ЕЗИК СВЕЩЕН НА МОИТЕ ДЕДИ

Аватар
Сиренце
Със словото напред
Мнения: 1652
Регистриран на: 13 Окт 2010, 13:58
Местоположение: Черни Вит

ЕЗИК СВЕЩЕН НА МОИТЕ ДЕДИ

Мнение от Сиренце »

Това е тема за Българският език - за правописни, граматични, пунктуационни правила и за всичко друго, което по една или друга причина ви е нужно да знаете, вие или вашите деца.
На първо място ще поставя два речника -
правописен и универсален
.
Във втория има правописен, синонимен и тълковен речник.
Аватар
Сиренце
Със словото напред
Мнения: 1652
Регистриран на: 13 Окт 2010, 13:58
Местоположение: Черни Вит

Re: ЕЗИК СВЕЩЕН НА МОИТЕ ДЕДИ

Мнение от Сиренце »

Продължавам темата с още два сайта.
Първият съдържа електронни курсове и много тестове по български език. Както пишат авторите "Целта ни е да помогнем на българчетата по света да запазят и поддържат родния език, да систематизират знанията, които вече имат, и да ги обогатяват с нови.", но мисля, че може да бъде полезен и на децата в нашите училища.

Вторият е един от любимите ми. Там има много разработки на учители по всички учебни предмети и по класове. Може да е полезен както за учители, така и за родители.
Аватар
Сиренце
Със словото напред
Мнения: 1652
Регистриран на: 13 Окт 2010, 13:58
Местоположение: Черни Вит

Re: ЕЗИК СВЕЩЕН НА МОИТЕ ДЕДИ

Мнение от Сиренце »

futarela
Философска система
Мнения: 1205
Регистриран на: 19 Авг 2010, 21:42
Местоположение: София

Re: ЕЗИК СВЕЩЕН НА МОИТЕ ДЕДИ

Мнение от futarela »

МНОГО БЛАГОДАРЯ!
Истинското откритие е не да изнамираш нови пейзажи, а да придобиеш нови очи.[img]http://lines.ladoshki-forum.ru/showgif.php?imgfile=1_5Priroda_lines/1275646909.png[/img]
tita

Re: ЕЗИК СВЕЩЕН НА МОИТЕ ДЕДИ

Мнение от tita »

Бъгнало се е образованието ни.... :1127

Изображение
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: ЕЗИК СВЕЩЕН НА МОИТЕ ДЕДИ

Мнение от Kleo »

Е, нееее :1100
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: ЕЗИК СВЕЩЕН НА МОИТЕ ДЕДИ

Мнение от Kleo »

Нямам думи:

http://btvnews.bg/bulgaria/obshtestvo/d ... irana.html

Просто съм скандализирана! :328
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
tita

Re: ЕЗИК СВЕЩЕН НА МОИТЕ ДЕДИ

Мнение от tita »

:222

Един много полезен сайт за малки и големи:

Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: ЕЗИК СВЕЩЕН НА МОИТЕ ДЕДИ

Мнение от Kleo »

Мерси, тита! :222
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: ЕЗИК СВЕЩЕН НА МОИТЕ ДЕДИ

Мнение от Kleo »

Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: ЕЗИК СВЕЩЕН НА МОИТЕ ДЕДИ

Мнение от Kleo »

"... Започнаха децата да се прехласват по чужди думи и да ги тъпчат в устата и по джобовете си. Разбрали-недоразбрали кое какво значи - нали е вносно, ползваме го. ... Защо не харесваме нашия си език? Защо не ни стига? Как така един от най-старите езици се оказа толкова беден и недостатъчен, че почти във всяко изречение вече се е наместила чужда дума? ... Ще ти река нещо за богатството на езика. Ако в един език липсва дума за нещо, нека дойде отнякъде, добре дошла е, има нужда от нея. Но ако думата си я има, а ти ползваш чужда и дори не се сещаш коя ти е родната - това не е обогатяване, а обедняване, Райно. ... Я ми кажи на български как се вика "партньор"? ... Спътник, сродна душа, либе ... Талант как е? Дарба! Хубаво. А какво е концентриран? Внимателен не е ли? Не е. Такъв, който е събран в едно нещо. Съсредоточен му се вика на това. Чуваш ли каква умна дума е - съ-средо-точен. ... Креативен какво е? ... Творец, Райно! ... Комуникация какво е? ... Общуване. Ето я друга мъдра дума. Общение има, приобщаване, общност, нещо общо и заедно се случва, затова е общуване. А хармония как е? ... Равновесие. Можело значи! А характер? Нрав. ... Енергия как е? Сила. ... Негативни енергии? Зли сили! ... забравата е липса на всякакво отношение. Тогава човекът остава непотребен и залинява... Така е и с езика. ... Който не знае, няма отношение. ... И точно така умира един език. От забрава и от незнание!"

Откъс от книгата "Стопанката на Господ" на Розмари Де Мео

Главата се нарича "Българският език"
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Публикувай отговор