Диета без житни и без млечни продукти

Подфорум за здраве и живот чрез хранителни режими и диети
Аватар
Мърмори
Философска система
Мнения: 1304
Регистриран на: 19 Авг 2010, 21:51

Диета без житни и без млечни продукти

Мнение от Мърмори »

Все си мислех,че тази информация сме я пуснали вече,има я по здравословните теми,но никъде не я намерих като самостоятелна тема. А е добре да я има,защото има доста въпроси,свързани с нея.

Диета без житни и млечни храни

"Алергията е опашка на нещо. :!: Много често на антибиотични лечения. :!: Схемата е антибиотик - гъбична инфекция - алергия. Клинични изяви: субхордални ларингити, разни дерматити, непоносимост към разни храни, спастични и астматични бронхити и пр. Имах един 4 годишен пациент който само с 4 антибиотика беше закован на спастичен бронхит и то само от юни до началото на октомври. При поредното разболяване се справихме с бронхита и до сега няма проблеми. Сигурно минаха към 3 години. Споменавам казуса, за да ви мотивирам да следвате препоръките."

Д-р Михайлов препоръчва диетата при алергии, екземи, атопичен дерматит.

Житни растения са: ръж, пшеница, овес, ечемик (затова спираме бирата и бирената мая за този период).
Хлябът се заменя с ориз, картофи, царевични продукти (например питки или палачинки от соево и царевично брашно, качамак и др.).
Млечни храни са: прясно и кисело мляко, извара, сирене, кашкавал, масло. Важно е пълното елиминиране на двете групи храни, затова да се чете съставът на опаковките на продуктите. Царевичният хляб например е с добавка на пшенично брашно.

Всъщност диетата не е нито тежка, нито сложна. Цялата китайска кухня, може да се каже, е на същата основа. Дори сиренето и млякото там са от соя. При провеждането на диетата да не се забравят и основните принципи на здравословното хранене – минимум 500 г пресни плодове и зеленчуци дневно, достатъчно вода (но не и безалкохолни напитки с оцветители и консерванти), да се избягват колбасите и пушените продукти, маслото да не се заменя с маргарин, а с други растителни масла.

Иска ми се всички от вас,които сте я правили да споделите идеи-какво може и какво не може да се яде и евентуално някакви рецепти. И така,да обобщя:

Разрешени са:
ориз,картофи,царевица,леща,елда,месо,соеви продукти,супи-пилешка,топчета,зеленчукова.
Забранени са:
ръж,пшеница,овес,ечемик,бира,прясно и кисело мляко,извара,сирене,кашкавал,масло.

ПЛАН ПРИ АЛЕРГИИ (за сведение)

ДИЕТА - 2- 4 седмици без житни и млечни храни. Хлябът се заменя с ориз, картофи, качамак и пр.

ПРОПОЛИС - 30 г прополис ( пчелен клей ) се разтваря в 100 мл 90- 95% етилов спирт след предварително нарязване или натрошаване. Приема се 3 Х дневно по 30- 40 капки в супена лъжица вода или друга течност. Дозировката за деца: 1- 2 капки на прием за всяка година живот. Пример: 5 годишно дете приема 3 Х 5 -10 капки дневно.

ЧАЙ № 4 - смесват се в равни части, например по 50 г корени от коприва,натрошени шипки, къпинови листа, петопръстник 3 супени лъжици от сместа се запарват 15 мин. в 1 л вряла вода. Пие се като вода. (3)

Poumon histamin 15 CH - 5 зрънца вечер


Най- важна е диетата. След първото дву - четириседмично провеждане при активиране на пристъпите може да се правят и вече по- кратки курсове от по 3- 5 дни.

Виждате, че няма забрана за цитрусови плодове, риба, ядки, яйца, ягоди и пр. традиционно забранявани храни. Диетата работи добре и в този вид. Но, ако все пак забележите връзка с определена храна, която при мен е разрешена, изтегляме и нея за известно време.

Моля за рецептички за хора без всякакво въображение (като мен).Аз ще допълвам ако изнамеря още нещо интересно.
Аватар
bobichan
От писане глава не боли
Мнения: 827
Регистриран на: 20 Авг 2010, 12:02
Обратна връзка:

Re: Диета без житни и млечни храни

Мнение от bobichan »

Хайде честито Зори!
На мен лично тази диета ми е сложна заради глутена, но не е невъзможна :)
Вече имаме тема с рецепти, но тя така и не портъгна. Сега можем да я съживим.
Обмислям от доста време направата на общ рецептурник на кулинарния и тогава ще допълня с рецепти, защото има из темите, но са пръснати.
Безглутенови са също киноата, просото и нахута.

Млечните можеш да замениш с:
Прясно мляко с ядково мляко, което можеш да си направиш и у дома. Разбиваш 1 чаша ядки и 4 чаши вода с блендера. Прецеждаш! По желание можеш да добавиш мед, фурми, хималайска или морска сол за уплътняване на вкуса, канела, какао или каквото там ти харесва.
Сметаната с кокосов крем или кокосова сметана. Има и оризова.
Киселото мляко можеш да заместиш с вариант от ядки. Ето ти две идеи.
http://www.zemianazaem.com/archives/208" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.zdravosloven.com/recepti/pas ... w-461.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Иначе любимата ми рецепта за лапички е много подходяща. Ако към гуакамолето добавиш и 1 ч.л. спирулина ефекта ще е още по-силен. Спирулина се препоръчва винаги при атопичен дерматит и алергични състояния.
Не мога да не призова да се внимава със соевите продукти, тъй като в световен мащаб 95 % от добива на соя е от ГМО култури. Тоест ако е соя да е био!
[url=http://www.vdahnovenia.bg/]Вдъхнови се за голямата промяна![/url]
Аватар
Мърмори
Философска система
Мнения: 1304
Регистриран на: 19 Авг 2010, 21:51

Re: Диета без житни и млечни храни

Мнение от Мърмори »

EEee,Бобич! :224 Страшна си! Позволих си да подчертая важните неща в поста ти-в зелено слагам разрешените неща. Тази пък тема за рецептите,към която пускаш линк за пръв път я виждам :oops: :oops: :oops: Не е ли добър вариант да слеем двете теми,за да не се пръска инфото-всичко да е на едно място? Съжалявам,че не съм видяла по-рано.
Аватар
bobichan
От писане глава не боли
Мнения: 827
Регистриран на: 20 Авг 2010, 12:02
Обратна връзка:

Re: Диета без житни и млечни храни

Мнение от bobichan »

Моля, моля, пак заповядай :1122
Мърмори написа:Не е ли добър вариант да слеем двете теми,за да не се пръска инфото-всичко да е на едно място?

Определено е по-добър вариант. Ти реши къде.
[url=http://www.vdahnovenia.bg/]Вдъхнови се за голямата промяна![/url]
Аватар
Мърмори
Философска система
Мнения: 1304
Регистриран на: 19 Авг 2010, 21:51

Re: Диета без житни и млечни храни

Мнение от Мърмори »

Ако нямаш нищо против-иска ми се да е тук,защото това е подфорум за режими и диети,а нали говорим за конкретна диета. Пуснах тема в Модераторския подфорум-погледни какво съм писала.
Публикувай отговор