Диети, спорт и кърмене

tita

Диети, спорт и кърмене

Мнение от tita »

Публикувано в бр. единадесет на сп. "Първите седем" - част първа

[img]http://www.purvite7.bg/files/dieti%20sp ... ne%203.jpg[/img]

Деветте месеца от бременността често пораждат у нас носталгични чувства, но и ни оставят тежко наследство. Вероятно никога преди не сме и никога след това няма да видим кантара да показва толкова внушителни числа и ако преди раждането те са оправдани и приемливи, след раждането вече са непоносимо бреме. Затова ни се иска да се отървем от ненужните килограми незабавно.

Факт е обаче, че сме натрупвали килограми плавно през цялата бременност и е невъзможно да се върнем на стартовото си тегло за ден-два. Обхваща ни желание да предприемем нещо драстично – да започнем да гладуваме, да стоим по цял ден във фитнеса… Но грижите по новороденото са изтощителни и отнемат много време, така че този план е почти неосъществим. Отделно ни притеснява това, че кърмим детето си и не искаме да му навредим по никакъв начин – а близките и познатите ни и по време на бременността, и по време на кърменето ни съветват да се храним „като за двама”. Неслучайно традиционната българска храна, която „прави мляко”, е баничка с боза!

КЪРМЕЩАТА ЖЕНА И ДИЕТИТЕ


Кърмещата жена не бива да подценява нуждата си от калории и в никакъв случай не бива да предприема драстичен хранителен режим, особено в първите месеци, когато бебето е само на мляко и хранителният му прием изцяло зависи от майката.

Накратко – как е необходимо да се храним, докато кърмим?

Можем да разделим тази тема на две според двете съществуващи значения на понятието диета:

1. като общ хранителен режим и
2. като режим, който цели редуциране на теглото.

Ще започнем с по-общото разбиране.

1. Кърмене и хранене на майката

Напоследък доста разпространена е тезата, че кърмещата жена чрез храненето си може да причини на детето си колики или алергии и затова трябва да изключи от менюто си всички газообразуващи храни, лютото, горчивото и киселото, мъхестите плодове, цитрусите и т.н. Така в един момент се оказва, че диетата на майката е картофи и ориз – безспорно питателни храни, но неможещи да снабдят нейния организъм с всички хранителни вещества, от които се нуждае. Още повече, че кърменето идва след период на естествено изтощаване на организма, какъвто е бременността.

Всъщност ”независимо от местообитанието на кърмещата майка, нейната възраст, цвят на кожата и начин на живот, кърмата е с относително стабилен състав, който може да се променя в тесни граници“. Ето защо не е нужно да се притесняваме толкова за евентуалните липси в бебешкия организъм, важно е жената да се погрижи за своите нужди. Засега единствената доказана връзка между наличие на колики и хранене на майката е приемът на големи количества прясно краве мляко, тъй като казеинът се оказва труден за обработка от бебешкия организъм. Разбира се, добре е да ограничаваме в разумни количества т.нар. алергени, но не и да ги отбягваме напълно.

По-важно е храните, доколкото е възможно, да са „по-чисти”, да не съдържат твърде много консерванти и подобрители, да не са обработвани с прекалено много химикали. Много често реакцията към екзотичен плод например не е към самия него, а към химикалите, с които е обработван.

Според Ан Смит, IBCLC, не е обосновано и отказването от „газообразуващи храни” като боб, зеле, броколи, тъй като „газовете се образуват при взаимодействието между бактериите в червата и чревните влакна. Нито газовете, нито влакната могат да преминат в кърмата, даже когато вие имате газове” . Факт е, че в миналото традиционно българите са приемали именно такива храни – няма данни коликите при бебетата тогава да са били по-непоносими. Същото се отнася и днес за страните, където традиционно се ядат доста люти и пикантни храни. Смята се, че хранителните вкусове на детето се предопределят в голяма степен още от храната, която приема майката по време на бременността. Този приемствен модел продължава и по време на кърменето – кърмата променя вкуса си в зависимост от това, което майката е приела, но това, че млякото мирише на лук например, не означава, че е люто.

Майките вегетарианки и вегани могат да продължат да се хранят по начина, по който са се хранели досега, стига да приемат достатъчно витамин B12, калций и цинк.
Ако те не ядат месо, но ядат други храни, съдържащи животински протеини (каквито са млечните продукти, яйцата, рибата), то приемът на B12 би трябвало да е достатъчен. В противен случай би трябвало да приемат допълнително от този витамин на таблетки или чрез обогатени с него храни. Когато не ядат млечни продукти, майките е добре по друг начин да си набавят калций и цинк – например чрез прием на сусамов тахан, ядки, зърнени и бобови храни.

Ако има смисъл хранителният модел на бременната и кърмачката да бъде реорганизиран, то посоката трябва да е към разнообразие и търсене на баланс – така хранителните нужди и на майката, и на бебето ще са задоволени. Всички други драстични мерки не само че не помагат, те са една от пречките жените да кърмят дълго, защото утвърждават разбирането, че кърменето е трудно и иска жертви.

2. Кърмене и диети за отслабване

Не е невъзможно да се кърми и да се прилагат ограничителни мерки към храненето. Още веднага след раждането можем да откажем (или поне да ограничим) откровено вредните храни, които ни носят много празни калории – храните, съдържащи бяло брашно и бяла захар, консерванти, оцветители, пържените и пакетираните храни, газираните напитки (които отнемат от калция в организма) и т.н. Няма нужда да се храним за двама, а вместо традиционните баничка с боза или модерните й заместители като хамбургер с кола могат да хапват мюсли, овесени, пшеничени и други ядки.

Тъй като кърменето само по себе си помага за възстановяването на жената – окситоцинът помага контрахирането на матката; кърмещата жена харчи между 200 и 500 калории повече в сравнение с жената, хранеща с млека за кърмачета, понякога горните мерки се оказват достатъчни. Като се имат предвид и недоспиването, дундуркането и другите физически дейности, които са принудени да упражняват при обгрижване на бебето, много майки с изненада установяват, че твърде скоро след раждането влизат в старите си дрехи, а понякога дори се оказват по-слаби отпреди забременяването.

Разбира се, не всички са такива късметлийки. Много кърмещи жени въпреки всички тревоги на майчинството не успяват да влязат във форма и не се чувстват добре в кожата си. Затова се интересуват дали няма хранителни режими, които да са подходящи и които не повлияват количеството и качеството на кърмата. За тях е важно да знаят, че след втория месец могат да пробват да намалят храненето. Количеството на млякото вече е урегулирано и умереното намаляване на приема на хранителни вещества от майката няма да му повлияе. Добре е да се приемат не по-малко от 1500 калории на ден и да се отслабва с не повече от два килограма на месец, защото при много рязката загуба на тегло токсините, които се съдържат в запасите от телесни мазнини, преминават в кърмата.


Текст: Биляна Тодорова
доброволен консултант по кърмене към Национална асоциация "Подкрепа за кърмене"
http://www.podkrepazakarmene.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
cchery
Завършена форумна мечка
Мнения: 7926
Регистриран на: 19 Авг 2010, 11:12

Re: Диети, спорт и кърмене

Мнение от cchery »

Тита, ще копирам тази тема и в другия форум - ОТГЛЕЖДАНЕ на нашите деца! Благодаря, че е сподели! :923
"Умният мислещият човек по правило се съмнява във възможностите си, когато е изправен пред неизвестното."

Радостина А. Ангелова - поетеса
tita

Re: Диети, спорт и кърмене

Мнение от tita »

Чери, и аз мислех да го правя! :954
Аватар
cchery
Завършена форумна мечка
Мнения: 7926
Регистриран на: 19 Авг 2010, 11:12

Re: Диети, спорт и кърмене

Мнение от cchery »

tita написа:Чери, и аз мислех да го правя! :954
Оооо, действай тогава - не знаех, че имаш такива възможности :1062 :1062 :1062 !
"Умният мислещият човек по правило се съмнява във възможностите си, когато е изправен пред неизвестното."

Радостина А. Ангелова - поетеса
Аватар
bubalina
В началото бе словото
Мнения: 703
Регистриран на: 07 Ное 2010, 11:19

Re: Диети, спорт и кърмене

Мнение от bubalina »

Тита,чудна тема! :326 На този етап ми е много,много полезна - бебка е изцяло на кърма :)
Добавям една статия от сп. 9 месеца

ЖИВОТ ПО ВРЕМЕ НА КЪРМЕНЕ
Автор: списание "9 месеца"

Какво знаете за живота по време на кърмене? Как да се храните, можете ли да спортувате, ако се разболеете, как да се лекувате и пр. Отговорите на тези и на още други въпроси ще научите с помощта на Диди Димова, акушер и психолог, ръководител на Училище за бъдещи родители към МЦ „Полимед".

За да има жената кърма, отговорен е хормонът пролактин, който се произвежда в хипофизната жлеза. А за неговото производство нямат значение бозата или баничките. Важно е преди всичко майката да се чувства спокойна, да се храни здравословно, да спи достатъчно, да се разхожда...
Кърменето не е мъчение или изпитание, през което майката задължително трябва да премине. То е интимен процес между нея и детето й. Когато тя се чувства добре, и бебето й ще се чувства добре.

Менюто

Един от най-големите митове е, че за да има кърма, майката трябва да пие много прясно мляко. Всъщност максималната дневна доза не бива да превишава 200 мл. Голямото количество прясно мляко може да предизвика у бебето алергия към белтъка. По-добре е да консумирате без ограничение кисело мляко. Така ще си набавяте необходимия калций, нужен на вас и на бебето.
Важен фактор, с който всяка кърмачка трябва да се съобразява, са коликите. Вашето меню се отразява на храносмилането на бебето. Съставът на кърмата се променя в зависимост от това, което консумирате. Ако сте се хранили с ястия, предизвикващи газове, това ще се отрази и на коремчето на детето. Затова изключете от менюто си (поне през първите три месеца) бобовите храни, газираните напитки, зелето, пикантните и пържените ястия. Добре е да избягвате и храни, „напоени" с консерванти и оцветители.
Не се лишавайте обаче от протеини: месо, сирене, кашкавал. Яжте ядки, пълнозърнест хляб, зеленчуци, плодове, подправяйте салатата със студено пресован зехтин. Пийте и 1.5-2 л вода дневно. Тя помага на организма да изхвърля токсините.
Кърмачката трябва да приема 500 калории дневно повече от жената, която не кърми. Ако си набавяте тези калории чрез здравословни храни, постепенно натрупаните ви килограми ще се стопят. Не допускайте да огладнявате - хранете се често и по малко.

Спорт

Ако спортът е част от вашето ежедневие, кърменето няма да ви попречи. Единственият фактор, с който трябва да се съобразите, е възстановяването на перинеума след раждането. Така че, преди да започнете активни тренировки с по-голямо натоварване, изчакайте първите три месеца (добре е да се консултирате и с вашия лекар). През това време обаче спокойно можете да правите йога и Пилатес упражнения. Чрез тях ще подготвите мускулатурата и костната си система за фитнес, джогинг или друг ваш любим спорт.
Може би сте чували, че когато майката спортува, тя губи прекалено много калории и млякото й намалява. Или че по време на физическа активност мускулите отделят млечна киселина, която прави вкуса на млякото неприятен. И двете твърдения са заблуди. Както вече се спомена, производството на кърма се регулира от мозъка. Когато сте удовлетворена (включително от умерената тренировка), той изпраща позитивни сигнали и кърмата е истински еликсир за детето. А що се отнася до загубените калории, женският организъм произвежда кърма в зависимост от нуждите на бебето, без значение дали сте се посветили половин час на упражнения.
Кърмещата майка, която физически е активна, е по-здрава и по-спокойна.

Боледуване

Ако докато кърмите се разболеете, прибягвайте до медикаменти само когато е крайно наложително. Вземайте лекарства, предписани от лекар, и в никакъв случай - препоръчани от приятелки.
Някои прекъсват кърменето, когато се разболеят. Други продължават да кърмят, докато са болни, за да предадат на бебето от антителата, които организмът им произвежда. Почти във всички случаи кърменето е препоръчително. Но ако имате много висока температура или се чувствате изключително отпаднала и неразположена, ще предадете на детето своя дискомфорт. Затова по-добре е да използвате замразената кърма, която пазите във фризера, а когато сте по-добре, отново да кърмите бебето.

Алкохол

Всъщност забраната за алкохол не е толкова строга, колкото предполагате. На вечеря можете да изпиете чаша бяло сухо вино, а на обяд - чаша бира. Имайте предвид, че за да се разгради макар и малкото количество алкохол, са нужни два часа. Така че можете да си доставите това удоволствие непосредствено след кърменето, когато сложите детето да спи.

Цигари

Дори да не можете да скъсате напълно с цигарите, по-добре е да ги намалите, но да продължите да кърмите, отколкото да лишите бебето си от майчиното мляко.
Майката пушачка понякога има нужда да запали цигара просто заради ритуала и спокойствието, което това й доставя. При кърменето и двамата участници в този процес трябва да се чувстват добре. Следователно, ако цигарата ви успокоява, запалете я. Разбира се, направете го пак след като сте кърмили, защото след изпушената цигара нивото на никотина в кръвта се повишава, а по-късно спада. Това мнение споделя и световната организация, подкрепяща кърменето - Ла Лече Лига. Според нейни материали ползите от майчиното мляко категорично са по-големи, отколкото вредите от няколкото цигари на ден.

Кафе

То също е сред позволените удоволствия. Ако и то е част от всекидневния ви ритуал, ако ви ободрява и ви помага да регулирате кръвното си налягане, можете да изпивате по чашка сутрин или следобед. Кафето не бива да е твърде силно. Пийте го също непосредствено след кърменето, така че до следващото хранене на бебето организмът ви да е преработил кофеина, който сте поели.

Женски удоволствия

Животът с бебето ви прави щастлива, но обсебва целия ви ден. От вас зависи да организирате режима на детето така, че да ви остава и малко лично време. Спокойната и удовлетворена майка е много по-пълноценна от изнервената жена с ниско самочувствие. Така че при първа възможност отскачайте до козметичния салон, срещайте се с приятели...

Работа

Може би възнамерявате да се върнете на работа, но все още имате желание да кърмите? Не е трудно да съчетавате двете. Ако бебето е по-малко и суче няколко пъти на ден, за деня изцеждайте кърма и я съхранявайте в хладилника, а вечер и сутрин го кърмете. Ако пък детето е по-голямо и е захранено с разнообразна храна, чрез кърменето сутрин и вечер ще си набавя нужните полезни вещества. Това ще има и успокоително действие - ще му помага по-лесно да преодолява раздялата с вас през деня. Не се притеснявайте, че докато сте на работа, ще чувствате дискомфорт в гърдите. Ако постепенно сте намалили дневните кърмения, организмът ви ще се е настроил към този режим и ще произвежда най-много кърма тогава, когато има нужда.
[url=http://www.baby-gaga.com/][img]http://tickers.baby-gaga.com/t/lamlamsbu20120313_-8_My+child++is.png[/img][/url]
Аватар
bubalina
В началото бе словото
Мнения: 703
Регистриран на: 07 Ное 2010, 11:19

Re: Диети, спорт и кърмене

Мнение от bubalina »

Ето и нещо интересно...

Кърменето по света
Автор: Таня Русева, La Leche League Intl leader, инструктор по кърмене, Център за бременни жени, гр.Пловдив

През петдесетте години на миналия век употребата на изкуствените бебешки млека навлиза масово в живота на нашите майки и баби. Става модерно да се храни бебето от шише, където може да се види точно колко и кога е яло, всичко може да се измери и претегли. На пазара излизат все повече марки изкуствени млека, формулите им постоянно се подобряват и много майки решават да ги използват още от родилния дом.
Изкуството на кърменето почти се забравя и все по-малко майки хранят естествено бебетата си. След това обаче лекарите започват да се интересуват повече от механизма на кърменето и започват серия от изследвания. Изненадващият им по онова време резултат днес не учудва никого оказва се, че майчината кърма няма достатъчно адекватен заместител и тази бяла кръв, съдържаща живи човешки клетки и имунни защитни вещества, е незаменима и твърде полезна за бебето.
Кърменето се възражда и през последните двадесет години се завръща на мода все повече. Днес навсякъде се пропагандира кърменето и всички институции и организации правят каквото им е по силите, за да помогнат на младите майки успешно да кърмят бебетата си. На производителите на изкуствени заместители на майчино мляко е забранено да рекламират продукцията си, както и в много страни не се разрешава в родилните домове да се дават подаръци, съдържащи адаптирани млека, бутилки, биберони и всякакви подобни, които биха навредили на естествения ход на кърменето.

Ето как в някои страни майките се подготвят да хранят успешно децата си с най-доброто мляко:

В Англия и Шотландия агитацията в полза на естественото хранене е много силна.
Националното здравеопазване организира стандартни предродилни курсове в местните поликлиники и болници. Част от тези курсове са насочени към кърменето, където обясняват как се произвежда и отделя кърмата, как засуква бебето, пози за кърмене, евентуални проблеми, които могат да възникнат и как се разрешават.
Бъдещите майки се окуражават да сложат бебето да суче след раждането и да кърмят колкото се може по-често. Показват им и учебни филми за кърменето.
Международната млечна лига Ла Лече (La Leche League) има клонове там и всяка майка може да посети сбирките им и да стане член, да получи информация и помощ от други кърмещи майки. Има и организации, които организират предродилни курсове и курсове за кърмене срещу заплащане.
Щом се роди бебето, го слагат на корема на майката, а после и на гърдата. В стаята постоянно минават акушерки, които да проверят как върви кърменето. Дохранване не се предлага, освен ако майката изрично не пожелае. След изписването от болницата 10 дена идва акушерка на домашно посещение, за да види как са майката и бебето. Помага на майката да кърми, ако има проблеми.

В Канада също силно насърчават майките да изберат естественото раждане и естественото хранене.
Подготовката за кърмене се извършва на предродилни курсове към болниците, където раздават и материали за кърменето, които майката да чете вкъщи. Много майки избират да се подготвят за кърменето на сбирки на Ла Лече.
Щом се роди детето, веднага го слагат на гърдата. Препоръчват кърменето да е на поискване и от двете гърди, по всяко време. Насърчават майката да взима бебето да спи в нейното легло.
На визитация минават сестри, които питат как е яло бебето и как върви кърменето.
При изписването на родилката се дава списък с телефони на консултанти по лактация и адреси на центрове, в които тя да потърси помощ, ако й се налага.

В Индия обществото е традиционно и много неща продължават да се вършат както и преди сто години.
Това се отнася и за кърменето почти всички майки кърмят, като за това им помагат техните майки и свекърви със съвети и напътствия. В Индия хората вярват, че колкото по-дълго е кърмено едно дете, толкова по-дълъг ще бъде животът му. За това там не е рядкост майката да кърми детето си до 7 или 9 години.
Образованите майки избягват да кърмят бебетата си публично, но в селските райони, където всички работят, кърменето на открито се смята за нещо съвсем нормално.

В Индонезия бебетата са кърмени масово и е обичайно да се видят кърмещи майки навсякъде в офисите, магазините, на пейките в парка.

В Япония от жените, раждащи в болниците и клиниките, се изисква да кърмят.
Очаква се те да се приберат у дома си, успешно кърмещи бебетата си. По принцип скромните японки спокойно кърмят на публични места, като оголват цялата гръд, докато продължават да водят разговор. Докторите насърчават жените да кърмят децата си поне до двегодишна възраст, като им посочват, че така те се развиват най-добре физически и умствено.

В Испания бременността се наблюдава в районните поликлиники, а раждането става в болница.
Подготовката на бъдещите майки започва от петия или шестия месец на бременността, като част от нея е насочена към кърменето. Раздават се брошури и материали, правят по желание безплатен абонамент за бебешки списания. Курсът завършва с влизането в деветия месец.
Насърчава се нормалното раждане, на което е желателно да присъства бащата.
Щом приключи раждането, бебето се слага на гърдата. Ако раждането е станало със секцио, бебето се слага да засуче на четвъртия час след раждането заради реанимацията на майката.
Много се държи на кърменето и в болницата не разрешават да се дава нищо допълнително, дори вода.
Консултациите на бебето и майката се поемат отново от поликлиниката и от педиатър.

В САЩ все повече майки решават да кърмят.
Подготовката се извършва на курсове към болницата, в която ще ражда майката, в групи на Ла Лече и други подобни организации или на специализирани частни курсове за предродилна подготовка и кърмене.
Бащите се поощряват силно да присъстват и да вземат активно участие в подготовката, както и в самото раждане. Добре информираният баща е силен съюзник на майката, затова много бащи с охота посещават курсовете.
Бебето се слага на гърдата веднага след раждането, дори при раждане със секцио, стига да не е била приложена пълна упойка. След настаняване в стаята минава консултант по лактация, който обяснява на майката в кратък курс основните неща, показва й как да държи бебето и как да го слага на гърда и проверява техниката й на кърмене. На следващия ден отново минава консултант да види как върви кърменето и да отговори на евентуални въпроси, които интересуват родилката.
Тези консултации се поемат от здравната осигуровка.
На изписване от болницата се дават изрични наставления на бебето да не се дава нищо, освен кърма, както и брошури с информация и списък с телефони на организации и лидери на Ла Лече, които майката да потърси в случай на нужда. Ако възникне проблем, майката може да потърси платена помощ от специалист по лактация, да се свърже с местния клон на Ла Лече или да се обърне към педиатъра на бебето.
Американската асоциация по педиатрия (ААП) препоръчва изключително кърмене през първите шест месеца, постепенно захранване, съчетано с кърмене през следващите шест и след това естественото хранене да продължи толкова дълго, колкото и бебето, и майката желаят.
Майките се насърчават да кърмят поне до двегодишна възраст, а становището на ААП от миналата година е, че нормален период за кърмене трябва да се приема до 4-5 годишна възраст.

Едно от най-изследваните племена в Африка по отношение на кърменето е племето Кунг!
В това традиционно общество е прието и се очаква жените да кърмят бебетата си. Майките от Кунг! се научават как да кърмят децата си от майките, свекървите си и другите си женски роднини. Бебетата се носят в шал в постоянна близост до майката и могат да сучат когато пожелаят.
При наблюденията се установило, че бебетата сучат средно на всеки 33 минути, или около 48 пъти в денонощието, за по няколко минути всеки път. Въпреки това жените от Кунг! никога не страдат от разранени зърна, тъй като благодарение на възможността от детство да наблюдават как майки кърмят бебетата си, знаят от самото начало как да позиционират детето правилно на гърдата. В това племе се използва методът на естествена контрацепция чрез кърмене и децата се раждат средно през 44 месеца или иначе казано, средната възраст, до която майката кърми детето си, е 3 години.
Не е рядкост кърменето да продължава и по време на следващата бременност, а след раждането да продължи паралелно кърмене в тандем.
В някои общности африканските майки избират да не кърмят бебетата си, защото са дезинформирани и смятат, че адаптираното мляко е по-добро за децата им. Поради лошите хигиенни условия процентът на заболелите изкуствено хранени бебета е много висок, както и процентът на детската смъртност. Често някои африканки искат да хранят изкуствено новороденото, защото в някои места все още се смята, че храненето от бутилка е модерно.
Много световни организации като СЗО и УНИЦЕФ се опитват да просветят майките и в последните години процентът на кърмените бебета рязко се повишава.
В други държави като Руанда, Еритреа и Уганда процентът на изключително кърмените бебета е много висок както в началото (98-99%), така и на 6 месеца (59-90%).

В Холандия също активно насърчават майките да кърмят бебетата си.
Подготовката става на предродилни курсове. В болницата на майката помагат акушерките.
Препоръчва се ранното поставяне на гърда и не се поощрява даването на каквото и да е, освен кърма. Акушерките следят как върви кърменето и отговарят на въпросите на майката.
Ако се случи бебето да не може да се научи да суче веднага, се храни с изцедена кърма от специална спринцовка, закрепена на пръста на майката, за да не свиква бебето с биберон.
Изкуствени силиконови или каучукови зърна за кърмене не се препоръчват и акушерките се съгласяват майката да ги ползва само в краен случай, ако до две или повече седмици бебето не желае да засуче голото зърно и насърчават майката да не привиква бебето да суче през тях.
Препоръчва се кърменето да продължи поне до едногодишна възраст.

Във Франция подготовката също се извършва на курсове, където е застъпена и подготовка за кърменето.
Там въпреки силната агитация сравнително малко жени кърмят продължително време, което е свързано с краткия отпуск по майчинство 10 седмици след раждането част от майките избират изобщо да не започват да кърмят, въпреки насърчението, което срещат.
В родилния дом слагат бебето на гърдата след раждането или до 2 часа след това. На майката помагат акушерките в болницата, показват й как да сложи бебето на гърда, и дават съвети за кърмене. Ако след изписването от болницата възникнат проблеми, майката може да се обърне към местната лидерка на Ла Лече.
Около 60% от жените кърмят до двумесечна възраст на бебето.

В Австрия има болници, които са специализирани по естествено раждане.
В тях много държат жените да кърмят.
Подготовката на бъдещите майки се извършва на курсове, организирани от болниците, от различни курсове и организации платени и безплатни, и в тях подробно се засяга кърменето.
Има и кратки курсове специално за кърменето, които се провеждат в болниците през почивните дни по няколко часа.
При прегледите на бременната през последните месеци винаги я питат дали ще кърми и й раздават брошури и материали, в които има и листовки за кърменето.
След раждането бебето се слага на корема на майката, а след прерязване на пъпната връв и на гърдата, като акушерката му помага да засуче. Щом детето започне да суче, родителите се оставят за около час сами с него, за да изживеят пълноценно момента.
В родилния дом бебето и майката се настаняват заедно, като родилката се насърчава да кърми колкото се може по-често. Дохранва се само по медицински показатели и ако майката изрично настоява за това.
Кърмачките се изписват, след като акушерките се уверят, че бебето суче добре, а майката знае как да го поставя правилно на гърдата. За напрегнати гърди и по-обилна кърма се прилага хомеопатия. При изписването майката получава специални талони, с които може да вземе помпа за кърма от специална служба, където й предлагат помощ и съвети, ако възникнат проблеми.
Педиатрите също помагат на майките със съвети, изписват билкови чайове за лактация, съветват за изключително кърмене до шестия месец и забраняват даването на вода и други храни и течности. Насърчават майката да храни на поискване и да кърми и нощно време, докато бебето само не се откаже. Кърменето се насърчава всякак, има много организации и курсове, които помагат на майките и ги поощряват да хранят естествено бебетата си.

В Италия кърмят сравнително малък процент майки.
Почти липсва предродилна подготовка за кърменето, повечето лекари също не поощряват жените да хранят естествено и са привърженици на изкуственото хранене, като често дори ги съветват да отбият децата си още през първите месеци.
При раждането почти всички майки се опитват да кърмят, но се отказват при първите проблеми, които срещат и тъй като не получават адекватна подкрепа нито от семейството си, нито от някоя организация, преминават на изкуствено хранене.
Ако майката успее да кърми, околните като цяло се учудват, а кърменето след 12-месечна възраст се смята за крайно необичайно и дори неприлично. Малък процент от тях се осмеляват да кърмят публично, а реакциите на околните са смесени от одобрителни до отхвърляне.

Норвегия е страната с най-голям процент кърмещи майки в Европа.
Във всички болници, клиники и лекарски кабинети има плакати и брошури за насърчаване на кърменето. На бременните се раздават разнообразни материали, свързани с естественото хранене. Има платени подготвителни курсове, които се провеждат около края на бременността, където се гледат видеофилми с пози и начини за кърмене. Има възможност за безплатен абонамент за бебешко списание.
След раждането бебето се слага веднага да засуче, при раждане със секцио след няколко часа, за да мине действието на упойките.
Майката се насърчава от персонала да кърми и от двете гърди по 20 минути на 2 часа.
По принцип не се дохранва, освен по изрично желание на майката.
Персоналът помага на майката със съвети как да кърми и да държи бебето. Майката и новороденото се настаняват заедно и се поощрява бебето да спи в леглото на майката. Вода не се дава, нито се насърчава даването й след изписването.
На консултациите лекарят разпитва как върви кърменето и се грижи за майката, ако има евентуални проблеми.
В много магазини и обществени сгради има специални места, предназначени за кърмене с всички удобства, с места за преповиване и микровълнови печки. Публичното кърмене е много популярно, поощрява се и никой не е против него.
Майките в отпуск за гледане на малко дете до 12 месеца са добре осигурени финансово от държавата. След срока на платеното майчинство, когато кърмачката се върне на работа, има право на два часа в работно време, за да кърми бебето си. Ако възникнат проблеми, майката може да се обърне към организация, която осигурява помощ.

Във Венецуела и Перу навсякъде могат да се видят кърмещи майки в парка, в магазина, в публични сгради, в автобуса. Никой не се учудва и не гледа неодобрително на това то е нормална част от живота. Кърменето е много по-често срещано от изкуственото хранене. Традицията на кърменето се предава от майка на дъщеря. Когато бебето суче, голите гърди на майката не се възприемат като сексуален обект от мъжете. Кърменето се смята за нещо красиво и когато видят майка да кърми бебето си, родителите го посочват на децата си с одобрение.
[url=http://www.baby-gaga.com/][img]http://tickers.baby-gaga.com/t/lamlamsbu20120313_-8_My+child++is.png[/img][/url]
Аватар
bubalina
В началото бе словото
Мнения: 703
Регистриран на: 07 Ное 2010, 11:19

Re: Диети, спорт и кърмене

Мнение от bubalina »

8 съвета за сваляне на килограмите от бременността

Яжте, много „супер храни“, намерете време за спорт, кърмете


Сега, след като бебето вече е тук имате толкова много работа. Толкова много неща, за които да мислите – кога да го храните, дали го храните правилно, какво да правите, когато бебето плаче и, разбира се, как да свалите излишните килограми след бременността.

Ако в началото на бременността си сте имали нормално тегло и за деветте месеца сте качили 10-11 кг сигурно лекарите са ви препоръчали да свалите излишното тегло за не по-кратко от няколко месеца след раждането, като постоянно следите храненето и движението си.

Ако, обаче, сте били с наднормено тегло преди раждането или сте качили повече килограми отколкото е препоръчително, може би ще ви отнеме повече време и усилия да ги свалите след това. Всеки един килограм, който сте натрупали при бременността и не успеете да свалите след това, може да се превърне в част от вашето естествено тегло след това. Именно затова е важно да се храните балансирано, разумно и да се движите много след раждането, за да успеете да се свалите излишното тегло.

„Наистина е важно да се отървете от килограмите след раждането, защото излишното тегло, оставащо след бременността често се свързва с наднорменото тегло и затлъстяването на голяма част от майките след раждането, дори след 15 или 20 години в живота им“ обяснява Дебра Кръмъл, лекар, професор в Университета в Синсинати в отделението по хранене и диететика.

Въпреки че за повечето майки връщането към предишната форма е приоритет номер едно и то в най-кратки срокове, едно от най-важните неща е да сме търпеливи по отношение на килограмите и тялото си. Да, известните личности се връщат веднага от родилното отделение към своите джински, номер О, но това може би не е най-добрият начин да постъпим с тялото си след раждането.

"Всички списания се питат „Тя как успя да го направи?,“ казва Мелинда Джонсън, лекар, диетолог и говорител на Американската Диетологична организация. „Те го правят с много, много стриктни диети и голяма част от тях го правят с много физически натоварвания, за които тялото им все още не е готово веднага след раждането“.

Джонсън препоръчва по-последователно отношение към нас самите след раждането. „Първото нещо, от което се нуждае всяка майка след раждането е търпение по отношение на тялото си“, казва тя. „Отнело ви е девет месеца да стигнете дотук. Би трябвало да ви отнеме поне толкова, за да се върнете пак там“, обяснява специалистът.

Като имате това предвид, ето ви няколко съвета как да свалите килограмите след бременността и да влезете отново в старите си джинси – без значение от размера им.

Не спазвайте диети

Звучи странно, но спазването на определен тип диети може да отложи или отклони вниманието ви от целта за свалянето на килограмите. Лишавайки се от любимите си храни и бидейки и без това излишно стресирани от недоспиването и умората, можете единствено да навредите на тялото си и дори да качите повече килограми, вместо да се отървете от излишните.

"Ако започнете да се храните здравословно и редовно, задоволявайки единствено нуждите си от храна, ще видите, че скоро теглото ви се връща към естествените си норми от само себе си“, казва д-р Джонсън.

Вместо да спазвате определена диета, по-добре е да избирате разнообразна растителна и свежа храна. Заредете дома си само със здравословни алтернативи на бързата храна, към които да прибягвате, когато сте гладни – ядки, плодове, сушени плодове, морковени пръчици, ябълкови кръгчета, бонбони от сусамов тахан, мед и ядки и др. Ако прегладнеете се стремете около себе си да имате такива храни – защото от тях не се пълнее, хранителни са и ви помагат ви да сте енергични, без приемате вредни бързи храни.

Стремете се да не отслабвате прекалено бързо и да не приемате по-малко от 1800 калории на ден, особено, ако кърмите.

Заложете на „супер храните“

Когато сте станали майка съвсем скоро, тялото ви има нужда от максимално хранителна диета, особено ако кърмите. Избирайте храни, които съдържат най-високо количество полезни вещества за вас, като същевременно са леки и не мазни. Такива са киноа, амарант, чиа, мед, какао, ядки, годжи бери, кокосово масло, какаово масло….

Една от тези храни е и рибата, защото съдържа високи дози „полезен холестерол“ (DHA) и наситени мастни киселини омега 3. Те помагат за развитието на мозъка и нервната система на бебето. Най-добрите източници на DHA са студеноводните риби като сьомга, сардини и риба тон (но не и консервирана риба тон, заради високите дози живак).

Киселото мляко, чистото месо, като пилешко, пуешко, заешко и телешко също са добра идея в по-ниски дози, защото съдържат много полезни за вас белтъчини. Те ви засищат в малки количества и ви държат сити дълго време.

Кърмете

Дали кърменето може да ви помогне да свалите килограми – това не е съвсем сигурно. Някои майки буквално се стопяват в периода на кърмене, а за други отслабването остава като задача за след това.

Кърменето със сигурност ви помага (на вас и вашето бебе) да сте по-здрави. Изключителното кърмене ви отнема по около 300 калории на ден 9и малко повече, ако кърмите близнаци). Но това означава не повече от няколко овесени бисквити или един лек сандвич на ден. Кърменето не бива да е причина да ядете всякакви неща. Тое добро начало за отслабването, защото ви дава здраве, а от там нататък сте вие и останалите здравословни избори, които правите.

Пийте

Вода. Пийте вода, защото тя е необходима за тялото ви, за да създава кърма, както и да се изчиства от ненужните токсини. Ако приемате достатъчно течности, няма да усещате и толкова често глад или необходимост да похапвате от време на време.

Количествата вода, което трябва да изпивате зависи от вас – някои хора са по-„жадни“ от други. За някои прословутите 8 чаши вода на ден са непостижим връх, а за други – прекалено малко количество. Най-точен показател за това дали приемате достатъчно количество вода е урината ви – тя трябва да е почти безцветна, а позивите ви към тоалетната да са на около час-два.

Раздвижете се

Диетата е важна, но тя е само част от общия план за раздяла с излишните килограми. Той трябва да включва също аеробни упражнения 9не само аеробика, а всичко, което ви кара да се задъхвате – като тичане, танци, каране на колело, тичане с количка в парка), за да изгаряте излишните калории. Движението има много положителни ефекти върху майката – помага ви да се справите с постродилната депресия, подобрява съня ви и увереността ви в собствените ви способности да се справите с трудния първоначален период.

“Не е необходимо да посещавате редовно фитнес залата, за да си върнете бързо предишната форма – бързата разходка с бебето в парка също работи добре за вас и не ви лишава от време един за друг. Просто го правете всеки ден по поне 40-60 минути“, съветва д-р Джеймс Пиварник, професор по кинезиология и епидемиология в Мичиганския Държавен университет. С новородено бебе е трудно да намерите 40-60 свободни минути на ден. Затова разходките в парка са идеалната алтернатива на упражненията във фитнеса или залата за аеробика. Опитвайте се да се натоварвате с бързо ходене поне по 20-30 минути от време на време през деня и това ви е достатъчно, за да накарате тялото си да се движи и мускулите да работят извънредно.

Разнасянето на бебето насам-натам през деня е не малко упражнение, но освен това имате нужда от допълнително натоварване. Използвайте малки гирички (или две консерви), за да тренирате ръцете си. Вече има и доста занимания за мама и бебе, които включват Танци за мама и бебе, йога за мама и бебе, аеробика за мама и бебе, които са предназначени точно за майки като вас - които нямат свободно време извън грижата за бебето, и които предвиждат бебето като идеален „уред“ за упражненията в програмата си.

Поспете

Може да е невъзможно в началото да получите пълноценен 8-часов сън с бебе, което ви буди по часовник на всеки 2-3 часа през нощта. Но лишаването от сън ви пречи да се отървете от излишните килограми, натрупани по време на бременността. В едно проучване, майки, които получавали по 5 или по-малко часа сън на денонощие задържали излишните килограми от бременността доста по-дълго от тези, които успявали да спят по 7 или повече часа. Когато недоспивате или тялото ви е под стрес, то произвежда по-високи количества кортизол, който ви пречи да сваляте килограми. Когато сте изтощени, нямате желание да полагате грижи за себе си, да се храните правилно, да се движите и да живеете здравословно.

Близките ви сигурно ви съветват „Спи, когато и бебето спи“, и това е добър съвет. Възползвайте се колкото е възможно по-често от възможността да си почивате – поне докато бебето ви не се научи да спи по цяла нощ.

Поискайте помощ

Ако искате да свалите излишното тегло, включете в програмата си среща със специалист по здравословно хранене и диететика. Той може да ви помогне да изградите здравословен режим на хранене, според индивидуалните ви нужди и хранителни предпочитания, така че диетата ви да не е много по-различна от начина ви на хранене, като същевременно ви помага да си върнете лесно предишната форма.
[url=http://www.baby-gaga.com/][img]http://tickers.baby-gaga.com/t/lamlamsbu20120313_-8_My+child++is.png[/img][/url]
kamelia_ivanov

Re: Диети, спорт и кърмене

Мнение от kamelia_ivanov »

Много интересно !
Публикувай отговор