Йога

Подфорум за поддържане на тялото чрез спорт
Ver

Йога

Мнение от Ver »

Слагам тук йогата, въпреки, че не е чист спорт. Йога е начин на живот, но все пак се свързва и със спорта в някои аспекти :)
Подхвълям идейки: Можем да си споделяме до къде сме стигнали, разни упражнение за разни болежки, как да подобрим състоянието на гърба например, как да се отпускаме и много други. Само нахвърлям идейки, като се надявам да тръгне и това подфорумче. Сега нямам много време, но пък имам импулс :1062
emi-1

Re: Йога

Мнение от emi-1 »

Вер,ще ти бъда много благодарна да предложиш малко упражнения за гърба от йога,че той е слабото ми място.А и с работата,която върша-99% от времето ми се налага да съм седнала пред компа-няма как да се чувства добре гръбначето ми...
Ver

Re: Йога

Мнение от Ver »

Ще помисля и ще ти кажа :) :524
Ver

Re: Йога

Мнение от Ver »

Еми ето няколко на прима виста, после ще потърся и картинки за онагледяване.
Идеята е да се действа в 2 направления: да разпънем гръбнака, така че да увеличим разтоянието между прешлшните и после да го извиваме.
Има страшно много упражнения за гръбнака, защото той е от особена важност за жизнената енергия. Той рканала по който тече тя.
И така да започваме ;)
1. Стоеж. Краката събрани,ръцете изптнати нагоре, дланите допрени. Изпъваш ръцете колкото можешна горе, краката на пръсти. Искаш да докоснеш тавана. Очите затворени, и си представяш как разтоянието между прешлшните се увеличава. 10 вдишвания и издишвания. Раздалечаваме прешлшните.
2. Да раздвижим шийните прешлени: прости движения на главата в страни, напред, назад. Задържаме във всяко от положенията, дишаме, като наблягаме на издишването. Усещаме как при издишване опъването се увеличава. Врата припуква, скърца. Целта: да огъвкавим врата.
3. Лягаш на пода по корем и вдигаш брадичката, дясна ръка(ДР) и ляв крак(ЛК) - 5 вдишвания и изд. Ако са ти много колкото можеш, постепенно увеличаваш. После сменяш диагонала, после вдигаш ЛР и ДК и обратно. Това упражнение е много силно, против болки в кръста. Нали и той е част от гръбнака ;)
За сега това. За съжаление не им знам наименованията на санскритски и не мога да намеря картинки.
Ако има къде да увиснеш е много добре. Изобщо всичко, което ти хрумне с цел да раздалечиш прешлшните.
Ако тези ти харесат, ще потърся "Крокодилския комплекс". Стахотен е :–)
Успех!
emi-1

Re: Йога

Мнение от emi-1 »

Вер,много ти благодаря. :923
Май няма къде да вися.Трябва да си поръчам приспособление.Имаме една шведска стена в мазето,но тя не е закрепена и температурата долу през този сезон не ме устройва...
Ver

Re: Йога

Мнение от Ver »

Еми,
Ето в по-долния линк детайлно крокодилските упражнения на Свами Дев Мурти. Това са много силни упражнения, които имат за цел да огъвкавят и заздравят гръбнака. Чети внималтелно, гледай картинките и изпълнявай без болка. Последното е валидно за всички йога упражнения и пози. Усилие трябва да има, но болка не!
Ако имаш блокажи по гръбнака, може след тези упражениеия да почувстваш краткотрайна болка, това е признак, че работят.
Бъди упорита! Прави ги редовно и ти предричам Успех :)
http://www.swamidevmurti.org/page1_1.html
Ето тук са снимките на крокодилските упражнения:
http://www.swamidevmurti.org/page23.html
emi-1

Re: Йога

Мнение от emi-1 »

Благодаря :923
Ver

Re: Йога

Мнение от Ver »

Ето тези простички асани отщипаха там каквото бях прищипала след, като се пънах давдигам тежко :1062 :
1.Кобра
[img]http://2.bp.blogspot.com/_z8Za78wGhjI/S ... gasana.jpg[/img]
2.Камила
[img]http://www.37yoga.com/forum/index.php?a ... ype=avatar[/img]
Тази е двойна, аз правих и единчната(с всяка ръка поотделно) и кръстосани.
3.И обикновеното изпъване назад, с което започва слънчевия цикъл.

Повторих 3 пъти тези упражнения и болката в кръста прогресивно започна да намалява. Идеята е, да огънем тялото в посока обратна на тази в която сме нанесли травмата. Още не смея да се приведа напред, но сенадявам, че и това ще се случи скоро :)
emi-1

Re: Йога

Мнение от emi-1 »

Вер,радвам се,че нещата при теб са по-добре.При такива травми мажеш да си помагаш с мазане с мехлем приготвен от мас и мед в съотношение 1:1.Д-р Михайлов препоръчва после да се завива с вълнен шал,но аз просто слагам отгоре от хартията за ръце/само да не цапа/,обличам се топло и стоя няколко часа.Къпя се с доста топла вода преди лягане и бързам да се напъхам в леглото.Ако съм хванала нещата навреме,за ден-два съм готова.Налагало се е и седмица мазане,но наистина действа.
Аватар
Нели
Философска система
Мнения: 1466
Регистриран на: 23 Авг 2010, 19:49

Re: Йога

Мнение от Нели »

Ей, момичета, чак сега видях темичката. Ами аз съм направо за тук!
Като начало да вметна, че според моя йога-инструктор, всеки завършен комплекс от упражнения, колкото и кратък да е, за да е пълен, трябва да съдържа упражнения от следните групи:
1. Навеждане напред - това са всички пози, при които тялото се навежда напред, независимо дали сме изправени или седим (като при главоколянната поза);
2. Навеждане, т.е. извиване назад;
3. Извивка встрани - задължително се прави симетрично и на двете страни;
4. Шпагати - тук влиза всяка форма на разтягане, която има шпагатоподобен вид, не е нужно да е точно шпагат.
"Когато всички мислят еднакво, никой не мисли достатъчно" Уолтър Липман
Ver

Re: Йога

Мнение от Ver »

Добре дошла, Нели!
Черпя с топъл чай :528 , като добър домакин :1062
Надявам се заедно да направим темичката за йога по-добра и полезна на хората :)
Публикувай отговор