Честит първи учебен ден!

Аватар
cchery
Завършена форумна мечка
Мнения: 7926
Регистриран на: 19 Авг 2010, 11:12

Честит първи учебен ден!

Мнение от cchery »

Честит първи учебен ден! Мили деца, желая ви да бъдете безкрайно любознателни! Само така ще разберете какво е ОБРАЗОВАНИЕТО?!

Мъчно ми е за всичко, което се промени и изгуби в нашата образователна система. За матрицата, която въведоха и с чиято помощ шаблонизираха мисленето на децата ни! Т.е. немисленето. Мъчно ми е крепостничеството в учебния процес, което се оправдава с времето и епохата, в които живеем! Дано децата ни излязат по-любопитни и разберат какво е било преди тях! За да научат повече за настоящето си!
"Умният мислещият човек по правило се съмнява във възможностите си, когато е изправен пред неизвестното."

Радостина А. Ангелова - поетеса
tita

Re: Честит първи учебен ден!

Мнение от tita »

Децата ни са любопитни, любознателни и всяко от тях има своите интереси в една или друга посока. Лошото е, че системата ни на образование е такава, че може да смачка всяко едно от тях. Особено, ако детето няма подкрепа от родителите. Сещам се за един съученик на дъщеря ми - не му се учи, не му върви по нито един предмет, но ... що се отнася до компютри може да те изненада със знания. Факт. Детето по милост мина в 6 клас. Защо образователната ни система няма подходящо решение за такива "проблемни" деца, да им даде възможност да се развиват от сега в насоката в която им идва като ищах? Защо ги затормозява и натиска?

Дано децата са по-устойчиви на системата, от нас. Въпреки, че и ние не лъжехме .. преди 20-тина години. :222

Честита нова учебна година! Нека е лека и безпроблемна!

:1108 :1108 :1108
Аватар
dexter
Философска система
Мнения: 1363
Регистриран на: 19 Окт 2010, 12:14

Re: Честит първи учебен ден!

Мнение от dexter »

Този текст на Ерих Кестнер много ми хареса, поствам тук текстът от електронният вестник :)

http://www.dnevnik.bg/detski_dnevnik/20 ... heben_den/" onclick="window.open(this.href);return false;
tita

Re: Честит първи учебен ден!

Мнение от tita »

Каквото ни образованието, такива ни и министрите.
Едва ли вече може да има първи учебен ден, който да не бъде споменат в контекста на завърналите се софийски задръствания. Честито! Всъщност първият учебен ден е онзи магически ден, когато софийският трафик ни напомня точно колко отчайващ може да бъде след мимолетното августовско отпускане.
Първият учебен ден по някаква неясна причина се приема за съсловен празник на учителите, на практика в полов празник на българската учителка, която наперена, гримирана и на токчета отнася своите букети.
Първият учебен ден е и онзи есенен ден, когато най-често вали – както се шегува моя колежка, дори небето скърби за това, което предстои да се случва. Такава е традицията.
Една от най-вбесяващите традиции обаче, които упорито спазваме, когато първият учебен ден ни връхлети, е заливането на децата и напрегнато-нервните им родители не с дъжд, а с кухи и нищо не значещи отчайващи клишета относно образованието и учителската професия.
Днес например Сергей Игнатов, прочул се като яростен защитник на пълния член и непримирим враг на „махането на Ботев от читанките“, обяви, че „Образованието е приключение. Учениците трябва да се подготвят за нещо друго – че като завършват училището, те ще учат до края на живота си“.
Да, голямо приключение ще да е. Не знам за вас, но аз не си спомням някога първият учебен ден да е бил радостно събитие. Вълнуващо – със сигурност, само дето детските души най-често са се свили в тих ужас от предстоящото ранно ставане и проблемни взаимоотношения. Този ден бележи по-скоро края на приключенията, а не началото им.
Мъдрите и напълно безсмислени думи обаче не спират. Министърът продължава:
„Учителската професия е изключително престижна. Казвам го като министър на образованието, защото самият аз преди време избрах учителската професия. Учителят има изключителната привилегия да се занимава с интелектуален труд, той е длъжен да чете постоянно и да се информира.“
А истината е, че изключителната привилегия заслужава според официалната държавна статистика 730 лева средна работна заплата, а според данни на синдикатите 30% от учителите преживяват с 450 лева на месец. Излиза, че интелектуалният труд не е изключително ценен, въпреки че е изключително престижен.
Така лесно си обясняваме и изключителната феминизация на българското образование, защото никой български мъж не би могъл дори да се доближи до осъществяването на очакването да се грижи за семейството си с такава изключително ниска заплата.
А пък и какво е максималното професионално развитие, на което може да се надява един български учител? Да се издигне до министър един ден?
(защо феминизация на образованието не е хубаво нещо, четете тук)
Но това не е всичко. Цветан Цветанов пожелал на децата да носят повече… шестици. И това влиза в категорията оригинално послание. „Бях един изпълнителен, разбира се, като всяко едно момче повече ме влечеше играта и гледахме повече да спортуваме или да се занимаваме с такива игри, които ни доставят удоволствие“, споделя още той.
Защо ли не сме изненадани от това откровение? Цветан е бил съвсем обикновено момче, което се е превърнало в съвсем обикновен министър на МВР и обикновен партиен функционер.
Но нека кажем пак истината: Деца, не носете само шестици вкъщи, освен ако не искате да станете като чичо ви Цецо. Стремежът ви към образованието трябва да е значително по-голям от стремежа ви към получаване на високи оценки.
От другата страна на властта Вежди Рашидов, най-некултурният министър на културата от доста време насам, пък пожела на децата да мечтаят, защото “народ без мечти е като човек без очи, няма накъде да отиде”. Мъдростта на вековете струи от устата на Рашидов!
А понеже неговото включване е било пред ученици от Националното училище за изящни изкуства “Илия Петров”, ето какво казва той на бъдещите художници: „Вие сте гении. Още с влизането отговорностите ще ви бъдат много големи. Вие сте по-талантливите от общообразователната система, вие сте по-значимите за обществото“.
Нека първо им кажем истината отново: Деца, не слушайте чичо си Вежди. В обществото, в което ще прекарате живота си, амбициите ще бъдат по-важни от таланта ви, контактите по-важни от образованието, парите по-важни от изкуството, а успехът ще има преди всичко материални измерения.
Всъщност би трябвало и сами да се досещате, иначе нямаше да бъдете живото доказателство за кризата в образованието ни. Нищо, че професор Владко Мурдаров, ръководител на Секцията за съвременен български език в Института за български език към БАН, твърди че не било вярно, че младите са неграмотни.
Не само, че не са, а както вече сте осведомени, измежду тях има дори и истински гении! А Розовото бъдеще все така предстои.
http://bgtatko.bg/19332/igrae-pee-uchi-se-chete/" onclick="window.open(this.href);return false;

Все едно виждам моите мисли написани.
Публикувай отговор