Диета, подпомагаща отказването от цигарите

Подфорум за здраве и живот чрез хранителни режими и диети
Аватар
Мърмори
Философска система
Мнения: 1304
Регистриран на: 19 Авг 2010, 21:51

Диета, подпомагаща отказването от цигарите

Мнение от Мърмори »

Преди да оставим цигарите

Първо трябва да се настроим психически. По мнение на специалистите, идеалното време за оставяне на цигарите е по време на отпуск. Ако нямате възможност и се налага да ги оставите по време на работа, то е добре предварително да обмислите своя режим. На човек, решил да се „отскубне” от вредния навик, му се налага да промени начина си на живот за период от 3 до 6 седмици. Колкото е по-дълъг този период, толкова по-добре.

:!: Особено важно! Никакви алкохолни напитки по време на отказване на цигарите! Силното кафе и силният чай също са забранени. :!: Да, никак не е леко. Затова рязкото включване в такъв радикален режим не се препоръчва. Организмът трябва да се подготви в рамките на четири разтоварващи дни без месо, риба, бял хляб и сладко. От мазнините може само масло, до 15 грама в денонощие. Солта също трябва да се съкрати до минимум.

Какви продукти са разрешени? :!: Всички, които съдържат калий и магнезий. :!: Това са овесени, пшенични, ечемичени ядки, булгур, грис, плодове , зеленчуци, нискомаслени млечни продукти. Всекидневната чаша със студено мляко успешно помага в борбата с вредния навик. Ферментите, които се съдържат в млякото, влияят на вкусовите усещания на пушача, който започва да чувства неприятен вкус в устата си след запалването на цигара.

:idea: И още. Колкото и да не ни се иска, ще се наложи да увеличим физическите натоварвания. :idea: Ако не сме привърженици на бягането, то непременно трябва да наблегнем на дългите разходки. А вечерта на четвъртия ден е добре да се прочистят червата.



Диета за отказване от цигарите

Закуска: плодове, сокове – в неограничено количество. Филийка черен хляб.

Обяд: пресни салати, плодове, варени зеленчуци. Също неограничено.
Възможни варианти: вместо зеленчуци да се изяде парченце риба, приготвена с растително масло. Или порция извара, или някакъв друг млечен продукт (без сметана), филийка черен хляб

Вечеря: варено яйце, парче варена риба, филийка черен хляб.

Особено са полезни по време на диетата орехите, по 2-3 на ден, мед – не повече от 2-3 чаени лъжички, семките могат да се консумират в неограничено количество.

:idea: И един прост съвет от специалистите – когато ви се припуши, пийте колкото можете повече вода. :idea:


Американски подход

В САЩ, съдейки по статистиките, много пушачи се ползват от помощта на обикновената сода за хляб и витамин С.

Ежедневно, в течение на пет седмици е необходимо да се употребяват по 4 грама сода бикарбонат. Тя се поема на два приема, по 2 грама на върха на чаена лъжичка, разтворени в чаша вода. Първата чаша е сутрин на гладно, а другата – вечер около 18 часа. В течение на тези пет седмици може да се приема и витамин С – по 200-300 мг всеки ден, поет с вода или плодов сок.

:!: Само не приемайте едновременно содата и витамините! Няма да има никаква полза, а само може да доведе до увреждане на стомаха. :!:



Още ли се колебаете?

30 вещества в цигарения дим са „официално” причислени към естествените отрови. Но има още цяла поредица от съединения, които дълго са се считали за безвредни за здравето. Високата им опасност бе доказана съвсем неотдавна. Например, със сигурност е установено, че пушенето уврежда центъра на ерекция при мъжете.

Никотинът е основен компонент на цигарения дим – отнася се към класа на растителните алкалоиди, към които принадлежат и наркотиците. При наркоманите и пушачите има много общи симптоми: повишена отпадналост, слабост, нарушение ритъма на пулса, треперене на ръцете и други нервно-психични растройства.
Аватар
Мърмори
Философска система
Мнения: 1304
Регистриран на: 19 Авг 2010, 21:51

Re: Диета, подпомагаща отказването от цигарите

Мнение от Мърмори »

Само бивш пушач знае колко пропиляни му изглеждат годините, прекарани с цигара в ръка.

Заблудите, че „кафето е вкусно само с цигара“ и „не мога да изляза на бар без да пуша“, в които си вярвал години наред, те карат да се чувстваш доста глупаво.

И когато разбереш истината – че цигарата не ти дава нищо, а само ти взима, се чувстваш свободен. Наистина свободен.

Опитайте само за ден да не пушите. Само за ден. Без да си обещавате чудеса, без да се заричате. Ей така, за експеримента, за да видите какво ще стане.

Сигурни сме, че цигарата след 24 часа почивка няма да ти се стори никак вкусна.

Ето какво ще ти се случи, ако решиш следващата да не я запалиш:

Само 20 минути след като сте изгасили последната си цигара:

* Кръвното ви налягане се нормализира
* Пулсът ви спада и започва да работи в разумните граници
Температурата на краката и ръцете се увеличава и заема нормалните стойности

Само 8 часа след като сте изгасили последната си цигара:

* Нивото на въглероден двуокис в кръвта се понижава до нормалното
* Нивото на кислород в кръвта се повишава до нормалното

Само 24 часа след като сте изгасили последната си цигара:

* Шансовете за инфаркт намаляват

Само 48 часа след като сте изгасили последната си цигара:

* Усещането за вкус и мирис се подобрява

Само 72 часа след като сте изгасили последната си цигара:

* Дишането става по-лесно
* Капацитетът на белия дроб се повишава с 30%

От 1 до 9 месеца след като сте изгасили последната си цигара:

* Кашлянето ще отмине значително, а дишането ще стане още по-лесно
* Ще усещате тялото си доста по-енергично
* Белите ви дробове ще се справят по-лесно с инфекциите.
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: Диета, подпомагаща отказването от цигарите

Мнение от Kleo »

Въпреки че съм непушачка, прочетох темата и информацията в нея с интерес.
Подкрепям усилията на всички пушачи, които искат да станат непушачи! :524 :326 :222
Искам да попитам какво ви е мнението за електронните цигари (особено като един от начините за отказване от пушенето).
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Cvet

Re: Диета, подпомагаща отказването от цигарите

Мнение от Cvet »

Здравейте, момичета! От две седмици не пуша и съм много щастлива, че успях да взема това решение и знам, че е завинаги. Притеснява ме обаче бързото качване на килограми. За тези две седмици качих около 7 кг и просто си върнах килограмите, които имах преди да започна детоксите през август миналата година. Знам, че трябва да намаля приеманите калории и да увелича движенито, но явно нещо не се справям. Особено с храненето. Вечер, след като се прибера от работа, започва едно безконтролно ядене и независимо, че осъзнавам, че така качвам килограми, нищо не е в състояние да ме спре :( Изобщо се държа не много разумно и не зная как да постъпя, за да отслабна отново, защото килограмите ми започват да ми тежат. Приемам всякакви съвети и идеи за справяне с проблема. Благодаря ви редварително :329
Публикувай отговор