което би навредило на детето. Важното е да хапваш повече плодове и зеленчуци, да пиеш много течности и да се движиш активно.

Ограничи солените храни и солта. Консервираните храни, полуфабрикатите, солените десерти и разядки, колбасите – всичко това съдържа не само излишни количества сол, но и много други вредни съставки, които натоварват имунната система. Солта е причина да се задържа вода в организма и отоците са на лице.

Дори и да имаш отоци, не се лишавай от течности. Пий поне литър и половина вода на ден.

Следи кръвното си налягане и ако има отклонения от нормата 120/80, веднага уведоми своя лекар.

Избягвай стреса и нервите. Почивай си, осигурявай си здрав сън и се разходжай на зелено.

Разширени вени
За съжаление се срещат при бременност, а в последните месеци проблемът се утежнява поради хормоналните промени, нарасналото тегло и отоците. Краката започват да болят, тежат, изморяваш се лесно, появяват се отчетливо вени, някои изпъкват. За щастие това състояние минава постепенно след раждане. За да си спестиш неприятностите:

- Спи и си почивай, легнала на една страна;

- Когато лежиш подлагай под краката си възглавница, така че те да са малко по-високо от тялото;

- Носи удобни и широки обувки;

- Когато си седнала не кръстосвай крака, това пречи на кръвообръщението;

- Поставяй краката на ниско столче, когато стоиш дълго време зад бюро;

- Не забравяй да раздвижваш тялото с разходки и спорт.

- Прави гимнастика за крака два или три пъти а ден – раздвижвай ставите, пръстите на краката и ходилата.

Стрии
Понякога се появяват дори в края на бременността. Застрашените зони са корема, бедрата и гърдите, където обемът се увеличава чувствително и кожата е подложена на силен опън. Важното е да не наддаваш драстично на килограми, да ползваш кремове против стрии, да пиеш много течности и да не се обездвижваш.

Дискомфорт в таза
В края на бременността може да почувстваш болка и дискомфорт в областта на таза и кръста. Тялото ти се подготвя за бебето, пътищата през които трябва да мине, се отпускат и разтварят постепенно, така че тези усещания са ъвсем нормални. Освен това през третия триместър може да усещаш подготвителните конктракции Бракстън Хикс. Те са сигнал, че маточната мускулатура се подготвя за родовата дейност. Ако са силни и болезнени, непременно го сподели с лекаря си, той може да ти предпише успокояващи препарати, които се спират към средата на деветия месец. През псоследните седмици движенията на бебето са минимални, защото мясото му е вече съвсем малко, освен това към края вече е наместено в малкия таз, където няма много възможност за палуване.
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Публикувай отговор