Който се страхува от мечки, го е шубе!!!

Травмите и как се справяме с тях

Подфорум за поддържане на тялото чрез спорт

Травмите и как се справяме с тях

Мнениеот Ver » Пет 13 Юни 2014, 13:05

Тези дни (покрай болките в кръста) ми дойде идеята за тази тема. Ще ми се в нея да споделяме за разни спортни (и не само) травми и по-важното как сме се справили с тях, какво сме променили в навиците си за да предотвратяваме бъдещи прояви и пр.

Ще започна темата с познатото и много модерно напоследък "сецване", като споделя моят опит. Тази екстра ми се е случвала 2 пъти. Не съм мислили, че кръста ми е слабо място, но очевидно не подхождах правилно към повдигането и носенето (и двата пъти се прещипвах, когато трябваше да пренасям тежки неща). Правилният начин за повдигане на тежко, Тита го описа правилно:

"Масово хората вдигат тежки предмети като се навеждат, за да ги вземат, което е изключително натоварващо кръста и по тази причина крайно неправилно. Начина, за да си запазиш кръста е ... просто да клекнеш и ставайки да вдигнеш тежестта, държейки тялото възможно изправено, без чупка в кръста. Така се натоварват краката, а не гърба."

Освен това обаче, стигнах до извода, че ежедневно трябва да се правят упражнения, които заздравяват мускулатурата на гърба и кръста.

Как излезнах от положението?

1. Започнах през час да правя крокодилския комплекс по гръб (най-малко по 10 на страна)
2.Котешко гръбче (поне 10 вдишвания и издишвания)
3.Кобра с рязко издишване в горно положение (докъдето няма болка)

Важно! Понякога упражненията са противопоказни - ако има изсипване отстрани не се правят крокодилски, ако прещипването е станало при навеждане напред, кобрата би следвало да го отщипе, но не е задължително да стане. Това, което съм споделила важи само в този случай! Ако не сте сигурни не импровизирайте.

4. Траумил гел.
5. Мовалис (нестероидно противовъзпалително).
6. Отидох при един приятел да ме намести. Оказа се, че аз сама съм се наместила с горе посочените упражнения (както и усетих). Но проблема не се корени в кръста. Сецването е само последствие от изкривени плешки, които водят до изкривяване на таза от което следва, че единия крак ми беше с 2 см по-къс от другия.

Сега съм с 2 равни по дължина крака, но няма да е за дълго, докато не оправя изкривяването в плешките. Редовно наместване решава до някъде проблема. Но не ме задоволява напълно, затова си подготвям програма, която да въведа в йога практиката и фитнеса си.

За сега толкоз по темата :).
Когато имам време ще онагледя програмата "Здрав гръб и кръст" :)
Yesterday is a history, tomorrow is a mistery, today is a Gift. That's why we call it Present.

SoulArt - Изкуство от и за душата
Аватар
Ver
Свободна душа

Re: Травмите и как се справяме с тях

Мнениеот Ver » Пет 13 Юни 2014, 13:58

Превенция на травмите в кръста и гърба

Така, както виждам нещата основната идея е да заздравим мускулите на кръста и гърба, за да не се случва прещипването.
Като първо и основно, приемам начина на вдигане (навеждане), който цитирах по-горе :).

Следва ежедневното изпълнение на следните упражнения:
1. По гръб - крокодилски
2. По корем - крокодилски,скакалец и 1/2 скакалец (вдигат се едновременно противоположна ръка и крак ), сфинкс, лък.
Както забелявате, на всички обърнати пози пише "Противопоказно при травми на гръбнака". Това е същото което споменах и по-горе. Не ги правете, ако имате прещипване и не сте сигурни.
3. От колянка - котешко гръбче, равновесни с едновременно повдигане на противоположна крак и ръка.
4. Позите от цикъла на война 1, 2, 3, страничен ъгъл, тази, поздрав нагоре - аз го правя с преплитане и обръщане на дланите и максимално разтягане на гръбнака, извиванията и пр.

Сайта от който са линковете е интересен и подробен. :524

Има и едно упражнение от фитнеса мъртва тяга, което укрепва всички мускули от задната част на тялото. Много внимателно с него! Ако се овладее положението на тялото, предпоставките за прещипване драстично намаляват. Ако се прави грешно, е много вредно!

За сега това ми хрумва :).
Надявам се темата да се изпълни с препоръки и идеи :954.
Yesterday is a history, tomorrow is a mistery, today is a Gift. That's why we call it Present.

Аватар
Ver
Свободна душа

Мнениеот tita » Пет 13 Юни 2014, 14:18

Супер, Вер! Много добра темичка. :326

Личен опит нямам с травми и се надявам да не се сдобивам с такъв.

Единствено, може би, ... относно трениране на мускулите на гърба мога да кажа, че швейцарската топка е един доста полезен уред. :954 С начални признаци на сколиоза при дъщеря ми се справихме с помощта на такава топка и то без кой знае какви упражнения с нея. :1028 Просто изхвърлих стола пред компютъра вкъщи и го заместих с топката. Така дъщеря ми, (ще, не ще) трябваше да седи с изправен гръб, ако не искаше да падне. Стремежа да се задържиш и пазиш равновесие не позволява да се отпускаш и тренира мускулите, което пък доведе до навика да държи гърба изправен.
Изображение

It's not important if the way's long and hard. It's important what lies at the end.
To reach your goal, never mind the road, but the means to move to the finish.
Аватар
tita
От писане глава не боли

Мнениеот Ver » Пет 13 Юни 2014, 15:07

tita написа: С начални признаци на сколиоза при дъщеря ми се справихме с помощта на такава топка и то без кой знае какви упражнения с нея. :1028 Просто изхвърлих стола пред компютъра вкъщи и го заместих с топката. Така дъщеря ми, (ще, не ще) трябваше да седи с изправен гръб, ако не искаше да падне. Стремежа да се задържиш и пазиш равновесие не позволява да се отпускаш и тренира мускулите, което пък доведе до навика да държи гърба изправен.

Много добра идея! :524

Аватар
Ver
Свободна душа

Мнениеот Ver » Пет 13 Юни 2014, 15:10

tita написа:Супер, Вер! Много добра темичка. :326

И на мен ми се струва много полезна :)
Ако прецени Баба Меца може да я "ковне" :)

Аватар
Ver
Свободна душа

Мнениеот Ver » Вто 24 Юни 2014, 17:01

Мерси Мецо :)

Аватар
Ver
Свободна душа

Мнениеот cchery » Пет 06 Фев 2015, 13:36

ПРОБЛЕМИ С КОЛЕНАТА

Ами дойде и моят момент за включване в тази тема. :954 Т.к. се контузих при бягането преди 2 седмици, сега си стоя мирна и кротка и ближа рани. Междувременно получих помощ от приятел :) и бързам да споделя:

1. Почивка - това е просто задължително. 5 дена е минимумът. Може и месец.
  2. Наколенки - хубави, здрави наколенки, които загравят.
  3. Проензи на Артро стоп.

Изображение
  4. Boswellia serrata - продукт на Аюрведа.

Изображение
  5. Тренировки за бегачи - за здрави дупе, прасци, таз и корем.
Изображение

"Когато видиш, че някой загърбва собствения си живот и този на децата, за да е сигурен, че ще оздравееш – това означава много. Тогава разбираш, че трябва да се бориш."

Стилиян Петров (капитан на НО по футбол на България)
Аватар
cchery
Завършена форумна мечка

Мнениеот Kleo » Вто 10 Фев 2015, 11:44

Аничка, как са коленцАта ти? :524
Синът ми е на 13. Ах, колко го обичам! Децата са щастие и отговорност...
Живееща мечтите си. Центрирана в собственото си сърце. Блажена.
Изготвям хороскопи - за повече информация - на лични.
Kleo
Вятър в косите...

Мнениеот ellyto » Сря 11 Фев 2015, 11:27

Чудесно е, че си я постнала тук тази информация! Още повече, че нагледно си дала и как изглеждат въпросните кремчета. :524
Когато човек иска нещо, намира начин да го постигне, а когато не иска, си търси причини!!!
Ръчно изработване на квилинг украшения
Аватар
ellyto
Философска система

Назад към СПОРТЪТ - НАЧИН НА ЖИВОТ и ЗДРАВЕ