Представиха мерки срещу тежките раници на малчуганите

Аватар
cchery
Завършена форумна мечка
Мнения: 7926
Регистриран на: 19 Авг 2010, 11:12

Представиха мерки срещу тежките раници на малчуганите

Мнение от cchery »

Без учебници в раничките ще ходят на училище най-малките ученици от 1-ви до 4-ти клас през следващата учебна година. Мерки на просветното министерство срещу непосилно тежкия товар върху гърба на малчуганите представи вчера зам.-просветният министър Милена Дамянова по време на дискусия с учениците в столицата.

Разтоварването на раниците в началния курс ще стане възможно, след като учениците получат по два учебника за всеки предмет.

Единият ще остане в класните стаи, а другият - по домовете на децата. Така на практика децата няма нужда да мъкнат всеки ден по 5-6 тежки книги и тетрадки.

В момента учениците получават само един комплект безплатни учебници от просветното министерство. Всеки учебник по правило остава в наследство на по-малките ученици след завършване на класа за 3 поредни години, след което се предават в МОМН за бракуване. Зам.-министър Дамянова е разпоредило на всички директори да преброят колко от остарелите книги все още могат да се ползват.

Няма къде да съхраняваме учебниците за по-горните класове, иначе мярката можеше да се въведе до 7 клас, коментира директор на училище. Причината е, че школата трябва да дават пари за стотици големи ученически шкафчета. Учители и директори обаче са единодушни, че облекчаването на раниците до 4-ти клас не е проблем, защото в първите школски години децата ползват само една класна стая и няма нужда да пренасят книжата през коридорите.

За по-леки ранички за големите ученици, просветното министерство предлага въвеждането на ежеседмичен учителски график за всеки предмет. Идеята е преподавателите предварително да съобщават на учениците какво да си носят за следващите часове, вместо всеки да мъкне всички възможни учебници, помагала и тетрадки в чантите.


Източник
"Умният мислещият човек по правило се съмнява във възможностите си, когато е изправен пред неизвестното."

Радостина А. Ангелова - поетеса
Аватар
Сиренце
Със словото напред
Мнения: 1652
Регистриран на: 13 Окт 2010, 13:58
Местоположение: Черни Вит

Re: Представиха мерки срещу тежките раници на малчуганите

Мнение от Сиренце »

Разтоварването на раниците в началния курс ще стане възможно, след като учениците получат по два учебника за всеки предмет.
Ама, разбира се, това е най-доброто решение! :126 Нали по този начин "нашите хора", дето спечелиха конкурса за учебниците ще гушнат двойно! И откъде ще дойдат парите? - от моя и вашия джоб! Все си мисля, че не могат повече да ме изненадат от нашето министерство, но винаги успяват. Как ли го правят :1044 !? С много мисъл и далновидност, предполагам.
Кажете ми, моля ви се, всички ли са толкова тъпи или аз не съм в ред - не е ли по-евтино и нормално да издадат електронните учебници и да оборудват всяка класна стая с мултимедия?! Тя няма да се сменя на всеки три години, ще се използва пълноценно и ще се стимулират учителите да разнообразяват уроците и методите на работа /сега за да покажа една презентация в клас, от предния ден заявявам ползването на проектора/. И пак няма да е нужно да се носят учебници в училище, но ще спасим и хектари гора, на децата ще им е интересно, на учителите - по-лесно! Но защо ли трябва да мислим за тези неща, като може да хвърлим маса пари на вятъра, нали това го умеем най-добре, тук, в България. :126 :126 :126
За по-леки ранички за големите ученици, просветното министерство предлага въвеждането на ежеседмичен учителски график за всеки предмет.
О, да, давайте, че ни е малко писането! Вместо да възпитаваме и обучаваме децата, ние ще пишем. И сега навсякъде негласното правило е "Пишете каквото искат да видят, а правете каквото си знаете!" И ние творим - разпределения, анализи, отчети и обяснения, преструктуриране на учебен материал, графици за консултации, за часове по Безопасност на движението, по Гражданска защита, по .....май... си! Ако щете ми вярвайте, но едни и същи неща ги пишем отново и отново, за да "Кипи безсмислен труд", както казва една моя колежка.

Ох, извинявайте за гневния тон, но е края на учебната година, цялата тая бумащина ме е заринала с пълна сила и това инфо ми дойде в повече.
Ver

Re: Представиха мерки срещу тежките раници на малчуганите

Мнение от Ver »

Напълно оправадавам гневния ти тон, Цони. Още повече, че знаеш как изглеждат нещата "отвътре". Аз и представа си нямам, но ми се стори странна идеята за втори комплект учебници :523 Пак ще ни излезе "скъпо" "безплатното" обучение на децата!
Ver

Re: Представиха мерки срещу тежките раници на малчуганите

Мнение от Ver »

Вчера бях на родителска среща. Не се спомена и дума за втория комплект учебници. ОСтанах с приятно впечатление от учителката и начина й на преподаване . Използва мултимедия, а също и системата Енвижън, от която май всички преподаватели са доволни. Ще видим :) Както каза мъжът ми: "Дано ги използват редовно, а не само когато идват инспектори" :1062
Поживьом увидим.
Аватар
cchery
Завършена форумна мечка
Мнения: 7926
Регистриран на: 19 Авг 2010, 11:12

Re: Представиха мерки срещу тежките раници на малчуганите

Мнение от cchery »

Цони, аз те разбирам напълно...... за мен това е поредното безсмислено решение. Доколкото си спомням "Сдружение бъдещи и настоящи майки" движеха тази идея, а Смехурко е член на сдружението - дано се яви да обясни повече.

Аз дотогава оставам безмълвна. Но ето и заради това решение вече искам да изчезна оттук...... Колко още мога да се боря и противопоставям и гласът ми да няма значение?!?!?! :126 :126 :126

Верче, дано се оправдаят впечатленията и очакванията ти.
"Умният мислещият човек по правило се съмнява във възможностите си, когато е изправен пред неизвестното."

Радостина А. Ангелова - поетеса
vanist

Re: Представиха мерки срещу тежките раници на малчуганите

Мнение от vanist »

Ами то и аз си мислех, че не могат да ме изненадат вече, ама.....явно наистина
има там някаква група, която само мисли какви нови глупости да сътвори и да приложи... :126

не знам вече какво да кажа - добре, че вече не работя в училище, когато си там се чувстваш още
по-безпомощен, защото виждаш нещата съвсем от всички страни ....

Сиренце написа: "Пишете каквото искат да видят, а правете каквото си знаете!"
така си е, "Не е важно какво си свършил, важното е какво пише" :126 :126
Смехурко

Re: Представиха мерки срещу тежките раници на малчуганите

Мнение от Смехурко »

Понастоящем малките ученици (от 2 до 4 клас) получават само един комплект безплатни учебници от МОМН. По традиция всеки учебник остава в наследство на по-малките ученици, след завършване на класа за три поредни години, след което се предава в образователното министерство за бракуване. Идеята на Милена Дамянова е точно тези налични „стари учебници” да влязат в употреба като втори комплект за нуждите на децата. По нейно настояване в момента училищните директори броят, колко от тях са им останали в наличност. МОМН също така предлага с цел облекчаването на раниците и на по-големите ученици да бъде въведен ежеседмичен учителски график за всеки предмет. Тази идея се свежда до това учителите предварително да съобщават на учениците, какво да си носят за следващите часове, вместо всеки да влачи всички възможни учебници, помагала и тетрадки в чантите.
Аватар
Сиренце
Със словото напред
Мнения: 1652
Регистриран на: 13 Окт 2010, 13:58
Местоположение: Черни Вит

Re: Представиха мерки срещу тежките раници на малчуганите

Мнение от Сиренце »

Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: Представиха мерки срещу тежките раници на малчуганите

Мнение от Kleo »

От началото на втори клас учителите на Алекс въведоха ново правило: учениците имат правото да си носят абсолютно всичко в понеделник сутринта, а в петък следобяд си го връщат обратно вкъщи - тоест тежката раница се носи само 2 пъти седмично - вместо 10 пъти седмично. Всички неща се съхраняват в специални шкафчета за целта, в която се побират ученическите раници, екипите и гуменките за физическото, и всякакви други учебни помагала и пособия. Така че проблемът поне при Алекс е решен доста добре тази година! :524
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Публикувай отговор