Ваканция УРА!

Публикувай отговор
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: Ваканция УРА!

Мнение от Kleo »

Ваканцията свърши. Децата учат. Алекс се готви за външното оценяване, но мечтае за лятната си ваканция, която при него ще почне брилянтно, с моренце с нас в Гърция. :954 :954 :954
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: Ваканция УРА!

Мнение от Kleo »

Ехоооо :954 :954 :954 Скоро започва лятната ваканция! Кой какви ги замисля за щурото време за почивка? Ние вкъщи стартираме още на 30-ти май /събота/ с отпътуване за Гърция и сме вече в бойно нетърпение и готовност. Правят се планове, кипи трескава подготовка, ха-ха-ха... Все едно ще ходим на Марс :lol: :1062 Както и да е, сладостно е това очакване. Част от самата екскурзия. Предвкусването й. Усещането как скоро ще се пренесеш на лазурния бряг. Ще се понесеш по сините вълни, а погледът ти ще гони края на морето, там, където се слива с небето. Ще мълчиш. Ще се потопиш. Пръстите на краката ти ще потъват в горещия пясък. А с пръстите на ръцете си ще събираш мидички и ще строиш пясъчни замъци, кули и тунели. Заедно с детето. Като децата :1028 :1216 Обичам водата. Обожавам и соления мирис на море, водорасли, миди... и риба. Хора по бански. Забравили проблеми и суета. Избягали от забързания делник и ежедневния стрес.
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
cchery
Завършена форумна мечка
Мнения: 7926
Регистриран на: 19 Авг 2010, 11:12

Re: Ваканция УРА!

Мнение от cchery »

Деска, страхотно ти е описанието на морското ежедневие в постинга по-горе. :954 В него съзрях само една малко фактологическо разминаване :) , а именно това:
Kleo написа: Обожавам и соления мирис на море, водорасли, миди... и риба.
Гръцкото море няма да ти предложи соления мирис на море, който познаваш от нашето си Черно море. Също така, ако настояваш за водоИзрасли :D , ще ти се наложи да ги търсиш много, много навътре в морето.... аз лично почти не съм виждала такива. Говоря за свободно плаващите. Иначе такива, които си растат по дъното - това е друго. И, според зависи на кой плаж си, може и на мидички да не се радваш :1062 :1062 ..... някъде просто няма. :954

И въпреки това съм сигурна, че идилията ти няма да се развали..... гръцкото море предлага всичко онова, което липсва на нашето. А най-вече - спокойствие, тишина, зеленина, природа и широки празни плажни ивици! :)
"Умният мислещият човек по правило се съмнява във възможностите си, когато е изправен пред неизвестното."

Радостина А. Ангелова - поетеса
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: Ваканция УРА!

Мнение от Kleo »

cchery написа:Деска, страхотно ти е описанието на морското ежедневие в постинга по-горе. :954 В него съзрях само една малко фактологическо разминаване :) , а именно това:
Kleo написа: Обожавам и соления мирис на море, водорасли, миди... и риба.
Гръцкото море няма да ти предложи соления мирис на море, който познаваш от нашето си Черно море. Също така, ако настояваш за водоИзрасли :D , ще ти се наложи да ги търсиш много, много навътре в морето.... аз лично почти не съм виждала такива. Говоря за свободно плаващите. Иначе такива, които си растат по дъното - това е друго. И, според зависи на кой плаж си, може и на мидички да не се радваш :1062 :1062 ..... някъде просто няма. :954

И въпреки това съм сигурна, че идилията ти няма да се развали..... гръцкото море предлага всичко онова, което липсва на нашето. А най-вече - спокойствие, тишина, зеленина, природа и широки празни плажни ивици! :)
Наистина НЯМА солен мирис тук! Ако разчитах на обонянието си само, изобщо нямаше да разбера, че съм на МОРЕ! :954

Но тук има много РИБКИ, и то още на самия бряг, на плиткото. И е толкова бистрооо... Мидички наистина почти няма, но камъчетата са красиви.

Ако идеш на Шкорпиловци, ще видиш спокойствие, тишина, зеленина, природа и широка плажна ивица, Ани. Но там ходим толкова много години вече, че ни писна. Затова разнообразяваме.

Ето виж тук:

Комплекс Дъбрава Шкорпиловци
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: Ваканция УРА!

Мнение от Kleo »

От днес и по-големите ученици са във ваканция. Подобно на Цони, работата на мама става предимно суха и писарска през следващите седмици. Но тя нали води и горен курс, така че продължава и с преподаването и изпитването още малко. На всички деца желая весела лятна ваканция, пълна с радост, приятелски сбирки, пътешествия, нови изживявания, приключения... :954 с носталгия си спомням моите детски лета във Варна при баба, заедно със сестра ми. Такова безгрижие и отмора от ученето и ежедневието в София.
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: Ваканция УРА!

Мнение от Kleo »

Къде са вашите деца в момента?
Алекс е при сестра ми и племенничките ми в Люлин от вчера и добре се забавлява.
Рита топка в училищния двор и се запознава с много момчета там.
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
cchery
Завършена форумна мечка
Мнения: 7926
Регистриран на: 19 Авг 2010, 11:12

Re: Ваканция УРА!

Мнение от cchery »

Чудя се дали имаше отделна тема за детското четене...... ама не ми се търси повече :1062 . Затова "ваканционната" такава е точното място, на което бих искала да споделя следното. За първа година това лято Коко ми показва нежелание за четене на книги. :???: Но... не си правете каквито и да било заключения. Защото ситуацията е следната - имат списък с книги, който се състои от 7-8 позиции. От тях книга като книга, т.е. роман, новела, по-дълга повест са само 3 - "Немили-недраги", "До Чикаго и назад" и "Бай Ганьо". Останалите са...... по 1 стихотворение на Пенчо Славейков и Пейо Яворов, 2 стихотворения на Вазов и по 1 разказ на Йовков и Елин Пелин. Не искам много да се задълбочавам върху самия списък с книги за лятото. От моя гледна точка е крайно недостатъчен за каквото и да било. Но....... има едно голямо но и то е 12-годишния ми син.

След като изчете всичко задължително, го накарах да прочете поне 2 цикъла с разкази на Йовков и една книга от "Библиотека за ученика" от моето време с пътеписи и разкази на Вазов. Претърпях фиаско..... т.е. Йовков беше прочетен макар и малко по съкратената процедура, а Вазов...... по много съкратената :221 :221 . Отначало ме беше яд, после... после си дадох сметка, че мен Йовков ме омая и плени някъде 9-10 клас.... тогава го четях на 1 дъх. А моят син в момента ще е едва 7-и клас!!! Дали е пораснал достатъчно много, че да има възприятия за разказите на този голям български разказвач?! И дали наистина Вазов от друга страна не му звучи достатъчно архаично и скучно, т.к. е едва на 12 години?!?

Отговорът дойде.....вчера. След като се опитвах неуспешно да му пробутам българските класици, вчера той сам си намери........ Карл Май - Винету ІІ част. Първата я беше чел преди. Трябва да ви кажа, че само за 24 часа Винету е почти изцяло прочетена от Коко. Аз съм отговорила на десетки въпроси, свързани с индианците и каубоите, а Момчил - на още повече :1069 .... Коко не спира да чете!

В заключение..... не че Коко не иска и не обича вече да чете!!! Просто онова, което му налага МОН, въобще не е за него и за неговата възраст, интереси и възприятия. Което кореспондира пряко "със свалянето" на учебния материал, което стана преди години. А това е много, много страшно, защото децата доста лесно могат да намразят даден автор или произведение именно по този насилствен начин за четене, който се практикува. И никога повече да не дадат шанс именно на Йовков?! Вас не ви ли е страх от това?! Мен..... много.....
"Умният мислещият човек по правило се съмнява във възможностите си, когато е изправен пред неизвестното."

Радостина А. Ангелова - поетеса
Аватар
dexter
Философска система
Мнения: 1363
Регистриран на: 19 Окт 2010, 12:14

Re: Ваканция УРА!

Мнение от dexter »

cchery написа:В заключение..... не че Коко не иска и не обича вече да чете!!! Просто онова, което му налага МОН, въобще не е за него и за неговата възраст, интереси и възприятия. Което кореспондира пряко "със свалянето" на учебния материал, което стана преди години. А това е много, много страшно, защото децата доста лесно могат да намразят даден автор или произведение именно по този насилствен начин за четене, който се практикува. И никога повече да не дадат шанс именно на Йовков?! Вас не ви ли е страх от това?! Мен..... много.....
Мен ме е страх от нечетенето по принцип :). Няма как да не признаем, че класиците остаряват, това, което са писали все повече се отдалечава от живота, който ние живеем, а какво остава за живота на децата ни? И не става въпрос само за българските, а и за свтовните. Вярно, че са писали за вечни морални проблеми, но са писали от своята си гледна точка, на език, който в момента изглежда скучен и монотонен (не обичам обобщенията, така че съм сигурна, че има големи изключения).
Изобщо не очаквам Яна да разбере и да хареса Йовков или Елин Пелин, да не говорим за Вазов (който и на мен ми е труден за преглъщане, даже не съм сигурна дали съм чела "Немили-недраги"). Няма да се разочаровам от това. От друга страна детето ме изненадва - това лято чете по списъка за училище, който на мен лично хич не ми допадна. Тя обаче хареса "Мечо Пух", сега чете "Ние, врабчетата" и също й харесва - аз не съм фен на нито една от двете. Така че не ме е страх, че ще се отврати от един или друг автор - ще се намерят много други, които да й допаднат и който с удоволствие да чете. Все пак мъдросттта на хората не е само в една точно определена книга.
Аз не съм голям фен на българската литература, макар че много харесвам някои автори и някои произведения. Но смятам, че предпочитанията ми не са формирани от това какво е било или не задължително в училище. Но аз си четях каквото ми харесваше, ако не ми е интересно, даже и да е било задължително - не го четях. Така съм изпуснала поетите символисти, напр. - еми не ги разбрах и това си е! Дали съм станала по-бедна духовно от това, няма как да преценя, нямам база за сравнение :).
Та на въпроса ти, Чери, дали ме е страх - не, не ме е страх точно от това :). Убедена съм че ако човек чете, все ще намери своята истина в някоя книга. Дали тя ще е от писател на родния му език, или от някой напълно неизвестен и екзотичен автор, лично за мен е без значение. Важното е да се постигнат ефектите, които носи четенето, а за мен тези ефекти се простират далеч отвъд простото събиране и трупане на информация.
Стана дълго, но искам да кажа и още нещо - учебната програма е генерална, за всички ученици. Не отчита разликата в емоционалното им развитие. Както знаем, момичетата са поне с година по-емоционално зрели, особено на 7-10 години (за по-нагоре нямам наблюдения, разчитам на статистически данни). Също не отчита и интересите им. Така че няма как да се включат произведения, за които всички деца са дорасли. Аз така и не дораснах за символистите :plezya se . Някои деца (както и възрастни) никога няма да се трогнат от умрял кон (примерно). Всичко задължително може да доведе до отвращение. Така че всеки да чете каквото му харесва и да намира себе си и възгледите си в която книга намери за добре :).
Аватар
cchery
Завършена форумна мечка
Мнения: 7926
Регистриран на: 19 Авг 2010, 11:12

Re: Ваканция УРА!

Мнение от cchery »

Декс, прочетох те внимателно. Че даже и 2 пъти :1062 . Мисля, че добре разбрах позицията ти. И си правя извод.... като че ли аз не съм написала моята много добре. :oops: . Става въпрос за следното в твоя постинг:
dexter написа: Така че не ме е страх, че ще се отврати от един или друг автор - ще се намерят много други, които да й допаднат и който с удоволствие да чете.
Аз не искам един автор да подменя някой друг. Съзнавам съвсем ясно, че както аз чета с удоволствие Вазов, така при друг човек той докарва утрикарии от скука :1062 . Но от доста години си имам едно определено виждане за това кое формира, оформя и прави човека такъв какъвто е. Това ми мнение възникна "благодарение" на нашия кум :954 , който от 11 години живее в Англия ииииии не само че не ще да чуе да се връща, ами бих казала, че яко мрази България. Преди 6 години го попитах дали има идея, че той е такъв - Борис Шарланджиев, именно защото е българин?!?! И мрази България пак защото е българин, защото носи в гените си векове българщина?! Мисля, че той не ме разбра.

Ако трябва да перифразирам тази случка с кума ни по отношение на дискусията тук, тя би звучала така: не мислите ли, че сме такива, каквито сме, защото сме българи?! И че в гените си носим векове българщина. И че не е зле да бъдем леко благодарни за това. А тази благодарност би могла да се изрази в това да почитаме будителите си?! Пък било то с прочитане на книга на български възрожденски класик?! Това не значи съответният автор да ни хареса и да го заобичаме. Или пък да се насилваме да четем нещо, което не ни носи удоволствие. Както е при тебе, Декс, с поетите-символисти. И за мен те са...... неразкодируеми... Но съм ги прочела. Не за статистиката, а защото са част от онова, което съм и аз. Точно затова ме е страх, че българските класици един ден няма да бъдат четени. Въобще.

Ей това си мислех аз докато пишех мнението си по-горе.
dexter написа:Аз не съм голям фен на българската литература, макар че много харесвам някои автори и някои произведения. Но смятам, че предпочитанията ми не са формирани от това какво е било или не задължително в училище. Но аз си четях каквото ми харесваше, ако не ми е интересно, даже и да е било задължително - не го четях.
Аз също не съм чела всичко от задължителните списъци - мисля, че просто не ми е стигало времето. А че е имало доста скука, нямам спомени, но не се и съмнявам. Смятам, точно като теб, че предпочитанията ми не са формирани на тази база. :954 Те са си заложени вътрешно в мен. Т.е. и слава Богу, четенето по задължителните списъци наистина няма странични (д)ефекти :1069 .
dexter написа:Стана дълго, но искам да кажа и още нещо - учебната програма е генерална, за всички ученици. Не отчита разликата в емоционалното им развитие. Както знаем, момичетата са поне с година по-емоционално зрели, особено на 7-10 години (за по-нагоре нямам наблюдения, разчитам на статистически данни). Също не отчита и интересите им. Така че няма как да се включат произведения, за които всички деца са дорасли.
Учебната програма наистина е генерална. Въпросът е.... че дори и в списъците за 7-и клас не си личи да има вложена грам мисъл що се отнася до това кое би могло да е подходящо за 12-годишни ученици без значение на пола. Защото съм убедена, че дори и съученичките на Коко не харесват Вазов.
"Умният мислещият човек по правило се съмнява във възможностите си, когато е изправен пред неизвестното."

Радостина А. Ангелова - поетеса
Аватар
dexter
Философска система
Мнения: 1363
Регистриран на: 19 Окт 2010, 12:14

Re: Ваканция УРА!

Мнение от dexter »

Мисля, че ти разбрах позицията още в първия пост, Чери :). Обаче не исках да навлизам в темата за българщината, защото не си падам много по патриотизма и не ми се ще да ме анатемосаш :plezya se . Т.е. не че не обичам България, но не съм патриот по традиционния начин. Колкото до това какви сме и защо сме такива - това е много интересен и спорен въпрос. Аз от дълги години си го задавам и се анализирам каква съм и защо съм такава :). Родителите ми, роднините, приятелите, училището, учителите, книгите, природата, местата, на които съм живяла - всичко това ме прави каквато съм. Не съм сигурна за теорията с гените, но по-скоро не я възприемам. Няма доказателства, а аз обичам доказателствата :). Напр. деца, на които и двамата родители са българи, не се считат за българчета. Дори говорят български със силен акцент, въпреки, че вкъщи се говори само на български. Имам много такива познати. Логично е гените на тези деца да са български, след като родителите им са потомци на българи. Идеята ми е, че не са гените, а възпитанието. До колко българските класици участват в това възпитание? Ами не знам. Със сигурност не заради тях обичам България :). А какво да кажем за Алеко Константинов - обичал ли е България, след като е създал Бай Ганьо :)?
Не веднъж съм казвала - има много (като количество и качество) добри български автори. С тях също могат да се възпитават децата - хем ще им е интересно, хем полезно. За себе си не виждам чак такъв смисъл да се държим здраво за класиците (ако ще ме анатемосвате - готова съм :plezya se !)
Аватар
cchery
Завършена форумна мечка
Мнения: 7926
Регистриран на: 19 Авг 2010, 11:12

Re: Ваканция УРА!

Мнение от cchery »

Абе, Декс, да не те е напекло здраво?!?! :1062 :1062 Защо на 2 пъти се опасяваш от:
dexter написа:...............
не ми се ще да ме анатемосаш

dexter написа:(ако ще ме анатемосвате - готова съм :plezya se !)
Аз че съм идиот, такъв съм :oops: . И понякога не се усещам.... но нямам желание нито да нападам, нито да обиждам някого заради позицията му. Мога и ще си кажа какво мисля, но това не значи, че ще го анатемосам или искам да му кажа, че не става само защото мисли различно от мене. Да ти кажа вече ми идва малко в повече дори да се обяснявам на тази тема :oops: ... Мисля си, че след всичките години, прекарани заедно, по форуми напред-назад :1062 , няма за какво да си доглеждаме.

Ако наистина смяташ, че те засягам, няма да пиша на тази тема! :923 И се извинявам!

Хареса ми нещо от твоя постинг:
dexter написа: А какво да кажем за Алеко Константинов - обичал ли е България, след като е създал Бай Ганьо :)?
Да. :954 Защо не?! В постингите ми в блога аз доста пъти съм писала иронично за българите. И продължавам да обичам България. Това, че гените ми са пълни с векове българщина не е патриотизъм. Прост медицински факт. :)
"Умният мислещият човек по правило се съмнява във възможностите си, когато е изправен пред неизвестното."

Радостина А. Ангелова - поетеса
Публикувай отговор