14 дни ДЕТОКС по метода на Надя Петрова

Подфорум за здраве и живот чрез хранителни режими и диети
Публикувай отговор
Аватар
cchery
Завършена форумна мечка
Мнения: 7926
Регистриран на: 19 Авг 2010, 11:12

14 дни ДЕТОКС по метода на Надя Петрова

Мнение от cchery »

14 дни детокс или как да кажеш на тялото си "Благодаря"

Аз съм НАДЯ ПЕТРОВА, холистичен нутриционист или с други думи казано специалист здравословно хранене с цялостен подход към здравето на човек. Завършила съм Канадското училище за натурално хранене, член съм на Канадската асоциация на специалистите по натурално хранене и автор на книгата "Сурова храна за всеки ден", издадена на английски език.

Холистичен означава цялостен и точно тази дума беше важният фактор за мен, когото избирах къде да уча. Цялостният подход към здравето включва начина на хранене, грижата за екологията, нивото на физическа активност, методите за справяне със стреса, душевното ни състояние и най-вече баланса между всички тези елементи.

Моята роля като холистичен нутриционист е да ти помогна да изградиш правилен режим на хранене и да се чувстваш уверен при избора си на храни, за да постигнеш по-бързо и ефективно целите, които си си поставил.

Написах тази книга, обръщайки се към теб на ти, защото храната е и винаги е била това което сближава приятели, семейства, нации и народи. Храната е това, което ще сближи и нас. Иска ми се да вярвам, че след като държиш тази книга в ръцете си, то мисълта, че здравето и храната са неделими, не ти е чужда, затова гледай на мен като на приятел - човекът, който ще ти покаже как да постигнеш целите си и ще те преведе през процеса за пречистване на организма стъпка по стъпка.


Така започва книгата 14 дни детокс или как да кажеш на тялото си "Благодаря" с автор Надя Петрова. Няколко момичета решихме да направим това пречистване заедно, в компания за да е по-лесно :954 . Получихме и разрешението на авторката да публикуваме синтезирана информация от нейната книга с цел да се обяснят основните принципи на 14-дневния детокс. Но за всички специфики и подробности ще трябва да се информирате, ако си закупите книгата. Ще преписвам някои абзаци директно, а моят текст ще е в курсив, за да се прави разлика в изложенията.

СТАРТ НА 14-ДНЕВНИЯ ДЕТОКС - 16 ФЕВРУАРИ 2015 ГОДИНА



Разчитайки на знанията, които получих като холистичен нутриционист, аз ги комбинирах с доказани здравословни режими като суровоядството, безглутеновите диети, соковия режим и други, които старателно изучавах и тествах през последните години, благодарение на което разработих уникален начин за пречистване на организма. Казвам уникален, защото той:
  • е натурален по своята същност и ни доближава до природата с всяка хапка;
  • комбинира в себе си веганство, суровоядство и соков детокс, като плавно преминава от едното в другото;
  • подобрява здравословното състояние с всеки изминал ден;
  • разтоварва тялото от излишните токсини и килограми;
  • възстановявяа енергичността, тонуса и чувството на лекота;
  • помага да започнеш да усещаш истинския вкус на храните.

Детоксът помага на тялото да се избави от токсините. Това са вещества, които влизат в тялото ни най-общо чрез храната, водата, козметиката, битовата химия, лекарствата, замърсения въздух и т.н. Нашият организъм е неспособен да ги обработи по никакъв в начин, в това число и да ги изхвърли навън, т.к. те се съхраняват в нас като мастни клетки, а тялото ни може да изхвърля само водноразтворими такива. Стига се до порочен кръг, при който за да се спре увреждането на процесите в тялото ни, дължащо се на токсините, то произвежда все повече мастни клетки, които да ги затрупват. Но всички знаем докъде води това :mrgreen: . Тялото излиза от състояние на баланс, т.к. е претоварено с "работа" да неутрализира, т.е. затрупва, токсините, и по този начин се стига до редица болестни състояния.


Има редица симптоми и състояния, които предупреждават, че организмът може да има нужда от детоксикация. Най-често това са:
  • алергии
  • високо кръвно
  • главоболия
  • кашлица
  • изнерВеност
  • обриви *
  • проблеми сочите
  • синдромо на постоянната умора *
  • температура
  • завиване на свят
  • хранителна непоносимост
  • болки в ставите
  • възпаление на синусите
  • депресии*
  • лош дъх
  • мигремни главоболия
  • отслабен имунитет*
  • проблеми със съня
  • смени на настроението*
  • течащ нос
  • запек
  • чести настинки*
*Могат да бъдат причинени и от недостиг на ценни вещества в организма.

Режимът на Надя съчетава хранене със зеленчукова веган храна, суровоядство и соков режим като плавно прелива от една фаза в друга. След периода на сокове, има връщане съм суровоядство и завършва с 2 дни на веган храна. По този начин детоксът се комбинира със захранване.

Предимството да се консумира само веган или сурова храна се изразява е в следното: в организма на човек постъпва пълен набор от ензими, фибри, витамини, минерали и фитонутриенти с естествен произход :idea: . Т.е. не се разчита на хранителни добавки, които от своя страна могат допълнитенло да увредят състоянието на един токсикиран човек! В същото време консумирането изцяло на сурови храни елиминира нуждата от термична им обработка, при която изброените по-горе хранителни вещества се разрушават.


Режимът ми се базира на натуралния подход към храненето, което означава връщане към корените и природата. Той съчетава ползите от суровоядството и богатите на витамини, минерали и ензими пресни плодове, зеленчуци, ядки и семена, като ги добавя умело в най-различни ястия.

При него се използват само натурални и естествени мазнини, като се разделят по видове, подходящи съответно за салати, десерти и термична обработка с дехидратор. Специално внимание се обръща на количеството и качеството на солта и подсладителите, които се използват.

Конкретни са препоръките и за видовете напитки, както тези, на които да се наблегне, така и на онези, които да се намалят. Особено се набляга на балансираната и внимателно подбрана селекция от зеленчуци, които да преобладават в ежедневното меню, за да дадат максимално количество ценни вещества.

По време на този режим ще забележиш как кожата, храносмилането и здравето ти ще се подобрят, имунитетът ти ще се засили, ще си пълен с енергия и килограмите ще започнат да намаляват с всеки изминал ден.

Повече информация за хранителните вещества, скритите опасности в таблетките с витамини и минерали, органичните продукти, алкалните и киселите храни, pH, гликемичен индекс на храните, гликемичен товар, IF-рейтинг и т.н. ще намерите в книгата 14 дни детокс или как да кажеш на тялото си "Благодаря".

В продължение на две седмици ще се храниш само с натурални растителни храни - плодове, зеленчуци , сурови ядки и семена. Във втората част на книгата има над 45 рецепти, които ще ти помогнат в това пътешествие. Рецептите са подбрани така, че да ти предложат изобилие от алкални храни, ензими, витамини, минерали и фитонутриенти, от които тялото се нуждае, за да се оттърве от ненужните токсини, да върне защитните бариери на червата и защитната система от антиоксиданти.

КАК СЕ ПРОВЕЖДА ДЕТОКС ПО МЕТОДА НА НАДЯ ПЕТРОВА?
  1. Брой на храненията за деня - 5 като от тях три са основни: закуска, обяд и вечеря; а 2 - междинни (между закуската и обяда и обяда и вечерята :!: ) - те биха могли да са плод, плодов/зеленчуков сок или суров десерт.
  2. Късна закуска - по изключение и при силен глад.
  3. Хранене навън - добър вариант е менюто на ресторанта Soul Kitchen в София.
  4. Соков режим (общо 3 дена от всичките 14) - представлява прием само на течна храна: в идеален вариант трябва да е прясно изцеден зеленчуков сок (главно зеленолистни) и съвсем малко плодове; ако има силен глад, соковете могат да се заменят със смутита.



РАЗПРЕДЕЛЕНИЕ НА ДНИТЕ НА ДЕТОКСА

Дни 1 и 2 - изцяло сурови, но е разрешено добавянето на храни с лека термична обработка - варене на пара, печене на фурна.

Дни 3 до 6 - изцяло сурови с разнообразна храна.

Дни 7, 8 и 9 - СОКОВ РЕЖИМ: желателно е да преминат на изцяло на сокове, изцяло на смутита или на комбинацията от сокове и смутита.

Дни 10 до 12 - изцяло сурови с разнообразна храна.

Дни 13 и 14 - започва се въвеждане на храни с лека термична обработка.

Захранване - то е частично включено в последните дни. Добре е поне седмица след режима да се запази хранене, което съчетава малки количества от "лека" храна - плодове, зеленчуци с минимална термична обработка - крем супи, картофи, киноа, амарант и т.н.


ПРИМЕРНО МЕНЮ за ДНИ 1, 2 и 13, 14 :

ЗАКУСКА - смути.
МЕЖДИННА ЗАКУСКА - плод или сок.
ОБЯД - многоцветна салата и крем супа (за предпочитане сурова). Ако е топла, за сгъстяване да се ползва авокадо или тиквичка. Самото сгъстяване да се направи след като супата е достатъчно изстинала, за да се запазят хранитените вещества в авокадото и тиквичката.
СЛЕДОБЕДНА ЗАКУСКА - суров десерт.
ВЕЧЕРЯ - многоцветна салата и киноа със зеленчуци или броколи на пара.


ЗА ПОВЕЧЕ ИНФОРМАЦИЯ, РЕЦЕПТИ И СЪВЕТИ - 14 дни детокс или как да кажеш на тялото си "Благодаря".



ХРАНИ, КОИТО ДА СЕ ИЗБЯГВАТ:

  • захар
  • захаросани, сушени или консервирани плодове
  • животински продукти
  • алкохол
  • кофеин
  • гъби
  • фъстъци



ХРАНИ, КОИТО ТРЯБВА ДА СЕ НАМАЛЯТ ДРАСТИЧНО:

  • сол
  • бутилирани мазнини - забранени



ХРАНИ, НА КОИТО ДА СЕ НАБЛЕГНЕ ОСНОВНО:

  • зеленолистни и треви
  • :!: прясноизцедени зеленчукови сокове - т.к. домашните сокоизтисквачки НЕ могат да правят такива сокове, а купените са с твърде висока цена, то тези сокове се заместват от ежедневен шот с пшенична трева или спирулина!!! :!:
  • ядки и семена
  • суперхрани - пшенична трева, спирулина, пчелен прашец, чиа, конопени семена
  • плодове
  • пробиотици на таблетки
  • вода - изворна или трапезна




ЛИНКОВЕ С ПОЛЕЗНА ИНФОРМАЦИЯ, ПРЕПОРЪЧАНИ ОТ НАДЯ ПЕТРОВА
Надя ни предостави и горещо препоръчва да прочетете информацията от долните връзки. В нея ще намерите още много съвети за режима й, както и ценни рецепти, които можете да ползвате през 14-е дни.

ЗЕЛЕНА ВЪЛНА - полезна информация за някои от най-популярните зеленолистни зеленчуци и примерни рецепти с тях.
ЗЕЛЕНИ СОКОВЕ, ЗЕЛЕНИ СМУТИТА, ЗЕЛЕНИ САЛАТИ - описание на 3-е най-популярни начини да си набавите всичко полезно, което се съдържа в зеленолистните зеленчуци.
НАЙ-ЧЕСТИТЕ ГРЕШКИ ПРИ ПИЕНЕ НА СОК
ЕДИН ДЕН ДЕТОКС - готови прясно изцедени зелени сокове.
ЗЕЛЕНИТЕ ФРЕШОВЕ - защо да ги предпочетем?

ПЛОДОВИ СОКОВЕ - как и кога е правилно да се приемат - :idea: ЗАДЪЛЖИТЕЛНО ПРОЧЕТИ! :idea:
"Умният мислещият човек по правило се съмнява във възможностите си, когато е изправен пред неизвестното."

Радостина А. Ангелова - поетеса
futarela
Философска система
Мнения: 1205
Регистриран на: 19 Авг 2010, 21:42
Местоположение: София

Re: 14 дни ДЕТОКС по метода на Надя Петрова

Мнение от futarela »

А ,добър ден ! Благодаря на Чери за систематизираната информация . Аз се включвам в това изпитание и дано се увенчае с успех!!
Истинското откритие е не да изнамираш нови пейзажи, а да придобиеш нови очи.[img]http://lines.ladoshki-forum.ru/showgif.php?imgfile=1_5Priroda_lines/1275646909.png[/img]
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: 14 дни ДЕТОКС по метода на Надя Петрова

Мнение от Kleo »

УСПЕХ, ДАМИ !!! :922
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
cchery
Завършена форумна мечка
Мнения: 7926
Регистриран на: 19 Авг 2010, 11:12

Re: 14 дни ДЕТОКС по метода на Надя Петрова

Мнение от cchery »

futarela написа:А ,добър ден ! Благодаря на Чери за систематизираната информация . Аз се включвам в това изпитание и дано се увенчае с успех!!
Аз също стартирам. Почвам и ще видя докъде и как... Ще си разменяме рецепти, идеи... и мисля, че ще ни се получат нещата.

На първо време пускам линк към форум за суровоядство, където има доста рецепти: .
"Умният мислещият човек по правило се съмнява във възможностите си, когато е изправен пред неизвестното."

Радостина А. Ангелова - поетеса
lindorina
Цветна долина в омая
Мнения: 724
Регистриран на: 23 Авг 2010, 09:54

Re: 14 дни ДЕТОКС по метода на Надя Петрова

Мнение от lindorina »

Момичета - браво на вас! Успех ви желая, пък може и да се включа, но не обещавам.Напомняте ми с ентусиазма си за мен, преди години! Пожелавам ви да го задържите и развивате!
Много ви се радвам наистина
Преди шансът да ви награди с голям успех,той първо ви изпитва в трудности!

http://img.wallpaperstock.net:81/spring-feeling-wallpapers_5137_1024x768.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;
[img]http://t0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcT8jVF4RfE3CJOqLOnIe4FC6dOMme1PC45jE5g2z4F9cUYwNzrkPA[/img]
Аватар
Ванчето
От писане глава не боли
Мнения: 941
Регистриран на: 06 Яну 2014, 17:26

Re: 14 дни ДЕТОКС по метода на Надя Петрова

Мнение от Ванчето »

Чери, а защо и сушените плодове е препоръчително да се избягват през този период?
Никога не е късно за ново начало!
Аватар
cchery
Завършена форумна мечка
Мнения: 7926
Регистриран на: 19 Авг 2010, 11:12

Re: 14 дни ДЕТОКС по метода на Надя Петрова

Мнение от cchery »

Бъни написа:Чери, а защо и сушените плодове е препоръчително да се избягват през този период?
Ами защото процесът на сушене не е съвсем сигурен. Т.е. на първо място - дали са изсушени на слънце или в уред, който загрява до по-висока от 40-45 градуса температурата. Защото, ако е това случаят, то тази храна вече не е жива. После - често пъти в сушените плодове се добавя захар, а тя е забранена по време на режима. И не на последно място - сушените плодове са доста калорични, което не е целта на режима.
"Умният мислещият човек по правило се съмнява във възможностите си, когато е изправен пред неизвестното."

Радостина А. Ангелова - поетеса
Аватар
cchery
Завършена форумна мечка
Мнения: 7926
Регистриран на: 19 Авг 2010, 11:12

Re: 14 дни ДЕТОКС по метода на Надя Петрова

Мнение от cchery »

Такаааа. Аз вече се позамислих, че идва денят Х :lol: и ще трябва да се почва режимчето. Та понеже и в момента съм доста гладна, реших първата рецепта, която да потърся, да е за крекери. Пускам линк към една цяла тема:





Проблемът е, че всичко се суши..... аз нямам дехидартор и явно ще си ползвам фурната на ниски Т..... дано не направя някой пожар.
"Умният мислещият човек по правило се съмнява във възможностите си, когато е изправен пред неизвестното."

Радостина А. Ангелова - поетеса
Ver

Re: 14 дни ДЕТОКС по метода на Надя Петрова

Мнение от Ver »

cchery написа:Такаааа. Аз вече се позамислих, че идва денят Х :lol: и ще трябва да се почва режимчето.
Кога ще го почваш? Видях :razz:
Искам да ти првя компания поне 4-5 дни за 2 седмици не знам :mrgreen:
Имам крещяща нужда от прочистване и започвам днес (не мога повече да отлагам),
взела съм си най-различни продукти за зеленчукови сокове и чайове,
Едва ли ще е точно по Надя Петрова (не съм чела нагоре), но някак по Верски започвам нещо :)
Аватар
Ванчето
От писане глава не боли
Мнения: 941
Регистриран на: 06 Яну 2014, 17:26

Re: 14 дни ДЕТОКС по метода на Надя Петрова

Мнение от Ванчето »

Успех и на двете! :524
И да не забравите да наминавате, за да споделяте как върви... :)
Никога не е късно за ново начало!
Публикувай отговор