КОЛЕДНИ ПОСТИ 2011

Подфорум за здраве и живот чрез хранителни режими и диети
Аватар
cchery
Завършена форумна мечка
Мнения: 7926
Регистриран на: 19 Авг 2010, 11:12

КОЛЕДНИ ПОСТИ 2011

Мнение от cchery »

Здравейте. Наближава деня, в който нашата християнска църква призовава да променим за кратък срок начина си на хранене. Макар това да е най-грубата формулировка за църковните пости, се осмелявам да я оставя точно така, защото вашите мнения ще я окастрят, оформят и изваят в принципа, наречен ПОСТЕНЕ!

Стартирам тазгодишните коледни пости с една статия, не със спазването им :1062 , която копирам от в. "Живот и здраве", бр. 43/2011.


През последните години все повече хора се опитват да спазват християнските пости преди големите църковни празници. Реалните мотиви човек да се ограничи в храненето са различни.

  1. Едни използват поста като своеобразна диета и опит да влязат в предишните си килограми.
  2. Други се мъчат да си нормализират холестерола или да изчистят тялото си от токсини.
  3. Като че ли най малка остава групата на хората, за които постът е истинско духовно пре живяване, включващо не само отказ от животинс ки продукти, но и от редица всекидневни удоволствия в името на дълбок размисъл за смисъла на земното ни пребиваване.


Независимо от причините, поради които сте решили да постите, трябва да сте наясно с някои основни правила.
  • На първо място не е допустимо бременни жени и малки деца да се ограничават в храненето си и това не се изисква от църквата. Причината е, че и децата, и бъдещите майки имат постоянна нужда от високобелтъчна храна, която трудно и несигурно може да се набави без месо, мляко, сирене, яйца.
  • Хора с определени заболявания, например някои видове диабет, също не трябва да постят или трябва да ограничат поста до седмица-две.
  • При всички случаи хронично болните трябва да се консултират със специалиста, който ги следи, за да обсъдят възможностите за промяна в хранителния режим.
  • По време на постите храненето трябва да бъде по няколко пъти дневно и задължително да включва пълноценни въглехидрати, растителни мазнини и белтъчини.
  • Ядките са изключително полезен източник на белтъци и мазнини, но трябва да се има предвид, че някои хора са алергични към тях. Освен това не трябва да се прека лява с количествата. Дневният прием не бива да надвишава 60-100 грама. Добре е да се редуват различни видове фъстъци, бадеми, орехи, лешници, тиквено и слънчогледово семе, кайсиеви. Незави симо дали предпочитате сурови или печени ядки, избягвайте да са много осолени.


ХХІ век предлага друга прекрасна възможност за попълване на белтъчния запас по време на пости. :idea: Това са морските дарове, които, като безгръбначни, попадат в групата на постните храни. :idea: Става въпрос за миди, скариди, калмари, октоподи и др. При тях трябва много да се внимава за произхода, защото некачествената и неправилно съхранявана морска храна може да предизвика сериозни стомашно-чревни проблеми. Въпреки че цените на тези продукти са доста високи, залагайте на сигурен източник. Освен това не трябва да се забравя, че става въпрос за хапване, а не за преяждане с морски обитатели.

Виното е позволено по време на пост в ограничени количества и :idea: без дните сряда и петък. :idea: Твърдият алкохол не е допустим, нищо, че не съдържа животински продукти. Приемътна достатъчно количество безалкохолни течности е задължително условие за правилно функциониране на тялото в извънредни условия. През зимата субективното чувство на жажда често е притъпено, затова следете да приемате минимум литър и половина вода и леко подсладен чай. Режимът на работа и почивка е много важен, когато подлагате организма си на изпитание. Опитайте се да минете на по-бавни обороти, да имате повече време за размисъл и :idea: духовни занимания. :idea: Това е част от подготовката за Коледа.

Често постещите хора изпитват чувството на умора и липса на достатъчно енергия. На това може да се противо действа и със специален препарат Сарженор, който възстановява нормалните физиологични процеси, защото съдържа две незаменими естествени аминокиселини, които са дефицитни в храната аргинин и аспартат. Сарже нор подобрява използването на кислорода в тъканите, подпомага редица аспекти на обмяната на веществата, стабилизира и засилва мускулната сила, без да довежда до какви то и да било крайности. И това става без странични ефекти.


Да не забравяме и статиите на д-р Михайлов свързани с постите!

Интересно ще ми бъде всяко мнение на човек, който пости - неговите причини, преживяванията по време на поста, изводите. Аз имам съвсем малък опит и той не е и за споделяне даже :1062 .
"Умният мислещият човек по правило се съмнява във възможностите си, когато е изправен пред неизвестното."

Радостина А. Ангелова - поетеса
Ver

Re: КОЛЕДНИ ПОСТИ 2011

Мнение от Ver »

cchery написа:Интересно ще ми бъде всяко мнение на човек, който пости - неговите причини, преживяванията по време на поста, изводите.
Да започна аз в такъв случай :)
За мен поста идва тогава, когато усетя вътрешна нужда от изчистване. Прочистване на всякакво ниво и духовно и физическо и енергийно. Винаги заедно. Премахвам определени храни от менюто си, премахвам и определени мисли и усещания от душата си и сътветно се изкачвам на високо енергийно ниво.
Не съм религиозна и не спазвам канона. Но, не случайно двата големи поста са преди зимата и след нея. Религията стъпва на много сериозни аргументи. Горе-долу тогава идва и моето желание за пост. Но, не само тогава. Моят ориентир е вътрешен - усетя ли се затлачена, без енергия, апачина значи е време за "отпушване".
За мен поста прилича на изтискаване. Точно както се извива дреха, която се пере. Изтискаваме хубаво мръсната вода и потапяме дрехата отново във чиста.
Не е достатъчно само да спрем да ядем месо (млечни). Нужно е да прочистим съзнанието си от негативни мисли, да прочистим отношенията си с хората. Често след някакъв вид пречистване ми се случва да "пренаредя" хората с които общувам. Интересно е.
И в момента, когато усетя, че поста започва да ми носи повече негативи (затормозяване, изнервеност и пр.) отколкото позитиви го прекратявам, защото вярвам, че каквото и да правим, трябва да го правим съзнателно и с удоволствие. Иначе няма голям смисъл.
Та, така :)
Аз започнах тазгодишния предколеден пост на 21.11.
Не знам докога ще продължа. Ако е до Коледа добре, ако приключа преди това пак добре :)
Важното е да сме доволни от свършената работа, защото 1 съзнателен ден се равнява на 10 или 100 :1044 или повече незнам, неосъзнати.
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: КОЛЕДНИ ПОСТИ 2011

Мнение от Kleo »

Верче и Черита, благодаря ви за споделеното!
Сега не постя.
Преди време направих Петровия пост през юни месец. По време на него и след него се чувствах много добре. Не беше пълен пост обаче! Просто не консумирах месо, а в духовен план - много четях, много се молих и прочетох една християнска книга, това е всичко. Млечни ядях, а и секс правих.
Сигурна съм, че отново ще постя... един ден... когато усетя, че е подходящо за мен. Подобно на Вер, вътрешно чувствам, че е време и започвам. Това е от мен засега.
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
cchery
Завършена форумна мечка
Мнения: 7926
Регистриран на: 19 Авг 2010, 11:12

Re: КОЛЕДНИ ПОСТИ 2011

Мнение от cchery »

Дойде време да пиша и аз в тази тема. Не съм религиозна - това е първото, което трябва да отбележа. И поради това за мен постът не е обвързан с определени вярвания. От друга страна ми е адски интересно защо църквата е избрала този период от годината за подобно "пречистване". Доста материали говорят, че е свързано с определен биологичен цикъл на организма ни. И може би е така - може би наистина сега е времето, когато трябва да си дадем почивка на чисто физическо ниво, защото и самата природа си почива, а ние, хората, сме пряко обвързани с нея и нейните цикли. Някакси вече вътрешно чувствам необходимост от синхронизиране с околния свят.

Не съм почнала още да постя. Мислех си да е от тази седмица. Още повече, че Коки също поиска да пости - съвсем сам, без да му говорим за това. Но той ходи на училищен стол и тази идея ще се окаже доста трудна задачка за него. Аз пък в момента, в който си поставя каквито и да е ограничения и забрани, и почвам да да се мъча с тяхното спазване и да ги прекрачвам :mad: :mad: . Което ми говори, че не съм достатъчно мотивирана.

Така или иначе, когато и да реша да отпочна, смятам да спра единствено месото - мляко, млечни продукти и яйца ще оставя! Ще ви държа на течение и за този мой експеримент :1062 :1062 .
"Умният мислещият човек по правило се съмнява във възможностите си, когато е изправен пред неизвестното."

Радостина А. Ангелова - поетеса
qn4eto

Re: КОЛЕДНИ ПОСТИ 2011

Мнение от qn4eto »

Здравейте, момичета!
Аз съм вярваща и честно казано да пиша за това ми се струва твърде лично, дори интимно, но въпреки това...Това, за което говорите вие не е пост, това е ограничение на някои храни, диета. Мисля, че задължително условие за поста е човек да е мотивиран, а не виждам как, ако не е вярващ. Това никой на никого не може да наложи, въпрос е и на възпитание, и на характер, и на манталитет, и на стечение на обстоятелствата дори. При мен вярата дойде в много тежък момент - детето ми беше много болно, беше на ръба, и имаше моменти, когато разчитах само на Бога. Вярвайте ми сега изпитвам угризения, че до този момент не съм се обръщала към вярата. Един вид като имаш зор се молиш, като нямаш- не зачиташ този, от когото очакваш едва ли не чудо. И така постепенно у мен се зароди тази нужда, като един вид откуп за това, че Бог запази детето ми. Когато ходихме в Троянския манастир една жена от манастира ми каза : "Най-добре е да измолиш с пост". Ако човек е вярващ и прочете малко литература, много неща могат да го мотивират за пост, но между тях няма да е нито отслабването, нито очистването на организма от токсините, макар, че се постигат и те, но без да са цел. Единствената цел на поста за мен може да бъде само духовното пречистване. Аз не спазвам всички пости, но се стремя да постя духовно -да изхвърля от съзнанието си злобата, завистта, гнева и мисля, че този пост е по-важният. И никак не е лесно, защото времената, в които живеем никак не ни улесняват в такава задача. Може да не ядем месо, но ако лъжем, злобеем, завиждаме, не помогнем на някой в нужда - какъв е смисъла на телесния пост. Това е моето мнение момичета, дано не съм разочаровала някого.
Това, за което пише Вер може да е истински пост, ако я има мотивацията, иначе тя си прави духовното пречистване. Много ми хареса аналогията с прането. Успех на тези, които спазват този пост, а и на останалите! :954
Ver

Re: КОЛЕДНИ ПОСТИ 2011

Мнение от Ver »

Янче, добре дошла сред споделящите :)
Темата ти се струва "интимна", защото засяга съкровени ценности, които всеки разбира по свой собствен начин.
qn4eto написа:... Мисля, че задължително условие за поста е човек да е мотивиран, а не виждам как, ако не е вярващ.
.....Това, за което пише Вер може да е истински пост, ако я има мотивацията, иначе тя си прави духовното пречистване.
Аз правя рзлика между вяра и религия. Вярвам, без да съм религиозна.
Не ми е ясно какъв точно смисъл влагаш в "мотивация". За мен едничкото Осъзнато Желание е мотив :)
Успех на всички :954
qn4eto

Re: КОЛЕДНИ ПОСТИ 2011

Мнение от qn4eto »

Вер, в контекста на заглавието на тази тема мисля, че съвсем нормално вяра = религия. Тъй като става дума за коледни пости, а не за рамазан например, се подразбира и че тази вяра е именно християнската.
Разбира се, че и желанието би могло да бъде мотив, но не винаги е достатъчно, както и в случая.Който иска да се пречиства - защо не. Може да го прави всеки месец с нас с детоксикацията. Вярно е, че постът съвпада със зимния сезон, когато се похапва повече месо, а движенията са по-ограничени, но лично аз ако имах тези съображения бих направила подобно пречистване след Нова Година, дори след Ивановден. Така ще избегна сума неудобни въпроси и ситуации, а и изкушения. Така аз разбирам нещата. :954
Ver

Re: КОЛЕДНИ ПОСТИ 2011

Мнение от Ver »

qn4eto написа: Така аз разбирам нещата. :954
Да, разбрах :)
За мен няма значение значение, дали поста е пред - Коледен, дали е пред-Великденски или е продиктуван само от моето желание за пречистване, целата ми е винаги една и съща: пречиствам душа, тяло, мисли, усещания ..... всичко.
qn4eto написа:Вер, в контекста на заглавието на тази тема мисля, че съвсем нормално вяра = религия.
Аз си знам, че отдавна съм излязла от рамките на "нормалното" :1062
Успешен пост Янче :954
qn4eto

Re: КОЛЕДНИ ПОСТИ 2011

Мнение от qn4eto »

Вер, не мисля, че си извън рамките на нормалното, просто не си попаднала на информацията, която да обоснове и да облече нещата в първоначалния им смисъл. Но пак казвам всеки решава сам според разбиранията си, според светоусещането и нуждите си от този род преживявания и осмисляне на живота.
Аз този пост не го спазвам, просто така реших. По принцип спазвам Великденския, но пак благодаря за пожеланията за успех. Ще постим духовно , което е по-важно. :954
Ver

Re: КОЛЕДНИ ПОСТИ 2011

Мнение от Ver »

qn4eto написа:Вер, не мисля, че си извън рамките на нормалното, просто не си попаднала на информацията, която да обоснове и да облече нещата в първоначалния им смисъл.
Може и това да е причината, може и да не е :)
И както казваш, важно е Духа да е чист.
valrus

Re: КОЛЕДНИ ПОСТИ 2011

Мнение от valrus »

Хайде и аз малко да споделя за моите пости.
Аз съм вярваща,но не мога точно да си обясня дали съм религиозна.Преди години,когато реших да стана вегетарианка,не знам защо,си внуших,че това е за мен постенето.Иначе съм имала опити за пост свързани с нервничене,ядене на лютеница и картофи 45дни.Да,да,ама не!По –късно осъзнах,че или постиш с душа и сърце,или прекратяваш.Но не знам откъде бях чула,че постът е мъчение и страдание солидарно с мъките на Исус Христос.Просто си го бях внушила и реших да постя и да страдам.Е,да,да ,ама не!И това се оказа не съвсем вярно.Та така до пълното ми осъзнаване.Както е казала Верката,по–добре един осъзнат ден на пост,отколкото 40 неосъзнати.И до ден днешен в моя ум се е закотвила мисълта,че постите са по–скоро на духовно ниво,отколкото на физическо.За мен беше достатъчно да спра консумацията на мъртва плът и по този начин да се пречистя.Стана!Явно не съм като другите хора,но не смятам ,че консумацията на др вид животинска храна пречи на тялото ни,щом не е придобита чрез убийство или мъчение на животното.Е,не знам дали ще бъда разбрана,но така аз усещам нещата и така си действам.Иначе режими спазвам,но постът е интерпретиран по този начин за мен.
Публикувай отговор