Първи клас ще бъда аз, от сега се чудя как е в час!

Публикувай отговор
Ver

Re: Първи клас ще бъда аз, от сега се чудя как е в час!

Мнение от Ver »

Децата ще се зарадват, когато най-накрая им кажа, че какаото и шоколадът са полезни :1062
Ver

Re: Първи клас ще бъда аз, от сега се чудя как е в час!

Мнение от Ver »

Сега се върнах и прегледах темата от началото.
Сигурна защото относително скоро голямата беше 1-ви клас, хич и не се вълнувам за Ава.
Веднъж и се пише, веднъж не.
Понякога смята правилно, друг път не. Ми какво толкова?! Не сме ли всички така :)
Нещо не се вълнувам .... Много ми е постно откъм емоции и това не ми харесва много :1044 .
tita

Re: Първи клас ще бъда аз, от сега се чудя как е в час!

Мнение от tita »

По действителен случай (разговор на мой познат с първокласника му)

- Стили, колко е 3+4?
- Аммм, 6!
- Сигурен ли си? Я си помисли ... 6 или 7?
- Е ... да, 7 ... ммм, то няма голяма разлика!

:955
Аватар
dexter
Философска система
Мнения: 1363
Регистриран на: 19 Окт 2010, 12:14

Re: Първи клас ще бъда аз, от сега се чудя как е в час!

Мнение от dexter »

Друг бисер от вчерашната родителска среща - караха ни да подписваме някакви декларации, с които се съгласяваме педагогически съветни да работи с децата ни при нужда - без уведомяване на родителя. След това госпожата обяснява как медицинския персонал в училище не може да преглежда децата за въшки, защото това било нарушаване на личното им пространство. Е, вие ми кажете що за абсурд е това - ровенето в косата е нарушение на личното пространство, а ровенето в душата на детето е ок, даже не е нужно да се уведомява родителя :126 ! Ей така бях :1215 :1215 ! Подписах си декларацията като плътно зачертах работата със съветника и написах много четливо, че искам да ме уведомяват, ако някой смята да разговаря насаме с детето ми по някакъв възникнал проблем. Ей, малоунма история, нямам думи просто......
Иначе Яна проявява малко повече ентусиазъм за училище, защото се понаучи да пише сравнително лесно и бързо (само елементите, които са взели до сега, разбира се). Подозирам спадане на настроението при среща със сериозни затруднения. С аритметиката всичко е на 6 :), смята като змей, но тя от може би 2 години няма проблем със смятането на ум, даже и на двуцифрени числа. Сега разправя на всеки, който иска да слуша как след 4-ти клас ще ходи да учи в математическата гимназия и колко много й харесва математиката. Пробвах да обясня, че аритметиката не е върха на математиката и май ме е разбрала, защото преди няколко дни ми обясняваше как математиката била огромно море, а в момента тя само си била топнала пръста в него :221 :221 (идея нямам от къде извади това сравнение, не помня да съм обяснила по този начин...)
Аватар
cchery
Завършена форумна мечка
Мнения: 7926
Регистриран на: 19 Авг 2010, 11:12

Re: Първи клас ще бъда аз, от сега се чудя как е в час!

Мнение от cchery »

dexter написа:Пробвах да обясня, че аритметиката не е върха на математиката и май ме е разбрала, защото преди няколко дни ми обясняваше как математиката била огромно море, а в момента тя само си била топнала пръста в него :221 :221 (идея нямам от къде извади това сравнение, не помня да съм обяснила по този начин...)
Ееееееееее, страхотна е тази Яна :1062 :1062 - верно сравнението й е много точно. Дано така да си запази интереса към математиката.
dexter написа:Друг бисер от вчерашната родителска среща - караха ни да подписваме някакви декларации, с които се съгласяваме педагогически съветни да работи с децата ни при нужда - без уведомяване на родителя. След това госпожата обяснява как медицинския персонал в училище не може да преглежда децата за въшки, защото това било нарушаване на личното им пространство. Е, вие ми кажете що за абсурд е това - ровенето в косата е нарушение на личното пространство, а ровенето в душата на детето е ок, даже не е нужно да се уведомява родителя :126 ! Ей така бях :1215 :1215 !
Това даже няма и да го коментирам.... Чудя се как педагог като учителката на Яна въобще може да ви го предложи. И въобще що за решение на педагогическия съвет на вашето училище е това?! Аз също твърдо и решително бих отказала някой да разговаря с децата ми без мое знание. Миналата учебна година ми се наложи да се видя с психоложката на нашето училище, заради проблеми с поведението на Бела. И жената не само, че не поиска да й водя детето, ами каза, че ще иде да го види в естествената му среда и ако забележи каквото и да било, тогава ще се свърже с мен и ще ... напрвим още нещо. Еми никой не се свърза с мен :) , а "проблемът" беше твърде банално нещо за училищното ежедневие, но когато и учителите изтрещят, децата не остават по-назад. Така че според мен, Декс, си постъпила повече от правилно.

Аз тук ще засегна и една друга тема, нищо че става въпрос за второкласници :) . Носенето на мобилни телефони. Още на най-първата родителска среща миналата година всички се съгласихме, че децата могат да си носят телефоните, но те да се ползват само при нужда. Имам самочувствието да кажа, че в това отношение Бела е абсолютно стриктна (направо не знам как го прави :1069 ). И досега иска разрешение от госпожите си, за да ми се обади - дори и в междучасията. Уви, обаче.... не с всички деца е така - снощи направих е такива очи :1215 , когато тя ми каза, че 3 деца са си позволили да цъкат по време на час. И от тази седмица класната е решила да забрани телефоните в училище или някакъв компромис - да ги държи при себе си докато свършат часовете. В нашия случай не можем да се лишим от комфорта на телефона, т.к. Бела понякога се прибира сама от у-ще или пък Коко я взема, но трябва да се координират и него, щото когато той свършва часове, те обикновено играят някъде и той не може да обикаля цялото училище да я търси.

Това нагоре е накратко историята, а моите кратки размишления са следните - някакси това "решение" на класната не е честно. Когато някой наруши училищно правило, той бива наказан. Примерно - Бела миналата седмица е била без домашно и има забележка в бележника. Ама само тя има забележка, а не целия клас, защото нарушението си е нейно и си носи последствията. Т.е. наказанието си е за нея. Защо заради 3 деца, които нарушават правилата в училище, трябва да бъдат наказани всички останали?!? Вие какво мислите по въпроса?
"Умният мислещият човек по правило се съмнява във възможностите си, когато е изправен пред неизвестното."

Радостина А. Ангелова - поетеса
Аватар
dexter
Философска система
Мнения: 1363
Регистриран на: 19 Окт 2010, 12:14

Re: Първи клас ще бъда аз, от сега се чудя как е в час!

Мнение от dexter »

cchery написа:Това нагоре е накратко историята, а моите кратки размишления са следните - някакси това "решение" на класната не е честно. Когато някой наруши училищно правило, той бива наказан. Примерно - Бела миналата седмица е била без домашно и има забележка в бележника. Ама само тя има забележка, а не целия клас, защото нарушението си е нейно и си носи последствията. Т.е. наказанието си е за нея. Защо заради 3 деца, които нарушават правилата в училище, трябва да бъдат наказани всички останали?!? Вие какво мислите по въпроса?
Макаренко - това мисля :). Строг, но справедлив.... Един нарушава правилата - всички носят отговорност. Според споменатия господин така децата се учат на солидарност, загриженост за доброто на колектива и други подобни полезни качества. Само дето методиката му е била разработена за социалистическа Русия и вече е поостаряла. Същата методика прилагат и в нашето училище - 3 деца шумят, гонят се и се закачат в междучасието - целият клас не излиза навън за наказание. Аз лично не го разбирам, но както постоянно ми се обяснява - не съм педагог :221 :221 ! Вчера ми обясниха как не бива Яна да пише звукови модели с думи, съдържащи "я", защото щяла да го разбере грешно и после ще й е трудно да го научи вярно. Айде, добре, с това мога да се съглася до някъде, така че спираме да пишем с "я", "ю", "ь" и т.н. :).
Пак ще кажа, в отговор на Нели в другата тема - нищо лошо не казвам за нашата госпожа, и тя се радва на обичта на децата (макар че от време на време се сещам за Стокхолмския синдром... :)). Но тя просто няма други методи, за да се справи, да преподава. Вчера ми обясняваше колко трудно ще си проведе часа по роден край, в който ще говорят за семейството, защото имаме деца с разведени родители. Трудно било да се обясни защо родителите се развеждат по начин, по който да не изплаши децата, но също така да не се почустват зле тези, които вече живеят в такива семейства. Та накрая измислила да казва, че родителите се развеждат, защото не се разбират кой да плаща сметките :1215 ! Но нямало начин - трябвало в час да се говори и за това, колкото и трудно да било.... Учителката се чувства притисната от програмата, трябва да наложи дисциплина с всякакви мерки, иначе ще изостане от графика. Изобщо не искам да си помислям какво им е на децата, които не знаят буквите и тепърва хем се учат да пишат, да познават буквите, числата, да смятат... На Яна й остава едно писане и пак седим по 2 часа над домашните....
Аватар
dexter
Философска система
Мнения: 1363
Регистриран на: 19 Окт 2010, 12:14

Re: Първи клас ще бъда аз, от сега се чудя как е в час!

Мнение от dexter »

Тъкмо си довърших предния пост и прочетох статия, която нашата госпожа е публикувала на фейсбук страницата си. Статията много ми хареса, много по-добре илюстрира това, което се опитвах да кажа :)

http://reduta.bg/v2/article/%D0%BE%D1%8 ... 1%82%D0%BE
Аватар
cchery
Завършена форумна мечка
Мнения: 7926
Регистриран на: 19 Авг 2010, 11:12

Re: Първи клас ще бъда аз, от сега се чудя как е в час!

Мнение от cchery »

dexter написа:Тъкмо си довърших предния пост и прочетох статия, която нашата госпожа е публикувала на фейсбук страницата си. Статията много ми хареса, много по-добре илюстрира това, което се опитвах да кажа :)

http://reduta.bg/v2/article/%D0%BE%D1%8 ... 1%82%D0%BE
Аз пък я споделих на страницата на класа ни.... това е, което и аз се опитвам да кажа от доста дълго време. И е и в пряка връзка с изразеното от мен вчера възмущение за всеобщото наказание на класа..... :1062 :1062 .
"Умният мислещият човек по правило се съмнява във възможностите си, когато е изправен пред неизвестното."

Радостина А. Ангелова - поетеса
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: Първи клас ще бъда аз, от сега се чудя как е в час!

Мнение от Kleo »

Мерси, Декс! :922
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: Първи клас ще бъда аз, от сега се чудя как е в час!

Мнение от Kleo »

Неслучайно пиша отново в тази тема :222 Чудех се дали да отворя нова специално за петокласниците :1044 , но реших засега да не го правя, че да не си пиша сама в нея :1062

А и пети клас символично може да се разглежда като първи клас от по-висша октава :221 В какъв смисъл ли? В смисъл, че за първи път петокласниците ще имат различни учители по различните учебни дисциплини. Ще сменят класната си с нова. Някои сменят училището си. Други спират да ходят на стол и/или на занималня. Въобще - много нови неща :1028 И вълнението сякаш е голямо.

Както за първолака е свършил периодът на детската градина, така и за петокласника вече е свършил периодът на началното образование. Вече е в прогимназията. Чакат го по-трудни задачи и предизвикателства. Чака го и пубертет. Един вид - ново начало. Да видим сега има ли и други майки на петокласници в мечешкия форум или ще си остана сама с вълненията си? :923 :922
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: Първи клас ще бъда аз, от сега се чудя как е в час!

Мнение от Kleo »

Алекс има 5 на класното по БЕЛ.
Утре му е класното по математика.
Развълнувана съм, искам да има успех!
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Публикувай отговор