Европейски ден за здравословно хранене и готвене с деца

Аватар
cchery
Завършена форумна мечка
Мнения: 7926
Регистриран на: 19 Авг 2010, 11:12

Европейски ден за здравословно хранене и готвене с деца

Мнение от cchery »

Днес 500 деца от столични общински, частни и специализирани училища за деца с увреждания на възраст от 7 до 11 г. ще вземат участие в "Европейски ден за здравословно хранене и готвене с деца", съобщиха организаторите. Събитието ще се състои от 11 часа в зала Арена Армеец.

Инициативата е на Европейската комисия и Евро-Ток България (Европейската кулинарна асоциация). Празникът ще бъде открит от Зинаида Златанова, ръководител на Европейската комисия в България, а като специален гост на събитието е поканен министърът на земеделието и храните Мирослав Найденов.

Заедно с децата и под напътствията на първокласни главни готвачи здравословното и балансирано меню ще бъде приготвено и от Милена Дамянова, зам.-министър на младежта и науката, Иван Ценов, зам.- министър на физическото възпитание и спорта и д-р Йордан Войнов, изпълнителен директор на Българската агенция по безопасност на храните, предаде БГНЕС. В детското кулинарно шоу ще се включат и популярни спортисти, сред които Стефка Костадинова (лека атлетика), председател на БОК, Йордан Йовчев (спортна гимнастика), Евгени Иванов и Светозар Иванов (волейбол), Кубрат Пулев (бокс) и др.

Съгласно проучване на затлъстяването при децата на 7 годишна възраст в рамките на Европейската инициатива на Световната здравна организация за наблюдение на затлъстяването при деца показа, че сред 9-те страни извършили проучване на децата в същата възраст (Португалия, Словения, Ирландия, Чехия, Белгия, Швеция, Литва, Латвия и България), момичетата в България са на 2-ро място по честота на затлъстяване, а момчетата на 3-то място.

Все по-тревожните данни по отношение на наднорменото тегло и затлъстяването при децата показват, че е необходима системна работа на всички нива, включваща нови подходи и инициативи, с цел промяна на нагласите и модела на хранене на българската общественост.

[img]http://www.bta.bg/bg/gallery/showImage/?image=474112g[/img]

Read more: http://healthy.actualno.com/Otbeljazvam ... z2Ewx9xNuS" onclick="window.open(this.href);return false;
"Умният мислещият човек по правило се съмнява във възможностите си, когато е изправен пред неизвестното."

Радостина А. Ангелова - поетеса
Аватар
cchery
Завършена форумна мечка
Мнения: 7926
Регистриран на: 19 Авг 2010, 11:12

Re: Европейски ден за здравословно хранене и готвене с деца

Мнение от cchery »

Класът на Коки беше представителя за нашето училище. Коки ми разказа, че са правили сандвичи, които са били оценявани от шеф-готвачи. И за другото, което се е случило, ми трябва симултативен превод от несвързания разказ на 10-годишния ми син :126 :221 :221 .

Иначе децата са си взели автографи от Данчо Йовчев, Кубрат Пулев, Лео и т.н... Коки ни донесе и чантичка с подаръци от сокове Капи, от Данон, от Нестле - компания "лидери" в здравословното хранене....... :1052
"Умният мислещият човек по правило се съмнява във възможностите си, когато е изправен пред неизвестното."

Радостина А. Ангелова - поетеса
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: Европейски ден за здравословно хранене и готвене с деца

Мнение от Kleo »

Много ме радват такива здравословни инициативи и изяви, БРАВО :524
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
Сиренце
Със словото напред
Мнения: 1652
Регистриран на: 13 Окт 2010, 13:58
Местоположение: Черни Вит

Re: Европейски ден за здравословно хранене и готвене с деца

Мнение от Сиренце »

cchery написа:Коки ни донесе и чантичка с подаръци от сокове Капи, от Данон, от Нестле - компания "лидери" в здравословното хранене....... :1052
:126 :126 :126 :126 :126 :126 :126 :126 :126 :126

Ама щото те са там и плащат здраво, са се втурнали и оная недомислица Милена Дамянова, и всичките звездни персони.
Вбесявам се, защото такива смислени инициативи се опорочават като се внушава на децата, че Данон и Нестле са синоними на здравословна храна. А за Евроток... :1053 :1053 :1053 - тия са по-лоши от всичко!И го казвам от личен опит.
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: Европейски ден за здравословно хранене и готвене с деца

Мнение от Kleo »

Хм, замислих се по-дълбоко след поста на Сиренце :???:
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
dexter
Философска система
Мнения: 1363
Регистриран на: 19 Окт 2010, 12:14

Re: Европейски ден за здравословно хранене и готвене с деца

Мнение от dexter »

Е, хайде кажете ми - как да не съм цинична и в този случай?!?!?!? Как да вярвам в подобни "инициативи", като накрая излиза, че всичко е пошла реклама на вече споменатите производители? И пак да попитам - аз ли съм циничната, аз ли съм сбърканата?
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: Европейски ден за здравословно хранене и готвене с деца

Мнение от Kleo »

Декстърче, знаеш отлично моето лично мнение! А то е следното:
Ние живеем в циничен, сбъркан, несправедлив свят.
И може би точно затова на най-нормалните им е най-трудно да живеят в този луд и ненормален свят :plezya se :cry: :oops:
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
cchery
Завършена форумна мечка
Мнения: 7926
Регистриран на: 19 Авг 2010, 11:12

Re: Европейски ден за здравословно хранене и готвене с деца

Мнение от cchery »

dexter написа:Е, хайде кажете ми - как да не съм цинична и в този случай?!?!?!? Как да вярвам в подобни "инициативи", като накрая излиза, че всичко е пошла реклама на вече споменатите производители? И пак да попитам - аз ли съм циничната, аз ли съм сбърканата?
Абе какво да ти кажа?!? ....... чудя се за какво се трошат тези пари?! И никой ли пък нямаше доблестта да се изправи и да каже какво мисли!
"Умният мислещият човек по правило се съмнява във възможностите си, когато е изправен пред неизвестното."

Радостина А. Ангелова - поетеса
Публикувай отговор