Тъжна статия за БГ образование

Публикувай отговор
Аватар
dexter
Философска система
Мнения: 1363
Регистриран на: 19 Окт 2010, 12:14

Re: Тъжна статия за БГ образование

Мнение от dexter »

Така е, живеем в институционално общество. Обаче каква е алтернативата, Чери? Сериозно те питам. Какъв социално-икономически строй предлагаш - действителен или утопичен, който би решил проблема с институциите? Аз лично не виждам алтернатива. Искам да живея в спокойно общество, в мир и толерантност, а това може да ми го гарантира силна институция - силна държава. Т.е. аз съм съгласна да спазвам определени правила, за да се гарантира социалният мир (например). Съгласна съм даже да плаща данъци, за да работи нещо като пенсионна система :221 . Съгласна съм да има държавно здравеопазване, държавно образивание, социално подпомагане. Но - всичко това си има цена. Съгласна ли съм да я платя? Донякъде. Имам много забележки, разбира се, както се вижда от дискусията. Но не мисля, че би могло да съществува съвършенно общество, просто няма начин. Комунизмът се провали, социалният капитализъм и той се проваля в Скандинавските държави, за чистият капитализъм пък да не говорим. Глобализацията също няма да я бъде, както изглежда. Е - къде е пътят тогава? Анархия? Не съм много запозната с философията на анархията, но не мисля, че ще проработи :).
Така че при положение, че се налага да живеем все пак в един несъвършен свят - какво да правим? Не бих трошила нерви за проблеми без решение. По-скоро намирам мой си път.
А това, което бих искала да се промени в държавата и което смятам, че е възможно - това е правото на избор. Да имам право да избера между няколко образователни системи, например - на МОН, домашно обучение, Монтесори, Валдорф и т.н. Да има алтернатива. Ясно е, че хората, които ще изберат алтернативата, няма да са много, т.е. няма да са заплаха за обществения ред и статуквото в държавата :221 . Но в момента държавата не дава алтернатива заради чист мързел и некадърност на чиновниците. Хора, които биха променили това, не са членовете на политическите партии. А са хора като собственичката на нашата частна градина, която вече втора година се мъчи да легализира системата Монтесори като равна с официалната. Тя не го прави от алтруизъм, а заради бизнеса си. Което според мен е много практично и правилно, а ще донесе широка полза. Просто трябва да намери някой достатъчно разбран чиновник, за да се пропука стената.
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: Тъжна статия за БГ образование

Мнение от Kleo »

dexter написа:Ще чета по-късно какво сте писали :), само минавам да "оставя" нещо за размисъл и надявам се дискусия :)
http://paper.standartnews.com/bg/articl ... cle=397114" onclick="window.open(this.href);return false;
Статията много ми хареса, евалла на тези хора! :326
Аз не бих могла да направя като тях, но им се възхитих!
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
cchery
Завършена форумна мечка
Мнения: 7926
Регистриран на: 19 Авг 2010, 11:12

Re: Тъжна статия за БГ образование

Мнение от cchery »

Декс, не предлагам абсолютно никакъв строй или пък теория по социология, икономика, право и т.н. Винаги, ама винаги съм залагала на това хората да осъзнаят, че промяната идва и зависи само от тях самите!!!! И почти винаги в отговор съм срещала МЪРЗЕЛ! Ама чист, български, лицемерен МЪРЗЕЛ, подплатен със златни оправдания! Не ти е кеф, че кучетата серат в парка - пусни мейл до общината и РИО!!! Не ти е кеф, че групата на детето в детската градина се увеличава право-пропорционално с населението в Китай - пиши до общината и инспектората! Не си съгласен да ядеш ГМО - ела на протест! Би искал да имаш права и да не те третират като животно, когато раждаш - ми потърси си правата като намериш съмишленици и заедно поискате нещо! Как да стане промяната, когато газиш из лайната и единственото, което правиш за това е да си измиеш обувките?!!

Ти самата си направила част от нещата, за които пиша по-горе - търсиш изход като искаш следното:
dexter написа:А това, което бих искала да се промени в държавата и което смятам, че е възможно - това е правото на избор. Да имам право да избера между няколко образователни системи, например - на МОН, домашно обучение, Монтесори, Валдорф и т.н. Да има алтернатива.
Промяната е вече в теб! Сега остава тази промяна да стигне до:
dexter написа:...... някой достатъчно разбран чиновник, за да се пропука стената.
Ала това не става от самосебе си....... а като някой/НЯКОИ му "подшушне"/"ПОДШУШНАТ" или направо си му каже/КАЖАТ в прав текст какво мислят и считат за редно! Друг е въпросът, че....... ако този чиновник няма необходимата нормативна база, ще може само да стане ваш съмишленик! Т.е. промяна е необходима и на следващото стъпало! Ето затова считам, че вече не е достатъчно да променям само мен и децата си........ Защото ако стане само това, честно казано и аз ще се попитам следното:
dexter написа:Така е, живеем в институционално общество. Обаче каква е алтернативата, Чери? Сериозно те питам. Какъв социално-икономически строй предлагаш - действителен или утопичен, който би решил проблема с институциите?
Искрено се надявам да не съм нито много агресивна, нито много настоятелна и затова се извинявам предварително!.......... адски много искам да обясня какво имам предвид и чрез това, което ми отговорите, да видя къде греша и се пропуквам! :)
"Умният мислещият човек по правило се съмнява във възможностите си, когато е изправен пред неизвестното."

Радостина А. Ангелова - поетеса
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: Тъжна статия за БГ образование

Мнение от Kleo »

Вижте т. 8 от списъка по-долу. Какво мислите за нея? :1044

10 вдъхновяващи мисли за трудни моменти

Всеки среща трудности в живота си, но понякога тези трудности могат и да ни вдъхновят да дадем най-доброто от себе си, да намерим собствен път към щастието, дори да надскочим самите себе си.

Може би тези вдъхновяващи мисли ще ви помогнат да намерите сили в себе си, за да се справите с предизвикателствата, а може би даже ще ви вдъхновят да помогнете и на другите хора около вас, когато изпитват трудности.

1. Това че си разорен/а не означава, че си негоден/негодна
Разорението не те прави повреден/а, а загубата на пари не е същото, като да загубиш самия/самата себе си.

2. Може да имаш по-малко в сравнение с някой друг, но това не те прави по-незначителен/по-незначителна
Не трябва да бъкаш понятията - имането на повече не е същото, като да бъдеш повече, а какво притежаваш не е критерии за това какво представляваш.

3. Забави малко крачка и вкуси живота
Както казва народа - "Който бърза далече не стига". Колкото повече бързаш, толкова по-бързо ще отмине и живота ти.

4. Молитвата създава нови пътища
И не само създава нови пътища пред нозете ти, ами и превръща камъните, които те препъват в тухли, с които можеш да градиш.

5. Да си смел/а не означава да нямаш никакви страхове
А означава да успееш да се изправиш срещу страховете си и да ги надвиеш.

6. Прегърни бъдещето
Ако си твърде зает/а да се ровиш в миналото няма да можеш да прегърнеш бъдещето си. Не позволявай на миналото да отвлича бъдещето ти.

7. Единственото постоянно нещо е промяната.
Всичко тече и се променя. Тези твои трудности също ще преминат.

8. Ако искаш да промениш света започни първо от себе си.
Ти си движещия фактор в твоя живот. Прави каквото е по силите ти и никога не се предавай.

9. Бъди щастлив/а
Трудните моменти не са оправдание за това да бъдеш жесток/а към себе си. Намери сили да бъдеш оптимист/ка и прегърни щастието.

10. Ти си велик/а
За да си велик/а не е нужно всичко в живота ти да бъде наред, защото величието е вътрешно усещане.

Автор: Noah benShea


Търся една мъдра мисъл в нет-пространството, но нещо ми се опъва и не мога да я намеря засега. Беше нещо близко по смисъл до тази осма точка, но изказано по-поетично и зряло!
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: Тъжна статия за БГ образование

Мнение от Kleo »

Когато бях млад исках да променя света,но разбрах че не е по силите ми. После исках да променя страната си... после семеиството си и все се провалях... накрая разбрах, че първо трябва да променя себе си! Промени себе си и ще промениш целия свят. - търся нещо подобно на това, но не е точно това! Хелп?
Това в унисон с прозрението, което и Вер сподели, че всички сме ЕДНО :222
Напълно съм съгласна с това! Смятам, че сме по-силни, отколкото смятаме! Всяка една от нас може да стане пламък за друг човек! Разпространяващи се светлинки, като светулки сме, в мрака...
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: Тъжна статия за БГ образование

Мнение от Kleo »

Има само едно ъгълче във Вселената, което със сигурност можете да подобрите и това е вашето собствено Аз. Така вие трябва да започнете от него, не от външното, не от другите хора. Външните промени идват по-късно, когато вече сте обработили своя ъгъл. Чистия Дух,(и това е 100 процента сигурно), е напитка, която могат да си позволят само най-закоравелите пияници-съзерцатели. Бодхисатвите разреждат своята Нирвана с равни части работа и любов. Аз исках да променя света. Но разбрах, че единственото нещо което със сигурност мога да променя е моето "себе си".

Както виждате, аз продължавам да се ровя и намерих горното ето тук

За всички вас малко споделена красота [img]http://valenta-bg.com/site/home1.jpg[/img]
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: Тъжна статия за БГ образование

Мнение от Kleo »

Умирайки на преклонна възраст, един будистки монах си мислел следното:

"Когато бях млад, исках да променя света към по-добро и не успях.
Когато бях на 40, реших да направя хората около себе си по-добри. Също не успях.
Когато остарях, разбрах, че мога да променя себе си, но нямах време да го направя.
Ако бях почнал със собствената си промяна, може би щях да променя и близките си,
а може би и целия свят."


Това търсех :222
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: Тъжна статия за БГ образование

Мнение от Kleo »

Или казано вкратце:

"Когато бях млад исках да променя света - сега съм мъдър и променям себе си!"

Що се отнася до мен, аз се ръководя от следната мисъл:

Прави каквото трябва,
да става каквото ще!


Тоест не се отказвам да направя всичко по силите си и което зависи от мен, но след това се смирявам и приемам резултата, какъвто е!
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: Тъжна статия за БГ образование

Мнение от Kleo »

Когато бях млад исках да променя света. Чувствах, че нямам време и си плюх на ръцете. Принуждавах и служех. Заповядвах и молех, но светът не щеше и да знае, че аз го променям. Тогава реших, че първо трябва да променя близките си. И започнах. А те неблагодарниците не проявиха никакво разбиране и се разбягаха. Останах сам. Смирих се. И започнах бавно да променям себе си. Прочетох и чух чужди мисли по въпроса. Достигнах и до собствени прозрения. Продължавах да се забавлявам в тази игра. И един ден... Чудо! Светът се беше променил, близките ми се бяха завърнали. Имах много приятели, а аз гледах на света с очите на дете. Живеех щастливо и без да бързам. - цитат от ТУК :)
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
dexter
Философска система
Мнения: 1363
Регистриран на: 19 Окт 2010, 12:14

Re: Тъжна статия за БГ образование

Мнение от dexter »

Вихрогонче, за същия цитат си мислех и аз днес :). Ето и моя в допълнение към темата (от корицата на "Краят на бедността")

„Нека никой не се обезкуражава от мисълта, че един мъж или една жена не могат да направят нищо срещу огромния брой проблеми на света – срещу мизерията и невежеството, несправедливостта и насилието... Малцина ще постигнат величието да променят самата история; но всеки от нас може да работи, за да промени малка част от събитията, а като сбор тези действия ще бъдат записани в историята на нашето поколение...“
Робърт Кенеди Робърт Кенеди

Чери, ще помисля и ще ти отговоря по-късно, че сега счетоводството ме зове :221 :221 .
Аватар
dexter
Философска система
Мнения: 1363
Регистриран на: 19 Окт 2010, 12:14

Re: Тъжна статия за БГ образование

Мнение от dexter »

Чери, мислих, мислих и не измислих какво да ти отговоря :). Продължавам да мисля защо аз не се дразня от нещата, от които ти се дразниш. Не че съвсем не ми пука, по-скоро като че ли гледам глобално (не е съвсем точна дума, но друга нямам в момента) на тези неща. кофти ми е, че по улиците е мръсно, но освен да се включа в почистването, не знам какво друго да направя. И не се ядосвам на хорската немарливост и простащината да хвърлят по улицата. Какво ще промени моя гняв? Нищо. Но мога никога да не хвърлям боклуци по улицата, да науча Яна да не го прави, да направя забележка на дете, ако го видя да замърсява. Не ми харесва да ям ГМО - не купувам соеви продукти, царевица, домати извън сезона. Вярно, не се храня особено разнообразно, но както казах - нещата си имат цена. Приела съм, че светът не е идеален и никога, ама никога няма да стане. Опитвам се да правя разлика между нещата, които мога да променя и тези, които не мога. Може би ще кажеш, че позицията ми е примиренческа или е в резултат на мързел. И може би ще си права :221 . Просто нямам толкова енергия, че да я влагам в дребни битки (четох ти блога за критикарството :329 , малко те поднасям, надявам се да не се сърдиш). А и не ми пречат особено някои несъвършенства на средата :). Освен това не помня някога да съм срещала неодобрение, че си водя детето по институции, транспорт или магазини, а съм водила Яна почти навсякъде. Даже в съда един път я черпиха бонбони :). Може би не съм обръщала внимание, защото хич не ме е грижа....
Доброто образование също си има цена, при това много висока. И не говоря само за пари. Малко хора са склонни да я платят. Още повече хора не разбират, че си струва да се плаща за образование. Няма как хем да е без пари, хем да е хубаво. Няма как да е без усилия и да се получава. Няма как да ни се даде доброволно. И понеже аз не съм много борбена, избирам по-лесния начин - да платя, за да получи детето ми качествена грижа поне до предучилищната. Да вложа труд в рамките на семейството си, за да получа приемлив резултат :). Не съм Дон Кихот и честно казано, никога не успях да го разбера до край :).
Публикувай отговор